Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Rekonstrukce bytového domu na ulici Volgogradská
  • Slavnosti Jihu byly letos velkolepé
  • V Pískových dolech byla otevřena nová knihovna

Rekonstrukce bytového domu na ulici Volgogradská

V Ostravě-Jihu postupně procházejí rekonstrukcí další a další bytové domy ve vlastnictví radnice. Jde zejména o ty, které jsou v původním stavu. Aktuálně se pracuje v Zábřehu na ulici Volgogradská.

Bytový dům na ulici Volgogradská 165 v Ostravě-Zábřehu prochází rekonstrukcí. Jde o čtyřpodlažní dům s 12 byty o velikosti 2+1, kde se mění stará umakartová jádra za nová, modernější.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Rekonstrukcí neprocházejí pouze koupelny a záchody, ale taktéž vstupní chodba a kuchyně. Děláme zde nové rozvody, nové omítky, budou položeny nové podlahy a bude dodána i nová kuchyňská linka. Stavební práce budou stát více než 3 miliony korun.”

Zatímco v předsíních a kuchyních budou mít nově lidé vinylové podlahy, v sociálních zařízeních bude položena dlažba a výměny se dočkají i dveře.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Ke změnám dispozic v tomto bytovém domě nedochází, protože jsou zde byty menších rozměrů o velikosti 2+1.”

Na dobu rekonstrukce museli lidé opustit své byty. Někteří využili náhradní bydlení, jiní se přestěhovali k rodinám.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Stavební firma má na práci pouze 30 dní a jelikož na stavbě běží vše jak má, tak už v příštím týdnu se nájemníci budou moci vrátit zpět do svých bytů.”

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod Ostrava-Jih má ve své správě celkem 312 bytových domů, v tom zhruba 5 200 bytů. Každoročně tak vynakládá desítky milionů korun a to nejenom na opravy, ale také na rekonstrukce s cílem zvyšovat postupně kvalitu bydlení v obecních bytech.”

Už začátkem září začne rekonstrukce dalšího vchodu ve Volgogradské ulici.

---

Slavnosti Jihu byly letos velkolepé

Bývalé fotbalové hřiště vedle Vodního areálu Jih patřilo už tradičním Slavnostem Jihu. Tentokrát nabídly hvězdný program v podobě populárních kapel, spoustu atrakcí i stánků s dobrým jídlem a pitím.

Monkey Business, Divokej Bill, Jelen, Olympic, Kali a další hudební hvězdy letos vyprodaly oblíbené Slavnosti Jihu. Kdo sháněl lístky na poslední chvíli, měl smůlu. Bonusem bylo nádherné počasí.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Všechny stánky, všechny atrakce jedou na plné otáčky. Lidi se baví, soutěží, zároveň navštěvují stánky, které tady má město, městské organizace , takže i ta zábavní i ta doprovodná část za mě naprosto na jedničku. Samozřejmě kapely, myslím, že letos jsme dali laťku opravdu vysoko. Budeme mít co překonávat. Včera Kali, naprostá hvězda večera, dneska Olympic, teďka Jelen, takže v zásadě není co dodat.”

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Samozřejmě přípravě jsme hodně věnovali tak, aby byly komfortní, aby se lidi tady dobře cítili, aby měli dostatek prostoru nejen k zábavě, ale i odpočinku. Aby si v pohodě dali pivko, aby si mohli koupit něco k jídlu a to jediné, čeho jsme se báli a co jsme nemohli zařídit, bylo počasí a to teda vyšlo úplně excelentně.”

Lidé si užívali nejen koncertů. ale k dispozici měli také spoustu soutěží, her a nafukovacích atrakcí. Nechyběly ani obří bublifuky.

Anketa: návštěvníci slavností: “Je to super. Nejlepší jsou kapely, co nám tady nabízíte a je to asi letos poprvé, mám ten dojem. Super, spokojenost za mě.”

“Já taky, hrozně se mi líbí ten program doprovodný, co tady. Ty hry dřevěné a hlavně ty kapely jsou tady letos fakt super.”

