Energie a kraj

  • Setkání MS kraje s podnikateli ohledně energií
  • Kraj představil energetickou příručku
  • Okénko do světa

Dobrý den, TV Polar vám přináší novinky ze světa energetiky v pořadu Energie a kraj. Začneme setkáním představitelů MS kraje s podnikateli, představíme si příručku, kterou kraj nejen pro ně představil, a nakonec se okénkem podíváme do světa.

Setkání MS kraje s podnikateli ohledně energií

Moravskoslezský kraj pokládá za důležité řešit s firmami ve svém regionu aktuální témata a podporovat místní investory, a proto upořádal společně se Sdružením pro zahraniční investice – AFI kulatý stůl s vedoucími zástupci významných firem a investorů v kraji. Stěžejními tématy jsou Transformační program POHO 2030 a závěry aktuálního průzkumu sdružení AFI mezi firmami z Moravskoslezského kraje k oblastem energetiky, Green Dealu, dodavatelských řetězců, HR nebo investičních pobídek.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Setkali jsme se s podnikateli, kteří vnímají realitu jinak než my. Zazněly věci, které jsou společným jmenovatelem. Je to energetika, která tíží podnikatelský sektor. To je akutní věc. Pak jsou strategické věci, jako vzdělávání. Spousta firem trpí nedostatkem techniků. Hledáme cesty, jak pomoci našim školám, připravovat lépe učitele, aby uměli dětem doporučit, čemu by se měli do budoucna věnovat. A další problém je, že se neobejdeme bez zahraniční pracovní síly. Trochu nám může pomoci uprchlická krize, máme tady desetitisíce uprchlíků. Nicméně je potřeba zjednodušit administrativní proces.“

Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice: „Dvě třetiny firem říkají, že je zasáhl nedostatek surovin i navýšení cen. Pozitivní je, že dvě třetiny vnímají obnovu Ukrajiny jako příležitost pro sebe. Green Deal většina kritizuje.“

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Pokud cena elektřiny nespadne dolů, tak se ten průmysl zavře. A nezaměstnanost půjde nahoru. Druhý závěr je, že firmy si přetahují pracovníky a my musíme více zpropagovat technické obory. A třetí věc je, že pokud nebude dostatek pracovníků, bude problém s naplněním průmyslových zón.“

Dalším důležitým tématem při setkání s podnikateli MS kraje byla energetická a surovinová strategie ČR. Aktuálně jsou jejich hlavním problémem, samozřejmě kromě rostoucích cen energií, nedostatečné dodávky materiálů a surovin, které pro svou činnost potřebují. Přesto firmy připravují další investice a plánují nabírat nové zaměstnance.

Kraj představil energetickou příručku

V době energetické krize připravil MS kraj pro vedoucí pracovníky firem, organizací a institucí užitečnou příručku. Jsou v ní rady, jak co nejvíce energie ušetřit.

První náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka představil způsob, jak chce kraj přimět ostatní subjekty, aby začali s úsporami energií.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Spotřeba ve školách, v nemocnicích, na úřadech je zbytečně vysoká, dá se tam najít úspory. Připravili jsme komiks, ve kterém vysvětlujeme, jak se dá ušetřit. Náš kraj používal hlavně černé uhlí, které končí. Pokud dojde k problémům, měli bychom co nejvíce šetřit. Průvodcem komiksu je ředitel, který vysvětluje, jak se dá šetřit, jak využívat chytrá řešení, jak zateplit, jak topit, jak vyměnit topení a podobně.“

Podobná příručka pro domácnosti by měla být připravena krajským úřadem MS kraje v nejbližší budoucnosti.

Německá vláda čelí několika problémům spojeným s plány na znárodnění největšího evropského odběratele ruského plynu, společnosti Uniper. Společnost působí ve více než 40 zemích a kromě obchodu s energiemi provozuje uhelné a plynové elektrárny v Rusku a vlastní také podíly v jaderných elektrárnách ve Švédsku.

Energetická společnost Uniper bude převedena pod kontrolu německého státu poté, co společnost v uplynulých měsících nahromadila ztráty v důsledku přerušení jejích smluvních dodávek plynu ze strany ruského Gazpromu a nutnosti nakupovat plyn za výrazně vyšší ceny na trhu.

Znárodnění je správné rozhodnutí, protože vláda musí zajistit dodávky energie a také "ochránit občany a podniky před finančním krachem", uvádí list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Vláda by však měla mít plán, jak společnost po skončení krize opět privatizovat.

Uniper vlastní plynové, uhelné, jaderné a vodní elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 33 GW v šesti zemích. Téměř třetinu tohoto výkonu tvoří elektrárny v Rusku. Surgut 2, plynová elektrárna o výkonu 5,6 GW na západní Sibiři, je třetí největší v Rusku. Celkově elektrárny Uniperu vyrábějí přibližně 5 % elektřiny v zemi.

Uniper je také spoluvlastníkem ve všech třech jaderných elektrárnách ve Švédsku. Je většinovým vlastníkem jaderné elektrárny Oskarshamn a menšinovým vlastníkem v elektrárnách Ringhals a Forsmark. Vlastní také elektrárnu Barsebäck, první komerční jadernou elektrárnu ve Švédsku, která byla vyřazena z provozu a je v současné době rozebírána.

V Německu, které je v závěrečné fázi odstavování jaderných elektráren a plánuje odstavit své uhelné elektrárny nejpozději do roku 2038, nyní řeší, jak s touto situací naložit. Podle některých představitelů německé strany Zelených, která jsou součástí vládní koalice, by se Německo mělo těchto aktiv zbavit.

Německá vláda zavedla kontroverzní poplatky pro odběratele plynu, který by měl poskytnout dodatečné finanční prostředky dovozcům plynu, tedy i Uniperu, který byl největším evropským odběratelem ruského plynu.

Zatímco ministr hospodářství Robert Habeck uvedl, že zatím není jasné, zda prostředky získané prostřednictvím tohoto poplatku mohou být legálně převedeny na státní společnost, ministerstvo financí uvedlo, že v tomto ohledu neexistují žádné právní obavy.

Kvůli zvyšujícím se obavám o schopnosti odběratelů vyrovnat se s rostoucími náklady na plyn, řeší německá vláda, zda namísto poplatku nezavede cenový strop.

Pořad Energie a kraj končí. Děkujeme za přízeň a příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat