Dětská skupina při MŠ Volgogradská funguje už rok
Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.
Individuální péče, možnost přijímat děti již od jednoho roku věku nebo flexibilnější provozní doba. To jsou největší výhody dětské skupiny oproti běžné školce. Při základní a mateřské škole v Ostravě-Zábřehu jedna funguje už rok.
Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Po roce fungování mohu říct, že dětská skupina se rozjela velmi pěkně, začínali jsme někde na asi šesti dětech, teď jsme měli před koncem školního roku plnou naplněnost, samozřejmě děti odcházejí do školek. Musíme říct, že se nám velmi osvědčil tento systém, protože maminky, které jsou zaměstnané buď na částečný úvazek, nebo na celý úvazek, rády využili možnost mít děti v dětské skupině, děti nemusí být odplenkované, mohou mít plenky, věnujeme se jim individuálně, protože máme dostatek chův.“
Kateřina Blahutková, zástupkyně ředitelky pro MŠ Pastelka: „Dětská skupinka fungovala od 6 rána do 6 večer při počtu 4 chův, 24 dětí. Děti přicházejí ve dvou režimech na dopolední nebo odpolední. Tento rok jsme ale zjistili, že rodičům úplně nevyhovuje, takže se snažíme maximálně přizpůsobit. A v dalším školním roce budou režimy tři. Do 12 hodin, do 3 hodin a do 18 hodin. Dětská skupinka funguje i o prázdninách mimo nějaké dny údržby a takové té běžné hygieny.“
Budova mateřské školy prochází od loňského podzimu také rekonstrukcí.
Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Školka je zateplena v současné době, již končí všechny zateplovací práce. Byla opravená střecha a těšíme se, až budeme mít novou fasádu, protože školka opravdu již potřebovala podporu finanční, co se rekonstrukcí týče, poněvadž uvnitř pořád zatékalo a objevovala se plíseň, což se těšíme, že se v dalších letech již stát nemůže, poněvadž máme vše opraveno.“
Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.
Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Dokud bude fungovat v rámci ministerstva školství, rádi bychom ji zachovali, protože se nám osvědčil přechod z mateřské do základní školy právě touto formou. Je to pro děti, kterým to poradna doporučí, protože potřebují třeba delší adaptaci.“
anketa, žáci přípravné třídy: „První a druhou se učíme, třetí se napapáme, až čtvrtou jdeme ven, ale jenom když je hezky. A ve čtvrtek chodíme do chemie.“
anketa, žáci přípravné třídy: „Že my chodíme nahoru do té chemie a potom ještě si tady hrajeme, tady se i učíme, všechno tady děláme.“
Přípravná třída i dětská skupina při škole Volgogradská mají stále volné kapacity. Zájemci se tak mohou hlásit už přes prázdniny.
---
Speciální škola Diakonie bude mít solnou jeskyni
Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.
Speciální škola diakonie v Ostravě vzdělává děti se středně těžkým až těžkým mentálním postižením, poruchami autistického spektra, dětskou mozkovou obrnou a dalšími typy postižení. Celkem se stará o téměř 130 žáků na 4 pracovištích.
Iveta Pross, ředitelka školy: „Máme takovou kontinuální výuku rozloženou do nějakých bloků. Třeba celý týden se děti věnují ovoce a zeleně, paní učitelky si s nimi o tom povídají a je to spíše taková prožitková výuka, kdy děti něco můžou ochutnat, můžou si na něco sáhnout, můžou si sami něco vyrobit. Takže hlavně, aby to šlo přes smysly a aby to tady měli rádi. Momentálně ve škole máme speciální učebny a to je třeba místnost snoezelen, černá a bílá místnost. Pak máme fyzioterapeutickou místnost. Nově jsme teď udělali letos dílny nebo muzikoterapeutickou místnost.“
Nyní se vedení školy snaží vytvořit i solnou jeskyni.
