Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu uklízí spadané listí
  • MŠ Dvorského má nové 3D hřiště
  • Žáci 8. a 9. tříd se utkali v atletických disciplínách

V Ostravě-Jihu uklízí spadané listí

V Ostravě-Jihu začal sběr spadaného listí. Probíhá průběžně v celém obvodu poté, co přijdou první mrazíky. Listí se uklízí jak strojově, tak i ručně, Loni sesbírali téměř 500 tun.

Pracovníci Technických služeb v minulých dnech zahájili podzimní sběr spadaného listí. Na starost mají komunikace 3. a 4. tříd a zelené plochy v obvodu. Tam, kam se nedostanou stroje, přichází na řadu hrábě, nebo lopaty. Jedná se o nepřístupné plochy především pod stromy a keři nebo kolem městského mobiliáře.

Zdeněk Hübner (OSTRAVAK), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “To probíhá stejnými stroji jako když se kosí tráva. To znamená, mnoho občanů je zmateno, že my vlastně na podzim kosíme, ale to není pravda. My pouze sbíráme listí. Na sběr listí z těch zelených ploch využíváme firmy, které nám standardně dělají kosení přes běžné vegetační období. Na sběr listí z komunikací 3. a 4. tříd využíváme naše Technické služby, které mají jednak ty sběrače, ty prachosběry, které se akorát přestrojí a sbírají listí.”

Sběr listí probíhá od konce října až do začátku prosince. Vše záleží na počasí.

Zdeněk Hübner (OSTRAVAK), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Podle těch povětrnostních podmínek předpokládám, že buď uděláme ještě jedno v listopadu, nebo když nenasněží, tak ještě jedno potom v prosinci a z těch komunikací samozřejmě to odstraňujeme průběžně. Protože jednak nám to může sfoukávat vítr. A jednak ten spád toho listí je průběžný. Ne každý strom opadá při tom prvním mrazíku.”

Adam Gažík, Technické služby Ostrava-Jih: “Když prší, tak se to dělat nedá. Lepí se to, plus kolem aut, když to děláme, tak auta jsou zašpiněné. Máme na starost kolem aut, příjezdové chodníky, plochy často nejen kolem baráků a tak. Je toho dost, ale co se dá dělat. Musíme dělat. Nevím přesně, jaký to má výkon, ale je to dost silné.”

Listí se ovšem neuklízí všude. Radnice totiž myslí i na ježky, kteří ho potřebují hromadě k přezimování. Na tato místa upozorňují cedule s nápisem Spinkají tu ježci.

Zdeněk Hübner (OSTRAVAK), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Necháváme vlastně na těchto místech trošičku listí, abychom tam mohli nechat v klidu přezimovat ježky. Tato iniciativa vznikla, tuším, před 4 lety a my jsme letos k těmto standardním třem místům na ulici Pavlovova, 29. dubna a Sadu družby, přidali ještě tuto u Gymnázia Františka Hajdy.”

Místům označeným těmito cedulemi se pro vyhýbejte a nechte ježky v klidu spát.

---

MŠ Dvorského má nové 3D hřiště

Mateřská škola Dvorského na sídlišti Bělský les má nové 3D hřiště. Jde o první takové hřiště v Ostravě. Vybudována bylo v areálu zahrady díky participativnímu rozpočtu Náš Jih.

Na zahradě MŠ Dvorského slavnostně otevřeli nové 3D dětské hřiště. Jde o vítězný projekt participativního rozpočtu Náš Jih z loňského roku s názvem Na zahradě naší školky, nenudí se kluci, holky. Vzniklo na nevyužívané asfaltové ploše za bezmála 850 tisíc korun.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Je to projekt, který uspěl v loňském hlasování na zahradě MŠ Dvorského a je tady toto pěkné 3D hřiště, které údajně je jedno z prvních vůbec v Ostravě ve školkách k dispozici v tomto tvaru.”

Jana Lunkmossová, zástupce ředitele pro předškolní výchovu, autorka projektu: “Je tady trojitý tunel, trampolína, tady mají silnici, semafory, skákacího panáka. Vzadu je housenka, která má vyvýšené kameny, kdy děti se učí stabilitě. Je tady skluzavka a taková malá horolezecká stěna. Žádné takové hřiště jsme neměli.”

Anketa: děti MŠ Dvorského: “Nejvíce se mi líbí trampolína. Vyzkoušela jsem si i klouzačku. Líbí se mi to moc.”

“Mi se líbí nejvíc trampolína a skluzavka a tunel.”

“Mě se nejvíc líbí tunel, trampolína, všechno.”

Nové hřiště bude sloužit nejen dětem ze školky, ale v odpoledních hodinách, o víkendech, svátcích a také o prázdninách ho od příštího jara budou moci využívat i děti z širokého okolí.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Všechny projekty, které se týkaly venkovních prostor škol, které prošly participativním rozpočtem, vždycky slouží i široké veřejnosti a pohyb na těchto hřištích je bezpečný, protože městský obvod ve spolupráci s řediteli škol využívá finanční dotace prevence kriminality ze statutárního města Ostravy i městského obvodu Ostravy-Jih na zřízení pozice správce těchto hřišť.”

MŠ Dvorského vyhrála i v letošním ročníku participativního rozpočtu a v příštím roce tak na její zahradě vznikne i dětský přírodní ráj.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Občas se ozvou hlasy, že to není úplně v pořádku, aby hlasovaly školy, že mají velký potenciál, ale nicméně dokud nebude hlasujících z řad občanů alespoň 10 tisíc, tak nechceme nějakým způsobem toto omezovat a každý projekt, který je následně zpřístupněn veřejnosti, se může do našeho participativního rozpočtu přihlásit.”

Vůbec nejvíce hlasů letos získal parčík na smyčce u Dubiny, který bude realizován v příštím roce. O dalších vítězných projektech letošního ročníku projektu Náš Jih se dozvíte příště.

---

Žáci 8. a 9. tříd se utkali v atletických disciplínách

V Ostravě-Jihu se uskutečnil už 5. ročník atletických přeborů základních škol. Účast letos poznamenala pandemie koronaviru. Své žáky na ně vyslalo jen pět školských zařízení.

V atletické hale města Ostravy si zasportovaly děti základních škol nejen z Ostravy-Jihu. Žáci 8.a 9.třít se tady utkali v už tradičních atletických přeborech. Letošního 5. ročníku jich bylo kvůli covidu o něco méně.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ Dvorského: “My jsme velmi rádi, že školy se zúčastnily. Sice to není v takovém počtu jako vždycky, ale i v této době, kdy jsou karantény a kdy to omezení určitým způsobem je, které je, tak jsme rádi, že některé školy vyslaly své sportovní žáky, kteří mohou soutěžit a to nás velmi těší. My jsme vyslali dvě družstva, to znamená, máme i dívky i chlapce a jak slyšíte za mnou, jsme se umístili na pěkném 1. místě. Takže jsem velmi rád, že reprezentují tak pěkně naši školu.”

Školáci se utkali v 6 disciplínách. A to ve skoku vysokém a dalekém, vrhu koulí, štafetě, sprintu a běhu. Závodilo se jak individuálně tak ve smíšených družstvech. Někteří svými výkony hodně překvapili.

Martin Olšer, trenér Atletiky Vítkovice: “Žáci všech škol byli dneska úplně úžasní, strašně moc se snažili a hlavně je to strašně moc bavilo. Tady byly děti, které v podstatě byly atleticky nepolíbené a předvedly pěkné výkony třeba ve vrhu koulí, ve skoku vysokém a já doufám, že ty děti, které nějaké výkony předvedly, to mají i z toho, že se neustále snaží s rodiči sportovat a mají k pohybu blízko. Že to možná pramenilo z toho, ale určitě by se tady našli talenti, kteří by mohli dál pokračovat v atletice.”

Dagmar Hrabovská (OSTRAVAK), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Opravdu chceme, aby tyto přebory se staly tradicí v rámci obvodu Ostrava-Jih, aby děti, které třeba nesportují vrcholově, si mohly sportovní aktivity osahat a mohly je prezentovat v profi atletické hale. Myslím, že i to prostředí potom bude motivovat dál děti ke sportování.”

Anketa: žáci 8. a 9. tříd ZŠ: “Ve vrhu koulí a jsem velice ráda. Já jsem ráda, že jsem odvrhla to, co jsem chtěla. Sice mohlo být víc, ale i tak mám radost. Já se tomu věnuju už 3. rokem, takže dobrý.”

“Medaili mám za osmistovku, je to za 3. místo a tento závod mě hodně bavil. Já chodím na atletiku a tohle se mi zdálo lepší než na atletice. Baví mě i hod kriketovým míčkem.”

“Bylo to dobré. Hlavně jsem si užil to, že jsem nepsal test z chemie, ale závody byly taky hodně dobré. Medaile máme ze štafety, skoku dalekého a z hodu koulí, vrhem.//Ta štafeta byla napínavá.”

“Já jsem měl běh na 60 metrů, to jsem byl 3. místo. Teďka jsem běhal štafetu, to bylo za druhé místo a bavilo mě to celkem, užil jsem si to, Je to dobrý zážitek a doporučuju to zkusit všem.”

“Užil jsem si to hodně hodně moc. Nejdřív jsem běžel 60 m sprinty. To jsem věřil, že vyhraju, protože naše škola je nejlepší, Dvorského.”

Talentovaní školáci, kteří se chtěli v atletice, tedy královně sportu, dál rozvíjet, dostali možnost přihlásit se do atletického oddílu SSK Vítkovice.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat