40 procent všech úmrtí při požárech v Moravskoslezském kraji souvisí s ohněm v bytech. Také oxid uhelnatý má na svém kontě spoustu obětí. Ostrava nákup hlásičů a detektorů avizovala v loňském roce, chce chránit majetek a obyvatele obecních bytů.
"Detektorů bude celkem 4.500 kusů. Budou distribuovány do bytů zatím ve 14 městských obvodech. Chtěl bych připomenout, že je to opravdu unikátní projekt v rámci celé ČR svým rozsahem a počtem detektorů. Model je nastaven tak, že město detektory kupuje z fondu pro bezpečnost a městské obvody platí instalaci," vysvětluje primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) s tím, že fond pro bezpečnost tvoří vybrané pokuty ve městě.
První vlna instalací proběhne ve 14 obvodech. Nejvíce kusů bude ve Slezské Ostravě a v Porubě. Nejčastěji je budou montovat dobrovolní hasiči. "Při požárech bytů málokdy dochází k tomu, že příčinou smrti je uhoření člověka, ale většinou se lidé udusí tím, že včas neidentifikují, že požár nastal," dodává Macura.
Vedení města počítá s nákupem i dalších detektorů a hlásičů. Postupně chce takto vybavit všechny městské byty. Zájem totiž projevily i obvody, které se do výzvy v prvním běhu nezapojily.