Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava-Jih má dostatek zeleně v docházkové vzdálenosti. Problémem je mobiliář a bariéry

Ostrava-Jih |

Studenti Ostravské univerzity mapují zeleň v Ostravě. JejIch cílem je zjIstit nejen její kvalitu, ale také dostupnost od místa bydliště a mobiliář v ní. Zatím mají zmapované centrum města a městský obvod Ostrava-Jih.

V Ostravě-Jihu je dostatek zeleně a většina obyvatel ji má kousek od svého bydliště. Ukázal to pasport zeleně, který zpracovali studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jsou tu ale i místa, kde jsou zelené plochy malé, nebo špatně dostupné.

Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: “Chceme se podívat trošku na tu premisu, že Ostrava je zelená, takže se chceme podívat, jestli skutečně je zelená a jak kvalitně je zelená a jestli jsou tu nějaké bariéry, nějaké limity, kde vlastně by zeleň šla vylepšit tak, aby obyvatelé neměli potřebu utíkat do Beskyd a tam si zakládat zahrádky.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: ”Potěšilo mě, že 58 procent plochy Jihu tvoří zelené plochy, což je poměrně hodně, ale samozřejmě z velké míry to dělá Bělský les a halda a musím říct, že taky pozitivní informací bylo, že 98 procent našich obyvatel má nejbližší zeleň do vzdálenosti 500 metrů, což je podle studentů ochotna vzdálenost zajímavá proto, abyste se z domova vydali ven ochladit se do zeleně třeba v průběhu parného léta.”
Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: ”Dostupnost zeleně je pro nás důležitým artefaktem, který se odzkoušel už během covidu, kdy obyvatelé zjistili, kolik zeleně mají dostupné a často byli i mile překvapeni. Takže my se na to díváme vlastně, jaká je zeleň v Ostravě, jestli je dostupná do 500 metrů od místa bydliště, v jakém je stavu, jestli je tam mobiliář, jestli je dostatečný, jestli tam jsou vůbec cesty k té zeleni.”

Zatím jsou zmapovány obvody Moravská Ostrava a Přívoz a Ostrava-Jih a mapují se Vítkovice, Mariánské Hory a Hulváky a Poruba.

Anketa: studenti Přírodovědecké fakulty OU: ”Já jsem mapoval Hrabůvku. Jako pozitivní v té oblasti hodnotím to, že je tam spousta liniové zeleně, to znamená aleje a stromořadí podél cest, takže ty cesty nejsou v létě tolik horké, takže člověk chodí ve stínu, což je příjemné, pozitivní. Na druhou stranu jako negativní vnímám to, že ty plochy zeleně, které tam byly, tak byly relativně malé, tudíž moc lidí neoslovily na to, aby se tam šli rekreovat.”

”Na Dubině pro mě byla super ta halda. Jenom je škoda, že není tak využívaná z pohledu těch vstupů. Že tam je fakt málo těch vstupů a některé jsou, neříkám, že riskantní, ale ne úplně pěkné. Je tam spousta bariér, ale určitě to má potenciál i co se týče rekultivace, nebo něco takového, takže to bylo určitě super.”

Bariérou jsou také vstupy do CHKO Poodří

Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: “Samozřejmě tady se nám trošku snoubí ochrana přírody s tím zájmem obyvatel putovat tou krajinou. Nicméně oni si vždy tu cestu najdou a je otázka, jestli ty cesty nezpřístupnit a nějakým způsobem nelimitovat ty vstupy a pro motorkáře, kteří tam dělají největší negativní dopad v té krajině oproti místním obyvatelům, kteří tam jdou třeba jenom na procházku.”

Problematický je také stav mobiliáře, který postupně stárne a je potřeba ho obměnit.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek podpoří hnízdění ptáků v parcích. Instaluje tam nové vysoce odolné budky

Parky ve Frýdku-Místku budou pro ptactvo lákavější. Radnice chce podpořit jejich hnízdění. Instaluje proto 30 nových vysoce odolných budek. Ptákům zajistí klid a bezpečí před predátory a zároveň nahradí chybějící přirozené dutiny ve stromech. Hnízdění se pak bude pravidelně vyhodnocovat.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

OZO podpoří zelené projekty i letos, peníze vydělalo Reuse centrum

17. ledna 2024 13:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravská odpadová společnost OZO znovu podpoří zelené projekty. Využije k tomu finance, které získala prostřednictvím Reuse centra, kde končí věci, kterých se někdo chce zbavit. Projekty musejí být zaměřené na výsadbu nebo údržbu veřejné zeleně na území města.


Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Dnes 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

V Bruntále byli oceněni bezpříspěvkoví dárci krve z celého regionu

Dnes 12:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Více než 70 bezpříspěvkových dárců krve a krevní plazmy bylo na bruntálském zámku slavnostně oceněno za dosažené množství bezplatných darů krve. Jde o zcela výjimečnou záležitost, ve které MS a Olomoucký kraj patří k republikové špičce.

Frýdlantští školáci v rámci projektů řešili svou ochranu nejen v kyberprostoru

Na Základní škole Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí se žáci aktivně zapojili do projektových dnů s preventivním programem.

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

Včera 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

Včera 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba má dvě nové odborné učebny

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba postupně modernizuje své prostory. V těchto dnech slavnostně otevřela dvě nové odborné učebny. A to přírodovědnou a počítačovou.

