Bluegrass Theatre BT6/2023

13.08. 16:00

Malina Brothers, Benefit, New Valley String Band (SWE), Sakrapes

Malina Brothers

Bratři Malinové, tedy banjista Luboš (Druhá tráva), kytarista Pavel a houslista Josef se společně sešli na pódiu v unikátním projektu nazvaném Malina Brothers, ke kterému přizvali ještě kontrabasistu Pavla Peroutku. Mají za sebou řadu koncertů v USA i na domácích pódiích a spolupráci s hudebními veličinami jako Pavel Bobek, Robert Křesťan, Spirituál Kvintet aj. Vydali čtyři řadová CD a jubilejní DVD s hosty Charliem McCoyem a Kateřinou García. Hudebníci udržují živý odkaz východočeské trampské a bluegrassové hudby, na které vyrůstali. Posluchači se mohou těšit na známé písně jako Stín staré řeky, A život běží dál nebo Rychlejší koně, kterým skupina vtiskla svou virtuózní interpretací nezaměnitelný zvuk. Aktuální album Baroquegrass citlivě propojuje barokní hudbu s bluegrassem a můžete na něm slyšet například duet Roberta Křesťana s Františkem Černým (Čechomor).

Benefit

V září 2002 opustili Marek a Lukáš Podsedníkovi kapelu Dessert s myšlenkou založit novou sestavu orientovanou také na tradiční bluegrass. Začali zkoušet nový repertoár a Lukáš vzal poprvé – kromě mandoliny – také banjo. Poté, co s nimi začal spolupracovat Vlado Kosiba (opouštějící také kapelu Dessert), hledali dalšího muzikanta, hrajícího na housle či mandolínu. Po zkouškách s různými hráči jim padl na koncertě CWB do oka Láďa Cejnek. Po prvním společném sessionu následuje druhé setkání a kapela, jež dostala název Benefit, je založena.
V následujících dnech začínají všichni členové tvrdě pracovat na repertoáru a začátkem roku 2003 je vše připraveno na premiéru ve Sloupnici. Následují koncerty na mnoha bluegrassových i nebluegrassových festivalech, např. Banjo Jamboree v Čáslavi (r. 2003 a 2005) nebo Risor Bluegrass festival v Norsku (2003). V letech 2004-2005 působí v Benefitu také mandolínista Michal Silnica.
Na podzim roku 2005 odchází z kapely houslista Láďa Cejnek. Marek, Lukáš a Vlado se začínají pravidelně scházet na jam-sessiony s banjistou Liborem Babákem. Lukáš se opět vrátí k mandolíně a Libor se stává novým členem Benefitu. Kapela pokračuje ve stejném, tradičně bluegrassovém duchu.
Další změna nastává v roce 2014, kdy z kapely odchází ze zdravotních důvodů Vlado Kosiba a nahrazuje ho ostřílený bard Mirek Svoboda známý z kapely Uhlák či Sakrapes. Následující rok pak přináší obohacení v osobě mladinkého talentovaného houslisty Matyáše Černého, čímž Benefit získává nejen další nástroj, ale i hlasové obohacení.

New Valley String Band

New Valley String Band je švédské staré trio, které předvádí skutečnou podstatu apalačské tradice smyčcových kapel prodchnutých severskými zvuky. Trio tvoří zkušení hudebníci, kteří ovládají umění hry na kytaru, housle, banjo a zpěv.
Jejich hudba je fúzí melodie a rytmu, kde housle převezmou hlavní roli v přenášení melodií, podpořené rytmickým clawhammer banjem, a kytara zajišťuje stálý puls. Společně vytvářejí osvěžující a zářivý zvuk, který mísí starou hudbu s moderními smysly.
Hudba kapely není jen o hře na nástroje; jde také o vyprávění příběhů prostřednictvím hudby. Zvládli umění mísit nástroje a vokály, aby vytvořili zvuk, který je podmanivý i smysluplný.
Ať už jste fanouškem staré hudby nebo jen oceníte kvalitní hudbu, New Valley String Band má pro každého něco. Jejich jedinečná směs tradice apalačských smyčcových kapel a severských zvuků vytváří hudební cestu, která je nadčasová i současná.

SAKRAPES

Bluegrassová kapela "SAKRAPES" vznikla v roce 2004. Členy kapely jsou legendy brněnského bluegrassu. Zvuk kapely je dán akustickými nástroji klasického bluegrassového obsazení, čistým vícehlasým vokálem, nechybějícím drivem a pevným rytmickým doprovodem.
Kapelu založila pětice zkušených hráčů s mnohaletou praxí ve věhlasných brněnských kapelách (Uhlák, Vědro, Poutníci, Classic Bourbon Sextet, Konečná stanice, Smutňáci, Eben, Trapeři - první kapela Roberta Křesťana).
Kapela Sakrapes má ve svém repertoáru především melodické písně jmenovaných kapel a brilantní instrumentálky pro banjo, mandolínu, dobro a kytaru. Repertoár kapely doplňují známé skladby a evergreeny převzaté od interpretů americké a české country hudby a bluegrassu.

WEB : https://www.bluegrasstheatre.cz/cz/
Facebook: https://www.facebook.com/bluegrasstheatre/

Provozovatel: Ptačoroko z.s. http://www.ptacoroko.cz/cz/

Místo

Bluegrass Theatre, Metylovice
Areál za ZŠ Metylovice, Metylovice 73949

Vstupné

Vstupenka

Koupit vstupenku

Provozovatel

Ptačoroko z.s.

Web: https://www.bluegrasstheatre.cz/cz/

Sdílet