Texty, dobové fotografie, mapy, grafy a řada jiných grafických prvků. To vše má čtenáři atraktivní formou přiblížit podobu města Ostravy v období první republiky.
Petr Lexa Přendík, kronikář: „Co tady lidé najdou na těch panelech?“ – „Tak najdou tady, jak se vlastně vyvíjel ten plán na vznik Velké Ostravy, že původně se zamýšlelo, že to bude 15 obcí, jak na Moravě tak ve Slezsku, a nakonec je tady výsledek v podobě Velké Ostravy, která byla složena ze sedmi Moravských měst a obcí.“
Anketa, návštěvník výstavy: „Postupně až do roku 76, jak jsem se dozvěděl z těch panelů, bylo ukončeno to spojování napořád až do dneška.“ – „A zajímáte se o historii Ostravy dlouho?“ – „Jistěže ano, jako učitel bývalý se musím zajímat o všechno.“
Dvěma ze zakladatelských obcí Velké Ostravy byly městské části Zábřeh a Hrabůvka. Ty spadají pod obvod Ostrava-Jih, na jehož náměstí nyní lidé putovní výstavu najdou.
Petr Lexa Přendík, kronikář: „Tady stojíme u panelu, který představuje dějiny Zábřehu do roku 1924 a návštěvníci této panelové výstavy si udělají i představu o tom, jak vlastně taková obec tehdy vypadala.“
Bronislava Rudinská Supíková, mluvčí MěOb Ostrava-Jih: „Ostrava-Jih je první z té sedmičky, nebo pětice obvodů, které zahrnují tu původní sedmičku, která tuto výstavu přenáší do ulic.“
Součástí oslav bude i otevření bytového muzea zde v Jubilejní kolonii. To se uskuteční 4. února. K této příležitosti vznikne i specializovaný web jubilejnikolonie.cz.
Petr Lexa Přendík, kronikář: „Každý zájemce může klikat na jakýkoliv domeček v jubilejní kolonii, kde se zobrazí fotografie z historie, současnosti, stavební plány, kdo tam žil, jaké tam byly příběhy, jaký je příběh toho domu a bude to vlastně taková rozsáhlá historie sídliště, které patří k nejunikátnějším v rámci celého ostravsko-karvinského revíru.“
Další akce na Jihu zahrnují přednášku kronikáře Petra Lexy Přendíka v zábřežském kině Luna nebo Třídenní promenádu v Jubilejní kolonii.
Gabriela Gödelová, mluvčí MěOb Ostrava-Jih: „Ta představí kulturu, taneční vystoupení, hudební vystoupení, ale i gurmánské zážitky právě z toho období před sto lety.“
Výstava zůstane na náměstí Ostravy-Jihu do konce ledna. Následně bude k vidění na Mírově náměstí ve Vítkovicích a své putování po pěti městských obvodech, na kterých se zakladatelské obce rozléhaly, zakončí v červnu na Prokešově náměstí před ostravským magistrátem.