Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Určit použití archeologického nálezu je mnohdy oříšek

Opava |

Určitě si vzpomenete na nedávný nález zlaté ozdoby z doby bronzové, kterou našel muž na poli. Správně odhadl, že jde o historickou vzácnost a odnesl ji do Slezského zemského muzea. Zeptáme se zdejšího archeologa Jiřího Juchelky, jak často se stává, že amatéři archeologové učiní významný objev.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak často se stává, že vám do muzea přinesou lidé nějaký ten archeologický nález?

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Do roka se to stává dejme tomu 5x – 6x,. Buď že buď někdo rovnou nález přinese nebo zavolá nebo pošle e-mail. Není to tak často, jak bychom očekávali, ale stává se to.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Jak poznám, že jsem našla něco výjimečného s čím stojí za to se obrátit na odborníky?

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Laik v podstatě ani nemůže rozpoznat, co našel. Takže nejdříve eliminovat to, co se tvoří součást každodennosti. Tedy současné věci, např, součástky z traktoru, šroubky, které najde na poli. Tak to asi nenosit. Ale ve chvíli, kdy si není jistý, je dobré spojit se s odborníkem z nejbližšího muzea. Archeologové jsou kvalifikováni rozpoznat, zda konkrétní předmět za to stojí či ne. Možná, že je dokonce lepší si toho archeologa přímo zavolat. Ať si předmět ze země vytáhne on sám. Protože on ví a rozpozná, jestli ten předmět není součástí nějakého většího archeologického celku, depotu, hrobu nebo sídlištní jámy či čehokoliv podobného.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Vzpomeňme nedávný nález zlatého plíšku, který ležel na poli a přinesl vám jej nálezce. V první chvíli jste si myslel, že jde o diadém z doby bronzové. Pak jste nález překvalifikoval na opasek. Může se stát, že ještě narazíte na jiné prameny, které dají zlatému tepanému plíšku další význam?

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Stát se to může. Ten předmět je jedinečný. A tím, že je jedinečný jej nemáme s čí srovnávat. Pokud se stovky či tisíce let nepoužíval, tak nevíme, k čemu by mohl být. On to na sobě nemá napsáno. Takže my se na základě empirických znalostí, etnografických paralel i zkušeností ze současného světa snažíme vydedukovat k čemu a jakým způsobem se mohl používat. Mnohdy víme okamžitě, k čemu předmět sloužil. To jsou zejména ty nálezy, které mají obdobu v současném světě. Pak jsou ovšem předměty, u kterých se může ten předpoklad klidně po dvaceti třiceti letech změnit. To je ale součástí archeologické práce, s tím musíme počítat.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vašimi slovy je zmiňovaný zlatý opasek mimořádným nálezem moravskoslezské archeologie za posledních 100 let. Přibližuje se mu alespoň nějaký z dřívějších nálezů?

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Co se týče zlatých předmětů, tak je skutečně jedinečným, mimořádným a neopakovatelným nálezem. V našich sbírkách máme předměty, které se mu jen částečně blíží. Významný je třeba nález zlomku z hunského kotle z Bruntálska. Z Úvalna máme zase bronzovou pásovou záponu. Ale to jsou předměty z mědi a bronzu. Tento zlatý opasek je ale opravdu mimořádný. Z období pravěku ve Slezsku máme zlatých nálezů jen tolik, co by se dalo na prstech jedné ruky spočítat.“
Nahlásit chybu


K tématu

První muzeum na Jihu se otevře v neděli v Jubilejní kolonii. Návštěvníky vrátí do 30. let

30. ledna 2024 10:26 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Už tuto neděli se v Hrabůvce otevře bytové muzeum v Jubilejní kolonii. To návštěvníky vrátí o století v čase, kdy tato výstavní kolonie postavená na počest stoletého trvání Vítkovického hutnictví vznikla. Jedná se o první muzejní instituci v celém obvodu.

Ve Slezské Ostravě se bude investovat do hřbitovů, velké rekonstrukce čekají téměř všechny

Slezská Ostrava se společně s městem pustí do rekonstrukce hřbitovů. V městském obvodu se nachází celkem 6 pohřebišť a investiční akce se letos budou týkat většiny z nich. V plánu je celkem sedm projektů s cílem zdůstojnit tato pietní místa.

Muzeum Beskyd připravilo povánoční dárek v podobě celé Rybovy České mše vánoční

7. ledna 2024 11:40 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V další reportáži navštívíme Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku. To jako každoročně připravilo originální povánoční dárek pro své příznivce. Tentokrát se jednalo o dárek hudební v podobě velké České mše vánoční Jana Jakuba Ryby. S tou přijel do Frýdku lašský pěvecký sbor Baška s doprovodem z místní hudební školy.


