Chytrý region

  • Představujeme společnost COPY STAR Ostrava
  • Chytrá řešení usnadní život, šetří náklady a zajistí bezpečnost
  • Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Investice do zlata je možnost, jak čelit inflaci II

Dobrý den, jsem rád, že jste si našli čas na ekonomický magazín TV Polar Chytrý region. V úvodní reportáži si představíme společnost Copy Star z Ostravy, poté se podíváme, jaké chytré technologie jsou nyní na trhu a nakonec si budeme povídat s panem Robertem Vláškem, expertem na investiční zlato.

Představujeme společnost COPY STAR Ostrava

Společnost COPY STAR se úspěšně pohybuje na trhu již od roku 1997 a patří mezi certifikované partnery firmy KONICA MINOLTA. Zabývá se především servisem, prodejem a pronájmem kopírek.

Šárka Hrbáčková, jednatelka společnosti Copy Star: “Našimi zákazníky jsou školy, úřady, firmy, soukromé firmy, jednotlivci, protože děláme i servis tiskáren a staráme se o veškerý servis, snažíme se uspořit náklady všem zákazníkům. Pro nás je takové největší krédo spolehlivost a důvěra našich zákazníků.”

Zmínila jste, že chcete svým klientům ušetřit peníze, tak jak se dá v tomto oboru ušetřit?

“Uděláme takový rozbor nákladů, zjistíme třeba že spoustu malých tiskáren, které mají velké náklady, protože ty tonery a všechno do toho je dražší, než do těch velkých, takže se snažíme nahradit třeba pět, šest tiskáren jednou velkou, která má nižší náklad na kopii. Ušetříme i za koupi toho stroje, protože ho pronajmeme a zákazníci platí jenom od kopie, kterou provedou. “

Říkala jste, že spolupracujete se školami a s úřady, můžete některé jmenovat?

“Naše největší zakázky jsou hejtmanství, Fakultní nemocnice, karvinská nemocnice, potom Obchodní akademie na Karasové ulici.”

25 let je dlouhá doba, zejména v tomto oboru. Technologie jdou kupředu a ostravská společnost se tomu musela přizpůsobit.

Radek Adámek, servisní technik a obchodník: “Za posledních 25 let, co je naše firma na trhu, se celá technologie posunuje hodně dopředu. My se ve spolupráci s firmou Konica Minolta snažíme udržet s těmito trendy krok, absolvujeme pravidelná školení, různé semináře, posouváme naše techniky pořád dál a snažíme se vymyslet, čím zákazníkům pomoct a hlavně ulehčit práci.”

A jak se ta technika změnila za posledního čtvrt století? Co dnes třeba ty stroje umí oproti tomu, co uměly před 25 lety?

“Pro zákazníka je asi nejdůležitější změna jednodušší ovládání strojů. Posunul se interface, který zákazník používá, přiblížil se mnohem víc ke klasickým tabletům.”

Řeklo by se, že už není potřeba tisknout? Jak odhadujete ten trend do budoucna?

“I když tohle poslouchám už dvacet let, že tiskárny postupně nebudou potřeba, tak je to přesně naopak. Tiskne se spíš čím dál tím víc, než méně.”

Jedinečnost COPY STAR s.r.o. spočívá v profesionálním a osobním přístupu k potřebám jednotlivého zákazníka a možnosti řešení speciálních požadavků.

Chytrá řešení usnadní život, šetří náklady a zajistí bezpečnost

V následujícím příspěvku uvidíte, kam se posunuly chytré technologie, které se hodí nejen do firem a státních institucí, ale třeba i do domácnosti.

Ostravská společnost Copy Star se historicky zabývala především kopírkami, ale v poslední době své portfolio výrazně rozšířila. Zaměřila se totiž také na chytré technologie do domácností a firem.

