Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

Ostrava-město |  | Eko magazín

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Sanaci haldy Heřmanice, jako staré ekologické zátěže, má na starosti státní podnik Diamo. Ten ale sanaci zastavil v létě roku 2022.

Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “V tuto chvíli na odvalu provádíme termometrický monitoring, to znamená, že sledujeme teplotu, která tady a používáme také injektáž, co jsou vrty, přes které pouštíme do odvalu cemento-popílkovou směs, která má tlumit termickou aktivitu. Další sanační práce na Heřmanickém odvalu jsou dočasně zastaveny z důvodu, že jsou tady komplikované majetkové vztahy v této lokalitě.”

Nové vedení Ostravy se od svého nástupu na magistrát o haldu začalo zajímat a vyžádalo si prošetření, co se na Heřmanické haldě děje. Zhruba po roce se na magistrátě začínají shromažďovat výsledky.

Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Trochu mě mrzí, že po 20 letech je haldovina ve stejném množství, takže ty práce tam v podstatě, nevím, co státní podnik tam celou tu dobu dělal, ale asi nic dobrého. Ty závěry, které se k nám dostávají, tak v kalové nádrži jsou nalezeny látky, které jsou neslučitelné se životním prostředím. Kalová nádrž, která měla být už dávno sanována, tak se tam znovu objevila a je nalezena. Ředitel DIAMA říká, že je to chyba, která se prokopírovala, je to nebezpečná kalová nádrž, která momentálně prohořívá a má v sobě nebezpečné látky."
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Všichni jsme asi slyšeli, co se v minulosti na haldě dělo, nechme to minulosti, ale některé záležitosti vyšetřuje policie, je třeba ji nechat pracovat. Nicméně předpokládám, že nové vedení DIAMA je připraveno to vyřešit.”
Mirko Jašurek, konzultant: “Pohybujeme se v prostoru báňského díla, je nutné dokončit celkovou sanaci a úpravu povrchu, ale pokud halda hoří, tak to nejde. Prioritně je třeba zabránit přístupu vzduchu do tohoto prostoru, protože z každé strany do toho někdo vrtá, má to spoustu majitelů a ten prostor je potřeba řešit komplexně.”

Největší obavy jsou z prohořívání haldy, které se může přiblížit k uloženému chemickému odpadu. Zhruba před dvaceti lety, kdy se odpad z koksoven na místo ukládal, neplatila ještě současná legislativa a od prohořívajících míst byl nebezpečný odpad uložen daleko.

Mirko Jašurek, konzultant: “Stávající skládka se překryla materiálem - pravděpodobně to byly pevnější folie a překrylo se inertním materiálem tak, aby nebezpečné látky, které tam jsou uložené, nemohly unikat do okolí. To tehdy schvalovaly všechny dotčené orgány, včetně ČIŽP, správce území DIAMA a včetně magistrátu a krajského úřadu, všichni se vyjádřili, že to je možné udělat a udělal se proces, jak ze zákona vyplývá, ale s ohledem na to, kde to a co to je, nebylo šťastné.”

Také sousední Polsko řeší doutnající haldy. Na území jich mají okolo 250, z toho zhruba 17 prohořívá. Jejich likvidace je stejně složitá. V podstatě pokud to jde, pak hlady rozebírají. Vybírají hořící materiál a ten ochlazují. V některých případech ohniska zasypávají vrstvou hlíny. Je to ale krátkodobé řešení, které hlavně zabraňuje únik emisí do ovzduší, ale po čase se opět tepelné ohnisko objeví. Jednou z cest, která se využívá také v Polsku, je stavba oddělovacích vzdušných stěn. Na Heřmanické haldě má tato stěna zabránit prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů.

Zenon Różański, Slezská technická univerzita, Glivice: “Vzdušná stěna, která je v Heřmanicích, plní důležitou roli. Jde tady o odizolování místa, které hoří, od části, která ještě nepodléhá termickým procesům. Aby stěna plnila svou funkci, musí být vyplněna inertním materiálem, který bude mít termoizolační vlastnosti. Potom bude stěna plnit termoizolační bariéru proti přemisťujícímu se hoření. Ve vašem případě bych doporučil, aby termoizolační stěna byla vystavěna v celém prostoru tak, aby oddělila hořící a nehořící část haldy. V Polsku máme se vzdušnými - termoizolačními stěnami dobré zkušenosti, protože zabrání šíření požárů na haldách.”
Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Nechceme nic po DIAMU jiného, než to, k čemu byl státní podnik určen, aby přestal dělat byznys na místech, které jsou obyčejným lidem skryté, ale aby opravdu naplnil tu povinnost sanovat těžební bývalé zátěže tak, aby Ostrava nebyla zatěžována znečištěním. A z Heřmanické haldy aby bylo do budoucna nějaké území na volnočasovou aktivitu nebo lehká průmyslová zóna. Bohužel 20 let uteklo a já jsem rád, že ty výsledky jsou venku a že jsme udělali tlustou pomyslnou čáru, aby se zastavilo to, co se tam dělo. Protože to nebylo nic spojeného se sanací a evidentně se ukazuje, že nám to dalo jen na další roky a další práci. A na místě, na kterém mělo vznikat místo pro město přijatelné, vznikaly nějaké nešvary.”
Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “My jsme teď dostali k dispozici zhruba dva až tři měsíce na to, abychom zpracovali detailní podobu všech možných technických řešení sanace Heřmanického odvalu, a to jak s ohledem na časovou náročnost, tak také na zatížení životního prostředí a také finanční náročnost. Všechny tyto sanační metody budou podrobeny multikriteriální analýze. Meziresortní komise nám v podstatě uložila do 20. 6. 2024 připravit podklady pro řešení sanace na Heřmanickém odvalu. Ve chvíli, kdy analýza bude hotová, tak podle ní se zvolí ta nejvhodnější sanační metoda.”
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Já již trochu vím, co v tom stanovisku bude, my jsme o tom v rámci jednání s DIAMEM a panem primátorem diskutovali, takže já počkám, co nakonec představí, protože tam probíhají ještě nějaké analýzy. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že DIAMO přijde s řešením tohoto problému, který za sebe vnímám, že je velkým ekologickým problémem a velkou ekologickou zátěží z minulosti. Na druhou stranu to není tak akutní, že by to bezprostředně ohrožovalo životy a zdraví lidí. To řešení bude - myslím, že bude - velmi kvalitní a jsem přesvědčený o tom, že bude i dostupné, to znamená, že bude v možnostech ministerstva financí.”

Do boje o to, aby byla heřmanická halda co nejdříve sanována, se přidali také občané prostřednictvím petice. Ta překročila potřebnou hranici 10 000 podpisů a po jejich ověření u ministerstva vnitra, bude následovat žádost o slyšení u petičního výboru Poslanecké sněmovny.

Nahlásit chybu


K tématu

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

29. května 2024 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Heřmanický odval obtěžuje okolí, pokračování sanace je zatím v nedohlednu

31. ledna 2024 12:15 | Ostrava-město | Michal Slonina

Obyvatelé Heřmanic nedočkavě vyhlíží dokončení sanace na Heřmanickém odvalu. DIAMO ale sanaci v loňském roce pozastavilo a její pokračování je zatím v nedohlednu. Slezskoostravská radnice se snaží vývoj situace urychlit.


Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

Dnes 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

Dnes 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.

Veletrh středních škola zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Včera 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

22. listopadu 2024 11:24 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

21. listopadu 2024 17:27 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Studenti pěti gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii

21. listopadu 2024 16:11 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se bude stěhovat do větších a komfortnějších prostor

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se dočká důstojného zázemí. Dlouhá léta se potýká zejména s malými kancelářemi, nevyhovující čekárnou a absencí sociálního zařízení pro klienty, vlhkostí a plísněmi.

V Ostravě se textil sbírá už 10 let. Dělají se z něj lavičky i pískoviště

21. listopadu 2024 14:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava neustále vylepšuje odpadové hospodářství a i díky moderní třídící lince patří v nakládání s odpady mezi lídry naší země. Od příštího roku je podle zákona nutné třídit i textil, což v Ostravě funguje už více než 10 let. Množství kontejnerů na oděvy bude ještě zvýšeno.

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června
Vydáno 30. dubna 2024 11:03, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Sanaci haldy Heřmanice, jako staré ekologické zátěže, má na starosti státní podnik Diamo. Ten ale sanaci zastavil v létě roku 2022.

Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “V tuto chvíli na odvalu provádíme termometrický monitoring, to znamená, že sledujeme teplotu, která tady a používáme také injektáž, co jsou vrty, přes které pouštíme do odvalu cemento-popílkovou směs, která má tlumit termickou aktivitu. Další sanační práce na Heřmanickém odvalu jsou dočasně zastaveny z důvodu, že jsou tady komplikované majetkové vztahy v této lokalitě.”

Nové vedení Ostravy se od svého nástupu na magistrát o haldu začalo zajímat a vyžádalo si prošetření, co se na Heřmanické haldě děje. Zhruba po roce se na magistrátě začínají shromažďovat výsledky.

Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Trochu mě mrzí, že po 20 letech je haldovina ve stejném množství, takže ty práce tam v podstatě, nevím, co státní podnik tam celou tu dobu dělal, ale asi nic dobrého. Ty závěry, které se k nám dostávají, tak v kalové nádrži jsou nalezeny látky, které jsou neslučitelné se životním prostředím. Kalová nádrž, která měla být už dávno sanována, tak se tam znovu objevila a je nalezena. Ředitel DIAMA říká, že je to chyba, která se prokopírovala, je to nebezpečná kalová nádrž, která momentálně prohořívá a má v sobě nebezpečné látky."
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Všichni jsme asi slyšeli, co se v minulosti na haldě dělo, nechme to minulosti, ale některé záležitosti vyšetřuje policie, je třeba ji nechat pracovat. Nicméně předpokládám, že nové vedení DIAMA je připraveno to vyřešit.”
Mirko Jašurek, konzultant: “Pohybujeme se v prostoru báňského díla, je nutné dokončit celkovou sanaci a úpravu povrchu, ale pokud halda hoří, tak to nejde. Prioritně je třeba zabránit přístupu vzduchu do tohoto prostoru, protože z každé strany do toho někdo vrtá, má to spoustu majitelů a ten prostor je potřeba řešit komplexně.”

Největší obavy jsou z prohořívání haldy, které se může přiblížit k uloženému chemickému odpadu. Zhruba před dvaceti lety, kdy se odpad z koksoven na místo ukládal, neplatila ještě současná legislativa a od prohořívajících míst byl nebezpečný odpad uložen daleko.

Mirko Jašurek, konzultant: “Stávající skládka se překryla materiálem - pravděpodobně to byly pevnější folie a překrylo se inertním materiálem tak, aby nebezpečné látky, které tam jsou uložené, nemohly unikat do okolí. To tehdy schvalovaly všechny dotčené orgány, včetně ČIŽP, správce území DIAMA a včetně magistrátu a krajského úřadu, všichni se vyjádřili, že to je možné udělat a udělal se proces, jak ze zákona vyplývá, ale s ohledem na to, kde to a co to je, nebylo šťastné.”

Také sousední Polsko řeší doutnající haldy. Na území jich mají okolo 250, z toho zhruba 17 prohořívá. Jejich likvidace je stejně složitá. V podstatě pokud to jde, pak hlady rozebírají. Vybírají hořící materiál a ten ochlazují. V některých případech ohniska zasypávají vrstvou hlíny. Je to ale krátkodobé řešení, které hlavně zabraňuje únik emisí do ovzduší, ale po čase se opět tepelné ohnisko objeví. Jednou z cest, která se využívá také v Polsku, je stavba oddělovacích vzdušných stěn. Na Heřmanické haldě má tato stěna zabránit prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů.

Zenon Różański, Slezská technická univerzita, Glivice: “Vzdušná stěna, která je v Heřmanicích, plní důležitou roli. Jde tady o odizolování místa, které hoří, od části, která ještě nepodléhá termickým procesům. Aby stěna plnila svou funkci, musí být vyplněna inertním materiálem, který bude mít termoizolační vlastnosti. Potom bude stěna plnit termoizolační bariéru proti přemisťujícímu se hoření. Ve vašem případě bych doporučil, aby termoizolační stěna byla vystavěna v celém prostoru tak, aby oddělila hořící a nehořící část haldy. V Polsku máme se vzdušnými - termoizolačními stěnami dobré zkušenosti, protože zabrání šíření požárů na haldách.”
Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Nechceme nic po DIAMU jiného, než to, k čemu byl státní podnik určen, aby přestal dělat byznys na místech, které jsou obyčejným lidem skryté, ale aby opravdu naplnil tu povinnost sanovat těžební bývalé zátěže tak, aby Ostrava nebyla zatěžována znečištěním. A z Heřmanické haldy aby bylo do budoucna nějaké území na volnočasovou aktivitu nebo lehká průmyslová zóna. Bohužel 20 let uteklo a já jsem rád, že ty výsledky jsou venku a že jsme udělali tlustou pomyslnou čáru, aby se zastavilo to, co se tam dělo. Protože to nebylo nic spojeného se sanací a evidentně se ukazuje, že nám to dalo jen na další roky a další práci. A na místě, na kterém mělo vznikat místo pro město přijatelné, vznikaly nějaké nešvary.”
Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “My jsme teď dostali k dispozici zhruba dva až tři měsíce na to, abychom zpracovali detailní podobu všech možných technických řešení sanace Heřmanického odvalu, a to jak s ohledem na časovou náročnost, tak také na zatížení životního prostředí a také finanční náročnost. Všechny tyto sanační metody budou podrobeny multikriteriální analýze. Meziresortní komise nám v podstatě uložila do 20. 6. 2024 připravit podklady pro řešení sanace na Heřmanickém odvalu. Ve chvíli, kdy analýza bude hotová, tak podle ní se zvolí ta nejvhodnější sanační metoda.”
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Já již trochu vím, co v tom stanovisku bude, my jsme o tom v rámci jednání s DIAMEM a panem primátorem diskutovali, takže já počkám, co nakonec představí, protože tam probíhají ještě nějaké analýzy. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že DIAMO přijde s řešením tohoto problému, který za sebe vnímám, že je velkým ekologickým problémem a velkou ekologickou zátěží z minulosti. Na druhou stranu to není tak akutní, že by to bezprostředně ohrožovalo životy a zdraví lidí. To řešení bude - myslím, že bude - velmi kvalitní a jsem přesvědčený o tom, že bude i dostupné, to znamená, že bude v možnostech ministerstva financí.”

Do boje o to, aby byla heřmanická halda co nejdříve sanována, se přidali také občané prostřednictvím petice. Ta překročila potřebnou hranici 10 000 podpisů a po jejich ověření u ministerstva vnitra, bude následovat žádost o slyšení u petičního výboru Poslanecké sněmovny.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042822/diamo-zverejni-moznosti-sanace-hermanicke-haldy-20-cervna