Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Slavnostní otevření Infocentra-Jih v Hrabůvce
  • Senior Point v Komorním klubu je opět v provozu

Slavnostní otevření Infocentra-Jih v Hrabůvce

V Ostravě-Jihu slavnostně otevřeli zbrusu nové infocentrum. Jde o vůbec první informační centrum v městském obvodu a najdete ho na novém náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce.

Obyvatelé Ostravy-Jihu se dočkali. K dispozici mají historicky první infocentrum městského obvodu, které se slavnostně otevřelo na náměstí Ostrava-Jih. Podávat informace ale bude o dění v celé Ostravě, takže by jim nemělo nic uniknout.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jsme rádi, že k tomu konečně došlo, protože jsme to několikrát museli odložit z důvodu koronaviru, takže ode dneška bude to infocentrum plně funkční. Zajišťuje běžné služby, na které jsou obyvatele zvyklí z jiných infocenter. Jsme samozřejmě rádi, že jsme nejenom dokončili náměstí, dokončili infocentrum, ale že může pomalu ožívat a že můžeme začít pořádat pomaličku v souvislosti s opatřeními koronaviru další akce.”

Jan Šumbera, zakladatel moderních infocenter, jednatel společnosti Černá louka: “Otevíráme toto místní infocentrum, které v podstatě přidáváme do sítě 6 ostravských infocenter Ostrava Info, které jsou certifikované jako turistická informační centra. Samozřejmě tady toto je nejmodernější infocentrum v novém designu na pěkném místě dostupném.”

Infocentrum lidé vítají. Dosud jezdili pro informace o akcích až do centra města.

Anketa s návštěvníky infocentra: “Je to pěkné, jsem ráda, že nemusím jezdit do toho centra, protože vždycky jsem musela, tady nic nebylo. Tady to mám blízko, bydlím na Hajdy, takže je to fajn.”

“Čekali jsme na to strašně dlouho a jsme rádi, že se to tady otevřelo, poněvadž jsme vždycky pro informace jako důchodci, kde mají nějaké aktivity a tak dále, jezdili až do shopping parku, no a tak jsme rádi, že je to otevřeno tady na tom novém náměstí.”

Rekonstrukce celého náměstí včetně stavby infocentra trvala necelých 10 měsíců a celé náměstí je pojato jako jeden velký pokojíček, který se zařizuje podle toho, jaké aktivity se tu uskuteční.

David Kotek, architekt: “Takže my předpokládáme a máme s městem takovou dohodu, že jsou zde i květináče tak, jak máte doma v pokoji, jiné sofa, které zde budou oproti těm, které jsou zde napevno a ty se tady dají v jiný čas než třeba teď je. A tím se to vše bude měnit a bude to prostě živý prostor.”

Marek Podzemný, výrobní ředitel, Zlínstav: “Na 9 a půl tisících metrech čtverečních jsou kombinace různých povrchů jako jsou betonové plochy, travertin, žula, betonová dlažba, takže to jsou ty stěžejní materiály. Potom tady máme další prvky jako je mobiliář, výsadba 21 stromů a v neposlední řadě dvanácti trysková fontána. Myslím si, že zajímavý vodní prvek. Byly samozřejmě problémy s těmi betonovými plochami, protože je to práce ruční.

Nové infocentrum je pak z tahokovu, který je bezúdržbový a minimalistický.

David Kotek, architekt: “Důležitá je ta informace vevnitř. Nehledě k tomu, že všechny ty ostatní věci jsou vlastně v omítkách, takže tohle se tak jako vyděluje. Je to taková, jak říkám, hlásná trouba té obce.”

Infocentrum bude otevřeno ve všední dny a také u příležitosti různých akcí, které se budou konat na náměstí.

---

Senior Point v Komorním klubu je opět v provozu

Senioři mají opět důvod k radosti. Po delší době se jim opět otevřel Senior point, který byl zavřený kvůli pandemii koronaviru. Toto kontaktní místo pro seniory se nachází v Komorním klubu na Velflíkově ulici.

Senioři mohou opět navštěvovat oblíbený Senior Point v Komorním klubu. Ten uzavřela pandemie, teď už je tu ale opět pro vás, a to každé pondělí, úterý a čtvrtek. Můžete si tu nejen popovídat, ale také získat informace důležité pro život.

Darina Daňková, ředitelka Kultury-Jih: “Například o své bezpečnosti, mohli si zakoupit výhodné senior pasy, mohli získat info obálku, která slouží k informacím o jejich zdraví a spoustu dalších užitečných věcí. Kromě základních informací nabízí také kurzy a možnost popovídat si například při kávičkování a vlastně teď chystáme takovou novinku. Rádi bychom kávičkování vytáhli ven z Komorního klubu, aby si senioři mohli popovídat, posedět venku před senior pointem na sluníčku a tam strávit příjemný čas.”

Anketa s klienti Senior Pointu: “Chodíme na kafíčkování pravidelně vždycky v pondělí. Máme senior pas, který jsme si tam vyřídili. Je to velice výhodné na různé koncerty, které jsou tam přímo a takové ty společenské akce.”

“My to využíváme spolu. My jsme jako manželé, tak to bereme jako dohromady. Hodně na procházky, výlety, vloni jsme hodně toho se zúčastnili. Jak to bude letos uvidíme. Snad to vyjde zas jak bylo loni.”

Připravují se i další kurzy, a to jak vzdělávací, tak společenské. Mimo jiné počítačový kurz, o který byl velký zájem, ale musel být v březnu přerušen. Opět se rozběhne od září.

Darina Daňková, ředitelka Kultury-Jih: “Budeme mít další nabídku těch kurzů počítačových pro seniory. Tohle je super akce, protože je to taková seniorka, která sama absolvovala kurz jak učit, vyučovat počítačovou gramotnost, učí ty seniory. Takže se nemusí ničeho bát a mohou s úsměvem přijít a určitě se naučí něco nového a zajímavého.”

Dalšími zajímavými kurzy, které začnou v druhé polovině tohoto roku, budou mimo jiné kurzy mediace a mediace. V Senior pointu funguje také právní poradna. Konzultace v ní jsou zcela zdarma. Další informace o senior pointu najdete na stránkách kulturajih.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat