Stáhnout video

Dopravní revue

  • Aktuálně z dopravy v MSK
  • V Ostravě-Jih začnou stavět novu cyklostezku
  • Cyklostezka spojí Opavu z Hradcem nad Moravicí
  • V Ostravě provádějí strážníci značení jízdních kol DNA
  • Na ulici G. Klimenta vznikne pře 100 parkovacích míst
  • Sídliště Kamenec bude mít 225 parkovacích míst

Lukáš Zavadil, TV Polar: Je tady pravidelná desetiminutovka informací z dopravy v Moravskoslezském kraji - tedy magazín Dopravní revue, přeji dobrý den.

Aktuálně z dopravy v Moravskoslezském kraji

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dálnice D48 u Rychaltic bude lemována moderními protihlukovými stěnami, a to na celkové délce 5,2 kilometru. Šestimetrové skládané panely jsou lisované z recyklované pryže a rozemletých textilií. Podle výrobce jsou ekologicky šetrné a lépe zapadnou do okolní krajiny.

---------------------------------------------------------------------------------------

V Ostravě-Jihu začnou stavět novou cyklotrasu

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrá zpráva pro cyklisty - nová stezka vznikne a povede přes Novou Bělou, Dubinu a Starou Bělou. Práce na její stavbě začnou v polovině srpna, dokončena by měla být v červnu příštího roku.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “My vlastně pokračujeme v realizaci těch jednotlivých cyklostezek, které jsou navrženy v rámci řekněme generelu rozvoje cyklodopravy. Jedná se v této chvíli o lokalitu Staré Bělé, kde ulice Kamenického a Švabinského by měla být propojena. Je to délka necelé 2 kilometry. Tu stavbu budeme realizovat od tohoto období zhruba do poloviny příštího roku. Dojde tak k novému napojení, které bude částečně rekreační, ale samozřejmě je možné to využít pro tu další dopravu. My se jinak v tuto chvíli více zaměřujeme na úpravu komunikací ve městě, které v tuto chvíli slouží primárně pro auta tak, aby i na nich jsme vytvořili prostor pro cyklisty, takže na to se zaměříme v této chvíli dál.”

--------------------------------------------------------------------------------------------

Cyklostezka spojí Opavu s Hradcem nad Moravicí

Lukáš Zavadil, TV Polar: Cyklisté nepřijdou zkrátka ani na Opavsku, Opavu s Hradcem nad Moravicí totiž spojí nová cyklostezka. Její první část do Otic už je dokončená. Letos se začne stavět další, tří kilometrový úsek. Na stavbu přispěje výrazně stát prostřednictvím státního fondu dopravní infrastruktury..

Lukáš Zavadil, TV Polar: V roce 2017 byl dokončený první úsek cyklostezky z Opavy do Otic. Trasa, která se vine mezi poli, je dlouhá 760 m a od areálu opavské zemědělské školy vede až na kraj obce Otice. Využívají ji nejen cyklisté, ale i pěší.

Vladimír Tancík (BEZPP), starosta obce Otice: „Po té cyklostezce chodí lidé do práce, děti do školy, chodí k nám turisté.Naši lidé chodí do Opavy na nákupy, takže je využívaná stovkami lidí denně.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ještě v letošním roce by se měla začít stavět navazující, víc jak 3 kilometry dlouhá část, která trasu protáhne od Otic přes Branku až do Hradce nad Moravicí, kde vyústí u místního koupaliště.

Martin Dostál, Odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava:“ Směrové vedení jsme naplánovali tak, abychom co nejméně odjímali zemědělskou půdu. Cyklostezka kopíruje stávající systém polních cest mezi brankou a Oticemi.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Bude to už druhá cyklostezka v tomto směru. Delší, 11 kilometrů dlouhá trasa z části vedená kolem řeky Moravice, je velmi oblíbená.

Martin Dostál, Odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava: „Ulehčíme přetížené a oblíbené cyklotrase 551 mezi Opavou, Brankou a Hradcem nad Moravicí. Bude to kratší a bezpečné spojení.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Peníze na výstavbu se podařilo získat ze státního fondu dopravní infrastruktury. Jde o 10 milionů korun. O další náklady, které by měly činit zhruba tři miliony, se podělí jednotlivé obce.

Vladimír Tancík, starosta obce Otice: "Podílíme se na neuznatelných nákladech a na tom, co nepokryje dotace. Nejsou to miliony, jsou to sta tisíce. Budou se na tom podílet všechna města a obce.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Stavět se začne ještě letos. První cyklisté se po nové stezce budou moci projet za rok.

Lukáš Zavadil, TV Polar: V Ostravě provádějí strážníci značení kol syntetickou DNA

Lukáš Zavadil, TV Polar: Cyklisté v Ostravě mohou opět využít nabídku městských strážníků, kteří značí kola syntetickou DNA. Značení sice neochrání před samotnou krádeží, ale je pak mnohem větší šance, že se kolo podaří najít. Pokud máte o označení kola syntetickou DNA zájem, kontaktujte ostravskou městskou policii na čísle 720 735 125, se strážníky si domluvíte místo a termín značení.

Martina Haroková, strážnice MP Ostrava: "Zájemce i musí přivést samozřejmě kompletní kolo, musí mít 15 let, občanský průkaz a doklad o zakoupení kola. Pokud ho nemá, může podepsat čestné prohlášení."

