Stanice ZÚ měří kvalitu ovzduší u radnice Ostravy-Jihu
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě dlouhodobě kontroluje kvalitu ovzduší. Měřící stanice jsou rozmístěny na různých místech ve městě a od začátku roku jedna z nich funguje také v obvodě Jih. Přesunuta byla z Poruby, kde už splnila svůj účel při vyhodnocování dopadů prodloužené Rudné.
Od začátku ledna funguje v Ostravě-Jihu měřící stanice Zdravotního ústavu. Nachází se poblíž frekventované křižovatky u Radnice městského obvodu.
Lucie Hellebrandová, ZÚ se sídlem v Ostravě, oddělení ovzduší: „Nás požádal magistrát města Ostravy, abychom stanici v Porubě, která už skončila plnit ten svůj účel, protože my jsme jim tam v roce 2015 stěhovali z toho důvodu, abychom potom vyhodnotili kvalitu ovzduší v Porubě s ohledem na prodlouženou Rudnou. A vzhledem k tomu, že ten rok 2019 už ta prodloužená Rudná byla zprovozněná, auta ubyly a ovzduší se zlepšilo, tak vlastně magistrát přemýšlel, kam ještě stanici, kde by se dalo měřit a volba padla tady na tuhle tu křižovatku, která je asi v tomhle obvodu nejfrekventovanější.“
David Kiča, technik měření emisí: „Je vybavený adekvátní technikou, která je založena na referenčních metodách, takže nejsou to žádné elektrochemické čidla nebo nic, co se zběžně koupí v podchodě. Jsou to vysoce specializované přístroje. Tato měřící technika, je doplněná ještě meteo centrálou, což je systém, který sleduje meteoparametry, rychlost a směr šíření větru, teplota, tlak a relativní vlhkost. Je to důležité z toho důvodu, že když už tou speciální technikou naměříte nějakou úroveň, nějaké testované škodliviny, tak je dobré k tomu vědět, odkud se k tomu měřícímu systému dostalo, aby jsme potom mohli určit, že dejme tomu potenciálním zdrojem toho znečištění byl třeba blízký rodinný dům, nebo naopak rušná dopravní komunikace nebo třeba průmyslový areál, který je úplně jiným směrem od toho měřící kontejneru.“
Technologie se zaměřují na měření různých emisí, jako oxidů dusnatého, dusičitého nebo dusíku i koncentraci prachových částic.
David Kiča, technik měření emisí: „Ten přístroj je v podstatě jenom velký vysávač, který nasává vzorek zase vzduchu z prostoru nad měřicím kontejnerem a donutí ho projít přes nějaký filtrační materiál. Každý třetí den to celý den jede a výsledkem je takový filtr, který potom jde do laboratoře.“
Aktuální údaje z měřící stanice mohou zájemci sledovat na .
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Náš obvod je víceméně sídlištního typu, takže lokální topeniště nás extrémně netrápí, ale doprava, ta by si zasloužila tady mít změřenou nějakou intenzitu toho znečištění. Tato křižovatka na Jihu je velmi významná a projíždí zde denně mnoho aut, až tisíce, takže nějaké znečištění z dopravy tady určitě bude.“
Analýza výsledků měření kvality ovzduší bude z Ostravy-Jihu dostupná až po roce provozu stanice. Dlouhodobé statistiky ale ukazují, že se kvalita ovzduší v Ostravě obecně zlepšuje, a to už od roku 2020.
---
MŠ Mjr. Nováka v Ostravě-Jihu má nové veřejné hřiště
Díky participativnímu rozpočtu mají děti z Ostravy-Jihu opět další prostor, kde trávit volný čas. V zahradě MŠ Mjr. Nováka v Hrabůvce se otevřelo veřejnosti nové hřiště s názvem Moře na Jihu pro všechny.
Herní prvky jako loď nebo mořský úhoř pro děti a pergola, pikniková místa a klidová zóna pro odpočinek i lehké cvičení pro rodiče a prarodiče. U mateřské školy Mjr. Nováka vzniklo nové hřiště s mořskými motivy. Jižané pro něj hlasovali v rámci participativního rozpočtu Náš Jih.
Věra Rymiecová, ředitelka školy: „Vážíme si hlasů občanů, kteří přispěli k vytvoření tohoto krásného projektu Moře na Jihu pro všechny. Děkujeme také městskému obvodu Ostrava-Jih, že nás inspiruje k vytváření zajímavých a vždy prospěšných projektů. Tento projekt bude sloužit především dětem. Přejeme si, aby se jim tady líbilo a ať se na námořní lodi a u mořského úhoře cítí jako na mořské hladině.“
Radim Ivan (ODS/SPOLU), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Já jsem rád, že díky aktivitě místního kolektivu, školky a školy, tak vzniklo tohle krásné hřiště, protože my vždycky jsme rádi, když s nějakým nápadem právě přijdou občané, tady přišli ve spolupráci se školkou a vznikne takové nádherné hřiště. Takže tohle vítáme a věříme, že si to děti užijí.“
Cílem projektu bylo vytvořit místo, kde se setkávají všechny generace. Hřiště je pro veřejnost otevřeno ve všední dny od 16 do 19 hodin, o víkendech od 9 do 19 hod.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Jsem strašně ráda, že zde mohou děti společně s dříve narozenými trávit svůj volný část. Vidím to jako takové další hezké komunitní centrum, kde se ty generace mohou propojit a předávat si zkušenosti. A určitě tohle krásné hřiště navštivte.“
Participativní rozpočet letos vstupuje už do svého 11. ročníku. Své nápady na projekty, které by z něj mohly být realizovány, je možné zasílat do 30. června.
---
Žáci ZŠ kreativně vysvětlili, kde se vzal lachtan
ZŠ Volgogradská ke příležitosti svého 60. výročí vyhlásila soutěž, která měla výtvarně nebo literárně vysvětlit, odkud se vzal lachtan v jejich logu. Do akce se zapojilo 54 žáků z šesti ostravských škol a porota ocenila celkem 7 výtvarných a 3 literární práce.
Kde se tu vzal ten lachtan? To je název soutěže pro žáky základních škol v Ostravě, kterou na začátku roku vyhlásila ZŠ Volgogradská ke příležitosti oslav svého 60. výročí.
Jana Jeřábková, ředitelka pořadatelské ZŠ Volgogradská: „Je to literární a výtvarná soutěž, poněvadž jsme děti chtěli namotivovat k tomu, aby se zamysleli nad tím, proč máme v logu zrovna v Ostravě, v moravskoslezském kraji lachtana, což je velmi netypické. Děti se zamyslely a více než 50 dětí se zúčastnilo literární a výtvarné soutěže. A musíme říct, že třeba nejzdařilejší prací byla tato od Kláry Dudové ze základní školy Horymírova, která získala nejen cenu dětí, ale také cenu poroty.“
Klára Dudová, účastnice soutěže, ZŠ Horymírova: „Obrázek má zvýrazňovat jakoby lachtana, co se vynořil ze zázračného moře a tím, že se tak jakoby kochal kolem, tak si řekl, že si i na cestu vezme pár rybiček.“
Do akce se zapojilo 54 žáků z šesti ostravských škol a odborná porota v čele s místostarostkou Martinou Jaroškovou na radnici ocenila celkem 7 výtvarných a 3 literární práce.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Rozhodnout mezi tolika krásnými obrázky a vlastně příbězích, které jdou z nitra těch dětí, bylo hodně složité. Já se přiznám, že osobně jsem velký rozkol měla v tom srovnávat jak děti druhého stupně, tak prvního, protože je to pro mě nesrovnatelné, ale zároveň musím říct, že ty mladší děti ukázali takovou ještě tu naivní dětskost, krásnou, kterou si umí ty věci vysvětlit tak, jak je chtějí a cítí oni. A já jsem se rozhodovala teda srdcem a bylo to velmi těžké, ale bylo nás celkem pět. Tak jsem ráda, že jsme měli v porotě i mužské osazení, takže ty jejich pohledy a vhledy do toho byly zase trošičku jiné a tím to bylo velmi peprné.“
Adéla Gajdošová, účastnice soutěže, ZŠ Šeříkova: „Je to vlastně takový komiks s Lachtanem, který je vlastně udělaný do černo-bíla, co je vlastně v lachtanovi a co je zvenku, tak je vlastně barevné.“ – „Je tam nějaký příběh?“ – „Jak se vlastně lachtani vydali do kina a pak potkali školu Volgogrodskou.“
Daniel Štěpánek, účastník soutěže, ZŠ Volgogradská: „Prostě měl rád děti. Byl smutný, že pak už nastala zima, že se s ním nikdo nemohl hrát, tak pak se někdy potkal s Liškou Bystrouškou - oni byli ze stejného sochaře vyrobeni a pak prostě přišel za dětma do té školy a ti si z něj udělali sochu.“
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Já vítám vždycky iniciativu jakéhokoliv ředitele nebo ředitelky našich základních škol. Jsem strašně ráda, že tohle vzniklo u nás na Jihu a že se zapojili skoro veškeré školy Jihu.“
Vzhledem k množství povedených prací plánuje ředitelka ZŠ Volgogradské uspořádat také výstavu v kulturním domě K-Trio.
---