Čerstvá zelenina, domácí koláče, produkty ze dřeva nebo třeba vlastnoručně vyrobená kosmetika. Nejen ty mohou lidé najít na čtvrtečních trzích na náměstí Ostrava-Jih.
Radek Sivák, prodejce dřevěných výrobků: „Prodáváme výrobky dřevěné, na vaření na grilování věci jo… Máme taky výrobky, které děláme sami jakože ruční práci z topolu a lípy a vařečky z tvrdého dřeva, z bukového dřeva.“
Roman Štěpaník, prodejce ovocných vín: „Děláme do ovocných vín. Děláme třeba rybíz s aronií, s rakytníkem, s borůvkou, takové zdravější verze rybízáčků. Jsou velice chutné, dobré i zdravé.“
Únorový Slezský rynek byl prvním v letošním roce.
anketa: „Čekala, už dlouho jsem na to čekala.“ – „A co jste si zatím koupila?“ – „Zatím česnek, sýry a tak to ještě obejdu. - Raději nakupuju tady na trzích, než někde v obchodě, protože tady je to od těch farmářů fakt asi lepší.“
anketa: „Já mám před prací, jenom jsem se tady přišla kouknout. Mají tu pěkné věci a mě zaujaly takové ty mýdélka a takové věci, tak asi zakotvím tam.“
anketa: „Jestli něco na světě opravdu potřebujete tak to jsou tyto porno brambory z kamenné pece.“
Roman Štěpaník, prodejce ovocných vín: „Dneska je to první trh, takže ten zájem je trochu menší, protože o tom asi ještě nevěděli, ale ono to bude vzrůstat.“
František Něměc, prodejce ořechů: „Samozřejmě ta vůně je jeden z aspektů, co přitáhne zákazníky. - Moje specialita jsou pekanové a makadamové ořechy.“
Rynek nabízí klasicky nejen stánky s produkty regionálních farmářů a řemeslníků ale také doprovodný moderovaný program. Na Jihu se letos Rynek koná už popáté.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-jih: „Na náměstí je to třetím rokem a to z toho důvodu, že zde probíhala rekonstrukce náměstí, právě proto, abychom tady různé akce mohli celoročně se pořádat a předtím to bylo ještě 2 roky na náměstí SNP v Zábřehu.“
Po těchto prvních trzích bude na náměstí měsíční pauza. Od 14. března už ale odstartuje pravidelný cyklus, kdy lidé budou moct rynek navštívit klasicky co 14 dní.