Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Do kostela v Zábřehu budou vložena nová poselství
  • Na Jihu vznikla nová beachvolejbalová hřiště

Do kostela v Zábřehu budou vložena nová poselství

Generální oprava věže kostela Navštívení panny Marie v Zábřehu se chýlí ke konci. Nová báň nebude na věž usazena prázdná. Vložena do ní budou poselství pro příští generace.

Do věže kostela Navštívení panny Marie v Zábřehu se po její opravě vrátí nejen listiny a mince, které se tady našly, ale i poselství dnešní doby.

Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve: “Jsme rádi, že dnešním dnem můžeme tak pomaličku dokončovat generální opravu věže kostela navštívení panny Marie a v rámci toho jsme našli staré listiny a staré mince, které jsme znovu uložili do tubusu a k tomu jsme přidali vlastně nové archiválie, a to nové mince a archiválie, které se týkají dnešní doby a jsme za to moc vděční. Na ty archiválie ty tubusy se dělaly nové. Tady je ještě starý malý tubus, tam by se už to nevešlo zpátky, takže se vlastně nechaly udělat nové měděné, které tam přijdou do té velké báně, která je tady připravena.”

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “My jsme se při psaní těch listin inspirovali listinami původními, takže jsme v nich popsali, jak vypadá v současnosti Zábřeh. Co se letos stalo nového, zásadního, Takže kromě toho, že jsme popsali Zábřeh, samotnou jeho podobu, počet obyvatel a podobně, nové stavby, rekonstrukce, tak jsme samozřejmě zmínili i to, že v našem obvodě máme nové náměstí. Nezapomněli jsme zmínit ani hlavní téma letošního roku, a to je epidemie koronaviru. “

Do tubusu tak byly vloženy nejen roušky, ale i jiné relikvie jako například všechny současné mince a také pamětní kniha, která vznikla v 19.století právě v kostele nanebevzetí panny Marie. S opravou kostela se začalo letos v březnu a skončit by měla zhruba za týden. Vše stálo asi jeden a půl milionů korun. Věž byla v havarijním stavu a veškeré kovové prvky se tak dělaly nové.

Radek Štach, stavbyvedoucí: “Jsme firma, která se specializuje na historické stavby. I když tato stavba není zapsaná nikde jako kulturní památka, tak jsme se této stavbě chovali jako by památka byla. To znamená, když jsme oloupávali tesařskou konstrukci, tak jsme vlastně pokud nebyl dožitý, měnili kus za kus jako repliku. Byly použité jako staré způsoby, spoje dlaby, čepy , kampy a vše bylo vlastně spojeno dřevěnými kolíky, potom byla nová krytina, která je z celomědi.”

Opravena je i makovice, které je pozlacená 24 karátovým plátkovým zlatem. Nový je i kříž a hromosvod.

---

Na Jihu vznikla nová beachvolejbalová hřiště

V Jižním městě v současné době otevírají jedno hřiště za druhým. K dětskému hřišti a hřištím na basketbal, nebo fotbal ve Výškovicích teď přibyla beachvolejbalová hřiště v Hrabůvce.

Milovníci plážového volejbalu si nově přijdou na své v areálu Základní školy Alberta Kučery v Hrabůvce. Právě tam otevřeli beachvolejbalová hřiště. Jde o jeden z nejzdařilejších projektů participativního rozpočtu.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Byl to projekt už z roku 2017. Docela nám dlouho trvalo, než se nám podařilo ho realizovat, ale nicméně od minulého týdne už slouží dětem a veřejnosti hrající volejbal na beachvolejbalovém prostoru. Toto hřiště je myslím dobrým příkladem toho, aby lidé zapojili své nápady i v letošním ročníku participativního rozpočtu a do 30.6. podali návrh.”

Příkladem je i hřiště na košíkovou nebo fotbalové hřiště ve Výškovicích. O obě je velký zájem a využívané jsou téměř denně.

Anketa: Návštěvníci basketbalového hřiště: “Jsme strašně rádi, že máme kde hrát basketbal, protože ta hřiště jsou v celkem dezolátním stavu tady kolem tady různě, nebo byly zavřené. Jsme tu co dva dny zhruba, dáváme si do těla a když byly zavřené tělocvičny, tak jsme se snažili tady trénovat.”

“My si to užíváme moc, jak je na nás vidět a s kamarády co dva dny se tady scházíme skoro jako by to byl trénink, ale je to pro zábavu, takže o to je to lepší.”

“My jsme všichni, nebo většina tady jsou bývalí profíci, takže tak už jenom pro radost.”

Na radnici už přišlo několik desítek vašich nápadů. Nejvíce projektů se také letos týká sportovišť, dětských hřišť a úprav veřejného prostoru.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Pevně věříme, že se objeví i nějaký měkký projekt na uspořádání nějaké akce, která teď po koronavirové době všechny zajímá, protože všichni byli upoutáni doma.”

Veškeré projekty, které pošlete, oddělení participativního rozpočtu třídí a zjišťuje, co je ještě třeba doplnit a jestli je vůbec možné je zrealizovat.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Do 30.6. tedy přijmeme všechny návrhy, které budou potom přes prázdniny proběhne tak zvaná technická analýza, to znamená, že určí se, zda opravdu je ten projekt realizovatelný, zda není v rozporu s nějakým našim plánem, či případně zdali je na našich pozemcích.”

V září pak bude spuštěno hlasování, ve kterém sami rozhodnete o tom, které z návrhů se budou v příštím roce realizovat. Celkem na vaše projekty radnice rozdělí 10 milionů korun.

---Mohlo by Vás také zajímat