Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Na Jihu vzniká živý adventní kalendář
  • Protest proti zpoplatnění silnice z Ostravy do FM
  • V Ostravě-Jihu se rozsvítí symbolické světelné stromy

Na Jihu vzniká živý adventní kalendář

V Ostravě-Jihu vzniká pilotní projekt Živý adventní kalendář. Vznikl spontánně s ohledem na koronavirovou krizi, která teď ve světě panuje a jeho obrovskou výhodou je, že se může realizovat za každé pandemické situace.

Krásnou vánoční atmosféru v Ostravě-Jihu nově vytvoří živý adventní kalendář. Princip je v tom, že v rámci adventních dnů se každý den rozsvítí jedno nazdobené okno. Do pilotního projektu se mohli zapojit obyvatelé Jubilejní kolonie a městské části Zábřeh-Družstvo.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “S tím samotným nápadem takového živého adventního kalendáře přišel člen našeho klubu velocipedistů Moravan Honza Strakoš, který se vlastně inspiroval v rakouských městech, kde takováto tradice běžně funguje, kde lidé opravdu většinou na nějakém určitém náměstí otevírají postupně okna na jednotlivých domech, no a tak vlastně jsme si řekli, že by to byla myšlenka, která by se mohla aplikovat i v našem obvodu.”

Karin Raszková, Spolek Elegant: “Po sousedských slavnostech a oživení tady Jubilejní a Družstva máme vlastně úžasné ohlasy, takže jsme do toho šli. My jsme rozdali letáky s kolegou Přendíkem a byli jsme potěšeni protože už za 3 dny jsme měli všechna okna rozebrána.”

Rozsvěcet se postupně budou nejen vánočně nazdobená okna, ale také výlohy, které dlouhá léta zejí prázdnotou.

Karin Raszková, Spolek Elegant: “Ve výlohách představíme nejen různé spolky a organizace, ale i trendy zdobení letošních vánoc a bude tam i sousedské okénko, kde budou moci sousedé nabídnout produkty, které vytvářejí, vyrábějí. Tuto neděli bude slavnostně rozsvíceno první adventní okno, které je symbolicky na obecním úřadu Jih, který nás v našich aktivitách velmi podporuje. Součástí těch našich Vánoc sousedských tady bude i zdobení vánočního sousedského stromu."

Vánoční stromy tady na náměstí Gen Svobody a v Jubilejní kolonii se začnou zdobit už tuto neděli a každý si na ně může pověsit svou ozdobu.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Radnici se nápad Elegant spolku k živému adventu velice líbil. Proto jsme se rozhodli to letos zorganizovat. Nejdříve si to vyzkoušíme tady v lokální části Jubilejní kolonie a Družstva a v příštím roce, pokud se to bude lidem líbit, tak bychom rádi ten advent rozložili po celém našem městském obvodu.”

Vytvořena bude i mapka, aby se lidé mohli projít po stopách jednotlivých oken a výloh. Celou akci budou moci lidé sledovat i na facebooku radnice a také spolku Elegant a klubu českých velocipedistů Moravan. No a konečným výsledkem bude video se všemi rozsvícenými okny a vánočním přáním starosty obvodu.

---

Protest proti zpoplatnění silnice z Ostravy do FM

Petice za zrušení poplatku na dálnici D56 z Ostravy do Frýdku-Místku na Ministerstvo dopravy nezabrala. Obce kolem této frekventované silnice proto přistoupily k razantnějšímu kroku. Zablokovaly vedlejší silnici v Žabni.

V centru obce Žabeň se ve čtvrtek na čtvrt hodiny zastavila doprava. Zablokovali ji lidé, kteří tak dali jasně najevo, že nesouhlasí s dálničními poplatky na hlavním tahu z Ostravy do Frýdku-Místku. Právě přes Žabeň a další obce podél této dálnice projíždí řidiči, kteří se poplatkům chtějí vyhnout. Situace v nich je tak neúnosná.

Anketa: obyvatelé Žabně: “Tady mám 4 vnuky na té straně, tam je škola na té straně, jak se teď děcka dostávají přes tu cestu, no to je něco náročného, že. Vždyť tu jde o život.”

“Uvítali jsem vybudování té boční silnice a nějaká chytrá hlava to prostě zpoplatnila.”

“To už dávno tady měli zakázat jezdit a tam volnou cestu. Kde pokračuje dál ta dálnice, že musí tam být dálniční známka? Vždyť to je bordel.”

