Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

Ostrava-město |  | Eko magazín

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Sanaci haldy Heřmanice, jako staré ekologické zátěže, má na starosti státní podnik Diamo. Ten ale sanaci zastavil v létě roku 2022.

Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “V tuto chvíli na odvalu provádíme termometrický monitoring, to znamená, že sledujeme teplotu, která tady a používáme také injektáž, co jsou vrty, přes které pouštíme do odvalu cemento-popílkovou směs, která má tlumit termickou aktivitu. Další sanační práce na Heřmanickém odvalu jsou dočasně zastaveny z důvodu, že jsou tady komplikované majetkové vztahy v této lokalitě.”

Nové vedení Ostravy se od svého nástupu na magistrát o haldu začalo zajímat a vyžádalo si prošetření, co se na Heřmanické haldě děje. Zhruba po roce se na magistrátě začínají shromažďovat výsledky.

Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Trochu mě mrzí, že po 20 letech je haldovina ve stejném množství, takže ty práce tam v podstatě, nevím, co státní podnik tam celou tu dobu dělal, ale asi nic dobrého. Ty závěry, které se k nám dostávají, tak v kalové nádrži jsou nalezeny látky, které jsou neslučitelné se životním prostředím. Kalová nádrž, která měla být už dávno sanována, tak se tam znovu objevila a je nalezena. Ředitel DIAMA říká, že je to chyba, která se prokopírovala, je to nebezpečná kalová nádrž, která momentálně prohořívá a má v sobě nebezpečné látky."
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Všichni jsme asi slyšeli, co se v minulosti na haldě dělo, nechme to minulosti, ale některé záležitosti vyšetřuje policie, je třeba ji nechat pracovat. Nicméně předpokládám, že nové vedení DIAMA je připraveno to vyřešit.”
Mirko Jašurek, konzultant: “Pohybujeme se v prostoru báňského díla, je nutné dokončit celkovou sanaci a úpravu povrchu, ale pokud halda hoří, tak to nejde. Prioritně je třeba zabránit přístupu vzduchu do tohoto prostoru, protože z každé strany do toho někdo vrtá, má to spoustu majitelů a ten prostor je potřeba řešit komplexně.”

Největší obavy jsou z prohořívání haldy, které se může přiblížit k uloženému chemickému odpadu. Zhruba před dvaceti lety, kdy se odpad z koksoven na místo ukládal, neplatila ještě současná legislativa a od prohořívajících míst byl nebezpečný odpad uložen daleko.

Mirko Jašurek, konzultant: “Stávající skládka se překryla materiálem - pravděpodobně to byly pevnější folie a překrylo se inertním materiálem tak, aby nebezpečné látky, které tam jsou uložené, nemohly unikat do okolí. To tehdy schvalovaly všechny dotčené orgány, včetně ČIŽP, správce území DIAMA a včetně magistrátu a krajského úřadu, všichni se vyjádřili, že to je možné udělat a udělal se proces, jak ze zákona vyplývá, ale s ohledem na to, kde to a co to je, nebylo šťastné.”

Také sousední Polsko řeší doutnající haldy. Na území jich mají okolo 250, z toho zhruba 17 prohořívá. Jejich likvidace je stejně složitá. V podstatě pokud to jde, pak hlady rozebírají. Vybírají hořící materiál a ten ochlazují. V některých případech ohniska zasypávají vrstvou hlíny. Je to ale krátkodobé řešení, které hlavně zabraňuje únik emisí do ovzduší, ale po čase se opět tepelné ohnisko objeví. Jednou z cest, která se využívá také v Polsku, je stavba oddělovacích vzdušných stěn. Na Heřmanické haldě má tato stěna zabránit prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů.

Zenon Różański, Slezská technická univerzita, Glivice: “Vzdušná stěna, která je v Heřmanicích, plní důležitou roli. Jde tady o odizolování místa, které hoří, od části, která ještě nepodléhá termickým procesům. Aby stěna plnila svou funkci, musí být vyplněna inertním materiálem, který bude mít termoizolační vlastnosti. Potom bude stěna plnit termoizolační bariéru proti přemisťujícímu se hoření. Ve vašem případě bych doporučil, aby termoizolační stěna byla vystavěna v celém prostoru tak, aby oddělila hořící a nehořící část haldy. V Polsku máme se vzdušnými - termoizolačními stěnami dobré zkušenosti, protože zabrání šíření požárů na haldách.”
Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Nechceme nic po DIAMU jiného, než to, k čemu byl státní podnik určen, aby přestal dělat byznys na místech, které jsou obyčejným lidem skryté, ale aby opravdu naplnil tu povinnost sanovat těžební bývalé zátěže tak, aby Ostrava nebyla zatěžována znečištěním. A z Heřmanické haldy aby bylo do budoucna nějaké území na volnočasovou aktivitu nebo lehká průmyslová zóna. Bohužel 20 let uteklo a já jsem rád, že ty výsledky jsou venku a že jsme udělali tlustou pomyslnou čáru, aby se zastavilo to, co se tam dělo. Protože to nebylo nic spojeného se sanací a evidentně se ukazuje, že nám to dalo jen na další roky a další práci. A na místě, na kterém mělo vznikat místo pro město přijatelné, vznikaly nějaké nešvary.”
Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “My jsme teď dostali k dispozici zhruba dva až tři měsíce na to, abychom zpracovali detailní podobu všech možných technických řešení sanace Heřmanického odvalu, a to jak s ohledem na časovou náročnost, tak také na zatížení životního prostředí a také finanční náročnost. Všechny tyto sanační metody budou podrobeny multikriteriální analýze. Meziresortní komise nám v podstatě uložila do 20. 6. 2024 připravit podklady pro řešení sanace na Heřmanickém odvalu. Ve chvíli, kdy analýza bude hotová, tak podle ní se zvolí ta nejvhodnější sanační metoda.”
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Já již trochu vím, co v tom stanovisku bude, my jsme o tom v rámci jednání s DIAMEM a panem primátorem diskutovali, takže já počkám, co nakonec představí, protože tam probíhají ještě nějaké analýzy. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že DIAMO přijde s řešením tohoto problému, který za sebe vnímám, že je velkým ekologickým problémem a velkou ekologickou zátěží z minulosti. Na druhou stranu to není tak akutní, že by to bezprostředně ohrožovalo životy a zdraví lidí. To řešení bude - myslím, že bude - velmi kvalitní a jsem přesvědčený o tom, že bude i dostupné, to znamená, že bude v možnostech ministerstva financí.”

Do boje o to, aby byla heřmanická halda co nejdříve sanována, se přidali také občané prostřednictvím petice. Ta překročila potřebnou hranici 10 000 podpisů a po jejich ověření u ministerstva vnitra, bude následovat žádost o slyšení u petičního výboru Poslanecké sněmovny.

Nahlásit chybu


K tématu

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

29. května 2024 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Heřmanický odval obtěžuje okolí, pokračování sanace je zatím v nedohlednu

31. ledna 2024 12:15 | Ostrava-město | Michal Slonina

Obyvatelé Heřmanic nedočkavě vyhlíží dokončení sanace na Heřmanickém odvalu. DIAMO ale sanaci v loňském roce pozastavilo a její pokračování je zatím v nedohlednu. Slezskoostravská radnice se snaží vývoj situace urychlit.


Nová radnice v Ostravě byla zapsána mezi národní kulturní památky

Dominanta Ostravy Nová radnice byla zapsána mezi národní kulturní památky. Město díky tomu oficiálně získává další velmi významný turistický cíl, kterému zápis dodává na prestiži. Dodnes jde o největší a nejvyšší radnici v celé zemi.

Bývalý důl Barbora už podruhé ožívá společenskými akcemi pro veřejnost

Letní sezóna je v plném proudu a na různých místech v našem kraji se odehrává spoustu volnočasových akcí. Pestrým programem přes léto ožívá i bývalý Důl Barbora na Karvinsku.

MŠ v Malých Hošticích už uspokojí všechny děti. Díky přístavbě se její kapacita zvýšila o 28 míst

Včera 16:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

Hejtman se v Novém Jičíně setkal se starosty z okolí a diskutoval i s občany

Hejtman Moravskoslezského kraje, Josef Bělica, navštívil Nový Jičín. Dopoledne se na radnici setkal také s občany, kterým více než hodinu odpovídal na jejich dotazy.

Stonavští premianti oceněni vedením obce

Včera 13:48 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ke konci školního roku se stalo tradicí, že vedení obce Stonava organizuje setkání s nejlepšími žáky. Na této slavnostní akci jsou pravidelně oceňováni premianti jak z tříd s českým, tak i polským jazykem vyučovacím.

Bubenický workshop ve Studénce vedla studentka z Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Baník je zase o krok blíž k návratu domů na Bazaly, stavba nového stadionu je tady možná

Diskuze o stavbě nového ostravského fotbalového stadionu a možný návrat Baníku na Slezskou hýbal celým městem. Studie nyní potvrdila, že se na Bazalech skutečně stavět dá a slavný fotbalový klub je tak o krok blíže k tomu, aby se vrátil domů.

Jediná ferrata na Ostravsku vznikla ve Slezské Ostravě, druhá nejbližší je odtud 100 kilometrů

Ve Slezské Ostravě byla otevřena nová ferrata a jedná se o první takový projekt v rámci celé Ostravy a širokého okolí. Kramle, stupy, úchyty a žebříky si může na cvičné lezecké stěně nově vyzkoušet opravdu každý od dětí až po seniory, a to zcela zdarma.

Dobrovolní hasiči v Oticích mají novou hasičskou zbrojnici. Z původní budovy zůstaly jen obvodové zdi

Včera 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Dobrovolní hasiči v Oticích se dočkali nové hasičské zbrojnice. Po dlouhých letech tak mají moderní budovu s veškerým zázemím včetně sociálního, které v původní budově chybělo.

Ve Stonavě se zřítil větroň, kluzák při pádu narazil do drátů vysokého napětí

2. července 2024 18:10 | Stonava | Lukáš Zavadil

Ve Stonavě se v úterý v podvečerních hodinách zřítil větroň. Podle informací policie měl na své trase narazit do drátů vysokého napětí a poté spadnout do pole.

Obecní pošta Partner v Ostravě-Hrabůvce slaví rok

Pošta Partner v Ostravě-Hrabůvce slaví jeden rok. Její existenci si tehdy vydobylo vedení sto-tisícového obvodu Ostrava-Jih, jelikož měla být zrušena po boku dalších 5ti poboček v obvodu. Celkově nyní na Jihu díky zásahu radnice fungují 4 pošty.

Stovky dětí sportovaly ve finále School Games v Ostravě-Zábřehu

Na zábřežském stadionu Svazácká proběhlo finále prvního ročníku projektu School Games, který pořádal městský obvod Ostrava-Jih. Finále soutěže, kterému předcházely tři kvalifikační dny, se zúčastnilo 17 základních škol a přes 800 finálových sportovců. Cílem akce bylo mimo jiné a vyhotovení studií týkající se školáků z Jihu.

Porubská Galerie na schodech patří výstavě Nudlařů Na výlet

V Galerii na schodech porubské radnice můžete shlédnout výstavu Nudlařů s názvem Na výlet. Panoramatické fotografie vás tentokrát zavedou do přírody.

Slezskoostravská galerie vystavuje díla třicítky umělců, autory jsou významní členové Sdružení Q

Obrazy, sochy i fotografie bezmála třiceti umělců si mohou prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Svou výstavu s názvem „Equilibrium – hledání rovnováhy“ si tu pro ně připravilo umělecké Sdružení Q.

Akce "Hrajeme si bez rozdílů" ve Vítkovicích slibuje dětem zábavu po celý červenec

Děti, které se v Ostravě Vítkovicích na prázdniny nikam nechystají, nemusejí smutnit. Nudit se určitě nebudou. Je pro ně připraven bohatý program na celý červenec.

Představujeme vám oddíl národní házené TJ Sokol Svinov. Medaile sbírá ve všech věkových kategoriích

Více než stoletá tradice a velká členská základna. Není divu, že národní házená je ve Svinově sportem číslo jedna a sbírá úspěchy napříč věkovými kategoriemi.

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června
Vydáno 30. dubna 2024 11:03, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Sanaci haldy Heřmanice, jako staré ekologické zátěže, má na starosti státní podnik Diamo. Ten ale sanaci zastavil v létě roku 2022.

Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “V tuto chvíli na odvalu provádíme termometrický monitoring, to znamená, že sledujeme teplotu, která tady a používáme také injektáž, co jsou vrty, přes které pouštíme do odvalu cemento-popílkovou směs, která má tlumit termickou aktivitu. Další sanační práce na Heřmanickém odvalu jsou dočasně zastaveny z důvodu, že jsou tady komplikované majetkové vztahy v této lokalitě.”

Nové vedení Ostravy se od svého nástupu na magistrát o haldu začalo zajímat a vyžádalo si prošetření, co se na Heřmanické haldě děje. Zhruba po roce se na magistrátě začínají shromažďovat výsledky.

Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Trochu mě mrzí, že po 20 letech je haldovina ve stejném množství, takže ty práce tam v podstatě, nevím, co státní podnik tam celou tu dobu dělal, ale asi nic dobrého. Ty závěry, které se k nám dostávají, tak v kalové nádrži jsou nalezeny látky, které jsou neslučitelné se životním prostředím. Kalová nádrž, která měla být už dávno sanována, tak se tam znovu objevila a je nalezena. Ředitel DIAMA říká, že je to chyba, která se prokopírovala, je to nebezpečná kalová nádrž, která momentálně prohořívá a má v sobě nebezpečné látky."
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Všichni jsme asi slyšeli, co se v minulosti na haldě dělo, nechme to minulosti, ale některé záležitosti vyšetřuje policie, je třeba ji nechat pracovat. Nicméně předpokládám, že nové vedení DIAMA je připraveno to vyřešit.”
Mirko Jašurek, konzultant: “Pohybujeme se v prostoru báňského díla, je nutné dokončit celkovou sanaci a úpravu povrchu, ale pokud halda hoří, tak to nejde. Prioritně je třeba zabránit přístupu vzduchu do tohoto prostoru, protože z každé strany do toho někdo vrtá, má to spoustu majitelů a ten prostor je potřeba řešit komplexně.”

Největší obavy jsou z prohořívání haldy, které se může přiblížit k uloženému chemickému odpadu. Zhruba před dvaceti lety, kdy se odpad z koksoven na místo ukládal, neplatila ještě současná legislativa a od prohořívajících míst byl nebezpečný odpad uložen daleko.

Mirko Jašurek, konzultant: “Stávající skládka se překryla materiálem - pravděpodobně to byly pevnější folie a překrylo se inertním materiálem tak, aby nebezpečné látky, které tam jsou uložené, nemohly unikat do okolí. To tehdy schvalovaly všechny dotčené orgány, včetně ČIŽP, správce území DIAMA a včetně magistrátu a krajského úřadu, všichni se vyjádřili, že to je možné udělat a udělal se proces, jak ze zákona vyplývá, ale s ohledem na to, kde to a co to je, nebylo šťastné.”

Také sousední Polsko řeší doutnající haldy. Na území jich mají okolo 250, z toho zhruba 17 prohořívá. Jejich likvidace je stejně složitá. V podstatě pokud to jde, pak hlady rozebírají. Vybírají hořící materiál a ten ochlazují. V některých případech ohniska zasypávají vrstvou hlíny. Je to ale krátkodobé řešení, které hlavně zabraňuje únik emisí do ovzduší, ale po čase se opět tepelné ohnisko objeví. Jednou z cest, která se využívá také v Polsku, je stavba oddělovacích vzdušných stěn. Na Heřmanické haldě má tato stěna zabránit prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů.

Zenon Różański, Slezská technická univerzita, Glivice: “Vzdušná stěna, která je v Heřmanicích, plní důležitou roli. Jde tady o odizolování místa, které hoří, od části, která ještě nepodléhá termickým procesům. Aby stěna plnila svou funkci, musí být vyplněna inertním materiálem, který bude mít termoizolační vlastnosti. Potom bude stěna plnit termoizolační bariéru proti přemisťujícímu se hoření. Ve vašem případě bych doporučil, aby termoizolační stěna byla vystavěna v celém prostoru tak, aby oddělila hořící a nehořící část haldy. V Polsku máme se vzdušnými - termoizolačními stěnami dobré zkušenosti, protože zabrání šíření požárů na haldách.”
Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Nechceme nic po DIAMU jiného, než to, k čemu byl státní podnik určen, aby přestal dělat byznys na místech, které jsou obyčejným lidem skryté, ale aby opravdu naplnil tu povinnost sanovat těžební bývalé zátěže tak, aby Ostrava nebyla zatěžována znečištěním. A z Heřmanické haldy aby bylo do budoucna nějaké území na volnočasovou aktivitu nebo lehká průmyslová zóna. Bohužel 20 let uteklo a já jsem rád, že ty výsledky jsou venku a že jsme udělali tlustou pomyslnou čáru, aby se zastavilo to, co se tam dělo. Protože to nebylo nic spojeného se sanací a evidentně se ukazuje, že nám to dalo jen na další roky a další práci. A na místě, na kterém mělo vznikat místo pro město přijatelné, vznikaly nějaké nešvary.”
Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “My jsme teď dostali k dispozici zhruba dva až tři měsíce na to, abychom zpracovali detailní podobu všech možných technických řešení sanace Heřmanického odvalu, a to jak s ohledem na časovou náročnost, tak také na zatížení životního prostředí a také finanční náročnost. Všechny tyto sanační metody budou podrobeny multikriteriální analýze. Meziresortní komise nám v podstatě uložila do 20. 6. 2024 připravit podklady pro řešení sanace na Heřmanickém odvalu. Ve chvíli, kdy analýza bude hotová, tak podle ní se zvolí ta nejvhodnější sanační metoda.”
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Já již trochu vím, co v tom stanovisku bude, my jsme o tom v rámci jednání s DIAMEM a panem primátorem diskutovali, takže já počkám, co nakonec představí, protože tam probíhají ještě nějaké analýzy. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že DIAMO přijde s řešením tohoto problému, který za sebe vnímám, že je velkým ekologickým problémem a velkou ekologickou zátěží z minulosti. Na druhou stranu to není tak akutní, že by to bezprostředně ohrožovalo životy a zdraví lidí. To řešení bude - myslím, že bude - velmi kvalitní a jsem přesvědčený o tom, že bude i dostupné, to znamená, že bude v možnostech ministerstva financí.”

Do boje o to, aby byla heřmanická halda co nejdříve sanována, se přidali také občané prostřednictvím petice. Ta překročila potřebnou hranici 10 000 podpisů a po jejich ověření u ministerstva vnitra, bude následovat žádost o slyšení u petičního výboru Poslanecké sněmovny.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042822/diamo-zverejni-moznosti-sanace-hermanicke-haldy-20-cervna