Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y. Fajtové a P. Straky
  • Den městských obvodů s IZS
  • Moment už daroval neziskovkám přes 7 milionů
  • Ostravu opět roztančí festival Folklor bez hranic

Den městských obvodů s IZS

Integrované výjezdové centrum na hranici obvodů Ostrava-Jih a Nová Bělá po roce opět otevřelo své brány. Uskutečnil se tady už tradiční Den městských obvodů s IZS. I přes nevlídné počasí jej navštívily stovky lidí.

Hasiči, záchranáři, policisté i armáda předvedli svou práci i techniku široké veřejnosti. A to v areálu Integrovaného výjezdového centra na konci Dubiny. Vůbec poprvé lidé viděli i zásah vrtulníkem, který se stal největší atrakcí.

Jiří Scheibinger, velitel IVC Ostrava-Jih: “Bylo předvedeno hašení pomocí bambi vaku, ohnisek požáru, kdy bylo toto plněno speciální jednotkou, kterou máme v Porubě. Speciální jednotka lezců z Poruby trénovaná pro speciální práci s vrtulníkem pro hašení požárů, kdy tato jednotka je vycvičená pro plnění tohoto vaku, který následně vzlétá a cíleně hasí ohnisko požáru tak, aby nedošlo k dalšímu rozšiřování v rámci požáru.”

Anketa: návštěvníci akce: “Viděl jsem tu vojáky, záchranáře, policejní vrtulník. Potom záchranářská auta a líbilo se mi to tu moc. Nejvíc se mi tu líbil vrtulník.”

“Nejvíc se mi líbilo právě že to vojenské, kde střílíš do těch terčů. Aspoň mi řekli jak stát a různě. A co sis ještě vyzkoušel? No, zkusil jsem si sednout do hasičských vozů, třeba i tady a nejvíc se mi asi líbilo, ten vrtulník.”

“Nejvíce se mi tady líbila asi střelba z laserové zbraně a vyzkoušeli jsme si taky to záchranné vozidlo. tady od hasičů. I kvíz jsme dostali.”

Připraveny byly také ukázky výcviku koní, kterých je v Integrovaném výjezdovém centru celkem 12 a také ukázky policejních zásahů se služebními psy.

Jiří Scheibinger, velitel IVC Ostrava-Jih: “Kolegové od kynologů měli připravené 4 modelové situace . Například fanoušci fotbalového utkání. Pachatel odcizil vozidlo tak, aby byli schopni ukázat na reálu, že skutečně pes je špičkový pomocník v rámci boje se zločinem, kriminalitou a rušením veřejného pořádku. Ten pes je zbraň, která v dobrých rukou samozřejmě je špičková, nicméně je to pes, který jedná v řadě případů na základě vlastního uvážení. Na všem samozřejmě spočívá jeho výcvik.”

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: “Teď tady byly ukázky služebních koní. Oddělení hipologie MP. Ta ukázka zaslouženě sklidila úspěch, tak já si myslím, že se to daří navzdory počasí teda. Já jsem samozřejmě srdcem u zvířat, takže já mám rád koníčky i psy, tak samozřejmě to je moje srdcovka.”

Akci doprovodil i pestrý kulturní program. Vystoupila populární zpěvačka Heidi Janků, kapela Plavci s Janem Vančurou a ABBA revival. Nechyběly ani stánky s různým zbožím a občerstvením.

---


Moment už daroval neziskovkám přes 7 milionů

Pokud máte zachovalé oblečení, které už nenosíte, můžete ho darovat neziskové organizaci Moment. Věci můžete nosit nejen přímo do obchodů, ale je můžete odkudkoliv a zcela zdarma zaslat přes Zásilkovnu.

Už od roku 2012 fungují v Ostravě a Praze dobročinné second handy neziskové organizace Moment. Všechny darované věci nejdříve putují do skladu na sídlišti Bělský les v Ostravě-Jihu, kde se poctivě třídí.

Markéta Soukupová, ředitelka, nezisková organizace Moment: “My jsme teď u nás na skladě, kde je asi na 300 metrech čtverečních tisíce pytlů uskladněného oblečení. Je to veškerá sezóna. Léto, podzim, zima a to zboží je tříděno podle různých kategorií, protože v současné chvíli provozujeme 8 obchodů a ty obchody dělíme na prémiové, výběrové a slevové tak, aby zákazníci podle toho, po čem touží, si mohli ideálně nakoupit.”

Měsíčně se ve skladu vytřídí zhruba 8 tun oblečení.

Markéta Soukupová, ředitelka, nezisková organizace Moment: “Největší komunita našich pravidelných dárců asi chodí na obchody, by se dalo říct a druhým takovým největším zdrojem jsou pro nás firemní sbírky a třetím zdrojem je náš nový projekt, který jsme rozjeli nedávno. Říkáme tomu interní zásilkovna. Jedná se o spolupráci se Zásilkovnou, kdy kdokoliv odkudkoliv v rámci ČR může poslat balík oblečení zdarma.”

Jeden z obchodů, a to v Hrabůvce se bude muset bohužel zavřít. Je totiž dlouhodobě neziskový.

Věra Hübnerová, provozní ředitelka, nezisková organizace Moment: “Datumově to spadá na konec podzimu. Ať jsme se snažili dělat, co jsme mohli, obchod jsme zkrášlili, vyměňujeme pravidelně zboží, tak zákazníci chodí málo. Budeme se těšit na zákazníky v našich jiných obchodech, které jsou až tak nedaleko. V rámci Ostravy-Jihu to je v Avion Shopping parku a jinak máme podobně nastavený obchod v Mariánských Horách. A samozřejmě i v centru a v Porubě.”

Lidé ovšem Momentu nedarují jen oblečení, ale také hračky, sportovní potřeby a věci do domácnosti

Věra Hübnerová, provozní ředitelka, nezisková organizace Moment: “To znamená ložní prádlo, bereme keramiku jako třeba celé servisy, které jsou. Vše musí být v takovém stavu, aby to bylo prodejné. Takže nerozbité věci. Sem tam se nám tady naskytnou docela unikátní věci, kterým hledáme cestu a daří se nám to.”

Důraz se klade hlavně na kvalitu. Děravé a poničené věci totiž nikdo nechce a tím pádem se musí nechat ekologicky zlikvidovat, což stojí nemalé peníze.

Markéta Soukupová, ředitelka, nezisková organizace Moment: “V tuhle chvíli je to tak 50 na 50. Je to mnoho a vychází to z toho, že lidé mají pocit, že když vytáhnou své staré pyžamo, že ještě může někomu sloužit, nebo když mají tepláky někde díru nebo flek. Ta realita je taková, že i lidé, kteří jsou v největší nouzi, tak oni nechtějí si vzít potrhané tepláky a demonstrovat tu svoji nouzi na ulici tím, že budou chodit v děravých a potrhaných teplácích.”

Organizace Moment spolupracuje i s Reuse centrem, kam putují například knihy, nebo vybavení do domácností, o které by mohl mít někdo zájem.

Markéta Soukupová, ředitelka, nezisková organizace Moment: “Tam si to mohou zakoupit občané města Ostravy a nákupem podpoří zeleň, která potom za ty peníze je vytvořena tady v Ostravě. Třídíme pro Bavlnu, pro projekt Kola pro Afriku. To je jedna z neziskovek, kterou podporujeme a oni opravují kola, takže tam to využijí na hadry tu bavlnu.”

Věra Hübnerová, provozní ředitelka, nezisková organizace Moment: “Jsme organizace, která se snaží být soběstačná, takže nepobíráme žádné dotace a žádné finanční podpory. Veškeré peníze, které vyděláme, jdou zpátky do provozu. Velká část je i logistika na převážení zboží z jednoho obchodu do druhého, nebo i tady na ten sklad.”

Peníze, které zůstanou, Moment rozděluje mezi další neziskové organizace. Podporuje například mobilní hospic Ondrášek, Společnost pro ranou péči Ostrava, nebo denní stacionář Žebřík. Za 10 let fungování už organizace neziskovkám darovala více než 7 milionů korun.

---

Ostravu opět roztančí festival Folklor bez hranic

Mezinárodní festival Folklor bez hranic už klepe na dveře. Uskuteční se od 15. do 19. srpna a jeho cílem je přinést tance, písně a kroje z České republiky a různých koutů světa do ulic Ostravy. Tato tradiční akce vznikla už v roce 1998 a vstup na ni je zcela zdarma.

Ostravu opět roztančí festival Folklor bez hranic. Tato tradiční akce, která přináší do ulic folklorní tradice a lidové umění, vznikla už v roce 1998 a je volně přístupná veřejnosti. 

Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “Folklor bez hranic Ostrava proběhne letos od 15. do 19. srpna v ulicích Ostravy, kdy chceme roztancovat Ostravu. Každý den od 16 hodin roztancujeme náměstí Ostravy. V pondělí začneme na Masarykově náměstí v centru Ostravy, v úterý na náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce, ve středu na mariánskohorském náměstí a ve čtvrtek se budeme pohybovat tady v Porubě u kruhového objezdu na Hlavní třídě.”

Festival nerozdává radost jen lidem v ulicích Ostravy, ale také těm, kteří na na něj přijít nemohou.

Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “Pro letošní ročník Folkloru bez hranic jsme si připravili 13 folklorních kolektivů z Mallorky, Srbska, Slovenska a mnoho kolektivů z ČR. Českou republiku bude zastupovat Jihomoravský soubor Žerotín ze Strážnice. Folklor bez hranic letos určitě zavítá i do domovů pro seniory. Navštívíme domovy pro seniory Sluníčko, Slunečnice a Čtyřlístek. Věřím, že návštěvnost pro letošní rok bude taktéž veliká. Těšíme se na návštěvnost po slabších ročnících, takže se vrátíme konečně na pódia a uvítáme mnoho lidí na náměstích.”

Festival skončí v pátek na Slezskoostravském hradě a všichni jste na něj srdečně zváni.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat