Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Podchod u náměstí Ostrava-Jih bude hezčí a bezpečnější
  • U ZŠ Dvorského vznikne multifunkční hřiště
  • V Zábřehu vznikne nové místo k relaxaci
  • Prázdniny na Jihu pokračují pestrým programem

Podchod u náměstí Ostrava-Jih bude hezčí a bezpečnější

Už příští týden by měla začít rekonstrukce podchodu u nového náměstí Ostrava-Jih. Náhradní ostrůvky pro tramvajovou dopravu už jsou nainstalovány a čeká se jen na povolení od drážního úřadu v Olomouci k jejich zprovoznění., které by mělo přijít každým dnem.

Marek Skřipský, referent vztahů s veřejností MOb Ostrava-Jih: “Doufáme, že všechno půjde podle našich představ a 10.srpna tedy budeme moci podchod uzavřít a přistoupit k jeho kultivaci a tyto zastávky budou v provozu. Samozřejmě tím celkovým cílem je hlavně kultivace onoho podchodu, která vyjde zhruba na 26 milionů korun a hotova by měla být 26. ledna příštího roku.”

Rekonstrukce podchodu, který vede od Hlubiňáku na nové náměstí Ostrava Jih. přinese mnoho pozitivních změn. Bude nejen mnohem hezčí, ale hlavně i mnohem bezpečnější a komfortnější.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Budou zde osazeny nové kamery tak, aby tento podchod nebyl místem nějakých kriminálních událostí. Celý prostor bude dostatečně osvětlený, bude zcela prosvětlen a bude působit bezpečnějším dojmem. V současné době tady není žádný bezbariérový přístup a celý podchod bude osazen čtyřmi plošinami.

Rekonstrukcí projde nejen podchod, ale také zbývající části zastávek. V současné době jsou opraveny jen ty části, které patří dopravnímu podniku.

---

U ZŠ Dvorského vznikne multifunkční hřiště

Základní škola Dvorského na sídlišti Bělský les se po letech dočká i kvalitního venkovního sportovního zázemí. Ještě letos by tady měla začít stavba zbrusu nového multifunkčního hřiště.

Základní škola Dvorského v Ostravě-Bělském lese vychovává mladé nadějné sportovce. Zatímco uvnitř se pyšní skvělým sportovním zázemí, to venkovní ji chybí. Teď se ale blýská na lepší časy.

Miloslav Kosík, ředitel ZŠ Dvorského: “Pokus o to mít tady multifunkční hřiště je zhruba starý přes 20 let a zatím se to nikomu nepodařilo, takže pokud se nám to podaří společně s naším obvodem, tak to budeme velmi rádi, protože jsme sportovní škola a domníváme se, že venkovní sportovní zařízení bychom potřebovali. Vevnitř máme prostory nadstandardní, protože máme dvě tělocvičny, jednu halu, baletní sál a posilovnu a ty venkovní bychom potřebovali vylepšit."

V první etapě by za školou mělo vyrůst multifunkční hřiště se dvěma hřišti na volejbal a basketbal a po jednom na tenis, házenou a malou kopanou. Využívat by ho měli nejen žáci základní školy.

Miloslav Kosík, ředitel ZŠ Dvorského: “Samozřejmě to uvítají i místní občané, kteří i zde by mohli najít uplatnění sportovního zaměření."

Ve druhé etapě by se pak mělo dočkat rekonstrukce velké fotbalové hřiště i vzhledem k tomu, že na škole sídlí akademie Baníku. Okolo něj by pak měl vzniknout atletický ovál.

Miloslav Kosík, ředitel ZŠ Dvorského: “Do budoucna bude tady možnost mít atletický ovál a pořádat zde atletické přebory a fotbalové, jelikož prostory na to jsou. Máme nějaký plán, jak by to asi vypadalo, máme nějaké informace. Běžecký ovál, je to navrženo na 330 metrů a podle toho zda, podle prostoru podle architekta, projektanta by se mohlo jednat o 4 až 6 drah závodních. To by se samozřejmě muselo přizpůsobit místnímu okolí, prostředí a těm metrům požadovaným, které jsou zapotřebí na závody.”

Součástí atletického oválu by měl být i prostor pro skoky do dálky i do výšky. Základní škola Dvorského pořádá mimo jiné atletické přebory žáků 8. a 9. tříd základních škol, a to v atletické hale města Ostravy. Počet základních škol přitom každým rokem stoupá.

Anketa: účastníci 3.ročníku atletických přeborů : “Máme za sebou šestisetmetrový běh a potom ještě skok do písku a teď nás čeká štafeta vlastně. No běh. obě dvě máme třetí místo.”

