Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do porubské MŠ Exilu dojíždí autistické děti z celého MS kraje, Pečuje i o chlapce z Ukrajiny

Ostrava-Poruba |

Školka Exilu v Ostravě-Porubě funguje nejen jako předškolní zařízení. Jejím plusem je terapeutický klub pro děti s poruchou autistického spektra, který organizuje už 12. rokem. Momentálně ho navštěvuje 14 dětí a jeden chlapec z Ukrajiny.

O autistické děti z celého MS kraje se už 12 let stará Mateřská škola Exilu v Ostravě-Porubě. A to v rámci terapeutického klubu, který je určen dětem ve věku do 7 let, které nenavštěvují předškolní zařízení, případně navštěvují. ale zároveň selhávají v kontaktu s vrstevníky.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Vědí o nás odborní lékaři, vědí o nás školy a posílají nám tyto rodiny, První setkání proběhne vždy v kruhu rodinném. To znamená sejde se matka, otec, dítě a náš speciální pedagog a domluví se na dalších krocích.”

Momentálně terapeutický klub navštěvuje 14 dětí, což je plná kapacita.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Je tady dítě z Krnova, jezdí sem děti z Hukvald, tedy z dalekého okolí. Některé děti mají třeba autismus kombinovaný s mentální retardací, ale máme tady dítě i s nadprůměrnou inteligencí, které selhává v kontaktu s vrstevníky. V běžné škole je tak úplně ztracené.”
Věra Havelková, speciální pedagog a vedoucí speciálních tříd: “Většina našich dětí přichází s tím, že opravdu chtějí být samostatná jednotka, že nepotřebují děti kolem sebe, nepotřebují dospělé kolem sebe, nastavují si svoje vlastní hranice a my jim ukazujeme, že cesta k tomu, aby se mohly dál posunout je tím, že s námi budou spolupracovat. Od té spolupráce s námi se posouváme ke spolupráci s rodinou a rodiče mají možnost využívat rodičovskou skupinu.”

Ve školce se starají také o jednoho 6 letého autistického chlapce z Ukrajiny, kterého nikde nechtěli přijmout. Jeho rodiče tak byli zcela bezradní.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Ještě si to šlo naproti s tím, že máme na brigádě slečnu z Ukrajiny, která nám pomáhá s asistencí. Takže to máme dva v jednom a máme z toho velkou radost. My jsme kluka vzali nad kapacitu jen proto, že rodina potřebovala pomoc a myslíme si, že pomáhat musíme.”
Viktoriia Boshtehu, asistentka z Ukrajiny: “Pracujeme na zahradě, pomáhám s úklidem a dětmi a je tady velmi příjemné prostředí. Detena poslouchá, takže z naší strany je vše v pořádku. Přijela jsem z Černivciv.”

Velkým problémem je v současné době nejen malá kapacita. Ale školce chybí i peníze a můžete tak na ni přispívat libovolnou částkou.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “!Nám se podařilo získat dotaci statutárního města, dotaci městského obvodu, ale náklady rostou. A děti jsou čím dál komplikovanější, takže se stává, že jednomu dítěti musí zpočátku asistovat dva pedagogové a někdo je musí zaplatit. Takže jsme rádi za každý finanční dar, který získáme.”

Školka exilu se i letos zapojila do Světového dne porozumění autismu, který připadá na 2. dubna. Jeho dominantním prvkem je modrá barva, která je barvou vyjádření a komunikace, tedy oblastí, které lidem s autismem dělají největší potíže. Celý tento den se ve školce oblékali do modré barvy.

Nahlásit chybu


K tématu

ADRA Frýdek-Místek hledá dobrovolníky a připomíná Světový den porozumění autismu

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek se připojila ke Světovému dni porozumění autismu. Už několik let pomáhá rodinám s autistickými dětmi a zároveň hledá dobrovolníky, kteří by se chtěli zapojit do práce s těmito klienty.

Skvěle zvládli pěveckou soutěž, i když obvykle neradi mluví

16. února 2024 12:56 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Praktická škola a odborné učiliště pořádala další ročník pěvecké soutěže Doremi. Prezentovat se na ni mohou děti s lehčím a středním mentálním postižením. Všichni letošní soutěžící stáli před publikum poprvé.

Pěvecká soutěž konaná v Novém Jičíně vítá i děti, které obvykle komunikují nerady

V Novém Jičíně se konala pěvecká soutěž, na které se mohou prezentovat děti s lehčím a středním mentálním postižením. Většinou se potýkají s autismem, postavit se před publikum je pro ně velký okamžik.


Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Včera 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

V Bruntále byli oceněni bezpříspěvkoví dárci krve z celého regionu

Včera 12:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Více než 70 bezpříspěvkových dárců krve a krevní plazmy bylo na bruntálském zámku slavnostně oceněno za dosažené množství bezplatných darů krve. Jde o zcela výjimečnou záležitost, ve které MS a Olomoucký kraj patří k republikové špičce.

Frýdlantští školáci v rámci projektů řešili svou ochranu nejen v kyberprostoru

Na Základní škole Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí se žáci aktivně zapojili do projektových dnů s preventivním programem.

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

27. listopadu 2024 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

27. listopadu 2024 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

27. listopadu 2024 11:34 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba má dvě nové odborné učebny

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba postupně modernizuje své prostory. V těchto dnech slavnostně otevřela dvě nové odborné učebny. A to přírodovědnou a počítačovou.

V Ostravě se už po 17. uskutečnila prestižní soutěž Studentský železný hasič

V Ostravě se už po 17. uskutečnila prestižní soutěž Studentský železný hasič. Každoročně probíhá v prostorách VŠB - Technické univerzity Ostrava a sjíždějí se na ni studenti středních a vysokých škol z celé ČR.

Děti porubských škol a školek budou díky Metodě instrumentálního uvědomování lépe připraveny na život

Děti porubských základních a mateřských škol se učí lépe poznávat samy sebe. Školská zařízení totiž zařadila do výuky Metodu instrumentálního uvědomování, která žáky nijak nehodnotí, ale učí je přemýšlet, pracovat s chybou a motivovat.

Slezskoostravské knihovny myslí i na nejmenší, mají pro ně interaktivní knihy i roboty

Roboti, tematické kufříky nebo interaktivní „tiché knihy“. Knihovny už zdaleka nejsou jen o klasické četbě a svou pozornost věnují dokonce i čerstvě narozeným dětem. Pobočky knihoven ve Slezské Ostravě nabízejí pro nejmenší čtenáře široké a různorodé vyžití.

Slezskoostravská galerie láká na propracované kompozice Ivana Titora, výstava přiblíží i jeho život

Autoportréty i abstraktní kompozice lákají milovníky umění na novou výstavu Ivana Titora. V Ostravě vystavuje autor ve velkém po více než patnácti letech a jeho obrazy zaujmou nevšedními náměty i precizním zpracováním. K vidění budou do poloviny ledna.

Kamenec je počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku, hodnoceno bylo více než sto zařízení

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Do porubské MŠ Exilu dojíždí autistické děti z celého MS kraje, Pečuje i o chlapce z Ukrajiny
Vydáno 14. dubna 2022 16:25, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Školka Exilu v Ostravě-Porubě funguje nejen jako předškolní zařízení. Jejím plusem je terapeutický klub pro děti s poruchou autistického spektra, který organizuje už 12. rokem. Momentálně ho navštěvuje 14 dětí a jeden chlapec z Ukrajiny.

O autistické děti z celého MS kraje se už 12 let stará Mateřská škola Exilu v Ostravě-Porubě. A to v rámci terapeutického klubu, který je určen dětem ve věku do 7 let, které nenavštěvují předškolní zařízení, případně navštěvují. ale zároveň selhávají v kontaktu s vrstevníky.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Vědí o nás odborní lékaři, vědí o nás školy a posílají nám tyto rodiny, První setkání proběhne vždy v kruhu rodinném. To znamená sejde se matka, otec, dítě a náš speciální pedagog a domluví se na dalších krocích.”

Momentálně terapeutický klub navštěvuje 14 dětí, což je plná kapacita.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Je tady dítě z Krnova, jezdí sem děti z Hukvald, tedy z dalekého okolí. Některé děti mají třeba autismus kombinovaný s mentální retardací, ale máme tady dítě i s nadprůměrnou inteligencí, které selhává v kontaktu s vrstevníky. V běžné škole je tak úplně ztracené.”
Věra Havelková, speciální pedagog a vedoucí speciálních tříd: “Většina našich dětí přichází s tím, že opravdu chtějí být samostatná jednotka, že nepotřebují děti kolem sebe, nepotřebují dospělé kolem sebe, nastavují si svoje vlastní hranice a my jim ukazujeme, že cesta k tomu, aby se mohly dál posunout je tím, že s námi budou spolupracovat. Od té spolupráce s námi se posouváme ke spolupráci s rodinou a rodiče mají možnost využívat rodičovskou skupinu.”

Ve školce se starají také o jednoho 6 letého autistického chlapce z Ukrajiny, kterého nikde nechtěli přijmout. Jeho rodiče tak byli zcela bezradní.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Ještě si to šlo naproti s tím, že máme na brigádě slečnu z Ukrajiny, která nám pomáhá s asistencí. Takže to máme dva v jednom a máme z toho velkou radost. My jsme kluka vzali nad kapacitu jen proto, že rodina potřebovala pomoc a myslíme si, že pomáhat musíme.”
Viktoriia Boshtehu, asistentka z Ukrajiny: “Pracujeme na zahradě, pomáhám s úklidem a dětmi a je tady velmi příjemné prostředí. Detena poslouchá, takže z naší strany je vše v pořádku. Přijela jsem z Černivciv.”

Velkým problémem je v současné době nejen malá kapacita. Ale školce chybí i peníze a můžete tak na ni přispívat libovolnou částkou.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “!Nám se podařilo získat dotaci statutárního města, dotaci městského obvodu, ale náklady rostou. A děti jsou čím dál komplikovanější, takže se stává, že jednomu dítěti musí zpočátku asistovat dva pedagogové a někdo je musí zaplatit. Takže jsme rádi za každý finanční dar, který získáme.”

Školka exilu se i letos zapojila do Světového dne porozumění autismu, který připadá na 2. dubna. Jeho dominantním prvkem je modrá barva, která je barvou vyjádření a komunikace, tedy oblastí, které lidem s autismem dělají největší potíže. Celý tento den se ve školce oblékali do modré barvy.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000030916/do-porubske-ms-exilu-dojizdi-autisticke-deti-z-celeho-ms--kraje-pecuje-i-o-chlapce-z-ukrajiny