Karin Mazzolini, strážnice MP Ostrava: "Ten čip je v lepidle a je v něm zároveň i speciální látka, která jde vidět pouze pod UV lampou. Ten čip, to jeho číslo sady DNA, přečteme speciálním mikroskopem."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Na ulici G. Klimenta v Porubě vznikne přes 100 parkovacích míst

Lukáš Zavadil, TV Polar: Parkování jako jedno z hlavních dopravních témat ve větších městech. I toto sledujeme v pořadu Dopravní revue. Dobrá zpráva v těchto dnech přišla z Ostravy-Porubě, kde vzniknou nová stání. Pomohou hlavně v ulici Gustava Klimenta a jejím okolí. Lidé tam momentálně parkují, kde mohou.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ulice G. klimenta v Ostravě-Porubě bude od 17. srpna až do konce listopadu částečně uzavřena. Konkrétně od křižovatky s ulicí Nábřeží SPB po průchod v její horní části. V této době bude probíhat 1. etapa její rekonstrukce, díky které na ni vznikne 45 parkovacích míst.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Výsledkem té rekonstrukce je vlastně celkové zklidnění této ulice, řešení toho zmiňovaného parkování. Ulice bude řešena jako obytná zóna, v níž vlastně mají přednost chodci před automobily. Je tam výrazně snížena povolená rychlost na 20 km v hodině a parkování je umožněno pouze na místech označených jako parkoviště.”

Lukáš Zavadil, TV Polar: V rámci 1.etapy rekonstrukce vzniknou parkovací stání po obou stranách ulice. Ne jedné straně to budou kolmá parkovací stání, na druhé straně podélná. Úplně nová parkovací místa vzniknou právě tady na tomto místě, a to celkem 15.

Roman Gajdušek, vedoucí odboru investic: “Dále bude proveden nový mobiliář, který sestává z laviček, nějakých informačních cedulí a dalších věcí a dále ještě bude navržena přeložka veřejného osvětlení a instalováno nové veřejné osvětlení.”

Lukáš Zavadil, TV Polar: Druhá etapa revitalizace ulice G. Klimenta, která se týká části od průchodu po ulici Kopeckého, pak bude probíhat příští rok od jara do července a po jejím ukončení bude mít celá ulice přes 100 parkovacích míst. Tedy o 70 více než dosud. Součástí rekonstrukce bude i proměna předprostoru před gymnáziem Pavla Tigrida, kde vznikne prostor pro sezení s terasou a záhony.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Vlastně na té podobě toho předprostoru se podíleli sami studenti, respektive s tímto nápadem na úpravu přišli zhruba před dvěma lety v rámci participativního rozpočtu Zelená Porubě a vlastně následně se podíleli i na těch dalších projekčních pracech.”

Lukáš Zavadil, TV Polar: Po celou dobu rekonstrukce budou moci obyvatelé parkovat v místě bývalé sběrny v ulici Nad Porubkou a také na parkovišti na ulici Skautská. Ti, kteří mají předplacená parkovací místa na svou registrační značku, budou po dobu rekonstrukce osvobození od poplatku.

-----------------------------------------------------------------------------------

Sídliště Kamenec bude mít 225 parkovacích míst

Lukáš Zavadil, TV Polar: Situaci s parkováním sledujeme i na Slezské Ostravě - tamní sídliště Kamenec získá 225 nových parkovacích míst. Část vznikne ještě letos a další obvod plánuje vybudovat příští rok.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pod estakádou Bazaly už panuje čilý stavební ruch. Do konce roku by tady mělo vzniknout 95 nových parkovacích míst.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "A to přímo pod mostem, to znamená s minimálním zásahem do zeleně. Zhruba dvě třetiny těchto parkovacích míst by měly být určeny pro rezidenty sídliště Kamenec, zbytek i pro širokou veřejnost."

Anketa: 1.) "Už aby to konečně bylo, protože tady není možné normálně zaparkovat běžně. Teď v létě jo, ale předtím covidem, to nešlo prostě." 2.) "Konečně budou moci lidé parkovat tam, kde tenkrát nemohli."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "V minulosti se na této ploše parkovalo, aniž by to bylo oficiální parkoviště, což samozřejmě způsobovalo značné problémy, nyní tak budou osazeny obrubníky, doplněno dopravní značení, je zde nové osvětlení a předpokládáme, že v nejbližších letech přibydou i bezpečnostní kamery."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Cena rezidentních parkovacích karet vyjde místní na 360 korun ročně.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "V dalších letech bychom rádi pokračovali i s centrální a jižní částí pozemků pod estakádou, kde by ve spolupráci s městem Ostrava mělo pak vzniknout dalších 130 parkovacích míst."

Lukáš Zavadil, TV Polar: V září navíc začne kompletní regenerace sídliště Kamenec.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "A to v oblasti od ulice Bohumínská k řece Ostravici, kdy budou kromě opravy chodníků a komunikací také regenerovaná zeleň, bude osazen nový městský mobiliář nebo vznikne nový světelný přechod přes ulici Bohumínskou."

Anketa: 1.) "Je to dobře, že to dělají, protože to opravdu vypadalo hrozně." 2.) "Jsem se tady narodil, takže doufám, že to půjde k lepšímu ty změny."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Regenerace bude rozdělena do tří etap a vyjde na 50 milionů korun.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Tolik z našich dopravních témat, přeji příjemné letní dny a brzy na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry