Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Jih

Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Andrey Holeszové a kameramana Pavla Straky
  • Infocentrum na Náměstí Ostrava-Jih asistuje už 6 let
  • Projekt „Po škole na kole“ měl premiéru v Bělském lese
  • Jubilejní kolonie se proměnila v prvorepublikové korzo

Infocentrum na Náměstí Ostrava-Jih asistuje už 6 let

Infocentrum na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce v červnu slaví šest let svého provozu. Za dobu své existence se stalo přirozeným centrem, kam si lidé chodí pro informace a tipy na zajímavé aktivity ve městě. Je zde také umístěn veřejně přístupný defibrilátor, který může v případě náhlé zástavy srdce pomoci k záchraně života.

Během dne ho navštíví dvě až tři stovky lidí a ročně tak obslouží až sto tisíc klientů. Řeč je o Informačním centru na náměstí Ostrava-Jih, které zde funguje již šestým rokem.

Tereza Hrabovská, pracovnice infocentra: „Hlavně tady nabízíme lidem služby, že jim poskytujeme informace po Ostravě, dáváme jim tady různé typy na výlety, dále například prodáváme různé vstupenky na kulturní akce, divadla. Tady v rámci celé Ostravy, ale i celorepublikově. Dále k tomu tady máme i služby dopravního podniku Ostrava, takže zákazníci k nám tady chodí i s různými dotazy ohledně odis karet, nebo je například i vyrábíme, prodáváme měsíčníky a další. Lidé si k nám chodí velmi často i zakupovat náš suvenýrový sortiment. Nejčastěji, co takhle jako kupují jsou samozřejmě i publikace, které tady máme právě třeba od pana Přendíka.“

anketa, návštěvníci infocentra: „Jak se vám tady líbí ty služby?“ – „No to je raz, dva, podívejte se, jak to šlo rychle. Bez problému, včera jsem taky byla a paní též okamžitě a šup, šup a bylo to.“

anketa, návštěvníci infocentra: „Já bych řekl, že to je snad jediná organizace, která funguje bez chyby.“

Infocentrum na začátku června oslavilo své šesté výročí.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Za tu dobu se díky výborné spolupráci s kulturními i společenskými partnery stalo takovým přirozeným centrem dění na Jihu. Lidé si sem chodí pro informace, vstupenky i suvenýry a při velkých akcích na náměstí funguje také o víkendech a svátcích. Infocentrum patří mezi první místa, kde jsme pro veřejnost zpřístupnili také defibrilátory.“

Tereza Hrabovská, pracovnice infocentra: „Ze začátku to upřímně bylo takové, že dost lidí ani nevědělo, že tady jsme, ale myslím si, že to místo, kde jsme postaveni, je právě jako velmi dobře umístěné. Je to totiž velmi frekventované místo, takže lidé se k nám dostanou z různých částí Ostravy-Jihu a stojí tady autobusy, tramvaje, takže opravdu jsme tady na očích.“

stup: Infocentrum na náměstí Ostrava-Jih je otevřeno ve všední dny, a to od osmi rána do půl šesté večer.

---

Projekt „Po škole na kole“ měl premiéru v Bělském lese

Do Bělského v Ostravě lesa dorazilo 170 dětí z 9 škol, aby si užily pilotní projekt Po škole na kole. Na malé cyklisty čekalo 21 stanovišť, kde si vyzkoušeli jízdu zručnosti, první pomoc, poznávání dopravních značek, týmové výzvy i kreativní úkoly.

Bezpečně, chytře a s radostí. To je heslo projektu Po škole na kole Základní školy Horymírova, jehož cílem je hravou formou naučit děti základní dovednosti a pravidla bezpečné jízdy na kole. Vyvrcholení projektu se konalo formou soutěže v ostravském Bělském lese.

Petra Hladíková, ředitelka pořadatelské ZŠ Horymírova: „Sezvali jsme školy na Jihu, aby se zúčastnili, aby si prohlídli náš projekt, který je úplně nový.“

Na malé cyklisty čekalo 21 stanovišť.

Martin Šima, spoluorganizátor akce: „Bude tady mistr balance, to znamená zvládnutí kola v technických překážkách. Bude tady zdravotní část, kdy budou se učit základní ošetření, aby věděli, co mají dělat, když náhodou se stane kamarádovi nějaký úraz. Budou se učit nebo soutěžit v poznávání dopravních značek. Budou malovat kolo svých snů a budou také společně se účastnit takového, říkáme tomu, parťák, kdy musí spolupracovat se svým kamarádem, tak aby mu třeba pomohli v nějakých nesnázích.“

Petra Hladíková, ředitelka pořadatelské ZŠ Horymírova: „Děti, které splní soutěži v týmech, takže ten tým, který splní to dané stanoviště, dostane na takové cyklo pasy vlastně bodíky. Pokud splní všechny bodíky, tak každé dítě by mělo dostat v rámci toho cyklistickou přilbu.“

Akce se zúčastnilo 170 dětí z devíti škol Ostravy-Jihu.

anketa, účastníci akce: „Já jezdím většinou na nějaké výlety, třeba jednou za měsíc nebo někdy i do školy na kole.“ – „Já jezdím tak podobně, dokonce jsme dvakrát i na skautské družinovce jeli na kole.“

anketa, účastníci akce: „Většinou o víkendu, když je teplo, tak jezdíme s rodiči o víkendu na kole. Těšil jsem se, protože tady já rád jezdím na kole a jsou tady různé stanoviště a rád sportuju.“

Radim Ivan (ODS/SPOLU), místostarosta MOb Ostrava – Jih: „Doufáme, že nám to přinese spoustu mladých městských cyklistů, protože ten pohyb po městě v budoucnosti bude především na kole, samozřejmě i hodně pěšky a městskou hromadnou dopravou. Ten trend je jasný a my jsme rádi, že tady tahle městská mobilita se podporuje vlastně už od základní školy, protože samozřejmě, čím dříve se naučí děcka na tom škole jezdit bezpečně i ve městě, tak tím bude méně nehod.“

Vzhledem k obrovskému zájmu o akci, její organizátoři ze základní školy Horymírova předpokládají, že se bude opakovat i v příštím roce.

---

Jubilejní kolonie se proměnila v prvorepublikové korzo

Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce se již posedmé na jeden celý den proměnila v elegantní, prvorepublikové korzo. První červnovou sobotu ji zaplnila promenáda, která návštěvníky navrátila v čase do 20.-30. let minulého století.

Hudba, tanec, zábava, dobré jídlo a pití, ale zejména jedinečná atmosféra dob minulých. To vše a více přinesla návštěvníkům historické Jubilejní kolonie v Ostravě speciální promenáda, která je navrátila do období první republiky. Slunečný den zahájila labužnická snídaně, kterou hudebně doprovázela trojice violoncellistů.

Gabriela Gödelová, ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Naším cílem bylo vytvořit den z návratu do času, kdy laskavost a šarm byly společenskou normou. To je krédo naší akce, která se odehrává zde v malebných kulisách Jubilejní kolonie. A ten program, který jsme tady v rámci té hlavní ulice, ale i všech dvorků v okolí připravili, je opravdu pestrý a je zaměřený jak pro návštěvníky, kteří si chtějí užít tu noblesu, tak pro děti. Můžou si tady vyzkoušet třeba i to, jak se kdysi pralo na valše, můžou si tady poslechnout dobovou hudbu. Myslím, že těch zážitků je připraveno opravdu hodně a kdo má rad tajemství, tak by měl určitě zamířit do muzea a do dvora u našeho bytového muzea, kde je tajemný program připraven od začátku až do noční hodiny. V šapitó se v průběhu dne odehrají hned dvě pohádky pro děti a dospělí určitě ocení performativní poezie v podobě slam poetry.“

Bohatý program jubilejní kolonii zaplnil až do desíti hodin večer.

