Chytrý region

  • Představujeme firmy z Dolu Hlubina 1
  • Představujeme firmy z Dolu Hlubina 2
  • Důl Hlubina sídlí na území MO MOaP, Zuzana Ožanová, starostka MO MOaP

Dobrý den, tento speciál ekonomického magazínu TV Polar Chytrý region věnujeme celý národní kulturní památce areálu Dolu Hlubina v Ostravě. Málokdo ví, že přestože se Důl Hlubina nachází v Dolní oblasti Vítkovice, patří do obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. V úvodních dvou reportážích si představíme společnosti a organizace, které našly v této lokalitě své nové sídlo a na závěr si budeme povídat o Dolu Hlubina s paní starostkou městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Zuzanou Ožanovou.

Představujeme firmy z Dolu Hlubina 1

Můžeme začít třeba u vyhlášené reklamní agentury Leemon, která se k Dolu Hlubina přestěhovala z Frýdku-Místku a má tam velké plány.

Martin Tošenovský, majitel společnosti Leemon: „Je to pro nás prestiž působit v industriálním prostředí. Rekonstruujeme tady navíc další budovu, kde bude zázemí kreativní agentury, filmové tvorby a také kreativní akademie. To propojení se studenty se mi moc líbí.“

Už delší dobu je úspěšným projektem v areálu Dolu Hlubina Fajna dílna, první otevřená dílna pro veřejnost v Ostravě.

Gabriel Duda, výkonný ředitel Fajne dílny: „V areálu Dolu Hlubina je to perfektní, je tady vysoká návštěvnost, jsme spokojeni. Největším potenciálem je industriální prostředí, to fakt lidi láká a my do toho výborně zapadáme.“

A vyhlášeným místem pro pracovní i soukromé schůzky se stalo Cokafe.

Richard Mauler, spolumajitel kavárny: „Tato oblast už se mi dlouho líbila, jsme rádi, že tady máme kavárnu. Máme často plno. Kouzlo je v tom umístění, jsou tady velké aglomerace okolo.“

Další společností, která k Dolu Hlubina najde brzy cestu, je Kofola a mnoho dalších.

To byly firmy, které působí v areálu Dolu Hlubina, ale nejsou zdaleka samy. Další vám představíme v následující reportáži.

Představujeme firmy z Dolu Hlubina 2

V areálu Dolu Hlubina se podniká nejen v oblastech, které jste viděli, ale také ve sportovních službách. Ozdobou této lokality je trampolínová aréna Hop Jump a také unikátní Lezecké centrum.

Ondřej Marynčák, spolumajitel Hop Jumpu a Lezecké stěny: „Trampolínová aréna je tady dva roky, postavili jsme ji v bývalé kotelně, kde jsme vybudovali čtyři patra trampolín. Věřím, že se to tady ještě bude rozvíjet a vytvoří to jeden funkční celek. Jsme tady jedni z prvních nájemníků a jsme spokojeni. Lezecké centrum je jedno z největších v republice a je určeno opravdu pro všechny.“

Součástí tohoto sportovního areálu je i polygon školení a bezpečnost výškových prací.

Důl Hlubina sídlí na území MO MOaP, Zuzana Ožanová, starostka MO MOaP

Tomáš Tikal, TV Polar: V pořadu Chytrý region vítám paní starostku městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz paní Zuzanu Ožanovou, dobrý den. Dobrý den paní starostko, jsem rád, že jste přišla a pokračujeme v tématu, které načly dvě reportáže, které jsme natočili. Málokdo ví, že národní kulturní památka areálu Dolu Hlubina patří k tomu vašemu městskému obvodu. Je to tak?

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Ano, málokdo to ví, protože všichni to znají pod pojmem Dolní oblast Vítkovic. Ale prosím vás Moravská Ostrava a Přívoz není na Masarykově náměstí, není jenom Přívoz, není Šalamouna, nejsou Fifejdy, ale je to také Důl Hlubina, který je hned vedle Dolní oblasti Vítkovic.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže se k tomu hrdě hlásíte.

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Ano, samozřejmě. Je to historicky naše část a proto se k ní musíme hlásit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký vy osobně máte vztah k této oblasti?

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Víte, já mám takový zvláštní obor na Ostravu úplně netypicky a to je strojní zařízení dolů a hutí. To znamená pro mě to vztahově je velmi blízké. Domnívám se, že pro mnoho Ostravanů. Má rodina sama pracovala docela v hornických profesích. A jsem hrdá na naši minulost a samozřejmě ještě víc jsem hrdá na to, co se z této lokality stává a jak dokážeme jít dál a nemyslet jenom na minulost, ale dokážeme myslet také na budoucnost.

Tomáš Tikal, TV Polar: Doly se zavírají obecně tady v posledních letech, ale důl Hlubina byl zavřen už v roce 1992 o rok později byl vyhlášen národní kulturní památkou. Co všechno mohou v současné době lidé zažít, když se tam přijdu podívat?

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Mohou zažít hodně věcí. Asi nejzajímavější a nejznámější jsou festivaly. Nicméně nachází se tam mnoho firem a mnoho dalších věcí, které mohou být přínosem pro to, když tam chcete strávit krásný den. Podíváte se jestli náhodou pro vás architektonické studio minimalistik nemůže něco udělat. Zavedete děti do největšího trampolinového centra, ať si zaskáčí a také můžete přemýšlet nad tím, jestli už ta Kofola otevřela či neotevřela to své středisko a svoje sídlo, které tam plánuje. Abyste se podívali na to, jak Kofola vznikala a jaká je její historie a je to například kinobar Etáž. Takže doporučuji rovněž návštěvu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Teď samozřejmě byla zvláštní doba s těmi návštěvami různých podniků a kulturních akcí. To bylo samozřejmě velmi špatné. Nicméně je to oblast, která je navštěvovaná z vašeho pohledu dostatečně? Jste spokojená s tím počtem lidí?

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Já se domnívám, že ne a nepřispělo k tomu ani samozřejmě koronavirus. Vyhlášeným podnikem v této lokalitě je Heligonka, kterou samozřejmě vlastní pan Nohavica. Já nechci prozrazovat svůj věk ani jeho, ale nicméně zpívala už jsem jeho písničky na základní škole a zpívá je můj otec, kterému je přes osmdesát. Domnívám se, že tento člověk nepatří jenom Moravské Ostravy a Přívozu je to bard našeho kraje a jsem ráda, že na území Moravské Ostravy něco takového podnikl.

Tomáš Tikal, TV Polar: Chodíte tam na koncerty?

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Neměla jsem v této chvíli příležitost dnes. Nekoupila jsem lístky, nicméně byla jsem vedle ve Vítkovicích a to v Dolní oblasti Vítkovic v hale Gong. Když měl krásný koncert s Janáčkovou filharmonií Ostrava, kdy došlo ke spojení vážné hudby a jeho nádherných písní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tak to byla kultura. Té se tam u vás daří a jak to vypadá s firmami?

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Já jsem zmínila firmu co kafe. Domnívám se, že tato je mezi mladší generací dosti dosti známá, že v současnosti tomu nahrává kultura. Místo do hospody chodí do kaváren, takže určitě je tam rádi přivítají všechny naše občany. A dále zajímavým a dobře zpracovaný projektem je rekonstrukce bývalé výdušné jámy, kde vznikne kreativní akademie. Kulturní památka dlouho chátrá a našel se investora, který ji chce opravit. Bude to skvělé. Cílem Akademie je zapojit děti a studenty kreativních oborů do různých kampaní, aby získali co nejlepší praxi. Lidé se budou moci svézt i vyhlídkovým proskleným výtahem, který je navržen na fasádě budovy. Pěti patrová budova se tak zvýší o další tři patra. Zachován bude i industriální vzhled interiéru budovy pak zůstane mimo jiné původní oběžné kolo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže zdá se, že investorů je dost. Zájemců, kteří by chtěli v té oblasti působit.

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Domnívám se, že ano a že to je velmi přitažlivé a zvláště přitažlivé pro investory, kteří milují industriální architekturu. A líbí se jim i naše technické památky, protože právě to spojení je originální, nádherné a vystihuje Ostravu.

Tomáš Tikal, TV Polar: To si myslíte, že je ten hlavní důvod proč se firmy a společnosti stahují do této oblasti nebo v čem je takový ten největší potenciál toho místa?

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Já si myslím, že také i trošku v dopravní obslužnosti i v charakteru, protože přece jenom dá se tam dojet krásně tramvají, v současné době se tam dá i docela dobře zaparkovat a také se dá dojít pěšky z centra Ostravy. Je to zajímavé pokud si pamatujete na dějepis základní škole. Všichni jsme se učili o Jantarové stezce, která vedla od Baltu na jih, kde kupci převáželi své zboží a kouskem té stezky můžete přejít právě z této oblasti Hlubiny až na Masarykovo náměstí. Takže určitě krásná procházka.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zmiňovali jsme jen samá pozitiva a to je dobře. Ale pojďme změnit také jestli jsou s touto oblastí nějaké problémy, co musíte řešit. Určitě ano.

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Samozřejmě už jsem trošku zmínila, že je dobrá dopravní obslužnost nicméně pořád je stále co zlepšovat, tak samozřejmě i tam budeme muset řešit do budoucna další parkovací místa. Ale velkým negativním jevem nádherných akcí kulturních je hluk a občané zvláště přilehlého sídliště Šalamouna si stěžují u festivalů na dlouhotrvající hluk. Dost dochází k tomu, že některé festivaly prostě nedodržují noční dobu a nedodržují stanovené termíny, že mají ukončit produkci třeba ve dvě hodiny ráno a pak je ještě v pět hodin ráno slyšíte hluk. Je třeba dále s těmito organizacemi jednat, aby přece jenom také brali ohled na to okolí, protože přece jenom ti lidé tam bydlí a chtěli by tam bydlet dál stejně jako já. Pro mě je tato oblast anebo celkově Moravská Ostrava a Přívoz srdeční záležitostí. Bydlím tu již dlouho a co je důležité, chci tu bydlet dál a byla bych ráda kdyby moje dítě přece jenom jestli na chvilku odejde se zase vrátilo a bydlelo tady v blízkosti. Ne se mnou ne. Alespoň ve stejném obvodu nebo alespoň ve stejném městě, protože domnívám se, že Ostrava je nádherným místem pro život, byť se to někomu nezdá a stále přetrvávají fámy a omyly z minulých dob. Jak je Ostrava černá. Není. Ostrava je zelená, je to kulturní město a je tu prostě nádherně. Domnívám se, že by to měli zjistit všichni a přijít se podívat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Musíme to říkat častěji. Poslední otázka plány máte velké. Pojďme si říct, jak by to u Dolu Hlubina mohlo vypadat dejme tomu za deset let.

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Já se domnívám, že by to mělo být ještě živější než je teď, že by tam měla být pěší promenáda. Jednoduše ještě lépe udělaná než že teď na to Masarykovo náměstí a očekávám, že tam budou trávit čas veškeré generace od těch nejmenších, po ty nejstarší. I já s rodinou se tam v současnosti zastavuji a byla bych ráda, aby to bylo i v budoucnu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Já věřím, že se vám ty plány všechny splní. Budeme držet palce, mějte se hezky a někdy příště zase na viděnou.

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu: Na viděnou vám i divákům.

Děkujeme, že jste se na tento speciál Chytrého region dívali a budeme se těšit na vaši pozornost zase příště. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat