"Důležité u tohoto je ukázat mládeži a dětem, že Leoš Janáček je tady z našeho kraje," vysvětluje místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka (Ostravak). "Při realizaci této sochy jsme si dali jako podmínku realistické ztvárnění autora, a to hlavně proto, aby byl rozeznatelný, aby i děti poznaly, jak autor vypadal," dodává místostarosta.
"Já si myslím, že je to zajímavé, je to pěkně udělané. Je takový zádumčivý," pochvaluje si jedna z kolemjdoucích. "Zdá se mi nějaký malý, ale každá umělecká tvorba navíc je k dobru," doplňuje ji další.
K hudebnímu velikánovi a jeho lišce si lidé mohou přisednout. Finální návrh bronzové sochy odlila pro obvod pražská slévárna. "Při její tvorbě jsme hledali autora, který je opravdu uznávaným hyperrealistou a narazili jsme na rodáka z našeho kraje Davida Moješčíka, který skutečně velmi kvalitním hyperralistou je. Dokazují to i jeho realizace, ať už je to socha Levitace u svinovského nádraží nebo památník atentátu na Heydricha v Praze," říká místostarosta Mouka.
Moravská Ostrava a Přívoz chce i další sochy, rozmístěné v centru Ostravy. U budovy Českého rozhlasu by měla brzy stát podobizna Karla Kryla, obvod je v jednání i s pozůstalými zpěvačky Věry Špinarové. Pokud se vše podaří, dvě nové sochy vzniknou ještě v tomto roce.