Jakou kořist si vlci vybírají? Záleží na tom, jak jsou hladoví…
Velká psovitá šelma, která útočí ve smečce. Vlk obecný je nebezpečný především kozám a ovcím. Pokud je však zoufalý, může klidně zaútočit i na telata a v podstatě jakákoliv další „dostupná” hospodářská zvířata.
Pastevecký pes je sice věky ověřeným obráncem stád. Jeho funkce je však spíše preventivní. Vlci si dvakrát rozmyslí, jestli se jim útok na chráněné stádo. Pokud by však došlo na přímý boj, pes by neměl šanci ani proti jednomu vlkovi, natož proti celé smečce.
Nejspolehlivější obranou proti vlčímu útoku tak zůstává elektrický ohradník proti vlkům, který funguje hned dvakrát. První překážkou je fyzická bariéra. Druhou je pak strach – vlk rychle pozná, že se mu snaha o překonání této překážky nevyplatí a s celou smečkou se vydá na lov do jiného teritoria.
Co všechno byste měli při výběru ohradníku pro ochranu hospodářských zvířat zvážit?
Jak na výběr ohradníku proti vlkům a dalším šelmám
Elektrický ohradník se skládá z několika různých částí. Od sloupků a pásek / sítě / lanek, přes vodiče, spojovací komponenty až po samotný generátor, který vydává zdroje odrazujících impulsů. Na blogu společnosti Ketris.cz si můžete přečíst podrobný návod na stavbu ohradníku pro hospodářská zvířata, ve kterém se dozvíte o jednotlivých komponentách a jejich výběru více.
My se podíváme přímo na specifika ohradníků proti vlkům, který vaše hospodářská zvířata ochrání i proti liškám a dalším šelmám, které by si na ovce či kozy mohly brousit zuby.
Jak velkou ohradu chcete ochránit?
Od velikosti ohrady se odvíjí délka lanek, počet upevňovacích i zemnících tyčí a stejně tak i celková síla generátoru.
K upevnění ohradníku budete používat sloupky nebo tyče, které mohou být z různého materiálu: dřevo, plast, kov a podobně. Plast je obvykle vhodný pro ohradníky, které budete často přesouvat. Pokud však stavíte ohradník na ochranu proti vlkům, je vhodné sáhnout po nejstabilnějších dřevěných sloupcích.
Podle velikosti pak budete volit také ohradníkové sítě nebo jiné vodiče v podobě lanek či pásek, které jsou však oproti síti opět o něco méně stabilní.
Sílu generátoru rozhodně nepodceňujte
Při výběru ohradníku proti vlkům je velmi důležitá správná síla generátoru. Ta se obvykle odvíjí i od celkové velikosti ohrady a terénu, ve kterém se nachází. Při ochraně proti vlkům se však nebojte rovnou sáhnout po tom nejsilnějším. Vlci jsou silná a odolná zvířata a nenechají se odradit jen tak něčím. Impuls musí být dostatečně silný, aby pronikl srstí a současně šlo pro vlka o skutečně nepříjemný zážitek, který ho od dalších pokusů odradí.
Generátory kromě síly musíte vybírat také podle zdroje napájení. Můžete ohradník připojit k síti, nebo bude lepší sáhnout po bateriovém či kombinovaném generátoru? Možností je i dobíjení generátoru pomocí solárních panelů.
S financováním ohradníku vám může pomoci dotace
Přestože je prevence levnější než řešení uhynulých zvířat, stále se jedná o poměrně velkou investici. S financováním až do 200 000 EUR vám může pomoci dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí 2021–2027, která podporuje preventivní opatření pro majitele hospodářských zvířat ohrožených útokem šelem.