Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Prostor za kinem Luna prošel revitalizací
  • Veřejné toalety se staly terčem vandalů
  • Hrabůvku ovládne kaskadérská motoshow Road circus
  • Radnice uspořádala Ekoden pro rodiny s dětmi

Prostor za kinem Luna prošel revitalizací

V Ostravě-Zábřehu skončila revitalizace prostoru za kinem Luna. Místo zarostlé zelení se změnilo v krásný prostor, kde mohou lidé nejen relaxovat, ale také sportovat. Vyrostl tady mimo jiné okruh pro inline bruslaře a parkourové hřiště.

Ostrava-Zábřeh roste do krásy. Aktuálně se změnil k nepoznání zanedbaný prostor za kinem Luna, jehož kompletní revitalizace začala loni v říjnu a vyžádala si 16 milionů korun.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Za tyto prostředky zde byl vybudován úplně nový prostor, který obsahuje jednak pingpongové stoly, dráhu, na které se mohou lidé pohybovat na kolečkových bruslích, nebo koloběžce. Byla vysázena nová zeleň, instalovány nové lavičky, pítko pro osvěžení nejen lidí, ale i psů.”

Nové jsou i chodníky a parkourové hřiště, které bylo jedním z prvních projektů participativního rozpočtu Náš Jih.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bohužel tento projekt se dočkal realizace až v letošním roce, kdy došlo k revitalizaci celého prostoru.”

Celý prostor se slavnostně otevře už 19. září a předvedou se i parkouristé. Ukážou vám vše, co se dá na těchto překážkách dělat.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bude zde exhibice, bude zde workshop, kde ukážou, jak to nářadí používat. Proběhne i malá soutěž a samozřejmě kdo by se chtěl přidat do sportovního oddílu k nim, bude srdečně zván.”

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Mě se to tady líbí hodně. Líbí se mi tady ty překážky.”

“Mě se líbí taky tady tyto překážky a ještě se mi líbí tady ta stěna. Jezdím tady na koloběžce a je tady fakt dobrý okruh.”

“Tohle je věc, která se skutečně podařila. Řekl bych, že to možná i dlouho trvalo, protože ty kolaudace byly možná několikanásobné, budiž. Dneska to tady stojí prostě a je to krásné, opravdu.”

“Teprve se jdu podívat, protože jsem tu ještě nebyla. Tak teď to chci s kočárkem objet a podívat se a myslím si, že to je hezké. Lavičky tady jsou na odpočinek.”

“Líbí se mi to, je to tady nové, ale jak dlouho vydrží. Je to pěkné ty lavičky, i ta zeleň je krásná.”

Už příští rok na jaře začne i revitalizace prostoru před nákupním centrem Kotva, kde se lidé dočkají nejen nových chodníků, ale i cyklostezky a mobiliáře.

---

Veřejné toalety se staly terčem vandalů

V Ostravě-Jihu je celkem 5 veřejných toalet. Kromě jedné z nich, a to u podchodu u Venuše, kterou radnice pronajala, se o všechny ostatní pravidelně starají Technické služby. Bohužel se stávají i terčem vandalů.

Veřejnou smart toaletu na prostranství u křižovatky ulic Výškovická a Čujkovova poničil zatím neznámý vandal. Vloupal se dovnitř a ulomil držáky na toaletní papír a utěrky a poškodil také zrcadlo, umyvadlo a další vybavení.

Pavel Moravec, mistr oddělení údržby a čištění komunikací, TSOJ p.o.: “Uklízíme ho také každý den. Doléváme vodu, doplňujeme papírové ubrousky, čistíme. Před nedávnem nám neznámý pachatel provedl vloupání do uvedeného WC, kde nám ho vlastně poškodil a zaneřádil a způsobil nám škodu asi kolem 12 tisíc korun.”

Teď už je vše opraveno a chytrá toaleta opět slouží lidem.

Veřejné toalety jsou v provozu 24 hodin denně, Platit v nich můžete kartou, esemeskou, nebo v hotovosti

Z další toalety u konečné tramvají na okraji Bělského lesa na ulici Svornosti si zase udělali noclehárnu lidé bez domova a někdo si odsud odnesl zrcadlo.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bohužel v poslední době se nám často stávalo, že na toalety v nočních hodinách vstupovali lidé, kteří si tady jednak chtěli uskladnit nějaké věci, nebo se snažili v objektu přespat. Z tohoto důvodu došlo k úpravě provozní doby těchto toalet, ale také následně proběhne i fyzická kontrola.”

Původně byly tyto veřejné toalety v provozu 24 hodin denně, aktuálně je mohou lidé využívat pouze do 8 hodin večer.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Veřejné toalety slouží návštěvníkům Bělského lesa od ledna tohoto roku. O tyto toalety je opravdu velký zájem, k dnešnímu dni evidujeme přes 3500 vstupů. Toalety se snažíme udržet jednak v čistotě. Probíhá zde denní úklid.”

Celý objekt, jehož součástí je i bistro, je také bezpečný. Nonstop ho střeží kamery, které jsou napojeny na městskou policii. Další veřejné toalety jsou v podchodu u polikliniky v Hrabůvce a na náměstí Ostrava-Jih. Mobilní toaletu najdete také u workoutového hřiště na ulici Zdeňka Chalabaly v části Bělský les.

---


Hrabůvku ovládne kaskadérská motoshow Road circus

Ulice Horní v Hrabůvce se opět stane místem oblíbené akce Road Circus. Uskuteční se už tuto sobotu v úseku mezi Dubinou a Bělským lesem a nabídne dechberoucí podívanou se spoustou novinek.

David Bryknar alias Jet mask, kaskadér: “Bude to rychlejší, zběsilejší a bude více programu, bude více atraktivních věcí, bude světové prvenství, bude spousta nečekaných věcí. Bude tam závodní auto, dopravní podnik nám dokonce chce zapůjčit Barborku, která kolem nás bude jezdit. Cirkus trochu jinak, který tam byl v loňském ročníku na chůdách pouze, tak vezmou trampolínu, kterou si dají na přívěs. Ten přívěs pojede a kluci na té trampolíně budou skákat. Takže hlavní grow závody motorek, sprinty. Potom tam budu já, kdy vlastně kluci z JS Racingu se uvolili k tomu, že mě za speciálním monopostem zkusí potáhnout trochu rychleji než jsem kdy jezdil.”

Jaroslav Surówka, závodní jezdec: “Hodně moc se těším, Doufám, že vyjde počasí. Bude to prvenství pro mě, že budu táhnout chlapa za sebou možná i ve 200 kilometrové rychlosti, tak doufám, že všechno dobře dopadne. Je to hodně rychlý speciál. Má 300 koní, 480 kilo asi zhruba, takže člověk jako autíčkář si dokáže představit, jak to jede.”

Předvedou se i bratři Peschelové, Šimpy Michal Holomek se svoji draftovací motorkou a k vidění budou i americká auta a emotion park s elektro kárama.

Všichni určitě přijďte, bude to velký adrenalin. Už od 12 hodin začnou vyřazovací jízdy a ten hlavní závod vypukne ve 4 odpoledne.

---

Radnice uspořádala Ekoden pro rodiny s dětmi

Radnice Ostravy-Jihu uspořádala ekologický den pro rodiny s dětmi. Uskutečnil se v areálu Bělského lesa ve spolupráci s OZO Ostrava a jejím cílem bylo ukázat lidem, jak správně nakládat s odpady.

V Bělském lese si přišli na své zejména rodiny s dětmi, a to na Ekodni s Ozem, který jim zábavnou formou přinesl nový pohled na třídění odpadu. Jde o akci, kterou se radnici Ostravy-Jihu podařilo finančně zajistit z úspěšného projektu Obec přátelská rodině, díky kterému získala 90 tisíc korun.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Smyslem této akce je přiblížit ekologii rodinám s dětmi, dětem. Děti si tady můžou vyzkoušet spoustu zábavných her, které se vážou k životnímu prostředí, recyklaci odpadů, můžou si tady vyzkoušet různé kvízy, různé soutěže. Je tady opravdu ta zábava nastavena tak, že tou hravou formou se tady může vzdělávat celá rodina.”

Lidé si na akci mohli vyzkoušet například odlévání svíček ze sojového vosku, nebo vysypávání kontejnerů

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “Máme tady poprvé postavený náš nový Reus stan, který propaguje naše loni postavené Reus centrum a jinak je tu spousta workshopů. Máme tady sázecí workshop, kde do starých hrníčků sázíme kytičky. Pak tady máme potisk tašek, které se hodí na opětovné použití, čili chceme ukázat lidem, že nakládání s odpady není jenom o třídění, ale také o předcházení vzniku odpadu.”

Veronika Kracíková, OZO Ostrava: “Na tomto stanovišti si můžou natisknout tašku, takovou tu textilku. Tu variantu místo těch igelitek , které prakticky bysme neměli podporovat. Takže máme tady různé slogany, šablony vyrobené a každý z účastníků akce si může natisknout podle sebe co se mu líbí.”

Na své si přišli i milovníci dobrého jídla. K ochutnání tady byly různé dobroty ze surovin od Potravinové banky, kterým dochází trvanlivost.

Jeroným Bartoš, firma Navzdory: “Ukazujeme právě, že i takové věci, které už třeba supermarkety vyřazují, se dají zpracovat na chutné a svěží pohoštění a jídlo. Máme kvašenou zeleninu, něco jako ala kimchi. Potom tam máme ajvar, což je pomazánka z pečených paprik s bylinkami, česnekem. Gazpacho polévka, studená španělská specialita a ještě máme na másle dělané chlebové tyčinky se skořicovým cukrem.”

Anketa: návštěvníci akce: “My jsme si vyrobili tašku, Paťo řekni. Neválej se po ulici. A druhá. Neválej se rybám v žaludku. No, podobné. Vyzkoušeli jsme si popelářské auto. Já ne, já nechci být popelářem, ale je to super.”

“Vyzkoušel jsem si jenom skákací hrad a líbí se mi tady to popelářské auto a ten skákací hrad.”

“Byli jsme zatím s malým na té skluzavce tam, skákací hrad, vyrobili jsme si tašku, máme květinku a vyrábíme svíčku.”

“Teďka jsme přišli, začali jsme u prvního stánku a vyrobili jsme si tašku s pěkným nápisem Už dnes myslím na zítřek.”

Ekoden si díky slunečnému počasí užily stovky lidí.

---Mohlo by Vás také zajímat