Chytrý region

 • Vítkovice Cylinders rozjely novou linku
 • Ostrava hostila novou kryptokonferenci ChainCamp
 • Ostrava investuje do Městských Jatek a Nových Laubů

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, přinášíme vám další díl ekonomického magazínu televize Polar Chytrý region. Nejprve si představíme novou linku společnosti Vítkovice Cylinders v Ostravě, poté navštívíme zajímavou Krypto-konferenci a nakonec se podíváme na investice, které realizuje město Ostrava.

Vítkovice Cylinders rozjely novou linku

Tomáš Tikal, TV Polar: Společnost Vítkovice Cylinders ze skupiny Cylinders Holding zprovoznila novou výrobně- montážní linku na produkci svazků ocelových lahví a kontejnerů určených pro skladování a přepravu velkého objemu vodíku, CNG a technických plynů. Nová automatizovaná linka je postavena v Ostravě v rekonstruované hale z roku 1850, kterou tak Cylinders Holding současně zachránil před devastací.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: V roce 2020 je takové výročí, kdy slavíme 115 let výroby ocelových bezešvých lahví, a k tomuto roku jsme si nachystali takové tři výjimečné investice. První na přelomu roku jsme otevírali novou linku v Bělorusku do sto litrů ocelových bezešvých lahví. Teď v září jsme v Milmetu v Polsku v Sosnovci otevřeli linku do dvaceti litrů, kde jsme intenzifikovali teplý proces. A dnes jsme tady proto, abychom otevřeli novou montážní halu na zvětšení kapacity aplikací ocelových lahví, což je taková technologie, která zvedá přidanou hodnotu. Celou investici jsme koncipovali do původních hal. Ty haly mají historii od roku 1850, kdy byly postaveny, prošly mnoha rekonstrukcemi, a celou tuhle rekonstrukci jsme udělali v průběhu Covidu, kdy jsme opravdu citlivě zrekonstruovali celý ten prostor, protože je to prostor s geniem loci, kde se teda vyrábělo spoustu věcí. A samozřejmě je to ideální prostor na to, abychom propojovali linku a zvýšili efektivnost.

Tomáš Tikal, TV Polar: Významným klientům nová linka výrazně zjednoduší podnikání.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: Když si od nás objednají celkové řešení skladování a dopravy, tak jim to dáváme v komplexu. A to nejenom že jim to vyrobíme, ale také jim to vyvineme. Dokážeme jim udělat na tom vývoj, dokážeme nabídnout nové parametry a celou technologii toho skladování a dopravy. A to se týká nejenom lahví pro technické plyny, kde máme velké klienty jako Linde, Messer, Air Product, Air Liquide, ale týká se to i hasicí techniky a samozřejmě i CNG a vodíku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Otevření nové haly je pro společnost Vítkovice Cylinders klíčovým milníkem.

Jiří Brož, generální ředitel Vítkovice Cylinders: Výrobní linka samozřejmě umožní našim zákazníkům nabídnout značně vyšší výrobní kapacity než tomu bylo doposud. Největší přínos pro naše zákazníky je v tom, že doposud zákazník si u nás musel objednat jednotlivé láhve, po výrobě jednotlivých láhví je musel převézt na jiné místo, kde tyto láhve byly smontovány případně tlakovány tlakovými zkouškami. Zprovoznění této linky znamená, že zákazník si u nás objedná finální výrobek, to znamená láhve, montáž, tlakování, všechno bude mít takzvaně pod jednou střechou se stoprocentní garancí naší firemní kvality. Dneska se bavíme o skladovacích systémech do objemu zhruba osmnácti tisíc litrů, vývojově se bavíme až do třiceti tisíc litrů vodního objemu, což nám způsobí obrovskou konkurenční výhodu vůči konkurenci. Nazýváme také mimo jiné tyto svazky a kontejnery tzv. virtuálními plynovody, protože se používají v místech, kde opravdu nejsou natažené potrubní plynovody a naše svazky vlastně alternují tyto chybějící potrubní rozvody. Výrobní linka samozřejmě pro nás bude představovat významný nárůst objemu tržeb. Předpokládám, že v horizontu dvou až tří let se můžeme dostat až na jednu miliardu obratu, konkrétně v tomto byznysu aplikací.

Tomáš Tikal, TV Polar: Největší zajímavostí haly aplikací je speciální robustní balisticky odolná komora, kterou si navrhla sama společnost Vítkovice Cylinders. V komoře se propojené svazky lahví zkouší, aby se prokázala stoprocentní těsnost a pevnost všech spojů.

Pavel Kučera, technický ředitel Vítkovice Cylinders: Po finální montáži potrubního rozvodu a jiných komponentů jsou svazky transportovány do pneumatické balistické komory, která je absolutně unikátní záležitostí v celé Evropě s tím, že jsme schopní zde zkoušet až na pracovní tlak 1100 barů, a veškeré tlakové aplikace, včetně vysokotlakých vodíkových aplikací. Tuto aktivitu provádíme za přítomnosti třetí osoby tzv. notifikované osoby, abychom našim zákazníkům dokázali absolutní integritu a potažmo těsnost všech svárových i šroubových spojů.

Tomáš Tikal, TV Polar: Celkové náklady na rekonstrukci a vybudování technologií dosáhly zhruba padesáti milionů korun. V hale se bude kompletovat 50 svazků lahví denně. Vítkovice Cylinders zaměstnávají zhruba 470 lidí. Společnost je dlouhodobě zisková, stejně jako celý Cylinders Holding, který loni vytvořil konsolidované tržby přes 3,6 miliardy korun.

------------------------------------------------------------------------------

Ostrava hostila novou kryptokonferenci ChainCamp

  Tomáš Tikal, TV Polar: Ostrava hostila novou kryptokonferenci ChainCamp a v hlavní roli byl Bitcoin. Čistě náhodou vznikla v hlavě Martina Kuchaře myšlenka ChainCampu, tedy místa, kde by se potkali lidé, kteří blockchainovým technologiím rozumí s těmi, kteří by se je rádi naučili používat.

  Martin Kuchař, organizátor ChainCampu: Mým cílem bylo jim to místo poskytnout. Vytvořili jsme konferenci, na které jsou experti nejenom z Česka, ale také ze Slovenska, laická veřejnost, jak poučenější, tak méně a během celého dne se tady potkají, jak na přednáškách, tak na work-shopech.

  Tomáš Tikal, TV Polar: Návštěvníci workshopu si například mohli zakoupit Bitcoin nebo jej dostat do svojí peněženky. U stánku Paralelní Polis si pak mohli vyzkoušet, jak jednoduché a rychlé je, si za kryptoměny koupit například kafe nebo panini..

  Mário Havel, Paralelní Polis: Je to velmi jednoduché. Táto zázračná krabička, bleskomat, vám z vašich štátných inflačních peniazí zrobí krásný deflační Bitcoin. Tady dáte mince nebo bankovku, zjaví sa QR kód a okamžitě vám prídů. Vezme to půl minuty, kúpit si kávu za Bitcoin.

  Radim Kozub, Blockchain Legal: Jsem úplně otřesený v dobrém slova smyslu. Kafe za Bitcoin jsem ještě v Ostravě neměl

  Tomáš Tikal, TV Polar: Na konferenci vystoupila řada předních ekonomů, kteří vysvětlili problémy dnešní ekonomiky, především kvantitativního uvolňování a proč právě Bitcoin je alternativou k dnešnímu finančnímu uspořádání.

  Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen: Teď jsme vymysleli něco, co je omezené jak zlato, akorát je to digitální, je atraktivnější tím, že je na počítačích a může se to víc líbit mladším lidem. Bitcoin je zatím strašně malý, tržní kapitalizací asi poloviční než Tesla. Ve srovnání s českou korunou asi jako její hotovost v oběhu. Proto říkáme, že to zatím nejsou ještě peníze... říkáme, že to jsou peníze budoucnosti. Má to všechny dobré vlastnosti k tomu, aby se tak stalo.

  Tomáš Tikal, TV Polar: Proč je Bitcoin zlatem mileniálů a proč dává investice do Bitcoinu smysl, vysvětlil na zaplněné přednášce Jakub Vejmola alias Kicom z youtubového kryptokanálu.

  Jakub Vejmola, tvůrce Bitcoinovýho kanálu a YouTuber: Já si myslím, že nejdůležitější je, si prostě ten Bitcoin vyzkoušet, udělat si tu transakci a myslím, že když to ti lidi ukážou dalším lidem, může se jim to zalíbit. A to je pak už jednoduchá adopce pro další lidi. Já jsem teď nedávno dosáhl na asi 17.500 odběratelů a ten můj další milník je dostat se na 100.000 odběratelů a otázka je , ne jestli se mi to podaří, ale kdy se mi to podaří.

  -------------------------------------------------------

  Ostrava investuje do Městských Jatek a Nových Laubů

  Tomáš Tikal, TV Polar: Ostrava realizuje v současné době na území svého města tři významné investice a my se podíváme v jaké fázi tyto stavby jsou.

  Tomáš Tikal, TV Polar: Rekonstrukce bývalých městských jatek v centru Ostravy na Galerii moderního umění PLATO úspěšně pokračuje, po náročné fázi demolic se práce zdárně překlopily do budování nového objektu. Cíl zachovat a navrátit historické hodnoty zůstává..

  Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: To co možná ještě zvenku vidět není, tak na určitých částech objektu už jsou vybetonované podlahy, jsou vytvořeny obvodové konstrukce a postupně se umisťuje i izolační materiál na jednotlivé stěny. Ještě v letošním roce bychom měli vidět střešní konstrukce, a to zhruba v listopadu, tak abychom objekt mohli zakrýt. A budeme dál postupovat na pracích, které se týkají samotných historických zdí, protože ty budou probíhat v průběhu celé stavby, neboť dochází k postupné výměně jednotlivých cihel, které jsou třeba narušené, za jiné, které jsou zase v pořádku a pochází z toho objektu.

  Tomáš Tikal, TV Polar: V okolí se nakonec prosadil návrh místo betonových ploch založit více zeleně.

  Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: My připravujeme projekt revitalizace celkového okolí jatek, kdy vlastně projekt navrhl, po našem apelu jako města i apelu Galerie Plato, Robert Konečný tak, že se jedná vlastně o zelený prostor, který využívá velmi výrazně současný materiál pro umístění různých cestiček a pojezdových ploch. Ten prostor reaguje na původní zástavbu, takže je tam vytvořená taková struktura těch původních budov a nachází se tam velké množství zeleně. My uděláme všechno pro to, aby i to okolí bylo dokončena do konce příštího roku, stejně jako samotná jatka.

  Tomáš Tikal, TV Polar: Specifickou stavbu provádí společnost Zlínstav a problémem se ukázala kontaminovaná zemina, která celou stavbu prodraží.

  Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: My jsme našli pod budovou Jatek nemalé množství kontaminované zeminy, kterou jsme samozřejmě museli z toho území odvézt. Takže dochází nám k dílčím nárůstu cen. Jsme na nějakých částce 218 milionů pro ty jatka. Určitě nám to neohrožuje realizaci, protože ten finální výsledek je rozhodně důležitější než toto navýšení. Ne, že by se jednalo o částku malou. Na druhou stranu odstranění kontaminované zeminy z území je bezesporu přidanou hodnotou samo o sobě a dokončení jatek rozhodně také. To dílčí navýšení ceny je v režimu zákona, takže nejedná se o nic zásadního.

  Tomáš Tikal, TV Polar: O realizaci atraktivního projektu výstavby rezidenčního objektu v centru Ostravy s parkováním a službami se ucházejí tři investoři. Reagovali tak na výzvu, kterou město oslovilo deset zájemců přihlášených v prvním kole. Je to vůbec poprvé kdy se propojí městská investice s investicí soukromou.

  Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Ty důvody jsou hlavně dva. Chtěli jsme samozřejmě nějakým způsobem se podělit o ty investice. Z hlediska financování, aby ta zátěž finanční nebyla jenom na městě a tím druhým důvodem je samozřejmě i využití nějakého takovéhoto drivu těch soukromých investorů, který by mohl přinést zrychlení této výstavby jako takové. Já upřímně řečeno jsem velmi spokojen, protože já jsem se obával, že ty čísla budou nižší, horší dokonce jsem si říkal zda-li vůbec někdo se přes tu kvalifikaci projde, protože ty podmínky byly opravdu tvrdé. Chtěli jsme skutečně velkou společnost, která má zkušenosti se stavbou velkých bytových komplexů, včetně skutečně hloubení. I hlubokých podzemních staveb. Připomínám, že tam jsou de facto tři podzemní patra respektive dvě a půl podzemního patra parkování navíc skutečně ve velmi senzitivní lokalitě v centru města, takže já jsem rád a věřím, že všichni tři podají i konkrétní cenové nabídky.

  Tomáš Tikal, TV Polar: Výběrové řízení teď vstupuje do třetí a poslední fáze podávání nabídek.

  Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Tím rozhodovací kritériem už bude skutečně jenom ekonomika, to znamená cena, protože v té kvalitě žádný rozdíl nebude. Ten investor je povinen se řídit naší danou projektovou dokumentací.

  Tomáš Tikal, TV Polar: Nové lauby tak nabídnou moderní městské byty k pronájmu.

  Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Smyslem všech těch bytových projektů je přinést život nebo zvýšit život. Přivést nové rezidenty do centra města a oživit centrum města, takže my si ty byty jako město necháme, těch jednatřicet bytů a budeme je spravovat jako magistrát. Budou to městské nájemní byty.

  Tomáš Tikal, TV Polar: A Ostrava také kontroluje výstavbu budov Ostravské univerzity, která se zpozdila kvůli kontaminované půdě.

  Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: Postupně stahujeme ten časový skluz ke kterému jsme došli. Každopádně protože se jedná o velkou plochu, tak došlo celkově na té miliardové stavbě k nárůstu o zhruba 80 milionů korun za tu kontaminovanou zeminu. A ten finální výsledek je takový, že zhruba 50 procent jde za statutárním městem Ostrava a 50 procent za ostravskou univerzitou.

  Tomáš Tikal, TV Polar: Otevření nových budov Ostravské univerzity je v plánu v dubnu 2022.

  Tomáš Tikal, TV Polar: Pořad chytrý region je u konce. Přeji Vám klidné dny a pevné zdraví.

  Redakčně upraveno /  zkráceno.  Mohlo by Vás také zajímat