Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

VIKTOR FREŠO / Future Memories

28.05. 17:00 - 18.08. 18:00

VIKTOR FREŠO (1974), intermediální umělec, performer, fotograf, malíř, sochař, studoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, odkud přestoupil na Akademii výtvarných umění v Praze. Žije na pomezí Bratislavy a maďarské obce Dunakiliti. Nejčastěji pracuje v cyklech, dokud vybrané téma a koncept nezpracuje ze všech možných úhlů. V současnosti se věnuje také sochařství a malířství. Jeho tvorba je zastoupena ve významných českých i zahraničních galeriích.

VIKTOR FREŠO / Future Memories

29. 5. – 18. 8. 2024 (vernisáž 28. 5. v 17 hodin)Kurátor: Vladimír BeskidGrafický design: Katarína Jamrišková

O VÝSTAVĚVýstavní projekt Viktora Freša Future Memories představuje objekty, malby a manipulované fotografie umělcovy rodiny z posledních třiceti let. Některé z vystavovaných uměleckých děl mají v Ostravě svou výstavní premiéru. Součástí projektu je také několik variací Frešova nejznámějšího objektu Nýmand (Pičus), který umělec vytvořil již mnohokrát v různých podobách a velikostech. Viktor Frešo je také znám svou nadsázkou, s níž pracuje na rozsáhlém cyklu svých autoportrétů. Stylizovaná kulatá tvář s ústy a přimhouřenýma očima se tak ve výstavě objevuje na jeho malbách i objektech, ale také třeba nasprejovaná na zdi výstavního sálu.
Ať už Viktor Frešo zasahuje do veřejného prostoru, anebo vystavuje v galeriích, dbá na to, aby se v jeho díle projevila okamžitá tvořivá akce. Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvorby je zdánlivý kontrast obrovského, grandiózního ega a odzbrojující sebeironické pokory. Frešova schopnost odhalit temné stránky své duše a svých chyb a schopnost vypustit je do světa bez ohledu na důsledky posouvá autorovy koncepty k širším možnostem vnímání jeho umění, vysvětlil kurátor Vladimír Beskid.

NÁVRAT KE KOŘENŮM

Výstava je v pořadí již pátou částí projektu, který Viktor Frešo věnuje své rodině. Tento cyklus v minulosti s obměnami prezentoval na Slovensku i ve Spojených státech amerických. Výstava představuje artefakty Frešových předků (tatínka, maminky, obou babiček i dědečků), se kterými Frešo dále pracuje a oživuje je svými tvůrčími zásahy. K vidění je třeba paspartovaná kabelka babičky, která byla známou slovenskou operní pěvkyní, sbírka zapalovačů babičky z druhé větve nebo třeba objekty vytvořené ze dřeva na kytary, jejichž výrobou se Frešův otec živil za socialismu. Jedním z nich je také Pramice vzpomínek, kterou Frešo umístil na schodiště do Domu umění jako uměleckou intervenci do veřejného prostoru.
Artefakty příbuzných jsem vždy rozšířil o kus sebe. Kromě toho jsem chtěl vystavit i rodinné fotografie, ale moc jich nemám, anebo na nich nejsem. A tak jsem si jednou najal dvojníky mých babiček a dědečků, abych se s nimi vyfotil. Výstava je ale i trochu retrospektivní, protože mi za měsíc bude padesát a otáčím se zpátky, uzavřel Viktor Frešo. S kurátorem Vladimírem Beskidem si můžete výstavu projít v úterý 18. června v 17 hodin. Nutná je ovšem rezervace předem na webových stránkách GVUO. 

PRAKTICKÉ INFORMACE

V GVUO si nyní můžete prohlédnout také výstavní projekt TOYEN / Knihy bez hranic a Výstavu jednoho díla ze sbírek GVUO. Dvacáté páté dílo, fotografii Jiřího Thýna Proužková zkouška, vybral režisér Štěpán Pech. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 60 korun plné a 30 korun zlevněné. V pátek a pro seniory je vstup volný. 

  Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Partneři: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury České republiky; Rada galerií České republiky; Galéria Jána Koniarka v Trnave; Fakultní nemocnice Ostrava; Newton media, a. s.; Rengl, s. r. o.; Epona Ostrava s. r. o.; Tiskárna Helbich, a. s.

Mediální partneři: Art Antiques; Artalk; Artikl; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; Patriot Program; polar; Rádio Čas

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o dvacet tři tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz.

Místo

Galerie výtvarného umění, Ostrava
Jurečkova 1750/9, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Provozovatel

GVUO

Sdílet