Poslední vozík s ostravským uhlím byl na povrch vyvezen 30. června 1994 na Dole Odra. Těžbu dnes připomíná muzeum v místech, kde bylo uhlí nalezeno.
Pavlína Sachová, DIAMO, vedoucí odd. kontroly a zvláštních úkolů: “Historie Dolu Landek se píše od roku 1830. Tento Důl Anselm byl prvním dolem na Ostravsku. Byl založený olomouckým arcibiskupstvím a následně přešel do majetku Rothschildů."
Přesto, že uhlí se už v Ostravě už 30 let nedobývá, horníci na jedné šachtě stále fárají. Z podzemí čerpají slanou vodu někdejšího moře. Z vyšší ostravské lokality by se totiž přelila do nižších karvinských dolů. Na Jeremenku také hlídají metan.
Tomáš Svačina, DIAMO, inspekční technik: “Monitorujeme celé území bývalých dolů po Ostravě, Petřvaldě, Orlové a Karviné. Máme tam asi tisíc čidel. Další taková hlavní činnost je čerpání důlní vody. Je Vodní jáma Jeremenko, která vodu vypouští do řeky Ostravice a potom máme Vodní jámu Žofii, bývalý Důl Fučík 5 v Orlové.”
Pavel Malucha, DIAMO, oddělení životního prostředí: “Čerpá se proto, aby nepřetékala z Ostravy přes Petřvald do Karviné, kde dosud probíhá těžba uhlí a kde by voda mohla ohrožovat provoz. Pokud se přestane těžit uhlí a ustanou další navazující aktivity v podzemí, tak zanikne i účel Vodní jámy Jeremenko na snižování hladiny.”
Až se uzavřou doly na Karvinsku, čerpání se přeruší a voda bude stoupat několik desetiletí.