Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Jih

Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y. Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu modernizují další tramvajovou trať
  • Základní škola Dvorského má vlastní knihovnu
  • Den v lese a Festival dřeva v Bělském lese

V Ostravě-Jihu modernizují další tramvajovou trať

V Ostravě-Jihu začala rekonstrukce další tramvajové tratě. Jedná se o úsek na pomezí sídlišť Dubina a Bělský les, který je v původním stavu. Zároveň půjde už o čtvrtý úsek, kde ostravské tramvaje jako jediné v Česku mohou jezdit rychlostí až 80 km/h.

Dopravní podnik Ostrava modernizuje další úsek tramvajové trati na jihu Ostravy. Tentokrát projdou kompletní rekonstrukcí koleje i troleje mezi zastávkami Josefa Kotase a Václava Jiříkovského. Cena za novou trať přesáhne 85 milionů korun a částečně bude hrazena z EU.

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: “Kdybych to měla shrnout do tří slov, bude tišší, rychlejší a také voňavá. Na místě totiž vzniknou nízké protihlukové stěny, které budou osázeny směsicí rostlin a bylin.”

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Jo, bude to hezké. Mám ráda přírodu, takže čím víc kytiček, tím líp.”

“Bude to pestřejší, budou tu květinové záhony a nebude tu takový hluk, jaký je.”

“Asi se těším. Nevím, bydlím tady kousíček dál, takže mě ten hluk absolutně nezasáhne.”

“Mě štve teďkom ta výluka, protože dneska jsem nemohla na autobus. Já jezdím na rehabilitaci a jsem ho dobíhala. Jsem ho nestihla, Já jsem byla zlá. Nevěděla jsem, z které strany to pojede. Poprvé, zítra už budu vědět. Ale jinak mi to jako nevadí.”

“Změna možná dobrá.”

Po celou dobu modernizace budou místo tramvají jezdit autobusy a automobilová doprava bude svedena do jednoho jízdního pruhu.

Slušivý zelený kabát tentokrát v unikátním, inovativním balení, dostane tramvajový úsek na ulici Horní mezi radnicí a křižovatkou s ulicí Provaznickou. Tuto trať bude pokrývat nový vegetační kryt z rozchodníkových koberců, které se zabudují do stávajícího kolejového svršku.

---

Základní škola Dvorského má vlastní knihovnu

Základní škola Dvorského v Ostravě-Bělském lese má vlastní knihovnu. Vznikla z bývalé čítárny, kam si děti chodily číst s učiteli v rámci hodin českého jazyka, vlastivědy a jiných předmětů.

Na 1500 knih nabízí nová knihovna, která byla slavnostně otevřena na ZŠ Dvorského. Brzy jich ale bude ještě více. Spoustu knih si totiž škola nakoupila z projektu města Ostravy, který podporuje čtenářství.

Marcela Hrušková, učitelka ZŠ Dvorského: “Je to pro 1. i 2. stupeň. Je to klasicky rozděleno jako v obecní knihovně nebo městské knihovně podle věku. Označeno pro děti podle barev. Takže můžu tady přijít od těch 6 až do 15 let čtenáři. Připravovali jsme to dlouho. Nemůžu říct, že jen já, ale i mnoho kolegyň a kolegů byli mými pomocníky a tady to tak i krásně zařídili.”

Zuzana Pospíšilová, spisovatelka: “Protože jsem dostala pozvání na slavnostní otevření knihovny školní, tak jsem donesla knížku, která se k tomuto tématu přímo váže. Jmenuje se Knihovnické pohádky. Je to knížka, která je určena pro začínající čtenáře, děti od školky do 3. třídy a dozví se v ní, jak se mají ke knížkám chovat hravou formou a prostřednictvím pohádkových bytostí se dozví to, co se s knížkami smí a nesmí.”

Součástí slavnostního otevření knihovny bylo hravé dopoledne. Pro děti bylo připraveno 12 disciplín, na kterých plnily úkoly spojené s pohádkami, čtením, filmy a komiksy.

Anketa: žáci ZŠ Dvorského: “Já teď čtu Harryho Pottera. Chodím do knihovny a půjčuju si ráda knížky.”

