Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y. Fajtové a P. Straky
  • Na náměstí Ostrava-Jih už svítí vánoční strom
  • Prostor před OC Kotva prošel rekonstrukcí
  • U ostravských škol se budují cykloboxy

Na náměstí Ostrava-Jih už svítí vánoční strom

V Ostravě-Jihu slavnostně rozsvítili už druhý vánoční strom. Tentokrát na náměstí Ostrava-Jih. Spolus s ním se v celém obvodu rozsvítila i vánoční výzdoba a začaly tradiční vánoční trhy.

V Ostravě-Jihu začaly Kouzelné Vánoce. Program plný koncertů, pohádek, kouzelníků, řemeslníků a zábavy, který bude na náměstí Ostrava-Jih probíhat až do 23. prosince, začal slavnostním rozsvícením vánočního stromu.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Až do 23. 12. jsou připravené tady na náměstí Ostrava-jih kulturní pořady pro dospělé i děti. Věřím, že si to užijeme a za chvilku se rozsvítí ten stromeček na náměstí a kdo bude mít zájem, může přijít také na punč buď alkoholický nebo nealkoholický do našeho stánku městského obvodu, kde se pozdravíme s občany a aspoň tak ozvláštníme tu vánoční atmosféru. Takže všem přeji hezké adventní dny.”

S vánočním punčem si lidé mohli zakoupit také hrníčky a PF, které nechala vyrobit radnice. A to v červené nebo modré barvě.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Můžou si je nakoupit hlavně ti, co je sbírají už od prvního roku, co je vydáváme, což jsou 4 roky zpátky. Takže už je vlastně 5. edice.”

Předvánoční atmosféru na náměstí zpestřil koncert Dalibora Gondíka s Dixielandem, minizoo s oslíkem, ovečkami, kozlíky, poníkem i velbloudem a stánky s občerstvením a vánočním zbožím. Nechyběly ani ukázky řemesel.

Anketa: stánkaři a řemeslníci: “Máme krásné jmelí, máme adventní svíčky, sněhuláčky, stromečky svítící, máme baňky, máme nádherné Santa Clause hrající nehrající, máme vrby, máme všechno. A o co je největší zájem? Zatím o jmelí. To je klasika jmelíčko.”

“Lidi si tady můžou udělat podkovičku, srdíčko nebo lísteček. Sami si to vyzkoušejí. Lísteček si mohou udělat úplně sami. Podkovičku a srdíčko s tím jim pomůžu. Je to výborná atrakce, tak přijďte. Stojí to za to. Jak jim to jde? Jo, teprve jsme začali, ale zatím to vypadá dobře. Děti jsou šikovné, od 5 let nahoru si to mohou už vyzkoušet, takže je to skvělá zábava.”

“Svařák , horkou čokoládu, dětský punč, královský punč, horké jablko. A jste spokojená s návštěvností? Ano, určitě.”

“Nabízíme veškeré výrobky ze dřeva. Škrabačky, mašlovačky z husích peří, klasické věci, které lidi potřebují do kuchyně. Mají lidi zájem. Vidí, že máme i hračky dřevěné, tak lidi mají zájem o dárečky pro děti. I pro dospělé. I malý dáreček potěší.”

Anketa: návštěvníci akce: “Perfektní, perfektní show je tu. Svařáček a podobně, vánoční atmosféra jak má být. Jak se vám líbí vánoční strom? Vypadá pěkně.”

“Koupili jsme si svařáček, je tady krásně, je tady pěkná atmosféra, úžasné. Jak se těšíte na Vánoce? Zatím je to hektické pracovně, ale jo. Těšíme se. Přípravy vrcholí, takže jo. Je to prima.”

“Hlavně malé se to líbí tady. Tam bekala i oveček, tady hudba ji strašně bavila, takže tancovala i v kočárku. Moc pěkné je to tady.Velké, moc pěkné.”

“Hezké. Viděli jsme zvířátka, teď jsme přišli zepředu a tady stánky s občerstvením a s blbostma. Jak se těšíte na Vánoce:? Těšíme se na Vánoce moc.”

V dalších dnech se můžete těšit mimo jiné na rockn´n´rollový band Fireballs, houslistu Pavla Šporcla, nebo na show Barevný advent.

---

Prostor před OC Kotva prošel rekonstrukcí

Prostor před OC Kotva v Ostravě-Zábřehu prošel celkovou rekonstrukcí. Je tak mnohem bezpečnější, útulnější a modernější. V budoucnu projde revitalizací také prostor před kostelem Svatého Ducha.

Popraskané asfaltové chodníky, neutěšený stav schodišť a celkově zastaralý vzhled prostoru před Kotvou je minulostí. Jeho revitalizace, která začala letos na jaře a vyžádala si 28 milionů korun je hotová a dělá radost lidem.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Líbí se mi to tady, rozhodně je to takové provzdušněné, hezké, ale bohužel naši spolubydlící spoluobčané jsou někdy strašně neukáznění. Podívejte se tady na to. To je vizitka. Oceňuju tamhle, že se nemusí chodit po těch schodech, s hůlkou sejdu dolů.”

“Moc, moc k lepšímu tady je, vypadá to úplně jinak. Chodníky jsou spravené. Předtím, když to nebylo spravené to nebylo, ale teď je to pěkné.”

“Samozřejmě jsme na to čekali moc dlouho. Ještě čekáme, jestli tady nějaké květiny budou na jaro, ale jinak je to perfektní.”

Jiří Stráník (SPOLU), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V rámci revitalizace byly rekonstruovány pochozí plochy a byla postavena nová cyklostezka, opraveno venkovní schodiště, byl nainstalován nový mobiliář. Jsou tady nové lavičky, koše, stojany na kola a také nový vodní prvek v podobě fontány. Cestující hromadnou dopravou mohou využívat novou autobusovou zastávku.”

Asfaltová cyklostezka vede mezi vozovkou a chodníkem podél ulice Výškovická a je od

nich oddělena zelení. Vše navazuje na cyklostezku na křižovatce ulic Volgogradská a

Výškovická.

.

Jiří Stráník (SPOLU), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Novinkou je nabíjecí stanice pro 5 elektrokol, které se nachází mezi nárožím obchodního centra v blízkosti kostela. K větší bezpečnosti občanů přispívá kamerový systém.”

Výrazná úprava se dotkla také veřejného osvětlení mezi nákupním střediskem a kostelem. Nyní jsou součástí osvětlení tři nová LED svítidla a tři stožáry. Přemístěno bylo také umělecké dílo Kotva, a to blíže ke kostelu.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “V předchozím období již radnice revitalizovala prostor v okolí kina Luna, a to jak jeho předprostor, tak také Zeleň za lunou, což je i název nového relaxačního místa, kde si lidé mohou nejen odpočinout, ale i zasportovat.”

Je tady nejen parkourové hřiště, ale také pingpongové stoly a okruh pro inline bruslaře.

---

U ostravských škol se budují cykloboxy

Ostrava podporuje cyklistickou dopravu všemi možnými způsoby a důležité je začínat už u dětí. Proto nyní přispívá také školám na vybudování cykloboxů, kde si děti mohou kola, ale i koloběžky schovat.

V Ostravě vznikají nové cyklostezky, město podporuje provoz sdílených jízdních kol a cyklodoprava obecně je jedním z důležitých a preferovaných druhů dopravy. Je významné, aby byl tento ekologický způsob dopravy vštěpován už i dětem a to například k dopravě do školy. Proto vznikají po městě cykloboxy na úschovu kol.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Mnoho dětí jezdí do škol na kolech nebo koloběžkách a školy ne vždy mají prostory a možnosti, kam ty kola uskladnit. Tam, kde je to možné, montujeme přístřešky a tam, kde si to školy žádají, montujeme cykloboxy."

Základní škola Provaznická v Hrabůvce patří mezi první školy, kde pro děti cykloboxy nechali vybudovat. Školáci na kolech a koloběžkách jezdí rádi a teď se navíc nebudou muset bát, že jim je někdo ukradne.

Libuše Přikrylová, ředitelka ZŠ Provaznická: "Rozhodně to využijeme a už o to usilujeme několik let. Teď se nám podařilo získat alespoň pár cykloboxů a děti o to mají velký zájem I když těch pár cykloboxů sice nebude stačit ale je to taková první vlaštovka, kdy bychom chtěli v tom dále pokračovat a já bych chtěla velmi poděkovat statutárnímu městu Ostrava a zřizovateli Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih za to, že nás v tom finančně podpořili.”

Cykloboxy montuje specializovaná firma a výsledek je nejen bezpečný proti případným nenechavcům, ale i dobře vypadá.

Miloslav Křivánek, majitel firmy: "Některé přípravné práce probíhají na dílně, kde zkompletuje rám a dveře, ty vozíme na stavbu jako celek a pak tomu přidáme na místě ostatní komponenty."

Cyklobox slouží nejen jako univerzální zařízení k úschově kol a koloběžek, ale lze jej využít také k odložení ochranných pomůcek a sportovního oblečení s ohledem na počasí.

---Mohlo by Vás také zajímat