2799 hlásičů požáru a 1682 detektorů oxidu uhelnatého. Domácnosti v Ostravě je dostanou zdarma.
"Instalace takového autonomního hlásiče by měla zajistit, že ať už ten postižený člověk nebo jeho blízcí či sousedé slyší tu sirénu a dovolají se pomoci. U oxidu uhelnatého ta situace je trochu složitější, protože oxid uhelnatý není vidět, není cítit. Nazývá se laicky tichý zabiják," vysvětluje ředitel HZS MSK Vladimír Vlček.
V loňském roce evidují hasiči a záchranáři 124 ošetřených osob v souvislosti s oxidem uhelnatým, za první polovinu letošního roku 25. Ve stejném období požár zabil 3 lidi, vloni jich bylo 15.
"Věřím, že se nám v dalších etapách podaří ty počty detektorů a hlásičů rozšířit na všechny městské byty a snad budeme inspirovat i jiné majitele bytových domů, aby postupovali podobně," říká primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).
Magistrát oslovil všechny městské části, do projektu se jich přihlásilo celkem 14. Obvody Mariánské Hory a Ostrava-Jih už na své náklady hlásiče do části svých bytů nainstalovaly.
"Možná je dobré říct, že my tuto akci chceme zaplatit z fondu pro veřejný pořádek, kam se shromažďují částky z pokut vybíraných městskou policií. Chceme tím deklarovat, že se tyto peníze neztrácí, ale že se dávají na dobré věci," uzavírá Macura.
Rada města v vybere dodavatele hlásičů v průběhu října, instalace začne na startu příštího roku.