Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chanukový svícen z nacisty vypálené synagogy se vrací do Ostravy

Ostrava-město |

Chanukový svícen, který roku 1939 přežil požár Hlavní ostravské synagogy v tehdejší Hviezdoslavově ulici, byl navrácen zpět do Ostravy. V obřadní síni Nové radnice jej převzala 9. května Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, aby byl napříště umístěn do jeho stálé expozice.

Obřadní chanukový svícen, jinak též chanukiah, urazil zpět do Ostravy dlouhou cestu, při níž nechyběly ani dramatické okamžiky. Svícen byl majetkem synagogy v Hviezdoslavově, dnes Zeyerově ulici, vysvěcené roku 1879. Hlavní ostravská synagoga stála v letech 1879 až 1939 v prostoru dnešní Zeyerovy ulice, za dnešní restaurací Radegastovna, cca 70 metrů od Masarykova náměstí.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Ostravská židovská náboženská obec pozemek odkoupila od dědiců Hermanna Zwierziny za 4000 zlatých. Postavena byla podle plánů moravskoostravských stavebních mistrů Franze G. Böhma a Adolfa Michela. Náklady na stavbu byly 60 000 zlatých. V noci z 12. na 13. června 1939, zhruba devět měsíců po podpisu Mnichovské dohody a 3 měsíce po zřízení Protektorátu Čechy a Morava, nacisté úmyslně podpálili Hlavní ostravskou synagogu. Hasiči k požáru přijeli včas, měli však nařízeno chránit před plameny pouze okolní budovy. Synagogu tak oheň zcela zničil, její zbytky byly strženy a v létě roku 1940 rozebrány."

Ostravskému sklenáři židovského původu Isidoru Reiserovi se z trosek synagogy podařilo zachránit právě chanukiah. Jde o svícen, který je postupně rozsvěcován v průběhu Chanuky, tedy osmidenního židovského svátku světla. Ten připomíná znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Na zmizelou synagogu upomínala pamětní deska na zdi sousedního domu, odhalená v roce 1992. Od roku 2017 ji připomíná Památník holocaustu z dílny Evy Jančekové z Ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity."

Za druhé světové války se čtyřčlenná rodina Isidora Reisera stala terčem nacistické perzekuce. Její členové byli vězněni nejprve v Nisku nad Sanem, později v Terezíně, Bergen-Belsenu, Flossenburgu i Osvětimi. Všem se naštěstí podařilo útrapy přežít. Chanukový svícen zatím ukrývali jejich přátelé. Chanukiah byl na konci války dopraven do Izraele, odkud jej Reiserova dcera Emilie (1924–2020), známá jako Lilly, odvezla po smrti svého bratra Lea v roce 2008 do Spojených států amerických. Ve své závěti paní Emilie obsáhla přání, aby se svícen vrátil tam, kde sloužil. Do Ostravy.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem velmi rád, že se právě tento artefakt znovu dostává k nám. Do města, kde plnil své poslání, když byl pro svou komunitu neodmyslitelnou součástí oslav jednoho z nejvýznamnějších židovských svátků. Jeho příběh mu dodává ještě další význam. Svícen se pro nás stává symbolickou připomínkou hrůz holocaustu a varováním, aby se již nikdy více neopakovaly. Zároveň je znamením naděje a dějinným vzkazem, že zlo nikdy nezvítězí, že i z trosek lze zachránit klenot."

Vykonavatelem přání paní Lilly Reiserové je britský spisovatel David Lawson, spoluautor oceňované knihy „Ostrava and its Jews,“ pojednávající právě o příběhu ostravské židovské komunity. Druhou autorkou je Libuše Salomonovičová, která se zúčastnila slavnostního předání. David Lawson zůstává ve stálém kontaktu se svými českými přáteli. Ostravskému muzeu svícen věnoval s podmínkou, že bude součástí stálé expozice, kde ho návštěvníci budou moci spatřit.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Máme radost, že chanukiah ze zaniklé synagogy najde své viditelné místo v našich sbírkách. Bylo mi velkou ctí převzít svícen, který byl svědkem tolik pohnutých časů. Musím totiž v této souvislosti připomenout, že synagoga v někdejší Hviezdoslavově ulici nebyla jedinou. Do poloviny června 1939 nacisté vypálili všechny synagogy v Ostravě. Můžeme tedy říci, že svícen, který přebíráme, prošel doslova ohněm holocaustu."

David Lawson chtěl na slavnostní předání dorazit z Londýna, okolnosti mu v tom bohužel zabránily. Ještě v Anglii tedy svícen svěřil Radanu Salomonovičovi, který chanukiah předal ředitelce muzea Jiřině Kábrtové.

Nahlásit chybu


K tématu

Štramberské roubenky, Jurkovičova sušárna i kostelní varhany. Kraj podpoří obnovu památek

9. března 2024 13:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj letos přispěje na obnovu kulturních památek v regionu 12 milionů korun. Zastupitelé schválili finanční podporu 27 projektů na rekonstrukce či opravy kulturně či historicky významných objektů. Nad rámec tohoto programu kraj také přispěje 1,3 milionu korun na novou expozici v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně.

Slezskoostravská radnice je už 66 let kulturní památkou, původní radnice ale stála jinde

16. ledna 2024 18:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Na konci minulého roku byla v Ostravě věnována velká pozornost budově Nové radnice, která je nově národní kulturní památkou. Pozornost si ale zaslouží i radnice Slezské Ostravy, která je další ostravskou významnou historickou stavbou. Pod památkovou ochranou je už 66 let.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.


Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Včera 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

V Bruntále byli oceněni bezpříspěvkoví dárci krve z celého regionu

Včera 12:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Více než 70 bezpříspěvkových dárců krve a krevní plazmy bylo na bruntálském zámku slavnostně oceněno za dosažené množství bezplatných darů krve. Jde o zcela výjimečnou záležitost, ve které MS a Olomoucký kraj patří k republikové špičce.

Frýdlantští školáci v rámci projektů řešili svou ochranu nejen v kyberprostoru

Na Základní škole Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí se žáci aktivně zapojili do projektových dnů s preventivním programem.

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

27. listopadu 2024 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

27. listopadu 2024 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

27. listopadu 2024 11:34 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba má dvě nové odborné učebny

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba postupně modernizuje své prostory. V těchto dnech slavnostně otevřela dvě nové odborné učebny. A to přírodovědnou a počítačovou.

V Ostravě se už po 17. uskutečnila prestižní soutěž Studentský železný hasič

V Ostravě se už po 17. uskutečnila prestižní soutěž Studentský železný hasič. Každoročně probíhá v prostorách VŠB - Technické univerzity Ostrava a sjíždějí se na ni studenti středních a vysokých škol z celé ČR.

Děti porubských škol a školek budou díky Metodě instrumentálního uvědomování lépe připraveny na život

Děti porubských základních a mateřských škol se učí lépe poznávat samy sebe. Školská zařízení totiž zařadila do výuky Metodu instrumentálního uvědomování, která žáky nijak nehodnotí, ale učí je přemýšlet, pracovat s chybou a motivovat.

Slezskoostravské knihovny myslí i na nejmenší, mají pro ně interaktivní knihy i roboty

Roboti, tematické kufříky nebo interaktivní „tiché knihy“. Knihovny už zdaleka nejsou jen o klasické četbě a svou pozornost věnují dokonce i čerstvě narozeným dětem. Pobočky knihoven ve Slezské Ostravě nabízejí pro nejmenší čtenáře široké a různorodé vyžití.

Slezskoostravská galerie láká na propracované kompozice Ivana Titora, výstava přiblíží i jeho život

Autoportréty i abstraktní kompozice lákají milovníky umění na novou výstavu Ivana Titora. V Ostravě vystavuje autor ve velkém po více než patnácti letech a jeho obrazy zaujmou nevšedními náměty i precizním zpracováním. K vidění budou do poloviny ledna.

Kamenec je počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku, hodnoceno bylo více než sto zařízení

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Chanukový svícen z nacisty vypálené synagogy se vrací do Ostravy
Vydáno 10. května 2022 8:42, Ostrava-město, Jiří Cileček
Chanukový svícen, který roku 1939 přežil požár Hlavní ostravské synagogy v tehdejší Hviezdoslavově ulici, byl navrácen zpět do Ostravy. V obřadní síni Nové radnice jej převzala 9. května Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, aby byl napříště umístěn do jeho stálé expozice.

svícen chanukiah; zdroj foto: Magistrát města Ostravy

Obřadní chanukový svícen, jinak též chanukiah, urazil zpět do Ostravy dlouhou cestu, při níž nechyběly ani dramatické okamžiky. Svícen byl majetkem synagogy v Hviezdoslavově, dnes Zeyerově ulici, vysvěcené roku 1879. Hlavní ostravská synagoga stála v letech 1879 až 1939 v prostoru dnešní Zeyerovy ulice, za dnešní restaurací Radegastovna, cca 70 metrů od Masarykova náměstí.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Ostravská židovská náboženská obec pozemek odkoupila od dědiců Hermanna Zwierziny za 4000 zlatých. Postavena byla podle plánů moravskoostravských stavebních mistrů Franze G. Böhma a Adolfa Michela. Náklady na stavbu byly 60 000 zlatých. V noci z 12. na 13. června 1939, zhruba devět měsíců po podpisu Mnichovské dohody a 3 měsíce po zřízení Protektorátu Čechy a Morava, nacisté úmyslně podpálili Hlavní ostravskou synagogu. Hasiči k požáru přijeli včas, měli však nařízeno chránit před plameny pouze okolní budovy. Synagogu tak oheň zcela zničil, její zbytky byly strženy a v létě roku 1940 rozebrány."

Ostravskému sklenáři židovského původu Isidoru Reiserovi se z trosek synagogy podařilo zachránit právě chanukiah. Jde o svícen, který je postupně rozsvěcován v průběhu Chanuky, tedy osmidenního židovského svátku světla. Ten připomíná znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Na zmizelou synagogu upomínala pamětní deska na zdi sousedního domu, odhalená v roce 1992. Od roku 2017 ji připomíná Památník holocaustu z dílny Evy Jančekové z Ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity."

Za druhé světové války se čtyřčlenná rodina Isidora Reisera stala terčem nacistické perzekuce. Její členové byli vězněni nejprve v Nisku nad Sanem, později v Terezíně, Bergen-Belsenu, Flossenburgu i Osvětimi. Všem se naštěstí podařilo útrapy přežít. Chanukový svícen zatím ukrývali jejich přátelé. Chanukiah byl na konci války dopraven do Izraele, odkud jej Reiserova dcera Emilie (1924–2020), známá jako Lilly, odvezla po smrti svého bratra Lea v roce 2008 do Spojených států amerických. Ve své závěti paní Emilie obsáhla přání, aby se svícen vrátil tam, kde sloužil. Do Ostravy.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem velmi rád, že se právě tento artefakt znovu dostává k nám. Do města, kde plnil své poslání, když byl pro svou komunitu neodmyslitelnou součástí oslav jednoho z nejvýznamnějších židovských svátků. Jeho příběh mu dodává ještě další význam. Svícen se pro nás stává symbolickou připomínkou hrůz holocaustu a varováním, aby se již nikdy více neopakovaly. Zároveň je znamením naděje a dějinným vzkazem, že zlo nikdy nezvítězí, že i z trosek lze zachránit klenot."

Vykonavatelem přání paní Lilly Reiserové je britský spisovatel David Lawson, spoluautor oceňované knihy „Ostrava and its Jews,“ pojednávající právě o příběhu ostravské židovské komunity. Druhou autorkou je Libuše Salomonovičová, která se zúčastnila slavnostního předání. David Lawson zůstává ve stálém kontaktu se svými českými přáteli. Ostravskému muzeu svícen věnoval s podmínkou, že bude součástí stálé expozice, kde ho návštěvníci budou moci spatřit.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Máme radost, že chanukiah ze zaniklé synagogy najde své viditelné místo v našich sbírkách. Bylo mi velkou ctí převzít svícen, který byl svědkem tolik pohnutých časů. Musím totiž v této souvislosti připomenout, že synagoga v někdejší Hviezdoslavově ulici nebyla jedinou. Do poloviny června 1939 nacisté vypálili všechny synagogy v Ostravě. Můžeme tedy říci, že svícen, který přebíráme, prošel doslova ohněm holocaustu."

David Lawson chtěl na slavnostní předání dorazit z Londýna, okolnosti mu v tom bohužel zabránily. Ještě v Anglii tedy svícen svěřil Radanu Salomonovičovi, který chanukiah předal ředitelce muzea Jiřině Kábrtové.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000031302/chanukovy-svicen-z-nacisty-vypalene-synagogy-se-vraci-do-ostravy