V Ostravě se už po 17. uskutečnila prestižní soutěž Studentský železný hasič

V Ostravě se už po 17. uskutečnila prestižní soutěž Studentský železný hasič. Každoročně probíhá v prostorách VŠB - Technické univerzity Ostrava a sjíždějí se na ni studenti středních a vysokých škol z celé ČR.

Děti porubských škol a školek budou díky Metodě instrumentálního uvědomování lépe připraveny na život

Děti porubských základních a mateřských škol se učí lépe poznávat samy sebe. Školská zařízení totiž zařadila do výuky Metodu instrumentálního uvědomování, která žáky nijak nehodnotí, ale učí je přemýšlet, pracovat s chybou a motivovat.

Slezskoostravské knihovny myslí i na nejmenší, mají pro ně interaktivní knihy i roboty

Roboti, tematické kufříky nebo interaktivní „tiché knihy“. Knihovny už zdaleka nejsou jen o klasické četbě a svou pozornost věnují dokonce i čerstvě narozeným dětem. Pobočky knihoven ve Slezské Ostravě nabízejí pro nejmenší čtenáře široké a různorodé vyžití.

Slezskoostravská galerie láká na propracované kompozice Ivana Titora, výstava přiblíží i jeho život

Autoportréty i abstraktní kompozice lákají milovníky umění na novou výstavu Ivana Titora. V Ostravě vystavuje autor ve velkém po více než patnácti letech a jeho obrazy zaujmou nevšedními náměty i precizním zpracováním. K vidění budou do poloviny ledna.

Kamenec je počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku, hodnoceno bylo více než sto zařízení

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Ostrava-Jih má dostatek zeleně v docházkové vzdálenosti. Problémem je mobiliář a bariéry
Vydáno 31. května 2022 21:19, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Studenti Ostravské univerzity mapují zeleň v Ostravě. JejIch cílem je zjIstit nejen její kvalitu, ale také dostupnost od místa bydliště a mobiliář v ní. Zatím mají zmapované centrum města a městský obvod Ostrava-Jih.

V Ostravě-Jihu je dostatek zeleně a většina obyvatel ji má kousek od svého bydliště. Ukázal to pasport zeleně, který zpracovali studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jsou tu ale i místa, kde jsou zelené plochy malé, nebo špatně dostupné.

Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: “Chceme se podívat trošku na tu premisu, že Ostrava je zelená, takže se chceme podívat, jestli skutečně je zelená a jak kvalitně je zelená a jestli jsou tu nějaké bariéry, nějaké limity, kde vlastně by zeleň šla vylepšit tak, aby obyvatelé neměli potřebu utíkat do Beskyd a tam si zakládat zahrádky.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: ”Potěšilo mě, že 58 procent plochy Jihu tvoří zelené plochy, což je poměrně hodně, ale samozřejmě z velké míry to dělá Bělský les a halda a musím říct, že taky pozitivní informací bylo, že 98 procent našich obyvatel má nejbližší zeleň do vzdálenosti 500 metrů, což je podle studentů ochotna vzdálenost zajímavá proto, abyste se z domova vydali ven ochladit se do zeleně třeba v průběhu parného léta.”
Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: ”Dostupnost zeleně je pro nás důležitým artefaktem, který se odzkoušel už během covidu, kdy obyvatelé zjistili, kolik zeleně mají dostupné a často byli i mile překvapeni. Takže my se na to díváme vlastně, jaká je zeleň v Ostravě, jestli je dostupná do 500 metrů od místa bydliště, v jakém je stavu, jestli je tam mobiliář, jestli je dostatečný, jestli tam jsou vůbec cesty k té zeleni.”

Zatím jsou zmapovány obvody Moravská Ostrava a Přívoz a Ostrava-Jih a mapují se Vítkovice, Mariánské Hory a Hulváky a Poruba.

Anketa: studenti Přírodovědecké fakulty OU: ”Já jsem mapoval Hrabůvku. Jako pozitivní v té oblasti hodnotím to, že je tam spousta liniové zeleně, to znamená aleje a stromořadí podél cest, takže ty cesty nejsou v létě tolik horké, takže člověk chodí ve stínu, což je příjemné, pozitivní. Na druhou stranu jako negativní vnímám to, že ty plochy zeleně, které tam byly, tak byly relativně malé, tudíž moc lidí neoslovily na to, aby se tam šli rekreovat.”

”Na Dubině pro mě byla super ta halda. Jenom je škoda, že není tak využívaná z pohledu těch vstupů. Že tam je fakt málo těch vstupů a některé jsou, neříkám, že riskantní, ale ne úplně pěkné. Je tam spousta bariér, ale určitě to má potenciál i co se týče rekultivace, nebo něco takového, takže to bylo určitě super.”

Bariérou jsou také vstupy do CHKO Poodří

Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: “Samozřejmě tady se nám trošku snoubí ochrana přírody s tím zájmem obyvatel putovat tou krajinou. Nicméně oni si vždy tu cestu najdou a je otázka, jestli ty cesty nezpřístupnit a nějakým způsobem nelimitovat ty vstupy a pro motorkáře, kteří tam dělají největší negativní dopad v té krajině oproti místním obyvatelům, kteří tam jdou třeba jenom na procházku.”

Problematický je také stav mobiliáře, který postupně stárne a je potřeba ho obměnit.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000031689/ostravajih-ma-dostatek-zelene-v-dochazkove-vzdalenosti-problemem-je-mobiliar-a-bariery