Expres Ostrava-Jih

  • Nebytové prostory v domech se mění na byty
  • Novinky v infocentru na náměstí Ostrava-Jih
  • Senioři obdarovali Mobilní hospic Ondrášek

Nebytové prostory v domech se mění na byty

V Ostravě-Jihu je velký zájem o bydlení. Vybrané prostory, které sloužily se tak mění na byty. Aktuálně prošly rekonstrukcí nebytové prostory v přízemí domu na ulici Vlasty Vlasákové.

Na sídlišti Bělský les vznikl úplně nový a prostorný byt. A to z nebytového prostoru v domě na ulici Vlasty Vlasákové. Kdysi tam byly kanceláře, takže se zcela měnila i dispozice.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Nyní zde máme byt o velikosti 4+1 o výměře zhruba 81 metrů čtverečních. V bytě se vyměnily veškeré rozvody, jsou zde nové omítky, podlahy a také moderní nová kuchyňská linka. Jelikož byt je o větší výměře, tak jsme chtěli zvětšit i koupelnu. A v koupelně se nachází nejen sprchový kout, ale i vana. Náklady na rekonstrukci tohoto bytu vyšly na zhruba 1,4 miliony korun."

Nový byt má i balkon a radnice ho teď nabídne k pronájmu.

Petr Bidzinski, referent odboru vztahů s veřejností: “Zájemci najdou veškeré informace na stránkách nemovitosti.ovajih.cz včetně informací o cenách, včetně fotografií a dostupných formulářů.”

Žádosti můžete podávat do konce ledna. Zájem o bydlení v obvodu je velký. Na jeden byt se hlásí 10 až 15 uchazečů. Celkem má radnice ve své správě 5 200 bytů.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V průběhu roku samozřejmě chystáme i další rekonstrukce jak obsazených, tak volných bytů. Byty, které se uvolní a jsou v původním stavu, projdou kompletní rekonstrukcí a v průběhu roku je budeme nabízet. Za poslední rok jsme se snažili zvýšit i standard vybavení těchto bytů. Jsou tady lepší podlahy a dáváme i modernější kuchyňské linky.”

Rekonstrukcí brzy projde i byt naproti, který je stejné velikosti a momentálně v něm sídlí kanceláře.

Majitel firmy už dostal výpověď z nájmu.

---

Novinky v infocentru na náměstí Ostrava-Jih

Informační centrum na nově zrekonstruovaném náměstí Ostrava-Jih je čím dál oblíbenější. Rozšiřuje proto nejen služby, ale také otevírací dobu.

Návštěvnost infocentra na náměstí Ostrava-Jih stále stoupá. Měsíčně tam zavítá na 1200 lidí. Spolu s návštěvností se tak zvyšují i služby.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Rozhodli jsme se ve spolupráci s informačním centrem prodloužit otevírací dobu. Takže v současné době je infocentrum otevřeno každý všední den od 8 do 17:30 a samozřejmě v případě, že konáme některé akce, tak je otevřeno i při příležitosti konání těchto akcí.”

Infocentrum nově funguje i jako místo dopravního podniku.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Což si myslím, že je velice dobrá služba, kterou obyvatelé přivítají, protože si zde mohou nakoupit jak krátkodobé, tak dlouhodobé časové jízdenky a je zde zajištěn servis takový, jaký jsou zvyklí obdržet v prodejnách dopravního podniku.”

Pavla Malkovská, zaměstnankyně infocentra: “Lidi si u nás mohou také dobít kreditní jízdenky, zakoupit nové měsíčníky. Prodloužit ODISku. Jediné, co zatím nevyřizujeme, jsou nové ODISKY. Co máme úplně novinku, tak je spolupráce s bewooden, která má pro nás podtácky s ostravskými motivy, nové dřevěné magnety jsou tady ve vitríně a trička nové Ostrava.-Jih. Jsou v tmavě modré a tyrkysové, pánská a dámská.”

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Protože se snažíme být přívětiví vůči našim občanům a může se stát, že se ocitne kdokoliv z nás v tíživé zdravotní situaci, tak je v objektu nainstalován i defibrilátor, který může v případě potřeby pomoci a zachránit život někomu, kdo je v jeho ohrožení.”

Zaměstnanci informačního centra už prošli i kurzem, aby věděli, jak ho správně používat.

Pavla Malkovská, zaměstnankyně infocentra: “Školení jsme měli k tomu, že kdyby se stala nějaká nehoda, kdyby bylo potřeba ho využít, tak jsme schopni.”

V infocentru si lidé mohou zakoupit i vstupenky na různé kulturní, společenské a sportovní akce. různé magnetky, publikace o historii obvodu, kalendáře a spoustu dalších věcí.

Pavla Malkovská, zaměstnankyně infocentra: “Momentálně největší zájem je asi o pexeso Jih, které obsahuje fotky v porovnání včera a dnes, jak to vypadalo kdysi a jak to vypadá teď v tuto chvíli. Byla o něm zmínka právě v Jižních listech, takže se lidi teď na ten popud ptají, kupují ho hodně.”


Vzhledem k novinkám a delší pracovní době teď v infocentru pracuje i více lidí.

---

Senioři obdarovali Mobilní hospic Ondrášek

První senior klub klubu Akord se nesl v dobročinném duchu. Senioři, kteří celý rok přispívali dobrovolnými částkami do kasičky, darovali vybrané peníze Mobilnímu hospici Ondrášek.

Senioři z Ostravy-Jihu opět podpořili Mobilní hospic Ondrášek. Tentokrát rekordní částkou 9 300 korun, tedy téměř 2x vyšší než v předchozích letech.

Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek: “To je asi historicky nejvyšší částka, kterou jsme od nich dostali, protože nás už více let podporují a velmi si toho vážíme. Je to vlastně taková podpora vždycky škol a pak ještě seniorů, to je pro nás takové srdečné. Prostě že ti lidi na nás myslí.”

Klientů má Mobilní hospic Ondrášek rok od roku více. Loni se postaral o 240 tisíc nevyléčitelně nemocných v jejich domácím prostředí, z toho 14 dětí.

Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek: “V letošním roce jsme začali poskytovat terénní službu. To znamená, že naši pracovníci budou chodit domů a zastoupí tu pečující osobu, pomůžou s hygienou, nebo třeba můžou zastoupit toho pečujícího, že si může jít něco vyřídit, nakoupit a on se o toho nemocného postará.”

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Přeji všem nejen seniorům, kteří dneska přišli na senior klub hodně pevného zdraví a radosti ze života. Ať využívají co nejvíce akcí, které jsme pro ně i v roce 2022 připravili. Rok 2022 je rokem s mnoha dvojkama. Dvojka znamená ten druhý, takže senioři rádi myslí na ty druhé. Bylo to vidět i dneska právě v případě daru Mobilnímu hospici Ondrášek, ale věřím, že to bude taky něco, co spojuje. To znamená, že se budou cítit dobře v obvodě.”

Také letos je čeká spousta akcí, ať už oblíbené zájezdy po zajímavých místech ČR, univerzita 3. věku, řada kurzů a také kulturních, sportovních a společenských aktivit.

Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory: “Pozvali jsme je opět na plavání, které bude pokračovat, protože se v únoru chceme hlásit do Sen Senu na kanál La Manche na soutěž Přeplavme svůj La Manche, kde tedy už 3, rokem se hlásíme, Další akci, kterou budeme připravovat je Miss babička a Ostravský štramák, Miss babča.”

Přihlášky si mohou senioři podávat už teď Organizátoři jim pomohou jak s přípravou, tak s choreografií. Takže se není čeho bát.

---Mohlo by Vás také zajímat