“Dobré je to, líbí se nám tu. Jsme tady s rodinou.”

“Nezkoušeli jsem nic a líbí se nám tady všechno.!

“Hezká akce, děkujeme.”

“Líbí se mi tu hodně.”

“Je to tu super, hry jsou dobrý, zábava super, akorát sluníčko, není kde se schovat, ale člověk to zvládne. Všechno jsme prošli. Co nás bavilo nejvíc? Asi ten fotbálek. Ohňostroj byl včera úplně super.”

“My jsme teď hráli ty pytlíky a ty byly super. To jsem se úplně zabavila. Atmosféra je tady pohodová, super lidi, účinkující taky. No záleží, ještě se tady budeme bavit dál.”

Na slavnostech se také oceňovaly osobnosti Jihu a nechyběl ani stánek, který propagoval participativní rozpočet.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V letošním roce máme již 7. ročník a ještě do konce června může každý obyvatel, který má nějaký nápad, podat přihlášku Pokud by si s tím nevěděl rady, tak samozřejmě máme koordinátorky, které všechno rády vysvětlí, pomůžou i s rozpočtem, takže určitě není se toho bát. V každém případě se těšíme na jakýkoliv nápad, který naši obyvatelé podají, protože kromě investičních věcí úplně úžasnou akcí byl koncert místních kapel na náměstí Ostrava-Jih v květnu a i zde dostali ti nejoblíbenější možnost vystoupit.”

Radnice už zvažuje, jak sem příště dostat ještě více lidí.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Napadlo nás, protože jsme v červnovém termínu a máme velmi pěkné počasí, že bysme zkusili vymyslet cestu, jak areál bývalého fotbalového hřiště, kde to probíhá, že bychom ho propojili s vedle přilehlým koupalištěm a lidé by třeba mohli korzovat mezi oběma areály, protože jsou tady různé prodlevy, které lidi můžou využít tím, že by se šli zchladit jakoby do bazénu.”

Je možné, že se tak stane už příští rok.

---

V Pískových dolech byla otevřena nová knihovna

V Ostravě-Jihu byla otevřena nová knihovna. Jde už o pátou pobočku Knihovny města Ostravy v obvodu. Najdete ji v bývalé škole V Zálomu na Pískových dolech. Lidé z tamní lokality si ji přáli už delší dobu.

O významu veřejných knihoven se v dnešní době vedou spory. Děti příliš nečtou a ani s dospělými už to není taková sláva, jako v minulosti. I to je možná důvod, že knihoven spíš ubývá. O to významnější je, když se podaří otevřít knihovnu novou. V Ostravě se to povedlo a dokonce si o to řekli sami obyvatelé Pískových dolů.

Miroslava Sabelová, ředitelka Knihovny města Ostravy: "Knihovna V Zálomu je naše 28 pobočka a jsme za ni hrozně rádi, protože vznikla v lokalitě, kde nám knihovna dlouhé roky chyběla.”

Čtenáři všech věkových kategorií se tak mohou těšit na nové moderní prostředí s netradičními prvky, například originálními tapetami, kdy si budou připadat téměř jako v lese.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Tento objekt bývalé školy je v úplně ideální poloze, protože je obklopen paneláky, kde žijí tisíce lidí."

Vedle prostorné půjčovny disponuje knihovna přednáškovou místností a útulnou čítárnou pro rodiče s nejmenšími dětmi. Objekt bývalé základní školy V Zálomu momentálně prochází celkovou rekonstrukcí.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V rámci rekonstrukce tohoto objektu budou v letošním roce dobudovány vstupy tak, aby všechny spolky mohly do tohoto atria vstupovat rovnou. Dále zde bude doplněno osvětlení, abychom mohli i ve večerních hodinách pořádat kulturní akce.”

V příštích letech tady vznikne mimo jiné i venkovní multifunkční hřiště, včetně cvičného hřiště pro dobrovolné hasiče.

---



Mohlo by Vás také zajímat