“My dva jsme teďka byli na vrhu koulí, já jsem obsadil 2.místo a tady kolega běžel šedesátku."

Před sebou teďka nemám nic momentálně a líbilo se mi to tu. Bylo to tu pěkně zorganizované.”

Podobné přebory by se tak v budoucnu mohly konat právě na ZŠ Dvorského.

---

V Zábřehu vznikne nové místo k relaxaci

V Ostravě-Jihu bude o jednu školku méně. Srovnána se zemí bude Mateřská škola Chrjukinova v Zábřehu, která je od loňského září prázdná. Důvodem je její špatný technický stav.

Mateřská škola Chrjukinova v Ostravě-Zábřehu je už delší dobu opuštěná. Děti ji nenavštěvují už téměř rok. Radnice Jižního města ji původně chtěla nechat zrekonstruovat. Po odborném posouzení stavu budovy ale změnila názor a čeká ji naopak demolice.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Díky odbornému posouzení bylo zjištěno, že je budova v tak dezolátním stavu a tak závažným způsobem narušena statika, že oprava by byla nesmírně nákladná, tudíž se souhlasem statutárního města Ostravy je určena tato budova k demolici. Bourání bude probíhat buď koncem roku nebo začátkem příštího roku."

Rodiče se ale nemusí bát. Míst v ostatních školkách na Jihu, kterých je celkem 29, je dostatek.

Marek Skřipský, referent vztahů s veřejností MOb Ostrava-Jih: “Školky na Jihu aktuálně nabízejí asi 200 míst, takže skutečně v tomto problém není. Navíc děti, které už do Chrjukinovy nechodí, tak momentálně navštěvují předškolní zařízení v okolních lokalitách a není s tím absolutně žádná potíž.”

Obvod ročně investuje do rekonstrukcí škol a školek desítky milionů korun. Oprava mateřské školy Chrjukinova by ale stále více než 40 milionů. Po její demolici tak na místě vznikne relaxační zóna. Radnice tak vyjde vstříc občanům, kteří si přejí více odpočinkových míst v obvodu.

---

Prázdniny na Jihu pokračují pestrým programem

Pilotní projekt Prázdniny na JIhu vstupuje do druhé poloviny. Ta první byla velmi úspěšná a veškeré aktivity byly zcela nebo na 100 procent naplněny. A rodiče své děti mohou hlásit i na další dny.

Prázdniny na Jihu, to je každodenní program pro děti ve věku od 6 do 15 let, které tak mohou prožít prázdniny aktivně a pod dohledem. Program je opravdu pestrý a každý den jiný.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Pro děti jsou připraveny na každý den další a další aktivity. Jenom namátkou připomenu. Budou to prázdniny se záchranáři, nebo dobytí pevnosti CDU, prázdninový den 2020 se zábavnou laserovou střelbou, filmová představení a spousta dalších a já tedy mohu říct. Neváhejte, podívejte se na webovou stránku prázdniny na Jihu .cz , pořád se můžete přihlašovat.”

My jsme s kamerou zavítali na Den s Tatra klubem aneb dopoledne mezi dopravními značkami, který probíhal na dopravním hřišti u ZŠ Alberta Kučery v Hrabůvce.

Dominik Koleják, Tatra club Ostrava: “Standardně hry s míčem, vyvolávka, potom různé slalomy s míčem vlastně mezi koleny, přetahovaná provazem a pak vlastně aktivity. které už jsou tady předmalované, takže takový všeobecný program ať se zabaví, nějaké ty starší hry kolektivní. Byl tu i Besip, takže měli aktivity i u toho Besipu, že poznávali značky a různé otázky vlastně ze silnic co můžou, co nemůžou na těch silnicích, takže i to poznávání vlastně silničního provozu."

Akce se zúčastnilo celkem 30 dětí a všechny si to náramně užily

Anketa: účastníci Prázdni na na Jihu: “Dobře zatím a jinak Ostrava-Jih je fakt dobrá. Dělali jsme tady nějaké hry a nějakého tady okolo soutěže a tak dále.”

“Já jsem si užila, jak jsme hráli cukr, káva, limonáda. Mi se to líbí ta hra.”

“Líbilo se mi nejvíc to, jak jsme hráli tu limonádu a pak jak jsme ještě ze začátku přišli a hráli jsme si s balóny.”

“Bylo to dobré ty míče mě bavily a taky jsme tam točili kolo štěstí a odpovídali jsme otázky. Bylo to tu super.”

Veškeré aktivity jsou zdarma a probíhat budou až do 21.srpna, kdy je ukončí závěrečná show plná zábavných her, soutěží a pohybových aktivit u kulturního domu K-trio.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry