Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava přivítá jubilejní 10. ročník festivalu Czech Music Crossroads

Hudební showcase festivalu a konference Czech Music Crossroads pořádá tým festivalu Colours of Ostrava. Letos se uskuteční ve dnech 20. až 22. června v ostravském domu kultury POKLAD a na Alšově náměstí v Porubě. Jedinou výjimkou bude úvodní varhanní koncert v kostele sv. Václava v centru Ostravy.

Tam se 19. června, v předvečer zahájení festivalu, představí česká varhanní virtuoska Katta, která získala mezinárodní renomé. Další festivalové dny pak nabídnou vystoupení dvou desítek špičkových interpretů z Čech, Slovenska a Polska, ale nebude chybět ani exotické osvěžení z Guineje, italské jižanské rytmy a nekonvenční pojetí tradičních irských melodií. Součástí festivalu Czech Music Crossroads je konferenční program na aktuální témata hudebního businessu určený nejen pro hudební profesionály.

„Stejně jako v loňském roce i letos mohou milovníci dobré hudby navštívit všechny festivalové koncerty v Domě kultury Poklad i na open-air scéně na Alšově náměstí zcela zdarma,“ upozorňuje ředitelka festivalu Czech Music Crossroads Petra Hradilová a dodává: „Vstup na konferenční část programu s přednáškami, diskuzemi a kulatými stoly je pro veřejnost možná s platnou registrací, kterou lze provést na webu crossroadmusic. cz,“

Nejpočetnější zastoupení budou mít letos v Ostravě hudebníci z Itálie. Z Apulie na jihu země přijede skupina BandAdriatica. Kapela, které dominují dechové nástroje, přiváží směsici jižanské a východoevropské energie. V Ostravě se představí i jeden z nejpopulárnějších umělců na italské world music scéně, italsko-francouzský písničkář a akordeonista Giuliano Gabriele. S hudebními vlivy od Íránu až po italskou Kampánii a Apulii nás seznámí čtveřice žen, které se prezentují pod názvem Hysterrae, spojení jihoitalské lidové tvorby se současnou elektronikou nabídne vokálně zaměřený projekt Ra Di Spina, na vlně africké hudby, funku, blues, rocku i jazzu se ponese koncert trojice Savana Funk a k neapolským hudebním kořenům nás zavedou hudebníci ze skupiny Suonno D´Ajere.

Originalita z Guineje. Takto se dá stručně představit světově uznávaný griotský hudebník a multiinstrumentalista N´Faly Kouyaté, s jehož hudbou objevíme symbiózu tradičních afrických nástrojů s elektronikou. A jeho krajan N´Famady Kouyaté ohromí moderním pojetím tradičních západoafrických písní a rytmů.

Irsko reprezentuje v Ostravě kapela Kíla. Její tvorba je silně zakořeněná v irské tradici, ovšem ovlivněné latinskoamerickou hudbou, reggae, rockem, jazzem i hudbou klasickou.

Jazzový boyband Kosmonauci k nám zavítá z Polska. Kapela s moderní hip-hop jiskrou zahraje na saxofon, basu, vibrafon a bicí. Polské sousedy zastupuje také duo Maniucha i Ksawery, které spojuje jazzovou improvizaci s tradičními ukrajinskými písněmi a polskou mazurku, jak ji neznáte, můžete slyšet v podání kapely Niewte.

Sousedé ze Slovenska nabídnou našemu publiku setkání jazzu a slovenský lidových melodií v emotivním podání flétnistky a zpěvačky Márie Rehákové a kapely Topol’ana. Autentický zpěv a hudba s moderním zvukem. Tedy folklor, jak ho neznáte, uslyšíte v podání uskupení Folk&Bass Orchestra a Ženy z muzičky. A folklorem ve spojení s wold music a elektronikou se nechali inspirovat také hudebníci vystupující pod názvem Dis is Markéta.

Českou hudební scénu zastupuje na festivalu Czech Music Crossroads kromě již zmíněné varhanice Katta, jež ukazuje, jak mohou znít varhany ve 21. století, také cimbalista, skladatel a pedagog Daniel Skála. S barvitou mozaikou moderních jazzových harmonií a funky trylků bude experimentovat kapela Mr. Lovo. Intimní spojení popu s prvky jazzu a melancholického písničkářství představí publiku absolventka Janáčkovy konzervatoře Nika a ženská hudební skupina Vesna překvapí emotivním vystoupením a show s nejmodernějším zvukem, hodným světové kapely.

Czech Music Crossroads se každý rok účastní i odborníci z hudebního businessu. Letos jich přijede 35 z 18 zemí světa. Hudebníci tak dostanou šanci oslovit zkušené manažery, organizátory festivalů, bookery a publicisty. Například z Maroka přicestuje umělecký ředitel festivalu TimitaR Brahum el Mazned, pozvání do Ostravy přijala také programová ředitelka World Music festivalu 2024 na Taiwanu Peiti Huang, francouzský hudební dramaturg a manažer Mathieu Gervais, producentka Lama Hazboun z Jordánska, generální ředitel hudebního bienále v Córdobě Nicolas Kuitca ze Španělska a další.

Konferenční program festivalu nabídne ve dnech 20. a 21. června například debaty o tom, jak začít turné v Asii nebo jak uspět na jihoamerickém trhu. Účastníci seminářů se také dozví, jak mluvit o specifických hudebních žánrech a co mohou nabídnout partnerské země.

Více informací o Czech Music Crossroads, včetně přesného programu a informací o interpretech a hostech, najdete na https://www.crossroadmusic.cz.

Hudební konference a showcastový festival Czech Music Crossroads vznikl v roce 2014 s cílem představit hostům z celého světa vždy před Colours of Ostrava kvalitní a přesahovou hudbu v žánrech world music, folku, jazzu a nové akustické hudby. Do roku 2021 probíhal v prostorách Dolu Hlubina a v Dolních Vítkovicích.

Czech Music Crossroads pořádá festival Colours of Ostrava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.Základní kámen koncertního sálu je poklepán. Přijel i architekt Steven Holl a prezident Pavel

Ostrava zažila historickou událost o jejímž významu svědčí i účast prezidenta naší země Petra Pavla. Přímo před domem kultury se uskutečnilo slavnostní poklepání základního kamene koncertního sálu, který navrhl věhlasný architekt Steven Holl. Ani ten si slavnostní okamžik nenechal ujít a dorazil z New Yorku.

Začala velká rekonstrukce baziliky ve Frýdku-Místku, komín před ní půjde k zemi

Začala rozsáhlá rekonstrukce frýdecké baziliky. Opraví se interiéry a veřejnosti se zpřístupní krypta s ostatky poutníků a kněží. Po dohodě s majitelem Marlenky se navíc zbourá továrenský komín u bývalé textilní továrny, který měli postavit komunisté, aby clonil ve výhledu na baziliku.

Elektrokoloběžku vyhodil z okna, zabránil tak požáru v domě

Hasiči i policisté vyjížděli na Novojičínsku hned k několika případům požárů, které vznikly vzplanutím baterií elektrokoloběžek a elektrokol. Nabádají proto jejich uživatele k opatrnosti a radí, co dělat, když už hořet začnou.

Za dědictví po otci čeká muže až 8 let vězení. Zbraně a munici neodevzdal

Láska ke zbraním se stala osudná muži z Ostravy, který po svém otci zdědil doslova zbrojní arzenál. Místo aby dědictví okamžitě odevzdal na policii, vše si nechal a tvrdil, že netuší, kde zbraně jsou.

Areál Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě se proměnil ve festivalové město. Colours of Ostrava je tu

Včera 11:09 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V ostravských Dolních Vítkovicích odstartoval už 21. ročník mezinárodního multižánrového festivalu Colours of Ostrava, který patří mezi 20 nejlepších a největších festivalů na světě. Je plný skvělé hudby, kultury a nezapomenutelných zážitků.

Lůžkový blok FNO prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Má moderní kabát a novou vzduchotechniku

Pavilon L, neboli Lůžkový blok Fakultní nemocnice Ostrava prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Díky ní má novou vzduchotechniku, zateplenou fasádu i střechu a kompletně vyměněná okna.

Na festivalových "kaštanech" potěšil Smolík i písničkářka z Mořkova

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v zahradě Nového Slunce. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu, ale třeba i country.

Travnaté chodníčky na hřbitově ve Frýdku-Místku zpevnily první dlaždice

Procházení mezi některými hrobovými místy na Centrálním hřbitově je komfortnější. Město nechalo zpevnit travnaté chodníčky v několika částech urnového háje. Pokud se projekt osvědčí, mohl by se realizovat i v dalších hřbitovních uličkách.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

17. července 2024 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Činnost Těšínského divadla se po rekonstrukci rozšíří

Budovu Těšínského divadla čeká rozsáhlá rekonstrukce, která divadlo zmodernizuje a rozšíří jeho činnost. Kromě divadelních představení nabídne veřejnosti i program zaměřený na kulturně-vzdělávací aktivity pro všechny věkové kategorie.

Muzeum Těšínska vystavuje díla regionálních umělců

17. července 2024 14:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Až do 27. října mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Štětcem, tužkou i dlátem, která je instalována v historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

17. července 2024 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

17. července 2024 9:10 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

17. července 2024 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.