anketa, návštěvníci promenády: „Jsme tady několikátý ročník, protože bydlíme tady na Edisonově ulici, máme to kousek a je to skvělá akce, moc se nám to líbí, každý rok mají jiný program, je to perfektní.

anketa, návštěvníci promenády: „My jsme přijeli z Poruby, na tuto akci našla moje žena, takže hlavně pro prcka nějaké vyžití. Zatím se tady možná baví, už je zmalovaný, takže asi v pohodě. Já jako Ostravák už jsem tady párkrát procházel, takže tady to je nádherné.

anketa, návštěvníci promenády: „Já jsem z Brna, takže děkuji za milé pozvání tady v Ostravě na takový krásný den do historie První republiky a já jsem teda nadšená.“

anketa, návštěvníci promenády: „Oslavili jsme padesátiny a tak jsem kamarádce chtěla udělat hezký den. A to se myslím povedlo, počasí se taky povedlo úplně úžasně a tady ty budovy jsou úžasné a k tomu se to úplně hodí, takže máme úžasný víkend.“

Martin Bednář (ANO), starosta Ostravy-Jihu: “Byla vytvořena nádherná tradice, promenáda v v Jubilejní kolonii, a letos to už zcela zařizuje naše příspěvková organizace Kulturního zařízení Ostrava-Jih. Přišly se zajímavými nápady a myslím si, že kdo tady dneska dorazil, udělal velmi dobře. Začalo to senzační snídání. Je tady možnost si vyprat prádlo na původní valše, odvést si trakaře s uhlím a další zážitky pro opět rodiny s dětmi. Je tady příjemná atmosféra a navíc Kulturní zařízení Ostrava-Jih objednalo i skvělé počasí, takže dnešní den si tady mohli všichni skvělé užít.“

Sedmý ročník Promenády v Jubilejní kolonii se do kroniky zapíše nejen bohatým programem, ale i rekordní návštěvností: za celou sobotu se ulicí prošlo na dva tisíce lidí. Organizátoři tedy už nyní zájemce lákají na příští ročník akce.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Ostrava-Jih
16. června 2026, 16:40

Infocentrum na Náměstí Ostrava-Jih asistuje už 6 let

Infocentrum na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce v červnu slaví šest let svého provozu. Za dobu své existence se stalo přirozeným centrem, kam si lidé chodí pro informace a tipy na zajímavé aktivity ve městě. Je zde také umístěn veřejně přístupný defibrilátor, který může v případě náhlé zástavy srdce pomoci k záchraně života.

Během dne ho navštíví dvě až tři stovky lidí a ročně tak obslouží až sto tisíc klientů. Řeč je o Informačním centru na náměstí Ostrava-Jih, které zde funguje již šestým rokem.

Tereza Hrabovská, pracovnice infocentra: „Hlavně tady nabízíme lidem služby, že jim poskytujeme informace po Ostravě, dáváme jim tady různé typy na výlety, dále například prodáváme různé vstupenky na kulturní akce, divadla. Tady v rámci celé Ostravy, ale i celorepublikově. Dále k tomu tady máme i služby dopravního podniku Ostrava, takže zákazníci k nám tady chodí i s různými dotazy ohledně odis karet, nebo je například i vyrábíme, prodáváme měsíčníky a další. Lidé si k nám chodí velmi často i zakupovat náš suvenýrový sortiment. Nejčastěji, co takhle jako kupují jsou samozřejmě i publikace, které tady máme právě třeba od pana Přendíka.“

anketa, návštěvníci infocentra: „Jak se vám tady líbí ty služby?“ – „No to je raz, dva, podívejte se, jak to šlo rychle. Bez problému, včera jsem taky byla a paní též okamžitě a šup, šup a bylo to.“

anketa, návštěvníci infocentra: „Já bych řekl, že to je snad jediná organizace, která funguje bez chyby.“

Infocentrum na začátku června oslavilo své šesté výročí.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Za tu dobu se díky výborné spolupráci s kulturními i společenskými partnery stalo takovým přirozeným centrem dění na Jihu. Lidé si sem chodí pro informace, vstupenky i suvenýry a při velkých akcích na náměstí funguje také o víkendech a svátcích. Infocentrum patří mezi první místa, kde jsme pro veřejnost zpřístupnili také defibrilátory.“

Tereza Hrabovská, pracovnice infocentra: „Ze začátku to upřímně bylo takové, že dost lidí ani nevědělo, že tady jsme, ale myslím si, že to místo, kde jsme postaveni, je právě jako velmi dobře umístěné. Je to totiž velmi frekventované místo, takže lidé se k nám dostanou z různých částí Ostravy-Jihu a stojí tady autobusy, tramvaje, takže opravdu jsme tady na očích.“

stup: Infocentrum na náměstí Ostrava-Jih je otevřeno ve všední dny, a to od osmi rána do půl šesté večer.

---

Projekt „Po škole na kole“ měl premiéru v Bělském lese

Do Bělského v Ostravě lesa dorazilo 170 dětí z 9 škol, aby si užily pilotní projekt Po škole na kole. Na malé cyklisty čekalo 21 stanovišť, kde si vyzkoušeli jízdu zručnosti, první pomoc, poznávání dopravních značek, týmové výzvy i kreativní úkoly.

Bezpečně, chytře a s radostí. To je heslo projektu Po škole na kole Základní školy Horymírova, jehož cílem je hravou formou naučit děti základní dovednosti a pravidla bezpečné jízdy na kole. Vyvrcholení projektu se konalo formou soutěže v ostravském Bělském lese.

Petra Hladíková, ředitelka pořadatelské ZŠ Horymírova: „Sezvali jsme školy na Jihu, aby se zúčastnili, aby si prohlídli náš projekt, který je úplně nový.“

Na malé cyklisty čekalo 21 stanovišť.

Martin Šima, spoluorganizátor akce: „Bude tady mistr balance, to znamená zvládnutí kola v technických překážkách. Bude tady zdravotní část, kdy budou se učit základní ošetření, aby věděli, co mají dělat, když náhodou se stane kamarádovi nějaký úraz. Budou se učit nebo soutěžit v poznávání dopravních značek. Budou malovat kolo svých snů a budou také společně se účastnit takového, říkáme tomu, parťák, kdy musí spolupracovat se svým kamarádem, tak aby mu třeba pomohli v nějakých nesnázích.“

Petra Hladíková, ředitelka pořadatelské ZŠ Horymírova: „Děti, které splní soutěži v týmech, takže ten tým, který splní to dané stanoviště, dostane na takové cyklo pasy vlastně bodíky. Pokud splní všechny bodíky, tak každé dítě by mělo dostat v rámci toho cyklistickou přilbu.“

Akce se zúčastnilo 170 dětí z devíti škol Ostravy-Jihu.

anketa, účastníci akce: „Já jezdím většinou na nějaké výlety, třeba jednou za měsíc nebo někdy i do školy na kole.“ – „Já jezdím tak podobně, dokonce jsme dvakrát i na skautské družinovce jeli na kole.“

anketa, účastníci akce: „Většinou o víkendu, když je teplo, tak jezdíme s rodiči o víkendu na kole. Těšil jsem se, protože tady já rád jezdím na kole a jsou tady různé stanoviště a rád sportuju.“

Radim Ivan (ODS/SPOLU), místostarosta MOb Ostrava – Jih: „Doufáme, že nám to přinese spoustu mladých městských cyklistů, protože ten pohyb po městě v budoucnosti bude především na kole, samozřejmě i hodně pěšky a městskou hromadnou dopravou. Ten trend je jasný a my jsme rádi, že tady tahle městská mobilita se podporuje vlastně už od základní školy, protože samozřejmě, čím dříve se naučí děcka na tom škole jezdit bezpečně i ve městě, tak tím bude méně nehod.“

Vzhledem k obrovskému zájmu o akci, její organizátoři ze základní školy Horymírova předpokládají, že se bude opakovat i v příštím roce.

---

Jubilejní kolonie se proměnila v prvorepublikové korzo

Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce se již posedmé na jeden celý den proměnila v elegantní, prvorepublikové korzo. První červnovou sobotu ji zaplnila promenáda, která návštěvníky navrátila v čase do 20.-30. let minulého století.

Hudba, tanec, zábava, dobré jídlo a pití, ale zejména jedinečná atmosféra dob minulých. To vše a více přinesla návštěvníkům historické Jubilejní kolonie v Ostravě speciální promenáda, která je navrátila do období první republiky. Slunečný den zahájila labužnická snídaně, kterou hudebně doprovázela trojice violoncellistů.

Gabriela Gödelová, ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Naším cílem bylo vytvořit den z návratu do času, kdy laskavost a šarm byly společenskou normou. To je krédo naší akce, která se odehrává zde v malebných kulisách Jubilejní kolonie. A ten program, který jsme tady v rámci té hlavní ulice, ale i všech dvorků v okolí připravili, je opravdu pestrý a je zaměřený jak pro návštěvníky, kteří si chtějí užít tu noblesu, tak pro děti. Můžou si tady vyzkoušet třeba i to, jak se kdysi pralo na valše, můžou si tady poslechnout dobovou hudbu. Myslím, že těch zážitků je připraveno opravdu hodně a kdo má rad tajemství, tak by měl určitě zamířit do muzea a do dvora u našeho bytového muzea, kde je tajemný program připraven od začátku až do noční hodiny. V šapitó se v průběhu dne odehrají hned dvě pohádky pro děti a dospělí určitě ocení performativní poezie v podobě slam poetry.“

Bohatý program jubilejní kolonii zaplnil až do desíti hodin večer.

anketa, návštěvníci promenády: „Jsme tady několikátý ročník, protože bydlíme tady na Edisonově ulici, máme to kousek a je to skvělá akce, moc se nám to líbí, každý rok mají jiný program, je to perfektní.

anketa, návštěvníci promenády: „My jsme přijeli z Poruby, na tuto akci našla moje žena, takže hlavně pro prcka nějaké vyžití. Zatím se tady možná baví, už je zmalovaný, takže asi v pohodě. Já jako Ostravák už jsem tady párkrát procházel, takže tady to je nádherné.

anketa, návštěvníci promenády: „Já jsem z Brna, takže děkuji za milé pozvání tady v Ostravě na takový krásný den do historie První republiky a já jsem teda nadšená.“

anketa, návštěvníci promenády: „Oslavili jsme padesátiny a tak jsem kamarádce chtěla udělat hezký den. A to se myslím povedlo, počasí se taky povedlo úplně úžasně a tady ty budovy jsou úžasné a k tomu se to úplně hodí, takže máme úžasný víkend.“

Martin Bednář (ANO), starosta Ostravy-Jihu: “Byla vytvořena nádherná tradice, promenáda v v Jubilejní kolonii, a letos to už zcela zařizuje naše příspěvková organizace Kulturního zařízení Ostrava-Jih. Přišly se zajímavými nápady a myslím si, že kdo tady dneska dorazil, udělal velmi dobře. Začalo to senzační snídání. Je tady možnost si vyprat prádlo na původní valše, odvést si trakaře s uhlím a další zážitky pro opět rodiny s dětmi. Je tady příjemná atmosféra a navíc Kulturní zařízení Ostrava-Jih objednalo i skvělé počasí, takže dnešní den si tady mohli všichni skvělé užít.“

Sedmý ročník Promenády v Jubilejní kolonii se do kroniky zapíše nejen bohatým programem, ale i rekordní návštěvností: za celou sobotu se ulicí prošlo na dva tisíce lidí. Organizátoři tedy už nyní zájemce lákají na příští ročník akce.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres-ostrava-jih/expres-ostrava-jih-16-06-2026-16-44