Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak často se stává, že vám do muzea přinesou lidé nějaký ten archeologický nález?
Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Do roka se to stává dejme tomu 5x – 6x,. Buď že buď někdo rovnou nález přinese nebo zavolá nebo pošle e-mail. Není to tak často, jak bychom očekávali, ale stává se to.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Jak poznám, že jsem našla něco výjimečného s čím stojí za to se obrátit na odborníky?
Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Laik v podstatě ani nemůže rozpoznat, co našel. Takže nejdříve eliminovat to, co se tvoří součást každodennosti. Tedy současné věci, např, součástky z traktoru, šroubky, které najde na poli. Tak to asi nenosit. Ale ve chvíli, kdy si není jistý, je dobré spojit se s odborníkem z nejbližšího muzea. Archeologové jsou kvalifikováni rozpoznat, zda konkrétní předmět za to stojí či ne. Možná, že je dokonce lepší si toho archeologa přímo zavolat. Ať si předmět ze země vytáhne on sám. Protože on ví a rozpozná, jestli ten předmět není součástí nějakého většího archeologického celku, depotu, hrobu nebo sídlištní jámy či čehokoliv podobného.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Vzpomeňme nedávný nález zlatého plíšku, který ležel na poli a přinesl vám jej nálezce. V první chvíli jste si myslel, že jde o diadém z doby bronzové. Pak jste nález překvalifikoval na opasek. Může se stát, že ještě narazíte na jiné prameny, které dají zlatému tepanému plíšku další význam?
Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Stát se to může. Ten předmět je jedinečný. A tím, že je jedinečný jej nemáme s čí srovnávat. Pokud se stovky či tisíce let nepoužíval, tak nevíme, k čemu by mohl být. On to na sobě nemá napsáno. Takže my se na základě empirických znalostí, etnografických paralel i zkušeností ze současného světa snažíme vydedukovat k čemu a jakým způsobem se mohl používat. Mnohdy víme okamžitě, k čemu předmět sloužil. To jsou zejména ty nálezy, které mají obdobu v současném světě. Pak jsou ovšem předměty, u kterých se může ten předpoklad klidně po dvaceti třiceti letech změnit. To je ale součástí archeologické práce, s tím musíme počítat.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vašimi slovy je zmiňovaný zlatý opasek mimořádným nálezem moravskoslezské archeologie za posledních 100 let. Přibližuje se mu alespoň nějaký z dřívějších nálezů?
Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Co se týče zlatých předmětů, tak je skutečně jedinečným, mimořádným a neopakovatelným nálezem. V našich sbírkách máme předměty, které se mu jen částečně blíží. Významný je třeba nález zlomku z hunského kotle z Bruntálska. Z Úvalna máme zase bronzovou pásovou záponu. Ale to jsou předměty z mědi a bronzu. Tento zlatý opasek je ale opravdu mimořádný. Z období pravěku ve Slezsku máme zlatých nálezů jen tolik, co by se dalo na prstech jedné ruky spočítat.“