Eko magazín

  • Pokuta pro ČEZ za nelegální skládku plastů v Havířově
  • Lidé se obávají zmijí, objevily se kolem Olešné
  • Ekosáčky mají nekonečné využití
  • Poláci na řece Odře u Ratiboře mají suchý poldr
  • Vlčí smečce u Nýdku se narodila mláďata, Tomáš Krajča, AOPK

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u TV obrazovek, startuje nový díl Ekomagazínu. Dnes přinášíme informace o nelegální skládce plastů, za kterou zaplatí čez skoro půl milionu korun. Karviná lidem rozdává nekonečné sáčky. Jen několik kilometrů za hranicí vybudovali Poláci na řece Odře u Ratiboře suchý poldr a také se vrátíme k vlkům, kterým se v přírodě daří, nedaleko Nýdku mají dokonce mláďata, ovšem chovatelům ovcí páchají škody, podrobnosti se dozvíte od odborníka Tomáše Krajči.

Pokuta pro ČEZ za nelegální skládku plastů v Havířově

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Naše televize už rok sleduje kauzu obří nelegální skládky plastů v areálu rekultivací v katastrálním území Havířova. Nyní Česká inspekce životního prostředí zveřejnila závěry šetření. Skupina ČEZ musela zaplatit pokutu ve výši 450 tisíc korun.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Lidé se obávají zmijí, objevily se kolem Olešné

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar U přehrady Olešná se objevily zmije. Zpráva, která vyvolala před časem velký rozruch na sociálních sítích. Podle odborníků je ale možné, že si mohli lidé tohoto hada splést s užovkou hladkou. I tak by ale měli být při procházkách v přírodě opatrní.

------------------------------------------------------------------------------------------

Ekosáčky mají nekonečné využití

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Karviná se dlouhodobě řadí mezi města, kterým životní prostředí není lhostejné. Nově si přes tři tisíce karvinských domácností zdarma vyzvedne tak zvané c, které se dají použít na pečivo nebo ovoce a zeleninu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nekonečné sáčky jsou průhledné. látkové,o rozměru 37 cm x 37 cm, jednobarevným potiskem loga města, pratelné na 40°C.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Odbor komunálních služeb Magistrátu města Karviné se rozhodl pořídit tzv. “fruksaky”, jsou to látkové sáčky, které je možné opakovaně používat na ovoce, zeleninu nebo pečivo. Budeme je rozdávat od 3. srpna, máme jich celkem 9 tisíc a do každé rodiny rozdáme tři kusy těchto sáčků.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro tyto nekonečné sáčky si mohou přicházet lidé s trvalým pobytem na území města. Pro vyzvednutí tří kusů postačí prokázat se průkazem totožnosti. Nekonečné sáčky si mohou občané města Karviné vyzvednout zdarma v úřední dny, a to: pondělí a středu vždy od 7:30 h do 17:30 h na budově „B“ Magistrátu města Karviné, 1. patro, v kanceláři č. 62 nebo 59/2, na ulici Karoĺa Śliwky 618, Karviná-Fryštát.

--------------------------------------------------------------------------------------

Poláci na řece Odře u Ratiboře nový suchý poldr

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:Jen několik kilometrů za hranicí vybudovali Poláci na řece Odře u Ratiboře nový suchý poldr. Ten bude chránit před povodněmi a v budoucnu zajistí vodu pro plavbu lodí do Ostravy.

V přepočtu 12 miliard korun stála Poláky přehrada, kterou vybudovali na řece Odře zhruba 15 kilometrů od české hranice. Přehradu tvoří 22 kilometrů dlouhá hráz kolem řeky. Minimálně 5 let bude prázdná, po napuštění poslouží k rekreaci i pro lodní plavbu. Při stavbě se Poláci inspirovali českými přehradami.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ratibořská suchá nádrž je situována na řece Odře v blízkosti města Ratiboř. Jejím účelem je tlumení velkých vod na slezské nížině v polském území. Postup polských kolegů svědčí o tom, že nejúčinnějším opatřením proti povodním jsou nádrže, které významným způsobem tlumí povodňové průtoky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Suchý protipovodňový poldr funguje od května. Jde o největší vodní dílo na řece Odře. Má plochu 26 kilometrů čtverečních. Z jeho území byly vystěhovány dvě obce. Lidé dostali nově postavené domy.

Miroslaw Kurz, ředitel regionálního úřadu vodního hospodářství: “Poldr má zajistit protipovodňovou bezpečnost pro 2,5 milionu lidí v okolí řeky Odry. Chrání několik měst a obcí na dolním toku, včetně Ratiboře. Aktivace systému je při průtoku 1210 metrů krychlových za sekundu. Je to skutečně velký kalibr, který dokáže zastavit stoletou vodu.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V současné době se jedná o průtokový poldr s tím, že se v budoucnu změní v přehradu.

Gabriela Tomik, zmocněnkyně ministerstva námořního hospodářství a vnitrostátní plavby: “Dolní tok Odry už slouží turistické i komerční plavbě a je třeba přemýšlet, co dále. Během 5 let se věnujeme přípravě mezinárodního projektu.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vlci na Třinecku a Jablunkovsku opakovaně napadají ovčí stáda,, téma pro Tomáše Krajču, z Agentury ochrany přírody a krajiny Beskydy.Mohlo by Vás také zajímat