Tam se 19. června, v předvečer zahájení festivalu, představí česká varhanní virtuoska Katta, která získala mezinárodní renomé. Další festivalové dny pak nabídnou vystoupení dvou desítek špičkových interpretů z Čech, Slovenska a Polska, ale nebude chybět ani exotické osvěžení z Guineje, italské jižanské rytmy a nekonvenční pojetí tradičních irských melodií. Součástí festivalu Czech Music Crossroads je konferenční program na aktuální témata hudebního businessu určený nejen pro hudební profesionály.
„Stejně jako v loňském roce i letos mohou milovníci dobré hudby navštívit všechny festivalové koncerty v Domě kultury Poklad i na open-air scéně na Alšově náměstí zcela zdarma,“ upozorňuje ředitelka festivalu Czech Music Crossroads Petra Hradilová a dodává: „Vstup na konferenční část programu s přednáškami, diskuzemi a kulatými stoly je pro veřejnost možná s platnou registrací, kterou lze provést na webu crossroadmusic. cz,“
Nejpočetnější zastoupení budou mít letos v Ostravě hudebníci z Itálie. Z Apulie na jihu země přijede skupina BandAdriatica. Kapela, které dominují dechové nástroje, přiváží směsici jižanské a východoevropské energie. V Ostravě se představí i jeden z nejpopulárnějších umělců na italské world music scéně, italsko-francouzský písničkář a akordeonista Giuliano Gabriele. S hudebními vlivy od Íránu až po italskou Kampánii a Apulii nás seznámí čtveřice žen, které se prezentují pod názvem Hysterrae, spojení jihoitalské lidové tvorby se současnou elektronikou nabídne vokálně zaměřený projekt Ra Di Spina, na vlně africké hudby, funku, blues, rocku i jazzu se ponese koncert trojice Savana Funk a k neapolským hudebním kořenům nás zavedou hudebníci ze skupiny Suonno D´Ajere.
Originalita z Guineje. Takto se dá stručně představit světově uznávaný griotský hudebník a multiinstrumentalista N´Faly Kouyaté, s jehož hudbou objevíme symbiózu tradičních afrických nástrojů s elektronikou. A jeho krajan N´Famady Kouyaté ohromí moderním pojetím tradičních západoafrických písní a rytmů.
Irsko reprezentuje v Ostravě kapela Kíla. Její tvorba je silně zakořeněná v irské tradici, ovšem ovlivněné latinskoamerickou hudbou, reggae, rockem, jazzem i hudbou klasickou.
Jazzový boyband Kosmonauci k nám zavítá z Polska. Kapela s moderní hip-hop jiskrou zahraje na saxofon, basu, vibrafon a bicí. Polské sousedy zastupuje také duo Maniucha i Ksawery, které spojuje jazzovou improvizaci s tradičními ukrajinskými písněmi a polskou mazurku, jak ji neznáte, můžete slyšet v podání kapely Niewte.
Sousedé ze Slovenska nabídnou našemu publiku setkání jazzu a slovenský lidových melodií v emotivním podání flétnistky a zpěvačky Márie Rehákové a kapely Topol’ana. Autentický zpěv a hudba s moderním zvukem. Tedy folklor, jak ho neznáte, uslyšíte v podání uskupení Folk&Bass Orchestra a Ženy z muzičky. A folklorem ve spojení s wold music a elektronikou se nechali inspirovat také hudebníci vystupující pod názvem Dis is Markéta.
Českou hudební scénu zastupuje na festivalu Czech Music Crossroads kromě již zmíněné varhanice Katta, jež ukazuje, jak mohou znít varhany ve 21. století, také cimbalista, skladatel a pedagog Daniel Skála. S barvitou mozaikou moderních jazzových harmonií a funky trylků bude experimentovat kapela Mr. Lovo. Intimní spojení popu s prvky jazzu a melancholického písničkářství představí publiku absolventka Janáčkovy konzervatoře Nika a ženská hudební skupina Vesna překvapí emotivním vystoupením a show s nejmodernějším zvukem, hodným světové kapely.
Czech Music Crossroads se každý rok účastní i odborníci z hudebního businessu. Letos jich přijede 35 z 18 zemí světa. Hudebníci tak dostanou šanci oslovit zkušené manažery, organizátory festivalů, bookery a publicisty. Například z Maroka přicestuje umělecký ředitel festivalu TimitaR Brahum el Mazned, pozvání do Ostravy přijala také programová ředitelka World Music festivalu 2024 na Taiwanu Peiti Huang, francouzský hudební dramaturg a manažer Mathieu Gervais, producentka Lama Hazboun z Jordánska, generální ředitel hudebního bienále v Córdobě Nicolas Kuitca ze Španělska a další.
Konferenční program festivalu nabídne ve dnech 20. a 21. června například debaty o tom, jak začít turné v Asii nebo jak uspět na jihoamerickém trhu. Účastníci seminářů se také dozví, jak mluvit o specifických hudebních žánrech a co mohou nabídnout partnerské země.
Více informací o Czech Music Crossroads, včetně přesného programu a informací o interpretech a hostech, najdete na https://www.crossroadmusic.cz.
Hudební konference a showcastový festival Czech Music Crossroads vznikl v roce 2014 s cílem představit hostům z celého světa vždy před Colours of Ostrava kvalitní a přesahovou hudbu v žánrech world music, folku, jazzu a nové akustické hudby. Do roku 2021 probíhal v prostorách Dolu Hlubina a v Dolních Vítkovicích.
Czech Music Crossroads pořádá festival Colours of Ostrava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.