Zdravotnice z havířovské nemocnice prošly kurzem sebeobrany, nakládačku od nich dostal i ředitel

Hned dva kurzy sebeobrany zaplnily zdravotnice z havířovské nemocnice. Strážníci je učili, jak reagovat na nejrůznější krizové situace. A že to ženy pochopily správně, pocítil na vlastní kůži i ředitel nemocnice.

DPO modernizuje zastávky v Ostravě. Nejvíc jich je v obvodu Ostrava-jih

V těchto dnech se dokončuje první fáze modernizace devíti tramvajových zastávek v obvodu. Cílem je jednotný vzhled podle nového městského standardu. DPO navíc aktuálně vypisuje výběrové řízení na zhotovitele modernizace dalších zastávek.

Obnova infrastruktury na Vrbensku po povodni pokračuje, některé cesty a mosty neexistují

Ve Vrbně pod Pradědem a okolí pokračují práce na postupném obnovování infrastruktury, kterou poškodila nedávná povodeň. Některá místa jsou však stále neprůjezdná, protože voda strhla mosty i celé úseky silnic.

Slezskoostravské ZŠ se zapojily do projektu proti menstruační chudobě, Škrobálkova je v první řadě

Základní škola Škrobálkova ve Slezské Ostravě je jednou ze čtyř pilotních škol v rámci projektu zaměřeného na menstruační chudobu. Jako jedna z prvních ostravských škol vstoupila do jeho druhé části, která žákyním zprostředkuje volný odběr menstruačních pomůcek.

Prostor před poliklinikou v Ostravě-Hrabůvce je po rekonstrukci

Veřejný prostor před poliklinikou v Ostravě-Hrabůvce má novou tvář. První rekonstrukce od 70. let minulého století, která byla zahájena loni v srpnu, skončila. Souběžně byla dokončena oprava přilehlých parkovišť.

Městský obvod Ostrava-Vítkovice letos investuje 13 milionů Kč do opravy hřbitova

Na hřbitově v Ostravě-Vítkovicích probíhá oprava chodníků a kanalizace. Některým lidem se tak zkomplikuje cesta ke hrobům za což se radnice omlouvá a prosí občany o shovívavost.

Děti společně s rodiči a hasiči pouštěly draky

Včera 13:39 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Děti z mateřské školy na Hořanech zažily nezapomenutelné podzimní odpoledne. Společně se svými staršími sourozenci, rodiči a stonavskými dobrovolnými hasiči se sešly u hasičárny na Novém Světě, aby si užily odpoledne plné zábavy.

Kraj motivuje úspěšné středoškoláky každoročním oceněním

Ti nejlepší studenti z celého MS kraje byli pozváni na Frýdecký zámek ve Frýdku-Místku, kde získali ocenění za své studijní i soutěžní výsledky. Kraj se tak snaží motivovat talentované žáky středních škol.

Projekt třídění odpadu u domu se osvědčil. Ostrava ho proto rozšiřuje

Jak už z našeho zpravodajství víte, Ostrava je v naší zemi lídrem v nakládání s odpadem a poté, co dokončila separační linku na odpad, nyní rozšiřuje úspěšný projekt třídění přímo u rodinných domů. Princip je jednoduchý - jedna nádoba je určena pro společný sběr papíru, plastu i kovových obalů.

Důl Trojice si letos připomíná tři výročí, mezi nimi i krvavě potlačenou hornickou stávku

Slezskoostravský Důl svaté Trojice si v letošním roce připomíná hned tři důležité události své historie. Významná výročí souvisejí s jeho založením, uzavřením i s krvavě potlačenou hornickou stávkou, která si vyžádala celkem dvanáct životů.

Domov Bílá Opava vyčíslil škody po povodních. Voda zničila kotelnu, kuchyni i prádelnu

21. října 2024 11:58 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Domov Bílá Opava už vyčíslil škody, které napáchala zářijová povodeň. Částka se vyšplhala na více než 330 milionů korun. Voda zničila kotelnu, kuchyň, prádelnu a také nádvoří u hlavní budovy.

Na most v Ratibořské ulici v Opavě se v listopadou vrátí auta. Mostní provizorium už stojí

20. října 2024 20:01 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

V Opavě je po letech opět vystaven unikátní model města z roku 1983

18. října 2024 11:55 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě je po letech opět vystaven unikátní model města. Ten vznikl na počátku 80. let v souvislosti s novým územním plánem a vystavuje se jen při výjimečných příležitostech.