“Jsem ráda a budu si půjčovat knížky jak dočtu každou jednu. Jednu knížku přečtu třeba za měsíc nebo za dva týdny. Čtu takovou detektivku , tam hledají ztracený řetízek.”

“My teď třídíme hrách, Ještě jsme skládali, že jsme tam měli nějaké hádanky o nějakých batmenech a tak a ještě jsme měli omalovánku. A co tě bavilo zatím nejvíce? Ten hrách tady třídit.”

“Hodně mě to baví. Vyzkoušela jsem dvojice dát k pohádkovým postavám a ještě jsme si zavazovali človíčka k obrázkům pohádkovým.”

Dalších 11 stanovišť bylo přichystáno pro žáky 2. stupně.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ Dvorského: “Poté, co jsme získali finanční prostředky, jsme se mohli odrazit a zhruba 4 nebo 5 měsíců jsme se snažili tuto akci zorganizovat. Grow toho všeho bylo ukázat, že čtení pro děti a čtenářská gramotnost je velmi důležitá a našim cílem je donutit, přilákat , motivovat děti k tomu, aby opravdu si samy četly a chodily si vyzvedávat knihy a aby k tomu inspirovaly své rodiče.”

Knihovna bude otevřena 2x týdně. A to vždy v úterý a ve čtvrtek od 14 do 16 hodin.

---

Den v lese a Festival dřeva v Bělském lese

V Bělském lese se předvedli lesníci. Na Dni v lese a Festivalu dřeva návštěvníkům ukázali nejen svou techniku, ale vše, co k lesu patří. Nechyběly ani ukázky dravců, lesní ateliér, řezbáři, hry, soutěže, nebo koňské taxi.

V areálu Lesní školy v Bělském lese proběhla už tradiční akce Den v lese spojená s Festivalem dřeva. Nabídla spoustu stánků s přírodní tématikou a nechyběla ani zábava pro děti.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o.: “Chceme veřejnosti představit ostravské městské lesy, Areál, který mohou využívat k rekreaci a chceme jim přiblížit práci v lese, lesní hospodářství tak, aby to nějakou zážitkovou formou prostě nacítili a viděli na vlastní oči. Počasí nám dneska přálo a účast je podle našich představ. Návštěvníci ještě budou chodit celé odpoledne a budou se věnovat stloukání dřeva, ptačích krmítek a ptačích budek, které si potom budou moci odnést.”

Anketa: stánkaři: “Můžeme ukázat, že ze dřeva se dá dělat nejenom nábytek a podobné věci, ale že se dá ze dřeva vyrobit třeba udržitelný a ekologický materiál jako je oblečení. U nás Lenzing Biocel Paskov jednoduše zpracováváme dřevo, které nasekáme a potom ho chemicky zpracujem, uvaříme a z toho vznikne viskózová buničina. Konečný produkt je nějaké udržitelné ekologické oblečení, co může mít každý člověk na sobě.”

“Sovička taková. To je odřezek, který jsem měl doma tak, abych tady nedělal zas moc velký bordel. Nemůžu tady všechny rušit furt. tak jsem si vzal jen takový menší kousek.”

“My jsme ze střední školy stavební a dřevozpracující v Ostravě. Máme tady jeden ze stánků, kde si děti můžou vytvořit různé hračky, různé pomůcky, zkusit si svoji zručnost. Zájem studentů je docela velký. Máme tady oborů víc, momentálně to jsou dřevozpracující obory a musím říct, že poslední roky máme vzestupnou tendenci, máme čím dál víc studentů.”

Anketa: návštěvníci akce: “Vyzkoušel jsem si vyrábění ze dřeva a ještě jsem dobíjel krávu.”

“Já jsem tu poprvé na doporučení kolegyně a je to super pro děti. Teo se tu strašně baví, líbí se mu to, je spokojený hrozně. Je to takové poučné, než sedět u počítače, u televize a rozhodně je to tady lepší než trávit den někde jinde.”

“Asi to vyrábění ze dřeva. Ježečka a teďka budu dělat panáčka. Čekám na řadu.”

Celou akci doplnily praktické ukázky zahradní a lesní techniky, koncert cimbálové muziky a také bohaté občerstvení.

---

Mohlo by Vás také zajímat