Iveta Pross, ředitelka školy: „Solná jeskyně bude sloužit pro všechny naše žáky, hlavně pro nějaké zklidnění a taky pro problémy s dýcháním. Takže očekávám od toho, že ti žáci najdou nějaké místo, kde budou mít svůj klid, kde se budou moct na chvíli zastavit, nějak vydechnout a lépe se nadechnout.“
Ema, žačka školy: „Těšíte se na solnou jeskyní?“ - „Ano, těšíme.“
Na realizaci však škola potřebuje vybrat 1,3 milionu korun. Oficiální patronkou projektu se stala místostarostka obvodu Martina Jarošková.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Já jsem velmi ráda, že můžeme podpořit tady tu úžasnou sbírku na vybudování solné jeskyně v téhle škole u nás na Jihu, která bude sloužit dětem, které už to mají tak těžké, a aspoň na chviličku se tady zastaví, nadechnou a budou mít pocit, že prostě jsou ve svém a bude se jim tady hezky dýchat a budou mít prostě prostřední, na které jsou zvyklé. V tuhle chvíli vlastně probíhá sbírka, takže já bych byla velmi ráda, kdyby se kdokoliv má chuť pomáhat, protože dobro se vrací a já jsem o tom naprosto přesvědčena, tak aby přispěl. Jednak na QR kódech, které máme vlastně, jak na facebookovém profilu Městského bodu Ostrava-Jih, taky má škola na svých stránkách.“
Pokud vše proběhne podle plánu a peníze se podaří vybrat, děti ze školy by mohly novou solnou jeskyni využít už ke konci tohoto roku.
---
Slavnosti Jihu 2026 byly větší, živější a nabitější
Dny plné hudby, nezapomenutelných vystoupení a jedinečné atmosféry roztančily předposlední červnový víkend obvod Ostrava-Jih. Na zábřežském hřišti Svazácká se konal už tradiční Festival Slavnosti Jihu, který přilákal více než 15 tisíc lidí.
Větší, živější a nabitější než kdy dřív. To bylo heslo letošních Slavností Jihu – největšího letního festivalu městského obvodu Ostrava-Jih. Ten si letos přichystal řadu novinek.
Petr Juříček, organizátor festivalu: „Slavnosti už nemají dva dny, ale mají nově tři dny. Tady v areálu, ale proběhl jako fantastický koncert v kostele Svatého ducha v Ostravě Zábřehu, kde jsme měli takové klidné rozjímání u hudby varhan a violoncella, takže nově slavnosti už nejsou dva dny, ale tři dny. No a velkou novinkou z té hudební části byla včerejší první zahraniční produkce Slavností Jihu za to období, kdy slavnosti organizujeme. Přijela k nám italská hvězda a vlastně už legenda zpěvák Drupi se svou kapelou a to byl velký zážitek, takže to jsou dvě asi největší novinky, které tedy z té hudební části jsme měli.“
Kromě hudebního programu velkou část areálu zabírají také atrakce a hry pro děti a mladší generace.
Petr Juříček, organizátor festivalu: „To znamená velké množství různých atrakcí, her, soutěží, autodromu, zipline na 80 metrů, dráha pro děti a jak říkám, celá řada další aktivit je to fakt hodně.“
anketa, návštěvníci: „Já jsem přijela z Ostravy-Poruby a přijela jsem se podívat hlavně na ty hry pro děti. A je super, že tu je právě i nějaký ten koncert pro ty dospělé.“
anketa, návštěvníci: „Já jsem si ještě vyzkoušel kornhome, ve kterém jsem dobrý. A teď jdu na Laser Game, nebo co to tady je. Dávám tomu 10 z 10, je to tady fakt super, doporučuju.“
anketa, návštěvníci: „My jsme teďka přišli, ale včera nejlepší bylo tady to Laser Game.“
anketa, návštěvníci: „Já jsem přijela z Klimkovic a přijela jsem tady tak jako různě obejít atrakce s dětmi a na program. Jsem tady vlastně letos poprvé a je to tady moc fajn.“
V rámci festivalu také odstartovala nová kampaň obvodu s názvem „Nestojí vám zbytečně?“.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Pochopitelně se jedná o auta. Máme totiž zjištěno, že až 30% aut na jihu vyjíždí maximálně dvakrát měsíčně. A je to škoda, protože místo toho by mohlo být pískoviště, samozřejmě místo pro někoho dalšího, pláž nebo cokoliv, co by okrášlilo veřejný prostor. Prosím všechny občany, aby se zamysleli, jestli náhodou jim auta nestojí před barákem úplně zbytečně.“
Areál na ulici Svazácká zaplní slavnosti i příští rok. Poté ale nastane změna.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Tento areál bude sloužit pro Slavnosti Jihu ještě v roce 27 a také při 110 letech Československa v roce 2028. Pak už tady bude začínat výstavba saunového světa, termálního bazénu a bude to sloužit také jiným sportovištím.“
Slavnosti se ale budou konat stále, pouze na jiném místě. Letošní ročník festivalu byl úplně vyprodaný. Během víkendu přivítal přes 15 tisíc návštěvníků.
---