Dopravní revue

  • Správa silnic instaluje podél cest bezpečnostní prvky
  • Aplikace ODISapka pomáhá cestujícím v MSK, host: A. Stejskal

Lukáš Zavadil, TV Polar: Začíná pravidelný magazín televize Polar Dopravní revue. Vítejte u něj. Správa silnic Moravskoslezského kraje pokračuje s instalací nejrůznějších bezpečnostních prvků podél cest. V dopravní revue už jsme mluvili o reflexních páscích. Podél silnic mohou řidičům pomoct pachové ohradníky, které odrazují zvěř nebo svodidla ochraňující motorkáře po pádu.

Správa silnic instaluje podél cest bezpečnostní prvky

Lukáš Zavadil, TV Polar: Speciální svodidla, která mají kromě horního pásů také dolní svodnici. Pokud motorkář spadne ze stroje chrání jeho tělo, aby se nezranilo o sloupky svodidel. Správa silnic je v našem kraji nainstalovala na několika úsecích.

Milan Novák, náměstek ředitele Správy silnic Moravskoslezského kraje.: Takový asi nejvýznamnější je na silnici 464 ze Studénky do Mošnova, kde v obloucích jsou tato svodidla nainstalována. Jsou také opatřena těmi reflexními pásky. Takže zatím jsme se setkali s velice pozitivní reakcí od motorkářů a v podstatě a kupodivu z celé republiky, kdy nám přišly i dokonce děkovné dopisy.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Správa silnic už má odzkoušené i pachové ohradníky. Testovala je vloni na vybraných asi sedmi kilometrech cest. Mají QR kódy, sleduje se jejich účinnost a také obnovuje pachová látka. Letos silničáři přišli s další novinkou. V okolí Klimkovic a Bílovce nainstalovali speciální směrové sloupky.

Milan Novák, náměstek ředitele Správy silnic Moravskoslezského kraje.: Hlavně v noci nebo večer za snížené viditelnosti ta odrazka usměrňuju tok těch světelných paprsků směrem od směru odkud ta zvěř přichází, takže ta zvěř je varovná, že tam číhá nějaké nebezpečí. Takže toto jsme instalovali. Letos zhruba na třech kilometrech silnic a také vyhodnotíme, jsme v kontaktu právě s mysliveckým sdružením i s policií České republiky a očekáváme pokles registrovaných srážek se zvěří.

Aplikace ODISapka pomáhá cestujícím v MSK, host: A. Stejskal

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pořad dopravní revue pokračuje ve studiu. Na dálku zdravím a vítám Aleše Stejskala ze společnosti KODIS. Dobrý den.

Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: My dnes budeme mluvit o aplikaci ODISAPKA. Pojďme nejprve připomenout odkdy je vlastně v provozu, jak dlouho probíhal její vývoj?

Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS: Vývoj probíhal zhruba rok. Využívali jsme k vývoji některé prvky, které jsou použity i v aplikaci Moje DPO, ale samozřejmě tím, že se jedná o appku, která má celokrajský záběr, tak obsahuje ještě celou řadu nových a dalších funkcionalit. Pilotní provoz jsme spustili od 1. července letošního roku a potom do ostrého provozu jsme ji nasadili nebo umožnili jsme cestujícím ji začít využívat od konce měsíce srpna.

Lukáš Zavadil, TV Polar: K čemu vlastně aplikace slouží? Proč by lidé měli využívat? Na co je lákáte, aby si ji stáhli?

Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS: Tak umožňuje především vyhledat spojení. Spojení, které není nebo kde si cestující může zvolit formu ze zastávky do zastávky nebo také z místa konkrétního kde stojí. To znamená aplikace najde i vzdálenost pěší chůze i z hlediska času, to je taková věc, která není u všech vyhledávačů. Dále na základě vyhledání spojení si lze zakoupit přímo jízdenku, která se zobrazí na displeji formou QR kódu. Dále lze pomocí této aplikace zjistit aktuální odjezdy z kterékoliv zastávky v rámci ODIS. Čili jedná se o zobrazení takového nějakého malého elektronického informačního panelu, který cestující znají ze zastávek. Z každé takové zastávky se mohou cestující podívat kdy jim autobus nebo vlak pojede případně i jaké zpoždění ten konkrétní spoj má. A samozřejmě přes appku se lze přihlásit nebo zjistit i aktuality, což je zejména v této době, kdy řada spojů nejezdí nebo jezdí jinak, tak je určitě přínosné.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste nedávno tu aplikaci aktualizovali poté co byla spuštěna. Co je vlastně nového? Co jste přidávali za funkce a možná zmiňme i vývoj té aplikace co pak dál chystáte?

Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS: Aplikace se neustále vyvíjí. Pořád ji budeme vylepšovat, takže nikdy není konec. Samozřejmě pracujeme s odezvou od uživatelů. Sami vnímáme, protože ji také samozřejmě užíváme, co je špatné nebo co lze dále vylepšit. V polovině října jsme provedli dva významné upgrade. Jeden z nich je a to hodně cestující po tom volali. Možnost zapamatování si platební karty, takže není potřeba při každém zakoupení jízdenky znova zadávat číslo bankovní karty, takže to již nyní funguje. A druhá věc je, že lze jízdenku zakoupenou na základě vyhledání a v případě, že nastane situace, kdy ta cesta se nemůže uskutečnit, tak ji lze stornovat až patnáct minut před tím plánovaným odjezdem. To jsou dvě významné novinky, které platí, ale samozřejmě pracujeme na dalších novinkách, které budeme postupně zprovozňovat. Tak jak firma, která tady tyto věci pro nás zajišťuje, tak jak nám je bude dodávat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Je aplikace vhodná jenom pro obyvatele Moravskoslezského kraje? Nebo i doporučujete stáhnout i těm, kteří sem přijedou například na návštěvu na nějaký krátkodobý pobyt?

Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS: Aplikace určitě není určena pouze obyvatelům našeho kraje, protože umožňuje již nyní a bude umožňovat zakoupení jízdenek jednotlivého jízdného za výhodnější cenu než je tomu při platbě v hotovosti u řidiče. Takže například i návštěvníkům našeho kraje, kteří přijedou na rekreaci do Jeseníků nebo do Beskyd, tak umožní tato aplikace po dobu jejich pobytu cestovat levněji v rámci Moravskoslezského kraje a v rámci ODIS a potom pokud se odstěhují nebo odcestují, tak samozřejmě aplikaci si mohou odinstalovat, ale při jejím pobytu zde jim určitě dobře poslouží.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme ještě k dalším chytrým řešením KODISU. Tedy v dopravě v Moravskoslezském kraji. Co dál chystáte kromě aplikace o které jsme mluvili? My jsme před časem hovořili i o pilotním projektu chytrých zastávek.

Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS: My budeme čekat na další výzvu, která by měla být v příštím roce a pokud teda bude tato výzva a proběhne, tak bychom rádi přihlásili už čtvrtý projekt na elektronické informační panely všech takovýchto panelů provozujeme v rámci našeho kraje přes 200 a pořád existují zastávky, kde by se tyto panely určitě hodily. Takže to je jedna věc na kterou se chystáme. Dále ve spolupráci s českými drahami ještě v letošním roce bychom měli částečně alespoň spustit novou funkcionalitu na nových odiskách, na těch které již vydává naše společnost a kterými by se mohly prokazovat ve vlacích namísto In karty při nákupu elektronické jízdenky přes e-shop Českých drah. A toto bude dál ještě rozvíjeno v průběhu příštího roku, kdy by Odiska měla úplně plnohodnotně nahradit nebo umožnit variantu používání In Kartu Českých drah, takže nebude zapotřebí mít odisku a IN kartu Českých drah vše bude z jedné odisce. A dále v příštím roce bychom měli zprovoznit čtečky QR kódů v příměstských autobusech, tak aby jízdenky, které jsou vygenerovány v ODISAPCE mohly být skutečně čteny tak, jak ten projekt původně předpokládal. To znamená s elektronickým čtecím zařízením a ještě bych chtěl zmínit událost, která probíhala v letošním roce a proběhne poslední etapa k 1.12. přebíráme všechny odisky již do naší správy a také do jednotného eshopu. Zatím jsme uskutečnili už převážnou většinu tohoto převodu, poslední nám ještě zbývá od 1.12 odisky vydavatelů ČSAD Vsetín a ARRIVA MORAVA a tím pádem budou mít všichni držitelé jak těch našich nových odisek, která vydává naše společnost, tak odisek těch dopravců budou moci využívat již konečně jednoho společného e-shopu. Takže tento proces bude k 1.12. letošního roku završen.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Aleš Stejskal ze společnosti KODIS, díky za váš čas a budu se těšit na viděnou nebo v rozhovoru někdy příště.

Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS: A v lepších časech, na shledanou.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Tolik z dnešního vydání pořadu dopravní revue. Další témata z dopravy v Moravskoslezském kraji pro vás budeme mít příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat