Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Jubilejní kolonie se vrátila do 20. a 30. let
  • Sen sen ocenil nejlepší seniorské kluby v ČR

Jubilejní kolonie se vrátila do 20. a 30. let

V Ostravě-Jihu se uskutečnila v pořadí už druhá sousedská slavnost. Tentokrát se do období 20 a 30. let vrátila Jubilejní kolonie v Hrabůvce, která ožila Promenádou. Původně se měla uskutečnit už dříve. Termín ale posunula mimořádná hygienická opatření spojená s koronavirem.

Perla Jihu, Jubilejní kolonie se vrátila do starých časů. Na sousedské slavnosti s názvem Promenáda v Jubilejní lidé korzovali v dobových kostýmech, vyhrávala dobová hudba a nechyběla ani výstava retro kol.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “My jsme si před 6 lety dali velký cíl zapojit co nejvíce občanů do dění v našem městském obvodě, Daří se nám to například u participativního rozpočtu a toto je další trend, to znamená sousedské slavnosti. Je to už podruhé, kdy se setkáváme teď tady v Jubilejní kolonii. Do této oblasti vlastně městský obvod v minulých letech investoval půl miliardy korun na opravu bytového fondu. A myslím si, že to opravdu získalo ten původní , krásný charakter, že se tady dobře bydlí a dneska se tady dobře lidé baví.”

Karin Raszková, Spolek Elegant: “Dnešní promenáda je v pořadí dvojka, protože první nevyšla. Samozřejmě nás těší nesmírně, kolik lidí nás přišlo podpořit a projevuje se, že myšlenka sousedských slavností má smysl , protože je to krásné, když vidíme, jak se tady lidi baví. Jsou to sousedé, vnímají to, v čem žijí, protože to prostředí je nádherné. Jubilejní kolonie je jedna z nejkrásnějších čtvrtí v Ostravě a doufám, že tady zavítali i mnozí jiní Ostravané, aby viděli, jak je to tady nádherné.”

Na akci se lidé dozvěděli i to, jak Jubilejní kolonie vypadala v dobách minulých, Všude možně byly rozvěšeny dobové fotografie

Anketa: návštěvníci Promenády: “Zažila jsem proměnu té Jubilejní kolonie z takové staré, šedivé, zničené, nebo zdevastované oblasti na takovou krásnou. Takže teď je to takové moc pěkné všechno.”

“Moc si to užíváme. Máme dobré pivo, hezky hrají, no prima je to tady.”

“Vynikající hudba a oblečení lidí a taková volná atmosféra, pěkná. “

“Je to pěkné, moc se nám líbí.”

“Líbí se nám to, je to super.”

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Jsou tady stánky s občerstvením, je tady třeba i stánek našeho klubu českých velocipedistů Moravan, lidé se mohou dívat i na historická kola.”

Výjimečně byla na akci otevřena i kavárna v Komorním klubu a Senior Point.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “Chtěli jsme tak všem přítomným ukázat naše prostory, otevřít tu možnost, že tady jsme. Že se u nás můžou zastavit, můžou si u nás, nejenom senioři, ale všichni zakoupit vstupenky na společenské akce pořádané kulturním zařízením Ostrava.jih. Zároveň se ještě senioři mohou přihlásit na posledních pár volných zájezdů, které pro ně organizujeme zdarma ve spolupráci s úřadem města Ostrava-Jih a Centrem sociálních služeb.”

A chystají se další sousedské slavnosti. Už tento pátek jste zváni na Retrománii, která bude probíhat od 16 hodin na novém náměstí Ostrava-Jih a kde se vrátíte do 70. let. Následovat bude sousedská slavnost ve staré Hrabůvce.

---

Sen sen ocenil nejlepší seniorské kluby v ČR

Tvůrci projektu Sen sen rozdávali tablety nejlepším klubům seniorů v Česku. Mezi ně patří ii klub seniorů Akord z Jižního města. který pracuje s podporou radnice Ostravy-Jihu a Domu kultury Akord.

Osm zbrusu nových tabletů si přivezli z Prahy senioři z klubu Akord. Darovali jim je tvůrci projektu Sen sen, tedy Senzační senioři za to, s jakým nadšením se zapojují do jimi vyhlášených aktivit.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “3.srpna obdržel náš senior klub, který pracuje s podporou městského obvodu Ostrava-Jih a Domu kultury Akord se svou ambasadorkou paní Šárkou Zubkovou 8 kusů tabletů jako ocenění za vynikající seniorský klub. Bylo vybráno 16 seniorských klubů, které byly takto oceněni. Máme z toho obrovskou radost, že vlastně v Ostravě jsme byli jediní, v MS kraji ještě Paskov.

Celkově Sen Sen rozdělil 122 přístrojů. S tablety se teď senioři budou učit pracovat.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Získané tablety budou sloužit například i zde v budově radnice a to v rámci kurzu výuky na počítačích, který poběží v projektu Senioři učí seniory. První etapa proběhne zde na radnici od září do listopadu. Nyní už je kurz naplněný, ale počítáme i s vyhlášením dalšího. Další možností, se kterou počítáme na využití získaných tabletů je například jejich zapůjčení seniorům domů tak, aby byli v kontaktu třeba v případě toho, že se znovu objeví omezení v rámci prevence šíření koronaviru.”

Sen sen sdružuje více než 150 seniorských klubů v Česku a každoročně vyhlašuje Cenu Senior roku a pořádá Setkání ambasadorů a také například sportovní hry, pétanquové turnaje, nebo štafetové plavání „Přeplavme svůj La Manche“. Senioři z klubu Akord všechny výzvy přijímají.

Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory: “Plave nás 17, někdy 20. Samozřejmě chřipky nás taky zasáhly, ale těšíme se. Věřím, že ta aktivita není jenom La Manche, ale že zůstane i nadále. že plavání je blízké seniorům. Odlehčují klouby, kolena a každý se tady cítí lehce.”

Anketa: účastníci štafetového plavání:  Super, opravdu, člověk dělá něco pro své zdraví a to je potřebné.”

“Mi se podařilo tady proplavat více jak kilometr, To jsem v moři nikdy nemohl zaplavat. “Dneska mám 26 bazénků a je to super. Opravdu jsem nadšená, voda je super, je teplá, příjemně se plave, je tu super partie, takže je to fajn.”

“Konečně je to i v Ostravě, takže je to super pro seniory.”

Senior klub Akord se v Česku proslavil i soutěží Miss Babča, která se loni rozšířila i o Ostravského Štramáka.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry