Eko magazín

  • V Bludovicích zachraňují plemeno ovce valaška
  • Sdílená kola ujela v Ostravě už přes 777 000 km
  • V Ostravě-Zábřehu staví park s in-line dráhou a parkourovým hřištěm
  • Otakar Závalský, ornitolog, Orel křiklavý uletí až 10 tisíc km do teplých krajin

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování ekomagazínu na Polaru. Na statku v Bludovicích zachraňují ovce valašku, sdílená kola fungují v Ostravě už tři roky a krajská metropole s nimi počítá i nadále. V prostoru za kinem Luna v ostravské Zábřehu vzniká nové relaxační místo a také se dozvíte, že orel křiklavý každoročně uletí až 10 tisíc km do teplých krajin.

V Bludovicích zachraňují plemeno ovce valaška

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už před 20 lety stáj Bludička v Bludovicích založila chov původní valašské ovce. Jak nám chovatelka prozradila, původní záměr byl úplně jiný. Tehdy s manželem hledali možnosti, jak si ulehčit sečení a začali chovat malé stádečko ovcí, dnes jich mají přes sto a náhodný pokus se stal životní láskou a posláním. Na konci 20. století hrozilo plemenu ovce valaška vyhynutí. V České republice bylo posledních asi 70 ovcí tohoto 500 let starého plemene. Manželé Žitníkovi začali s chovem šesti kusů a dnes patří mezi největší chovy.

Gabriela Žitníková, chovatelka ovcí: “Je to původní valašská ovce, přišla před pěti sty lety s valašskou kolonizací z Rumunska. U nás se kolonizace zastavila. Plemeno je zajímavé tím, že je přizpůsobeno podhorským oblastem. Dokáže přestát krutým podmínkám, je k tomu přizpůsobená i fyzicky. Má hrubou vlnu, kostru a dokáže chodit po horách. A také je dobrá k užitkovosti. Dává trochu mléka, trochu masa a trochu hrubé vlny, což dříve stačilo a dnes je to její hendikep, protože nedokáže konkurovat plemenům, která jsou šlechtěná na vysokou užitkovost. Ovce valaška se chovala typickým valašským způsobem. Je to geniální sociální systém. Když měly ovce ovečky, tak si je lidé nechali ve vesnici a potom je buď meli na maso nebo ovce putovaly do salaše, kde byli bačové a ovce tam byly s nimi od jara do podzimu. Časem se stala ovce valaška živobytím pro mého muže, který se stal ekologickým zemědělcem a zachovali jsme původní stádo na sto kusů, to původní mělo šest kusů. A já jsem si vytvořila další svoji vizi - Dílnu u beránka, což je malý sociální podnik, který zpracovává volnu z valašek, který je často vnímán jako odpad. My ji zpracováváme do kreativních balíčků.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Valašská ovce také dala na Bludičce šanci rozvíjet profesionální zemědělství a realizovat kreativní projekty pro děti a seniory.

Gabriela Žitníková, chovatelka ovcí: “Každý den je jiný a zároveň stejný. Nejdůležitější část dne je krmení zvířat ovce, které jdou na pastvu, tak pokud mohu, jdu je pást na volno, abych v nich uchovala vztah k člověku a abych i já zažívala salašnický chovu ovcí, který byl typický tím, že ráno se ovce podojily pak se pásly a večer se zase dojilo. A také se zpracovávalo mléko na sýr a žincicu. Toto je starší ovce, tak doufám, že nebude tak skákat. Mladé ovečky jsou divočejší a berani jsou pro mě také nároční na stříhání. Ale teď už vím, jak si mám ovce při stříhání zafiksovat. Když vlnu ostříhám, tak ji dále zpracováváme. Kromě břicha a nohou, to je vlna znečištěná. Tu, kterou zpracováváme, si přebírají mé kolegyně. Trhám první vlnu, aby byla nachystaná na česání nebo-li kramplování. Je potřeba ji pořádně natrhat, u této činnosti vypadává i hodně nečistot, takže se vlastně vlna i čistí. Máme čistokrevní chov, protože chováme valšku v původní formě. Snažíme se zachovat linie a děláme něco i pro genetiku. Patříme k větším chovatelům a udržujeme linii. Budeme dělat čtyři harémy, skupiny. Do každého harému dáváme jednoho berana určité linie a tím udržujeme linii plemene. Je to náročnější, ale dali jsme si s manželem za úkol uchovat plemeno, aby bylo variabilní, tak je to náročné, ale důležité pro uchování variability.

-------------------------------------------------------------

V Ostravě-Zábřehu staví park s in-line dráhou a parkourovým hřištěm

V Ostravě-Zábřehu vzniká další atraktivní místo k relaxaci i sportování. Začala revitalizace prostoru za kinem Luna, který se změní na velký park s posezením, pestrou zelení, novými chodníčky a sportovišti. Podél celého obvodu této plochy vyroste inline dráha a tady uprostřed bude parkourové hřiště. Skládat se bude z dopadové plochy a souboru různorodých překážek jako jsou zídky, tyčky a další prvky. Nainstalována tady budou také dvě pítka k osvěžení. Celá akce by měla trvat 22 týdnů a stát bude okolo 15 milionů korun. Jde o vítězný projekt participativního rozpočtu z roku 2018.

Sdílená kola ujela v Ostravě už přes 777 000 km

Sdílená jízdní kola jako další prvek, který přispívá ke zlepšení kvality ovzduší ve městech. Například v Ostravě už lidé bikesharing využívají tři roky. Aktuálne je ve všech 23 obvodech města k dispozici přes 300 stanic, kde se kola půjčují. Od června do září, bude v ulicích města tisícovka sdílených kol, na jaře a na podzim 800 a přes zimu 400 kol. Pro uživatele bude nadále prvních 15 minut zdarma. Letos už kola ujela přes 777.000 kilometrů.

BESEDA: Otakar Závalský, ornitolog

TÉMA: Orel křiklavý uletí až 10 tisíc km do teplých krajin

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry