Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na safari v Zoo Ostrava mají nejpočetnější stádo onagerů na světě, je v něm i sedm mláďat

Ostrava-město |

V ostravském safari žije největší stádo onagerů na světě a zároveň jediné stádo tohoto vzácného poddruhu divokého asijského osla v České republice. Ve volné přírodě se vyskytuje posledních asi 800 jedinců. Dobře vedený chov v zoologických zahradách může být v budoucnu jedinou možností, jak zachránit tyto kopytníky před úplným vymizením z planety.

Zoo Ostrava jako jediná česká zoo chová tento v přírodě nejohroženější poddruh asijského osla od roku 2014. A nutno podotknout, že úspěšně. 

Jan Pluháček, vědecký pracovník Zoo Ostrava a člen mezinárodního výboru pro chovný program onagerů v Evropě (EEP): "V posledních několika letech jsme se stali jedním z největších chovatelů v Evropě. Letos se naše stádo onagerů opět rozrostlo, takže nyní čítá 18 jedinců. Tvoří ho aktuálně dva samci, devět samic a sedm letošních mláďat (tři samečci a čtyři samičky). Tím jsme historicky poprvé dosáhli i na příčku nejpočetnějšího stáda chovaného v lidské péči na světě. Je to zásluha správného managementu chovu, ale i úsilí chovatelského týmu.

Díky správné a důsledné péči chovatelů pod vedením koordinátora EEP programu se daří chov onagerů udržovat dlouhodobě zdravý a životaschopný, což je přesně to, co je klíčem k úspěchu.

Rostislav Střižík, ošetřovatel onagerů v ostravské zoo: "Je to o to důležitější, protože evropská populace tohoto velmi vzácného zvířete je dlouhodobě malá, k dnešnímu dni čítá pouhých 83 zvířat, přičemž více než pětina žije v Ostravě. Ročně totiž onagery rozmnožují na našem kontinentě pouze tři až čtyři zoologické zahrady.

Podstatné je i to, že se onageři v Ostravě množí pravidelně. Ne vždy je vysoký počet jedinců ve stádě ukazatelem zdravého stáda. Je také nezbytné, aby byly rovnoměrně zastoupeny všechny věkové kategorie. 

Jan Pluháček, vědecký pracovník Zoo Ostrava a člen mezinárodního výboru pro chovný program onagerů v Evropě (EEP): "Například druhé nejpočetnější stádo na světě (v parku The Wilds, USA) čítá 17 jedinců. Avšak tamní chov je již pět let bez reprodukce, což může vést v budoucnu ke sterilitě klisen. Pravidelná reprodukce je nezbytná k dlouhodobému přežití vzácných zvířat v zoologických zahradách, zejména pokud jsou jejich populace takto malé."

Počty divoce žijící populace onagerů v Íránu se odhadují na 800 jedinců, jedná se tedy o jedno z nejvzácnějších zvířat naší planety. Devatenáct zoologických zahrad světa chová dalších 124 jedinců. Několik desítek onagerů je chováno i v různých zařízeních v Íránu. Celkový počet všech onagerů na světě jen stěží přesáhne tisíc. Zoo Ostrava tak nabízí k vidění největší stádo takto vzácného zvířete mimo jeho domovinu. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Návštěvníci je mohou pozorovat z bezprostřední blízkosti ze safari expresu ve výběhu Persie, který sdílí společně s daňkem mezopotámským (Dama mesopotamica) a gazelou perskou (Gazella subgutturosa subgutturosa). Safari expresem se můžete projet každý den v době od 10 do 17:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf, v blízkosti expozice Tsavo a Mokřady."

Onager (Equus hemionus onager) je ze všech pěti poddruhů asijského osla tím nejohroženějším. Přestože dříve tento vzácný kopytník obýval nížiny, pouště a polopouště od Íránu až po Afganistán a Pákistán, dnes už jej nalezneme pouze v Íránu, kde je častou obětí pytláctví a představuje konkurenci pro dobytek. Ve volné přírodě se nyní nachází jen přibližně 500-600 jedinců, čímž je situace o to více alarmující. Stádo onagerů je tvořeno především klisnami a hříbaty, zatímco hřebci se spíše straní a hájí své teritorium. Přestože si pod jeho jménem můžeme vybavit římský obléhací stroj, jehož „kopnutí“ při vržení kamene připomíná kopnutí osla, je jméno vzácného kopytníka odvozeno z řečtiny a znamená v překladu „divoký osel“.

Nahlásit chybu


K tématu

Matce se v ostravské zoo ztratilo dítě, ohlásila to jako únos

11. října 2023 19:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V ostravské zoologické zahradě se ztratil tříletý chlapeček. Vyděšená matka okamžitě zburcovala polici s podezřením na únos. Přivolaná hlídka pak našla chlapce u pokladen, kam ho přivedla starší návštěvnice a odešla. Pro policii je nyní důležitá její výpověď.

Ostravská zoo přijímá dýně a další tykve od zahrádkářů

12. října 2023 18:16 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská zoologická zahrada se opět obrací na zahrádkáře a pěstitele, kterým se urodilo nebývalé množství zejména dýní, cuket a dalších plodů tykvovitých rostlin. Pokud nevíte co s nimi, zoo ráda přebytky přijme. Dýně i cukety poslouží k výzdobě areálu podzimní zoo, ale hlavně jako krmivo pro zvířata.

V ostravské zoo našla domov vzácná potápka malá

14. října 2023 11:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Potápka malá nehnízdí v areálu Zoo Ostrava každým rokem. Základní podmínkou hnízdění této potápivé kachny je průzračná stojatá voda. Jedině v takové vodě může při potápění snadno zpozorovat a ulovit svoji kořist, kterou tvoří drobné rybky a bezobratlí živočichové. A taková situace nastala v zoologické zahradě právě letos.


Mladíci v Havířově spáchali dvě loupeže, jeden byl obviněn, druhý není trestně odpovědný

Dnes 10:42 | Havířov | Lukáš Zavadil

Kriminalisté v Havířově během pátečního odpoledne 27. září rychle dopadli dva mladíky, kteří měli na svědomí loupežné přepadení seniorky. K přepadení došlo ve chvíli, kdy žena vyrazila na nákup. Během pátrání ale muži zákona objasnili i další loupež, ke které došlo o dva dny dříve.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Zvedací lávka přes Jičínku v Žilině má nové zábradlí a neklouže

Město nechalo opravit zvedací lávku přes Jičínku v místní části Žilina. Ta byla postavena rok po ničivých povodních v roce 2009. Od loňského podzimu byl ale dřevěný mostek už v nevyhovujícím stavu.

V Opavě pokračují s odklízením následků povodně, těžká technika brzy zamíří i do zahrádkářských osad

Včera 17:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Práce na odklízení následků ničivé povodně stále nekončí. Lidé stále uklízí své domovy, veškeré zničené věci mohou nechávat před domy. Hromady poté odváží těžká technika.

V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

TrikFilm představil animovaná díla mladých autorů, mezinárodní festival se konal už popáté

Poslední zářiový týden přivítala Ostrava už pátý ročník Mezinárodního festivalu dětské a studentské mediální tvorby TrikFilm. Ten letos představil více než dvě stě animovaných děl z více než třiceti zemí světa. Návštěvníkům zároveň festival nabídnul i množství doprovodných aktivit.

Ve Studiu G si zahrají profesionálové i studenti

Studio G je jednou z nejmladších divadelních scén v Ostravě. Vzniklo teprve v roce 2019 na místě bývalého papírnictví, jehož prostory členové přebudovali na kavárnu a divadelní sál. Od té doby slouží kultuře.

Klub 1. FC Poruba uspořádal nábor fotbalových hvězdiček s Tomášem Ujfalušim. Přišly desítky dětí

Klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Na safari v Zoo Ostrava mají nejpočetnější stádo onagerů na světě, je v něm i sedm mláďat
Vydáno 18. července 2022 15:13, Ostrava-město, Jiří Cileček
V ostravském safari žije největší stádo onagerů na světě a zároveň jediné stádo tohoto vzácného poddruhu divokého asijského osla v České republice. Ve volné přírodě se vyskytuje posledních asi 800 jedinců. Dobře vedený chov v zoologických zahradách může být v budoucnu jedinou možností, jak zachránit tyto kopytníky před úplným vymizením z planety.

Onageři v Zoo Ostrava; zdroj foto: Zoo Ostrava/Jan Pluháček

Zoo Ostrava jako jediná česká zoo chová tento v přírodě nejohroženější poddruh asijského osla od roku 2014. A nutno podotknout, že úspěšně. 

Jan Pluháček, vědecký pracovník Zoo Ostrava a člen mezinárodního výboru pro chovný program onagerů v Evropě (EEP): "V posledních několika letech jsme se stali jedním z největších chovatelů v Evropě. Letos se naše stádo onagerů opět rozrostlo, takže nyní čítá 18 jedinců. Tvoří ho aktuálně dva samci, devět samic a sedm letošních mláďat (tři samečci a čtyři samičky). Tím jsme historicky poprvé dosáhli i na příčku nejpočetnějšího stáda chovaného v lidské péči na světě. Je to zásluha správného managementu chovu, ale i úsilí chovatelského týmu.

Díky správné a důsledné péči chovatelů pod vedením koordinátora EEP programu se daří chov onagerů udržovat dlouhodobě zdravý a životaschopný, což je přesně to, co je klíčem k úspěchu.

Rostislav Střižík, ošetřovatel onagerů v ostravské zoo: "Je to o to důležitější, protože evropská populace tohoto velmi vzácného zvířete je dlouhodobě malá, k dnešnímu dni čítá pouhých 83 zvířat, přičemž více než pětina žije v Ostravě. Ročně totiž onagery rozmnožují na našem kontinentě pouze tři až čtyři zoologické zahrady.

Podstatné je i to, že se onageři v Ostravě množí pravidelně. Ne vždy je vysoký počet jedinců ve stádě ukazatelem zdravého stáda. Je také nezbytné, aby byly rovnoměrně zastoupeny všechny věkové kategorie. 

Jan Pluháček, vědecký pracovník Zoo Ostrava a člen mezinárodního výboru pro chovný program onagerů v Evropě (EEP): "Například druhé nejpočetnější stádo na světě (v parku The Wilds, USA) čítá 17 jedinců. Avšak tamní chov je již pět let bez reprodukce, což může vést v budoucnu ke sterilitě klisen. Pravidelná reprodukce je nezbytná k dlouhodobému přežití vzácných zvířat v zoologických zahradách, zejména pokud jsou jejich populace takto malé."

Počty divoce žijící populace onagerů v Íránu se odhadují na 800 jedinců, jedná se tedy o jedno z nejvzácnějších zvířat naší planety. Devatenáct zoologických zahrad světa chová dalších 124 jedinců. Několik desítek onagerů je chováno i v různých zařízeních v Íránu. Celkový počet všech onagerů na světě jen stěží přesáhne tisíc. Zoo Ostrava tak nabízí k vidění největší stádo takto vzácného zvířete mimo jeho domovinu. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Návštěvníci je mohou pozorovat z bezprostřední blízkosti ze safari expresu ve výběhu Persie, který sdílí společně s daňkem mezopotámským (Dama mesopotamica) a gazelou perskou (Gazella subgutturosa subgutturosa). Safari expresem se můžete projet každý den v době od 10 do 17:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf, v blízkosti expozice Tsavo a Mokřady."

Onager (Equus hemionus onager) je ze všech pěti poddruhů asijského osla tím nejohroženějším. Přestože dříve tento vzácný kopytník obýval nížiny, pouště a polopouště od Íránu až po Afganistán a Pákistán, dnes už jej nalezneme pouze v Íránu, kde je častou obětí pytláctví a představuje konkurenci pro dobytek. Ve volné přírodě se nyní nachází jen přibližně 500-600 jedinců, čímž je situace o to více alarmující. Stádo onagerů je tvořeno především klisnami a hříbaty, zatímco hřebci se spíše straní a hájí své teritorium. Přestože si pod jeho jménem můžeme vybavit římský obléhací stroj, jehož „kopnutí“ při vržení kamene připomíná kopnutí osla, je jméno vzácného kopytníka odvozeno z řečtiny a znamená v překladu „divoký osel“.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000032458/na-safari-v-zoo-ostrava-maji-nejpocetnejsi-stado-onageru-na-svete-je-v-nem-i-sedm-mladat