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu. Zprovozněno bude začátkem listopadu

17. října 2024 11:36 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Velká voda způsobila milionové škody na rozestavěném zimním stadionu v Opavě

16. října 2024 17:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Zářijová ničivá povodeň se dotkla nejen náhradní ledové plochy v Městských sadech, ale také zimního stadionu na Zámeckém okruhu, který prochází kompletní rekonstrukcí. Škody po záplavách byly vyčísleny na 6 a půl milionů korun.

Videomapping na novou fasádu Bredy připomněl historii Opavy, která letos slaví 800 let

16. října 2024 17:30 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Veškeré akce spojené s Bredou mají u Opavanů velký ohlas. Ukázaly to nejen komentované prohlídky, ale i promítání na fasádu bývalého obchodního domu. Poslední videomapping proběhl v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě.

Určit použití archeologického nálezu je mnohdy oříšek
Vydáno 29. října 2022 16:40, Opava, Katka Geryková
Určitě si vzpomenete na nedávný nález zlaté ozdoby z doby bronzové, kterou našel muž na poli. Správně odhadl, že jde o historickou vzácnost a odnesl ji do Slezského zemského muzea. Zeptáme se zdejšího archeologa Jiřího Juchelky, jak často se stává, že amatéři archeologové učiní významný objev.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak často se stává, že vám do muzea přinesou lidé nějaký ten archeologický nález?

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Do roka se to stává dejme tomu 5x – 6x,. Buď že buď někdo rovnou nález přinese nebo zavolá nebo pošle e-mail. Není to tak často, jak bychom očekávali, ale stává se to.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Jak poznám, že jsem našla něco výjimečného s čím stojí za to se obrátit na odborníky?

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Laik v podstatě ani nemůže rozpoznat, co našel. Takže nejdříve eliminovat to, co se tvoří součást každodennosti. Tedy současné věci, např, součástky z traktoru, šroubky, které najde na poli. Tak to asi nenosit. Ale ve chvíli, kdy si není jistý, je dobré spojit se s odborníkem z nejbližšího muzea. Archeologové jsou kvalifikováni rozpoznat, zda konkrétní předmět za to stojí či ne. Možná, že je dokonce lepší si toho archeologa přímo zavolat. Ať si předmět ze země vytáhne on sám. Protože on ví a rozpozná, jestli ten předmět není součástí nějakého většího archeologického celku, depotu, hrobu nebo sídlištní jámy či čehokoliv podobného.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Vzpomeňme nedávný nález zlatého plíšku, který ležel na poli a přinesl vám jej nálezce. V první chvíli jste si myslel, že jde o diadém z doby bronzové. Pak jste nález překvalifikoval na opasek. Může se stát, že ještě narazíte na jiné prameny, které dají zlatému tepanému plíšku další význam?

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Stát se to může. Ten předmět je jedinečný. A tím, že je jedinečný jej nemáme s čí srovnávat. Pokud se stovky či tisíce let nepoužíval, tak nevíme, k čemu by mohl být. On to na sobě nemá napsáno. Takže my se na základě empirických znalostí, etnografických paralel i zkušeností ze současného světa snažíme vydedukovat k čemu a jakým způsobem se mohl používat. Mnohdy víme okamžitě, k čemu předmět sloužil. To jsou zejména ty nálezy, které mají obdobu v současném světě. Pak jsou ovšem předměty, u kterých se může ten předpoklad klidně po dvaceti třiceti letech změnit. To je ale součástí archeologické práce, s tím musíme počítat.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vašimi slovy je zmiňovaný zlatý opasek mimořádným nálezem moravskoslezské archeologie za posledních 100 let. Přibližuje se mu alespoň nějaký z dřívějších nálezů?

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Co se týče zlatých předmětů, tak je skutečně jedinečným, mimořádným a neopakovatelným nálezem. V našich sbírkách máme předměty, které se mu jen částečně blíží. Významný je třeba nález zlomku z hunského kotle z Bruntálska. Z Úvalna máme zase bronzovou pásovou záponu. Ale to jsou předměty z mědi a bronzu. Tento zlatý opasek je ale opravdu mimořádný. Z období pravěku ve Slezsku máme zlatých nálezů jen tolik, co by se dalo na prstech jedné ruky spočítat.“
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000034020/urcit-pouziti-archeologickeho-nalezu-je-mnohdy-orisek