Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ostravské zoologické zahradě se vylíhla mláďata plameňáků

Ostrava-město |

V hejnu plameňáků kubánských v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jsou k vidění čtyři mláďata. Jejich počet se může ještě o něco navýšit, protože další páry stále inkubují svá vejce. Návštěvníci mají možnost malé plameňáky pozorovat na hnízdě, ty nejstarší už také při obhlídce výběhu. O prázdninách dokonce až do osmi hodin večer.

Skupina plameňáků kubánských v ostravské zoologické zahradě aktuálně čítá 58 jedinců. Letos zasedlo na vejce 12 chovných párů. Ostatní členové početného hejna jsou nerozmnožující se plameňáci, například nespárovaní jedinci nebo mláďata z předchozích let, která postupně dospívají a do reprodukce se zapojí v následujících hnízdních sezónách.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Samice plameňáků snáší jedno bíle zbarvené vejce do homolovitého hnízda vysokého až 30 cm vybudovaného z bahna, písku a dalšího stavebního materiálu z okolí hnízda. Při inkubaci vejce i při následné péči o mládě a jeho krmení se střídají oba rodiče. První dvě mláďata se v zoo vylíhla 18. a 19. června, další dvě pak začátkem července (1. a 3.). Čtyři páry ještě svá vejce inkubují (video zachycuje klubajícího se plameňáka). U zbývajících párů nebylo hnízdění úspěšné – vejce nebylo oplozené, případně bylo rozbito nebo se vykutálelo z hnízda a/nebo pár hnízdění ukončil."

Mláďata plameňáků po vylíhnutí váží okolo 200 gramů a jsou pokryta šedobílým prachovým peřím. Na rozdíl od dospělých mají krátké nohy i krk a rovný zobáček. Charakteristické intenzivní červenorůžové zbarvení získají v průběhu druhého roku života. Mládě zůstává na hnízdě jen krátce. Už po několika dnech začíná podnikat výlety do okolí. Zbarvení plameňáků je způsobeno oranžovo-červenými barvivy (karotenoidy) obsaženými v potravě plameňáků, která se ukládají do peří.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "První měsíce krmí rodiče své potomky speciálním rosolovitým výměškem ze zažívacího ústrojí. Poté začínají mladí plameňáci přijímat potravu dospělých, kterou tvoří plankton – drobní korýši, řasy a rozsivky, v lidské péči pak specializované granule. Hnízdící plameňáky mohou návštěvníci pozorovat ve výběhu u vstupu do zoo – během prázdnin dokonce o hodinu déle! Zoo prodloužila otevírací dobu areálu do 20 hodin (pokladny a pavilony se zavírají v 18 hod.)."

Na dalším videu s ostravskými plameňáky je vidět, jak i pár týdnů stará mláďata umějí stát na jedné noze.

Ostravská zoo chová starobylé elegantní ptáky ze specializovaného řádu plameňáků (Phoenicopteriformes) od roku 1979 a během této doby se podařilo odchovat bezmála 100 mláďat. Ve skupině žijí stále dva jedinci, kteří byli v roce 1979 do zoo jako dospělí přivezeni, to znamená, že mají více než 40 let a stále se zapojují do rozmnožování. Plameňáci jsou dlouhověcí ptáci a mohou se dožívat přes 50 let, někdy se uvádí i 70 až 80.

Nahlásit chybu


K tématu

Lev indický z ostravské zoo má pomoci s chovem v Zoo Krakov

26. ledna 2024 16:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zoo Ostrava vymění samce lva indického se Zoo Krakov. Zoologické zahrady totiž pracují na tom, aby se chov těchto ohrožených druhů rozšířil. Krakovské zoo se ale odchov mláďat nedaří. Pomoci má právě samec z Ostravy.

Vánoční stromky obohatí jídelníček zvířat v Zoo Ostrava. Lvům slouží jako hračky

7. ledna 2024 11:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Už před Vánocemi mohli chovatelé v ostravské zoologické zahradě zpestřit jídelníček některým zvířatům vánočními stromky z hobby marketu, které byly poškozené, a tedy neprodejné. Po Vánocích pak zoo získala další stromky, které prodejcům a zahradnictvím zbyly.

Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě

16. prosince 2023 16:35 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.


Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Dnes 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

V Bruntále byli oceněni bezpříspěvkoví dárci krve z celého regionu

Dnes 12:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Více než 70 bezpříspěvkových dárců krve a krevní plazmy bylo na bruntálském zámku slavnostně oceněno za dosažené množství bezplatných darů krve. Jde o zcela výjimečnou záležitost, ve které MS a Olomoucký kraj patří k republikové špičce.

Frýdlantští školáci v rámci projektů řešili svou ochranu nejen v kyberprostoru

Na Základní škole Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí se žáci aktivně zapojili do projektových dnů s preventivním programem.

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

Včera 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

Včera 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Slezskoostravské knihovny myslí i na nejmenší, mají pro ně interaktivní knihy i roboty

Roboti, tematické kufříky nebo interaktivní „tiché knihy“. Knihovny už zdaleka nejsou jen o klasické četbě a svou pozornost věnují dokonce i čerstvě narozeným dětem. Pobočky knihoven ve Slezské Ostravě nabízejí pro nejmenší čtenáře široké a různorodé vyžití.

Slezskoostravská galerie láká na propracované kompozice Ivana Titora, výstava přiblíží i jeho život

Autoportréty i abstraktní kompozice lákají milovníky umění na novou výstavu Ivana Titora. V Ostravě vystavuje autor ve velkém po více než patnácti letech a jeho obrazy zaujmou nevšedními náměty i precizním zpracováním. K vidění budou do poloviny ledna.

Kamenec je počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku, hodnoceno bylo více než sto zařízení

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Děti si vyzkoušely moderní technologie na akci TechnIQ v Ostravě-Jihu

Děti ze základních škol na Jihu se v zábřežském středisku volného času seznámili s moderními a kreativními technologiemi díky akci TechnIQ. Mezi mladšími dětmi byl velký zájem o sublimační tisk a u starších o práci s umělou inteligencí.

Mladé gymnastky z Ostravy-Jihu byly oceněny za své úspěchy starostou obvodu

Skupinu úspěšných mladých sportovkyň ocenil na radnici starosta Martin Bednář. Dívky z gymnastického klubu Vítkovice nedávno reprezentovaly Českou republiku na Mistrovství Evropy v ázerbájdžánském Baku, kde dosáhly vynikajícího úspěchu.

Porubské školy a školky se učí moderně. Zavedly metodu instrumentálního uvědomování

Děti porubských základních a mateřských škol se učí lépe poznávat samy sebe. Školská zařízení totiž zařadila do výuky Metodu instrumentálního uvědomování, která žáky nijak nehodnotí, ale učí je přemýšlet, pracovat s chybou a motivovat.

V ostravské zoologické zahradě se vylíhla mláďata plameňáků
Vydáno 12. července 2022 16:29, Ostrava-město, Jiří Cileček
V hejnu plameňáků kubánských v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jsou k vidění čtyři mláďata. Jejich počet se může ještě o něco navýšit, protože další páry stále inkubují svá vejce. Návštěvníci mají možnost malé plameňáky pozorovat na hnízdě, ty nejstarší už také při obhlídce výběhu. O prázdninách dokonce až do osmi hodin večer.

Mládě plameňáka kubánského; zdroj foto: Zoo Ostrava/Enrico Gombala

Skupina plameňáků kubánských v ostravské zoologické zahradě aktuálně čítá 58 jedinců. Letos zasedlo na vejce 12 chovných párů. Ostatní členové početného hejna jsou nerozmnožující se plameňáci, například nespárovaní jedinci nebo mláďata z předchozích let, která postupně dospívají a do reprodukce se zapojí v následujících hnízdních sezónách.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Samice plameňáků snáší jedno bíle zbarvené vejce do homolovitého hnízda vysokého až 30 cm vybudovaného z bahna, písku a dalšího stavebního materiálu z okolí hnízda. Při inkubaci vejce i při následné péči o mládě a jeho krmení se střídají oba rodiče. První dvě mláďata se v zoo vylíhla 18. a 19. června, další dvě pak začátkem července (1. a 3.). Čtyři páry ještě svá vejce inkubují (video zachycuje klubajícího se plameňáka). U zbývajících párů nebylo hnízdění úspěšné – vejce nebylo oplozené, případně bylo rozbito nebo se vykutálelo z hnízda a/nebo pár hnízdění ukončil."

Mláďata plameňáků po vylíhnutí váží okolo 200 gramů a jsou pokryta šedobílým prachovým peřím. Na rozdíl od dospělých mají krátké nohy i krk a rovný zobáček. Charakteristické intenzivní červenorůžové zbarvení získají v průběhu druhého roku života. Mládě zůstává na hnízdě jen krátce. Už po několika dnech začíná podnikat výlety do okolí. Zbarvení plameňáků je způsobeno oranžovo-červenými barvivy (karotenoidy) obsaženými v potravě plameňáků, která se ukládají do peří.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "První měsíce krmí rodiče své potomky speciálním rosolovitým výměškem ze zažívacího ústrojí. Poté začínají mladí plameňáci přijímat potravu dospělých, kterou tvoří plankton – drobní korýši, řasy a rozsivky, v lidské péči pak specializované granule. Hnízdící plameňáky mohou návštěvníci pozorovat ve výběhu u vstupu do zoo – během prázdnin dokonce o hodinu déle! Zoo prodloužila otevírací dobu areálu do 20 hodin (pokladny a pavilony se zavírají v 18 hod.)."

Na dalším videu s ostravskými plameňáky je vidět, jak i pár týdnů stará mláďata umějí stát na jedné noze.

Ostravská zoo chová starobylé elegantní ptáky ze specializovaného řádu plameňáků (Phoenicopteriformes) od roku 1979 a během této doby se podařilo odchovat bezmála 100 mláďat. Ve skupině žijí stále dva jedinci, kteří byli v roce 1979 do zoo jako dospělí přivezeni, to znamená, že mají více než 40 let a stále se zapojují do rozmnožování. Plameňáci jsou dlouhověcí ptáci a mohou se dožívat přes 50 let, někdy se uvádí i 70 až 80.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000032394/v-ostravske-zoologicke-zahrade-se-vylihla-mladata-plamenaku