Je to nejlepší hodnocení za celou dobou, kdy se sleduje rating města. Lepší stupeň než A1 už Ostrava v očích investorů a odborníků získat nemůže. V roce 2014 město dlužilo 3,78 miliardy, tento rok by to mělo být mnohem méně, a to 2,5 miliardy. V tomto trendu chce Ostrava pokračovat i v dalších letech.
"Našim záměrem je snižovat dluh a přimět město i sami sebe k lepšímu hospodaření. Myslím si, že se to po všech stránkách daří. Není to jen otázka snižování dluhu, je to i otázka přebytku hospodaření, vytváření účelových rezerv a podobně," říká primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).
"Co se týká srovnání s ostatními velkými městy, tak jsme v porovnání s Brnem, Prahou a Plzní na tom nejlépe. Máme srovnání k 31. 12. loňského roku a tam na jednoho obyvatele jsme měli zhruba 10 tisíc korun dluh na jednoho obyvatele, ostatní města měla 12 tisíc a Praha ještě více," vysvětluje náměstkyně primátora Ostravy Iveta Vozňáková (Ostravak).
Poslední tři roky si Ostrava peníze nepůjčuje. Míra zadluženosti města je 30 procent. Za některé úvěry navíc platí nulové úroky. Ostravu ale čekají další finančně nároční projekty, není tedy vyloučeno, že si město půjčí. Zatím tuto možnost ale využít nepotřebuje.
"U bank máme předjednány úvěrové linky. Kdybychom měli potřebu čerpání, můžeme se okamžitě obrátit na Evropskou investiční banku, kde máme dojednán miliardový úvěrový rámec," počítá primátor Macura.
Na webu Ostravy je nové odpočítávadlo dluhu. Návštěvníci stránek tak mohou každou vteřinu symbolicky odečítat finanční závazky města. Aktuálně nejvyšší úvěr Ostrava splácí Evropské investiční bance od roku 2012, v tomto případě je jeho aktuální zůstatek 807 milionů korun, právě u tohoto úvěru ale město platí nulový úrok.