David Hejneš, starosta Žabně: “Ta dnešní akce byla především vzkaz panu ministrovi, protože za 4 roky se nám nepodařilo s panem ministrem setkat, ať už to byl pan ministr Ťok, pan ministr Kremlík nebo pan ministr Havlíček, proto je to jasný vzkaz do Prahy. Pane ministře, sejděte se s námi a řešte tu situaci, která je pro nás kritická."

Blokaci silnice předcházela petice, ke které se připojilo celkem 25 obcí a za měsíc ji podepsalo přes 8 tisíc lidí. Mezi nimi i obyvatelé Ostravy-Jihu.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Jelikož v Praze nebyla vyslyšena petice občanů nejen tedy Ostravy-Jihu, rozhodli jsme se dále podpořit aktivity spojené se zpoplatněním dálnice, a to osobně v obci Žabni, kde probíhala blokáda silnice, a to 2x po dobu 10 minut z důvodů, abychom upozornili Prahu, že situace je opravdu vážná. Například v obci Žabni projede až 10 tisíc aut denně.”

Protesty zřejmě budou pokračovat dál a není vyloučeno, že se budou stupňovat. Záležet bude na stanovisku Ministerstva dopravy.

---

V Ostravě-Jihu se rozsvítí symbolické světelné stromy

Zcela netradičně se letos rozsvítí vánoční stromy v Ostravě-Jihu. Kvůli pandemii koronaviru bude tato slavnostní událost probíhat formou světelné projekce. První adventní neděli se postupně rozzáří 5 stromů v různých částech obvodu.

Bohatý kulturní program spojený se slavnostním rozsvícením vánočních stromů, který se každoročně konal jak u kulturního domu Akord, tak u K-tria, se letos kvůli protikoronavirovým opatřením bohužel neuskuteční. O vánoční atmosféru ale rozhodně nepřijdete. Uskuteční se ale v jiném světle. A to formou světelných projekcí.

Darina Daňková, ředitelka, Kultura-Jih: “Celý projekt se uskuteční první adventní neděli. Začínáme v 19 hodin. Prvním místem, na kterém se rozsvítí světelný symbolický strom, bude kostel svatého Ducha. Zhruba za 10, 15 minut se přemístíme do Výškovic, a to k nákupnímu středisku Odra. Třetím místem našeho obvodu je sídliště Bělský les, a to v parku Dubina a 4. vánočním stromem bude symbolický vánoční strom na náměstí Ostrava-Jih.”

Na závěr se přesně v 8 večer rozsvítí pomyslný strom před kulturním domem Akord. To ale není vše. Světelné projekce můžete sledovat nejen z oken a balkónů, ale také online.

Darina Daňková, ředitelka, Kultura-Jih: “Budeme streamovat na našem facebooku a na youtube Akordu, takže lidé, kteří mají zájem se dívat, tak samozřejmě, že mohou. Celé to vysílání bude protkáno vašimi vzkazy, obrázky, nebo pozdravy. “

Ty pak budou součástí online přenosu. Pokud tedy máte chuť někoho pozdravit, popřát k Vánocům svým blízkým, nebo kamarádům, nebo napsat dopis Ježíškovi, můžete to udělat hned teď. Své vzkazy můžete posílat na e-mailem , na facebook Akordu, nebo pomocí sms zpráv na telefonní číslo, které vidíte na televizní obrazovce.

Darina Daňková, ředitelka, Kultura-Jih: “Budete-li mít chuť zařadit se do slosování, přidejte samozřejmě nějaký svůj kontakt na sebe. Dostanete od nás hezký dárek. Každý symbolický vánoční strom bude doprovázet významná osobnost z našeho obvodu, která také popřeje k Vánocům a přidá milá slova.”

V celém obvodu momentálně probíhá instalace vánoční výzdoby, která se slavnostně rozsvítí 1. prosince

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Ozdoby, které se objeví na vánočních stromech budu připomínat klasicky vlastně české motivy. Budou to standardní skleněné koule i vlastně 3D prvky, kterých letos v městském obvodě budeme mít 12. Budou typicky ladovsky laděné. Nově budou například ozdobeny kašny.”

Letos bude ve znamení českých Vánoc. Do noci tak budou nově zářit mimo jiné vánoční kapři, nebo betlém s LED ovcemi. Novinkou bude i vánoční strom na novém náměstí Ostrava-Jih a vánoční výzdoba na osmi sloupech Jubilejní ulice a 3D prvek na náměstí Savarin.

---Mohlo by Vás také zajímat