Bruntálský miniexpres

Výstavu J. A. Komenského na zámku by měl vidět každý

Výstavu J. A. Komenského na zámku by měl vidět každý

Letos uplyne tři sta padesát let od úmrtí Jana Amose Komenského. Bruntálské muzeum k tomuto výročí uspořádalo výstavu. Zájemci ji mohou navštívit ve velké výstavní síni bruntálského zámku.

Jan Amos Komenský patří j nejvýznamnějším a nejznámějším osobnostem českých dějin. Celosvětově je pokládán za jednoho ze zakladatelů vědecké pedagogiky a zanechal za sebou neobyčejně rozsáhlé dílo. Jeho život přitom nebyl vůbec jednoduchý, postihlo jej mnoho krutých ran osudu.

Jana Lesáková, autorka výstavy: „V prvé části výstavy uvidíte bannery, na kterých je vlastně celý jeho život, jeho dílo a veškeré informace k Janu Amosi Komenskému. V další části výstavy máme zapůjčenou soukromou sbírku slabikářů, která se samozřejmě tématem k této výstavě hodí, a v poslední části máme zapůjčenou soudobou třídu. Je tedy trošičku mladší, je z Rakouska – Uherska, ale myslíme si, že i to k tomu tématu patří.“

Sbírka slabikářů patří k nejrozsáhlejším sbírkám, svého druhu v celé České republice. Za pozornost stojí také místo a doba jejího vzniku.

Zdenka Markovičová, sběratelka: „Sbírku jsem začala sbírat v roce 2002. Začala jsem v Kosovu, kdy jsem pobývala na území Kosova jako voják z povolání a v současné době má sbírka kolem 250 kusů.“

Slabikáře pocházejí z celého světa, ze všech kontinentů s výjimkou Jižní Ameriky. Ten nejstarší pak byl vydán v 19. století.

Zdenka Markovičová, sběratelka: „ Didakticky jsou si podobné, ta slovanská část zvlášť a Němci mají velký vývoj rozvoji toho slabikáře, že jdou hodně dopředu, že mají třeba přidané maňásky a různé ještě didaktické pomůcky.“

Výstava rozhodně stojí za zhlédnutí. Zvlášť pedagogové, studenti a žáci druhého stupně základních škol by zde mohli najít spoustu zajímavých informací.

---Mohlo by Vás také zajímat