Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Jižním městě vznikne nová cyklostezka
  • Náměstí Ostrava-Jih ožilo Retrománií
  • Starostové sepsali petici za zrušení dálničního poplatku

V Jižním městě vznikne nová cyklostezka

Ostrava začne stavět další cyklostezky. Tentokrát ne rekreační, ale takové, které obyvatelům umožní dostat se do práce, do obchodu, nebo do školy rychle a bezpečně. Jedna taková vznikne i na Jihu.

Na Jihu je momentálně přes 30 kilometrů řádně značených cyklostezek, které slouží především k rekreačnímu využití. A brzy přibude další, která bude tentokrát určena zejména pro rychlý přesun z jednoho místa na druhé. Vybuduje ji ostravský magistrát.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Tato cyklostezka zasáhne 3 městské obvody. Nová bělá, Stará Bělá a městský obvod Ostrava-Jih”

Cyklostezka povede po ulici Kaminského, dále potom podél ulice Plzeňské až do Staré Bělé.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: “Je to délka necelé dva km. Tu stavbu budeme realizovat řekněme od tohoto období zhruba do poloviny příštího roku.”

Veškeré cyklostezky na Jihu jsou velmi oblíbené a hojně využívané. Základní cyklotrasa spojuje břehy Ostravice a Odry přes Bělský les a na ni se pak napojuje celá řada dalších.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “My můžeme dneska projíždět na kole po cyklostezkách napříč obvodem a to jak ve směru východ-západ nebo sever-jih, takže takové centrum té cyklistiky je Bělský les, odkud vedou cyklostezky třeba směrem k shopping parku, k řece Ostravici, můžete se napojit na cyklostezku do Hrabové, nebo pokračovat jižním směrem do Staré Bělé vlastně napojit se až na Beskydy.”

Anketa: cyklisté a inline bruslaři: “Já jsem nesmírně šťastná, že tady jsou, protože já tu jezdím celý život a jezdila jsem tu, i když tady ještě nebyly, takže si to teď nesmírně užívám. Jezdím kolem Ostravice, teď jedu třeba k Odře. Vyzvednu kamarádku a pojedeme na Landek, takže hodně často. Jezdím všude.”

“Jezdím v současné době každý den na kole do práce a zpátky. Aktivně jezdím taky hodně a stezky mi zatím nechybí tady nikde.”

“Hlavně k Odře a potom i k Ostravici, záleží jak kde. Já myslím, že to je dobré všechno. Většinou každý den, když nechodí ještě moc lidí, tak je to super."

Skvěle napojeny jsou v rámci Ostravy zejména cyklostezky ze severu na jih, naopak trošku pokulhává propojení mezi východem a západem města, kde je spousta bariér.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Jsou tady bariéry, takže třeba taková hlavní trasa podél Ostravice není napojena přes náš obvod směrem na Svinov, kde zase je bariéra v podobě Rudné ulice. Také tam taky schází cyklistický most tak, aby cyklisté mohli projet třeba z Kunčic až do Poruby plynule.”

Anketa: cyklisté: "Chybí mi vlastně, když se jede kolem Odry směr na Děhylov, tak jsem se tam chystala za tetou na zahradu, ale bohužel tam se nedá přejet, protože tam chybí právě přes řeku ten most “

Cyklostezky se na Jihu využívají i k různým akcím jako je například Léto na kole, nebo Cyklosvětluška.

---

Náměstí Ostrava-Jih ožilo Retrománií

Nové náměstí Ostrava-Jih ožilo vůbec první velkou akcí od svého otevření letos na jaře. Uskutečnila se tady Retrománie, neboli sousedská slavnost ve stylu 60 a 70. let. Na Jihu jde letos už o třetí sousedskou slavnost.

Na Jihu se uskutečnila už třetí sousedská slavnost. Tentokrát na novém náměstí Ostrava-Jih, které se díky ní vrátilo do doby, kdy vznikala Hrabůvka, kde se nachází. Tedy do 60. a 70. let.

Karin Raszková, Spolek Elegant : “Proto jsme tuto sousedskou slavnost koncipovali jako hippies Takže máme tady parádní pecky, praskání Rosti Petříka české i zahraniční Kromě toho catering, kde prostě se vracíme zpátky do retro, 70. léta. Chceme, aby se lidi bavili, aby to byla sousedská slavnost jak má být. Aby si spolu povídali a užili si hezké odpoledne."

K vidění tady byla i výstava více než 6 desítek historických fotografií, které dokumentovaly, jak se tento prostor, který původně náměstím nebyl, změnil od konce 70. let až do současnosti.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Takže návštěvníci tady vidí, jak. Tehdy tady byla například umělecká výzdoba, jak to tady vypadalo kdysi i jak to tady vypadalo třeba v 90. letech.”

Anketa: návštěvníci akce: “Poznávám mnohé věci a ty hroudy sněhu jako, to byla úžasná zima. To už se dneska nevidí.”

“Bydlela jsem tady na dvou místech, teď bydlím jsem v Hrabůvce, ale vůbec to tu nepoznávám z těch fotek, se přiznám.”

“Já jsem z Hrabůvky. Poznávám určitě. Malý si nepamatuje ještě nic, ale pamatujeme. Hezké to je, povedlo se to.”

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Náš klub českých velocipedistů Moravan Ostrava- Hrabůvka tady má i takovou menší výstavu. Vybrali jsme tentokrát kola, která právě sedí do té doby 60. až 80. let. Takže máme tady třeba favority, máme tady skládačky, taková zkrátka lidová kola, která byla tehdy populární.”

Dagmar Hrabovská, místostrostka MOb Ostrava-Jih: “Když se podívám tady, tak je zde dost starších. A já si myslím, že to je pro ně i takový návrat trošku nostalgický, kdy zavzpomínáme na Beatles, kdy zavzpomínáme na Roling Stones, Abbu. Na to, jak jsme začínali nosit minisukně, kalhoty do zvonu a hoši dlouhé vlasy.”

V rámci akce si lidé mohli nechat vytvořit retro účes a také se mohli nechat vyfotit v dobovém fotokoutku.

Anketa: návštěvníci akce: “Tančíme si, líbí, děkujeme. Prožila jsem tu hudbu, v dětství jsem to poslouchala doma. Diskotéky nebyly, ale znám ty písničky.”

“Líbí se nám tady hodně Těšíme se až bude večer a určitě půjdeme tančit s mamkou.”

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “My jsme rádi, že si na akci našla cestu taková spousta lidí, jaká tady je, protože právě proto to děláme, aby tady lidé trávili volné chvíle právě za tímto účelem bylo toto náměstí přebudováno tak, jak je.”

Další z akcí, která se tady uskuteční, bude už za pár dnů, konkrétně v sobotu 29. srpna charitativní akce Linkou na drink, na kterou jste srdečně zváni.

---

Starostové sepsali petici za zrušení dálničního poplatku

Zrušte dálniční poplatky na hlavním tahu z Ostravy do Frýdku-Místku. Není to dálnice a ani na žádnou dálnici nenavazuje. Volají starostové obcí ležících podél dálnice II. třídy D 56, kteří o to marně bojují už více než dva roky. Teď sepsali i petici.

Starostům obcí na trase podél hlavní spojnice Ostravy s Frýdkem Místkem, došla trpělivost. Společně sepsali petici za zrušení dálničního poplatku. Vadí jim prašnost, hluk a vysoká nehodovost v obcích. Můžou za to právě poplatky, které řidiče vyhání na nezpoplatněné silnice nižších tříd.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: “Snažíme se něco pro to udělat více než dva roky. Postupně jsme obcházeli různá ministerstva, hejtmanství, tady u primátora, náměstka. takže už nám pomalu odchází místa, kde můžeme jednat. Takže jsme se rozhodli, že bychom chtěli podporu nás, nebo podporu občanů. Ono to od začátku nedává smysl To bylo vybudováno jako rychlostní komunikace, rychlá spojnice z Ostravy přes Frýdek na hory a vždy to odlehčovalo a vytvářelo takový obchvat místních obcí, které leží po cestě."

Rostislav Kožušník, starosta, obec Řepiště: “Taky nás se týká to, že někteří dopravci a občané využívají objízdných tras, aby nemuseli platit dálniční známku.”

Petr Baďura, starosta Paskova: “Ta doprava, která dříve byla rozprostřena tou rychlostní komunikací, tak se přelívá na starou dálnici, jak my říkáme a zatěžuje vlastně občany Paskova nejenom hlukem ale prostě zvyšuje se tam nebezpečí.Měli jsme tam i smrtelné úrazy na té cestě. Chtěli bychom, ať ta rychlostní komunikace ať je využívaná plně těmi tranzitními řidiči a ti ať nejezdí přes Paskov.”

Petiční výbor je složen ze zástupců 13 obcí a Ostravy-Jihu.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “A to z důvodu, že spousta obyvatel Ostravy dojíždí během víkendu do Beskyd za rekreací, nebo na chaty. Taktéž během víkendu jezdí spousta obyvatel z okolních obcí do práce a využívají okolní cestu přes Sviadnov, Paskov, kde třeba v roce 2016, kdy probíhalo měření intenzity dopravy, dosahovala intenzita dopravy více jak 12 a půl tisíce aut během 24 hodin. A to ve Sviadnově.”

Anketa: obyvatelé MS kraje: “Tak určitě bych byla radši, kdyby to nebylo zpoplatněné.”

“Je to nesmysl, strašné. V současné době jako kdy se tam vůbec nedá plynule jezdit si myslím. Takže by měl být opravdu zrušený.”

“Mělo by se to dočasně znepoplatnit. Vlastně to trvá rok, dva a vlastně to není dálnice.”

Petici budou moci lidé podepisovat mimo jiné ve všech dotčených obcích, a to až do konce září.

---Mohlo by Vás také zajímat