Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Rehánka
  • Ples seniorů v kulturním domě Akord
  • Protidrogový vlak opět přijede do Ostravy
  • Přednášky o historii obvodu

Ples seniorů v kulturním domě Akord

V Ostravě-Jihu si zaplesali senioři. Na už 5. ročník Plesu seniorů se jich sešly stovky a zaplnily tak celý velký sál kulturního domu Akord.

Kulturní dům Akord zaplnili senioři nejen z celé Ostravy, ale i okolních měst a obcí. Bavili se tady na už tradičním a vyhlášeném Plesu seniorů, který nabídl bohatý kulturní program. Hlavní hvězdou byla populární zpěvačka Leona Machálková.  

“5.ročník Plesu seniorů jsme zdárně zahájili a já musím říct, že se vždy na něho moc těším, protože je naplněný perfektní náladou, chutí do tance a my za městský obvod Ostrava-Jih jsme velice rádi, že takovou akci můžeme připravit a je to vlastně takové doplnění, nebo vyvrcholení všech akcí pro seniory, které  připravujeme,” uvádí Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih

“Zahajuje nám Krokodýl, taneční skupina mažoretky, no a pak jsme měli takovou krátkou scénku s panem Kačorem, no a nyní už se to rozjelo, začali jsme valčíkem a nyní už jsou všichni na parketu. Hlavním tahákem v 16 hodin bude Leona Machálková, takže se na ni všichni těšíme,” popisuje program Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory

O ples seniorů je vždy obrovský zájem a vstupenky jsou během pár dnů od zahájení prodeje pryč. Ne jinak tomu bylo i letos.

“My jsme dali vstupenky první úterý v lednu na senior klubu k dispozici, aby si mohli naši senioři koupit, no a do týdne, nebo do 9 dnů opravdu mi sdělovali, že už vstupenky nemají. Takže pak čekali, pokud někdo z důvodu třeba chřipky nevrátí,” říká 

“S účastí jsem nesmírně spokojená. Sál je skutečně plný, lístky byly vyprodané a těší nás, že vlastně plese seniorů se stal takovou tradicí, tradicí nejen pro občany městského obvodu Ostrava.Jih, ale také pro občany z celé Ostravy i z přilehlých obcí. Takže to nás opravdu těší,” má radost Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih

“Zatím to vypadá zajímavě. Myslím, že to bude dobrá zábava.///Na plese poprvé, ale chodím tady na jógu, na různé aktivity.”

“Super, nemůžu si vynachválit tu situaci, která tady je. Úžasné. My jsme senioři, tak ať nás Evženka podpoří, to jsem já, tak do toho jdu celým tělem.”

“No krásné, už počtvrté. Výborné. Hodně program je krásný, bohatý, hudba je hezká  a my rádi tancujeme, tak se tu vytancujeme pořádně.” 

“To je náš předsvatební ples. Žádné takoví, my jsme jenom kamarádi z mládí.”

“Já už jsme tady asi popáté a je to tu úžasné. Je to tu rok od roku hezčí a hezčí. Všem bych přála, aby něco takového pěkného zažívali. Je to moc krásné.”

“Líbí se nám, jsme pravidelní návštěvníci, chodíme na ty seniorské úterky, soutěžíme v babči, ve štramákovi, Já jsem loni štramáka vyhrál, takže se letos těším na další ročník, kdo nás překvapí. Je to vynikající.”

“Je to super, nádhera, úplná fantazie, kočky tady jsou krásné, ještě by potřebovaly více těch partnerů. Ale je to docela malé, protože kdyby jsme všichni šli na ten plac, tak by jsme stáli možná jak ti dnešní moderní mladí.”

Součástí plesu byla i bohatá tombola, na kterou přispěl nejen obvod Ostrava-Jih, ale i radnice z jiných částí Ostravy a také také MS kraj a různé firmy. Hlavní cenou byl zájezd do Chorvatska. Už 28. února se můžete těšit na reprezentační ples městského obvodu Ostrava-Jih, který se bude odehrávat ve styly Když hvězdy tančí. V prodeji už je jen pár volných vstupenek.

---

Protidrogový vlak opět přijede do Ostravy

Školáci z Jihu budou mít opět možnost prohlédnout si zcela zdarma unikátní protidrogový vlak. Ten se pro žáky základních škol z celého obvodu otevře ve dnech 11. a 12.března. Odpoledne pak bude otevřen pro rodiče s dětmi z Jihu.

Revolution train opět zavítá do Ostravy, konkrétně na nádraží ve Svinově. Jeho cílem je odradit děti a mládež od užívání jakýchkoli drog. Školáci si postupně projdou šesti vagóny. Jeden z nich imituje například vězeňskou celu, další drogové doupě, jiný zase tragickou nehodu. Všechny mají společné jmenovatele, alkohol a drogy. 

„Výhodou našeho programu je, že kromě toho, že máme návazné programy, tak zároveň zpracováváme data, ptáme se tedy dětí, co dělají ve volném čase, s jakými drogami se setkávají,“říká Pavel Tůma, autor projektu

Školáci z Jihu si vlakem poprvé prošli loni a jeho návštěvu uvítali. 

“Bylo to pěkné Asi ty drogy na mě zapůsobily nejvíce Největší strach asi o to.”

“Bylo to poučné hlavně a bylo to pěkné.”

“Bylo to hodně pěkné a přijde mi lepší, že to takhle vidíme pěkně znázorněno ,než ve škole, kde nám o tom povídají učitelé a nic o tom vlastně neví, protože si tím neprošli “

“Já si myslím, že to bylo taky pěkné a že to bylo hodně poučné”

“Bylo to hezké, poučné a je to jako dobré že to udělali tak, jakože to můžeme fakt vidět a ne třeba jenom o tom slyšet.”

“Určitě je to hodně poučné, znám spoustu lidí, někteří členy  mé rodiny také byli závislí na drogách. Zrovna taťka před dvěma měsíci vyšel z protidrogové léčebny už zcela zdráv a jsem ráda, že si prošel takovou životní zkouškou, určitě může být lepším otcem”

Protidrogový vlak Je určen pro děti od 12 do 17 let, mohou ho ale navštívit i mladší děti se svými rodiči. V Česku děti získávají první zkušenosti s alkoholem a tabákem právě už před desátým rokem svého života.

---

Přednášky o historii obvodu

V lednu odstartovaly pravidelné přednášky o historii městského obvodu Ostrava-Jih. Probíhat budou každou poslední středu v měsíci přímo na radnici.

Už 26.února jste zváni na další z pravidelných přednášek. Začne v půl 6. přímo na radnici a tématem bude tentokrát voda v dějinách Jihu. 

“V této 90 minutové přednášce se zaměřím na běžná témata, která mají něco společného s vodou. Určitě si budeme povídat o řekách Odře a Ostravici, které vymezují východní a západní stranu obvodu, připomeneme různé výletní restaurace a plovárny v okolí Odry. Zaměřím se zároveň i na menší toky jako byl třeba zim nebo Zábřežka, které jsou dneska už vyschlé. V souvislosti s těmi vodními toky také nemohu opomenout zdejší rozvinuté rybníkářství, které má své počátky někdy v 15.století a zaniklo do roku 1800, “ uvádí Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih

Dozvíte se i různé kuriozity, například o studni na zámku v Zábřehu nebo o druhém moravsko-ostravském vodovodu, který byl vybudován ve 30.letech v Bělském lese a dodnes funguje. 

“No a posledním takovým oblíbeným tématem jsou povodně, takže všechny známé povodně zejména na Odře a Ostravici tady v této přednášce připomenu,” říká Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih

Další přednáška se pak uskuteční 25.března a bude zaměřena na sídliště Nová Hrabůvka

“Bude to zaměřeno na výstavbu panelového sídliště, povede to Marian Lipták a já. Zatímco on se bude zabývat panelovými domy, tak já se bude zabývat takovými občanskými stavbami tipu polikliniky, školy, obchodní centra, střediska a podobně,” dodává Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih

A zavedeme vás i do Komorního klubu, ve kterém se stále něco děje. Už 25.února si tady můžete zajít na koncert přední newyorské jazzové zpěvačky Marianne Solivan. Začátkem března, přesněji 5. tady zahraje česká rocková legenda Roman Dragoun a 14.března v Komorním klubu zazní filmové a muzikálové melodie. Další informace najdete na webu kulturajih.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat