"Povolenky jsme bránili před Mittalem pro naši huť, ne pro Guptu!", "My jsme tady doma, před Mittalem i po Guptovi!", "Chceme moderní ekologickou firmu!". Taková jsou hesla, která vyjadřují hlavní postoje odborářů i zaměstnanců ostravské huti. Situace v podniku s několika tisíci zaměstnanci se v posledních dnech dramatizuje.
Podle firmy byla transakce provedena za nových parametrů, které mají být pro LIBERTY Ostrava zcela bezpečné a velmi prospěšné.
Ostravská huť by ale podle odborářů mohla přijít i o zbytek svých povolenek ve výši 4 miliardy korun, případně o další zdroje. Mítinku, který odboráři svolávají poté, co nezabrala ani vyhlášená stávková pohotovost, by se měl zúčastnit předseda ČMKOS Josef Středula. Odboráři na něm chtějí vyzvat zaměstnance Liberty Ostrava ke společnému postupu na obranu huti. Na setkání budou dodržována protiepidemická opatření, rozestupy a použivání resporátorů, i přesto, že všichni zaměstnanci pravidelně absolvují testy na onemocnění Covid-19.
Emisní povolenky umožňují průmyslovým podnikům vypouštět do ovzduší určité množství skleníkových plynů, zejména CO2. Systém emisních povolenek funguje ve stávající podobě od roku 2005, kdy vstoupil v platnost tzv. Kjótský protokol. Tehdy mezi sebe členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí. Ve světě je jich čím dál méně a proto jejich cena výrazně roste. Jejich cílem je právě omezit vypouštění škodlivin do ovzduší. Podle informací serveru Novinky.cz dá stát podnět k zahájení finanční kontroly v Liberty Ostrava. Toto vyjádření poskytl premiér Andrej Babiš, podle kterého bude kontrola po firmě žádat, aby výnos z povolenek využila pro svůj rozvoj.