Petr Šikola, expert na chytré technologie: “V současnosti se nacházíme na showroomu videoanalytických a video solution řešení, kde dokážeme klientům Copy Staru ukázat do detailů, jakým způsobem ty zařízení pracují, co všechno dneska umí v oblasti video solution, od rozpoznávání obličejů čtení značek, termokamery, ochrání hodnoty v řádech milionů, na druhé straně můžeme ukázat vidoeanalytická řešení, která dokáží ve výrobě nahradit lidskou chybu v controllingu a podobně. Dokážeme kontrolovat kvalitu zboží, dokážeme registrovat zboží, ukládat obrázky, vyhodnocovat, jakým způsobem odpovídá dané kvalitě.”

Proč jste se rozhodli portfolio rozšířit, kromě kopírek jít i tady do těch chytrých řešení?

“Společnost Konica Minolta vlastní značku německou Mobotix, která je výrobcem kamerových systémů. Dospěli jsme k tomu tak, že dnes nejsme pouze prodejci kopírek, ale jméno Konicy Minolty už souvisí i s prodejem softwarů, a na to navazuje, například ve výrobě to, že ty kamery dokáží poskytnout daleko více informací, které když poskládáte, tak máte výstupy, které jsou dneska požadovány, ať už v průmyslu, v bezpečnosti, ve zdravotnictví, kdekoliv.”

Předpokládám, že zajišťujete i servis, nejen záruční.

“Ano, samozřejmě s klienty nakládáme tak, že od prvopočátku, pomocí nějaké analýzy, jdeme přes to, jak by ten projekt měl vypadat, co by měl umět v současnosti, ale i v budoucnosti, co by měl umět za pět let, jakým způsobem může růst a samozřejmě dokážeme ihned po realizaci zabezpečit servisní podmínky SLA smlouvy a tak dále. Tak, aby klient mohl fungovat po dlouho dobu. Ty systémy jsou nejen o koupi dnes, ale je to především ta služba toho, že to ten klient chce provozovat pět, deset, patnáct let.”

Co je tady taková největší pecka? Co nejvíce frčí?

“Co nejvíce frčí… Já bych to nazval tak, že každý kousek, který je tady v té místnosti k vidění, má nějaké svoje specifikum. To znamená v jedné částí můžeme dbát na nějakou bezpečnost, v jedné části můžeme analyzovat lidské chování, ta pecka je možná v tom, že ty systémy můžou běžet autonomně, samy o sobě, ale mám možnost to zařadit dneska do největšího systému, který mi ty informace shromažďuje z několika míst. A to si managovat, ať už v rámci jedné budovy, více budov, měst, v rámci světa.”

Tyto chytré technologie mají za cíl klientům usnadnit život, ušetřit náklady a zajistit bezpečnost.

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Investice do zlata je možnost, jak čelit inflaci II

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem pořadu Chytrý region je tentokrát pan Robert Vlášek, expert na investiční zlato a také stříbro. Dobrý den, vítejte u nás.

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč je dnes dobré koupit si investiční zlato?

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Když se podíváme, to zlato dlouhodobě funguje jako protikrizová pojistka, pojistka proti nějakému krachu třeba systému. To znamená, řada lidí dneska sleduje i nějakou nestabilitu třeba finančního systému, a to zlato toto umí řešit, protože z dlouhodobého hlediska to zlato poráží inflaci. Je to protikrizová pojistka, je protiinflační v době velkých krizí zlato roste. Když se podíváme na nějaké delší horizonty, třeba na horizont dvacetiletý nebo něco podobného, tam vidíme, že to zlato poráží tu inflaci o 6.8 procenta meziročně s nějakým sice zpožděním, ale tohle to umí. No a potom samozřejmě, když držíte fyzické zlato, nenese to riziko protistrany, nenesete riziko emitenta. To znamená, ať už to jsou papírové peníze, akcie, dluhopisy a tak dále, vždycky je tam riziko protistrany, jak se zachová, jestli devalvuje nebo nějak znehodnotí tu investici. V případě fyzického kovu toto nehrozí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co mám udělat, když si budu chtít opravdu koupit takové investiční zlato nebo stříbro?

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Budete si muset vybrat dobrého obchodníka. Tím bych asi začal. To znamená podívat se na to, co ten obchodník nabízí, jaké formy nákupu zlata nabízí. To znamená, jestli umožňuje jednorázové nákupy nebo postupné třeba nákupy, postupné spoření a podobně. Podívat se na to, jaké nabízí podmínky. Z principu je velmi důležité sledovat tři takové parametry. Prvním je spread rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, což je marže obchodníka. Druhým parametrem je určitě garance zpětného výkupu, abyste měli jistotu, že co koupím od obchodníka také zpětně vám vykoupí. Je potřeba tady zmínit, že toto je velmi důležitá oblast, kdy 99.9 procenta obchodníků, řekněme celosvětově negarantuje zpětný výkup. Nabízí zpětný výkup nebo třeba i garantují, ale s nějakými výlukami a výjimkami, kdy nemusí vykupovat. Takže tady je dobré se na to zaměřit skutečně, abyste měl toho dobrého obchodníka, který vám to garantuje, a za zároveň také, abyste měl nějakou bezpečnost z hlediska padělatelnosti toho zlata, že ten obchodník je schopný zajistit ten bezpečný nákup, že tam nehrozí nějaký padělek.

Tomáš Tikal, TV Polar: Od jaké hodnoty se dá investovat? Kolik si mám připravit peněz?

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Obecně záleží na tom, jakou formu zvolíte. To znamená, pokud zvolíte nějaký jednorázový nákup například, chcete mít zlato ve fyzické formě, slitky, mince, jak se to umí doma, tak můžete od jednoho gramu do jednoho kila a nakupovat. Podle vývoje ceny toho gramu potom je ta vaše investice. Když se podíváme dneska, ta cena toho jednoho gramu se bude pohybovat podle té gramáže. Když začneme tím jedním gramem, tak někde kolem sedmnácti set, osmnácti set korun za ten gram třeba. Nebo od čtrnácti set do osmnácti set bude záležet. Takže to je u té jednorázové investice ta minimální jako možnost. V případě, že zvolíte formu postupného nákupu nějakého spoření do zlata, do fyzického zlata, kde když spoříte tu zónovou gramáž, tak vám ho ten obchodník pošle. To je dneska možné už od malých částek v řádech stokorun měsíčně investovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká jsou rizika takové investice?

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Pokud správně zvolíte gramáž, pokud správně zvolíte investiční horizont a pokud správně zvolíte poměr toho investičního kovu ve vašem portfoliu a k tomu by vám ten obchodník kromě toho, že vám prodá to zlato, také měl umět jako individuálně trochu poradit, ty rizika jsou minimální. Jak jsme zmínili, nenesete riziko protistrany v těch dlouhých horizontech. Zlato se chová velmi zajímavým způsobem, v krizích ještě lépe, takže když to vezmeme, ty rizika u toho investičního kovu jsou minimální možná.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to poté prodám? Říkal jste, že ten obchodník by měl poradit a garantovat ten výkup. Je to tak? Děje se to?

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Ano, jak jsem zmínil, většina obchodníků negarantuje ten výkup. Ve 100 procentech případů buď ho negarantuje vůbec, anebo garantuje s nějakými výlukami. Ale určitě na trhu jsou obchodníci, kteří garantují ten zpětný výkup, ty je potřeba si vybrat. Ten výkup by měl být garantován ve smlouvě, ve smluvních podmínkách ideálně, protože jak všichni víme, smluvní podmínky lze změnit, třeba pouhým vystavením někde na internetu. Smlouvu nezměníte, takže pokud to takto je, potom ten zpětný výkup je velmi jednoduchý. V podstatě v případě doručení toho kovu tomu obchodníkovi by měl následovat finanční transfer na váš účet nebo případně nějaké vypořádání v hotovosti v rámci teda zákona legislativy, co je umožněno v hotovosti vypořádání. Je zase potřeba se podívat, jak ti obchodníci fungují ideálně, aby to vypořádání probíhalo v rámci jednotek dnů. Takový dobrý standard je, aby do tří dnů nejpozději. V případě, že tam je víkend jsem měl peníze na účtu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se zlato zhodnotilo, dejme tomu za posledních 20 let?

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Trošku se to změnilo za posledních dvacet let. To zlato porážel tu inflaci. Řekněme, že ji poráželo velmi významně. Meziročně někde o sedm procent nebo 6.8 procenta, a to zhodnocení bylo někde na úrovni až přes 400 procent.

Tomáš Tikal, TV Polar: Mrkněme do budoucnosti. Teď rostoucí inflace, zdražení energií, obavy lidí z nejisté budoucnosti z energetické chudoby atd. Je to všechno soubor podmínek, které podpoří tady tuto oblast investicí?

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Je to velké téma. My vlastně vidíme od toho roku 2008, že ta poptávka po tom zlatě dramaticky roste od té poslední finanční krize nebo hospodářské krize, kdy řada lidí pochopila, že s tím finančně systémem není něco v pořádku, nebo velké procento lidí. Takže vidíme jako boom poptávky po investičních kovech, zejména tedy po zlatě, případně po stříbře. Od toho roku 2020 nám to začalo ještě gradovat díky té krizi spojené nebo obavami spojenými s vývojem ekonomiky globální díky covidu-19. Dneska samozřejmě nepřispívá tomu ty postcovidové ekonomické problémy, narušené dopravní řetězce, obchodní řetězce, válka na Ukrajině, samozřejmě energetická krize, růst cen energií. Ke všemu ještě v dnešní době ta válka není tím hlavním faktorem, který teprve ten růst cen energií zvýší. Zatím sklízíme spíš výsledky green dealu a emisních povolenek a podobně. Samozřejmě toto je téma, kdy ti lidé čím dál tím víc nakupují ty investiční kovy právě v rámci potřeby uchránit se ten svůj majetek před různými neočekávaným situacemi jako právě inflace nebo jako jsou nějaké další ekonomické problémy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zeptám se ještě na výhled. Pojďme si představit, že rok 2042. Jak to bude vypadat, jakou bude mít zlato hodnotu v té době?

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: To jsem se trošku bál, že se zeptáte, protože samozřejmě křišťálovou kouli úplně nemám. Nicméně já vycházím ve svých nějakých prognózách vždycky z nějaké historické znalosti trhu. Můžeme se podívat zpátky, můžeme vidět ten vývoj historický. Tam vidíme tyhle vývojové faktory, jako je, že zlato dlouhodobě poráží inflaci, že od roku 1971 do roku 2022 mírně porazilo akciové indexy, sice mírně, ale přece jen. Potom vycházím z nějakých prognóz těch globálních finančních autority, jako jsou velké americké investiční banky. Příklad J.P. Morgan Merrill Lynch, Goldman Sachs, případně Bank of America anebo Golden Word Council, což je sdružení největších těžařů zlata na světě. Tam ty prognózy, které my vidíme nebo které jsou dány, vychází z toho, že to zlato v roce 2030 by se mělo pohybovat někde v rozpětí tři až pět tisíc dolarů za trojskou unci. Když vezmeme, že dneska se pohybuje na úrovni, osciluje mezi sedmnácti sty, osmnácti sty dolary v posledním období, je to zajímavý nějaký předpoklad budoucího vývoje.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane Vlášku, děkuji moc za rozhovor. Mějte se hezky a někdy příště třeba zase na viděnou.

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Já Vám moc děkuji a rád bych se rozloučil citátem, který možná vystihuje to naše dnešní téma. J. P. Morgan, významný americký bankéř, zakladatel banky J. P. Morgan a spoluzakladatel FEDu, už v roce 1912 prohlásil před americkým kongresem, že jediné peníze jsou zlato a vše ostatní je úvěr. Takže můžeme si sami zvolit, jestli investovat do zlata nebo do úvěru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Díky, mějte se na shledanou.

Robert Vlášek, expert na investiční zlato: Mějte se hezky. Na shledanou.

Pořad Chytrý region končí, děkujeme za přízeň a těšíme se na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat