Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Rehánka
  • V Ostravě Jihu se otevře historicky první infocentrum
  • Senioři z klubu Akord plavou La Manche
  • Beseda s Michalem Vieweghem v K triu

V Ostravě Jihu se otevře historicky první infocentrum

Jižní město bude mít vůbec poprvé v historii informační centrum. Vzniklo v rámci investiční akce Rekonstrukce náměstí Ostrava-Jih a lidem se otevře už na začátku dubna.

Městský obvod Ostrava-Jih se dočkal svého infocentra. Sloužit bude především občanům obvodu, kteří si v něm budou moci koupit různé dárkové předměty, lístky do divadla a na různé koncerty, nebo jízdenky na vlak.

“Domluvili jsme se s městskou společností Černá louka, která  tato infocentra po Ostravě provozuje o tom, že jedna pobočka bude i na Ostravě-JIhu, protože samozřejmě statisícový obvod dneska tuto službu pro své občany neměl. Nejedná se tedy o klasické infocentrum tak, jak ho známe třeba z centra Ostravy, které mimo jiné bude poskytovat i turistické služby, Nemáme tady turisty. Opravdu smyslem je přiblížení těchto služeb, které tady teďka nejsou, blíž lidem. Protože samozřejmě víme, že ne všichni lidé ještě dneska kupují 100 % věcí na internetu.” uvádí Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-JIh

Radnice uvažuje i o tom, že do infocentra přesune i některé služby, které dnes poskytuje Senior Point v Komorním klubu na Velflíkově ulici. O tom se ale ještě bude jednat.  

“Co se týče samotného zahájení infocentra, plánujeme jeho otevření začátkem dubna. Předpokládáme 1.4.s tím, že otevírací doba by měla být každý všední den od 9 do 17:30 s tím, že v poledne bude půlhodinová pauza, kdy si zaměstnanci budou moci dojít na oběd.” dodává Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-JIh

Počítá se i s tím, že infocentrum bude fungovat i o sobotách a nedělích. A to v případě, že se na náměstí budou konat nějaké akce. Tou první bude 4. a 5. dubna velikonoční jarmark s pestrým programem, v rámci kterého se náměstí slavnostně otevře. Momentálně se odstraňují zjištěné vady. 

“V této chvíli samozřejmě ty části náměstí, které úplně neodpovídají představám jako jsme o nich měli, budou opraveny. Probíhají tzv., nápravy vad a nedodělků, do konce března budou vady a nedodělky odstraněny a pak vlastně bude to náměstí oficiálně zcela hotovo,” říká Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih

Od středy se budou odstraňovat vady cementobetonového krytu v prostoru u schodiště s výtahem. Od pondělí 2.března se pak budou strojově rozbíjet povrchové vady v ostatních prostorách. Aby se zajistila bezpečnost občanů, pracovní prostor bude vždy oplocen.  

---

Senioři z klubu Akord plavou La Manche

Senioři z Jihu se vůbec poprvé zapojili do celorepublikové akce Přeplavme svůj La Manche“. Společnými silami by měli uplavat 34 kilometrů, tedy šířku tohoto slavného kanálu. Loni soutěžilo 1120 plavců, kteří pomyslný kanál La Manche společně přeplavali rovnou 121 krát..

Projekt SenSen už po šesté vyhlásil soutěž ve štafetovém plavání seniorů Přeplavme svůj La Manche“. Plave se celý únor a poté budou vyhlášeny nejlepší týmy i jednotlivci. Senioři z Jihu společně plavou jednou týdně a zatím uplavali 27 km. 

“Plave nás 17, někdy 20. Samozřejmě chřipky nás taky zasáhly, ale těšíme se. Naopak mi volají další občané, kteří by se připojili k dubnovému a květnovému plavání a věřím, že ta aktivita není jenom La Manche, ale že zůstane i nadále. že plavání je blízké seniorům. Odlehčují klouby, kolena a každý se tady cítí lehce,” říká s radostí Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory

Bazén má 16 metrů a každý si počítá, kolikrát ho přeplave. O nic nejde, jen o to, aby senioři překonali sami sebe a udělali něco pro svoje zdraví.

“Já mám každý týden kilometr, Vladimír Kaňa taky tady kilometr,” říká Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory

“Ženy jsou v převaze, tak jsou vlastně lepší a jsou snaživější nějak tak. Chlapů je málo, jsme tady jenom tři. Super, opravdu, člověk dělá něco pro své zdraví a to je potřebné.”

“Mi se podařilo tady proplavat více jak kilometr, To jsem v moři nikdy nemohl zaplavat. Tam jsou  větší vlny, tady mě sem tam někdo praští po hlavě akorát, tak jsem říkal, že si vezmu přilbu příště. Voda je moc teplá, lepší byla v moři.”

“Ve zdravém těle zdravý duch, a proto plaveme a je tady veselo.”

“Poprvé jsem tu byla před 14 dny a uplavala jsem 480 metrů, jo a teď prostě to chci zkusit a třeba ještě o trochu víc. Nálada super.”

“Dneska mám 26 bazénků a je to super. Opravdu jsem nadšená, voda je super, je teplá, příjemně se plave, je tu super partie, takže je to fajn.”.

“Já jsem předloňská Miss babča, teď sice na to nevypadám, tady ta hlava a to , no ale taky jsem se přidala k plavkyním. Jsem sice po těžké operaci srdce, ale prostě musím dokázat, že něco dělat pro své zdraví, pro to srdíčko, aby jsem byla zdravá a v pořádku.Dneska mi přišla pomoct i vnučka s plaváním.”

“Lidi se rádi zapojí, rádi se sejdou , zasmějeme se v bazénku a zaplaveme si. Konečně je to i v Ostravě, takže je to super pro seniory.”

V současné době SenSen sdružuje už 140 seniorských klubů a organizací z celé České republiky. Patronkou projektu Přeplavme svůj La Manche je Lucie Leišová, dálková a zimní plavkyně, která v roce 2014 jako teprve čtvrtá Češka přeplavala Gibraltar. 

---

Beseda s Michalem Vieweghem v K triu

Kulturní dům K-trio zaplnili fanoušci populárního spisovatele Michala Viewegha. Součástí jeho besedy, na které dostali možnost se ptát na vše, co je zajímá, byla i autogramiáda.

Michal Viewegh je jeden z nejúspěšnějších spisovatelů současnosti. Napsal více jak 50 knih a mnohé z nich byly zfilmovány. Mimo jiné Román pro muže a Román pro ženy. Jeho fanoušci se s ním mohli setkat v kulturním domě K-trio a všichni se na něj těšili. 

“Těším se moc jako moje kolegyně. No tak filmy samozřejmě , sem tam něco přečtu, kolik čas dovolí samozřejmě. Jinak je to perfektní.”

“No že už jsem na něj jednou byla. Byla jsem na něm v Dobrovského knihkupectví a strašně se mi líbil, proto jsem přišla znova.”

“Velmi se těším, protože mám hodně knih od něj. T jeho knih jsou dobré filmy. Celkově mě jako zajímá, už dlouho ho sleduji. Asi Román pro ženy a Román pro muže, to bych řekla, že tak asi velmi vtipný.”

“Mám doma spoustu knih od něj, takže těším se, jak bude vyprávět o svém životě, o tom jakoby znovuzrození jeho.”

V rámci besedy Michal Viewegh publiku četl ukázky ze svých povídek a fejetonů, odpovídal na nejrůznější otázky a vyprávěl i o svých začátcích.Některé knihy Michala Viewega tak trošku kopírují jeho život.

“Třeba jsem učil na základní škole a napsal jsem knihu Výchova dívek v Čechách. Báječná léta pod psa je také výrazně autobiografická kniha. Účastníci zájezdu vznikly tak, že jsem byl 3 x autobusem s rodiči v Itálii, když jsme neměli peníze na letenky, že jo, takže takhle to vzniká,” říká Michal Viewegh, spisovatel

Ze zfilmovaných knih má upřímnou radost a do natáčení se nikdy neplete.

“Já tam přijdu jednou, dvakrát ty herce pozdravit, přátelsky si s nimi popovídat a tak a podívat se, jak to točí, ale jakože bych stál u každého záběru a říkal takhle ne, nebo takhle jo, tak to nedělám. Myslím, že každý autor, kterému zfilmovali knížku, by měl být rád, protože přece jenom do kina, i když se chodí dneska méně, tak pořád ještě tam přijde víc tisíc diváků než si koupí tu knížku.” uvádí Michal Viewegh, spisovatel

Besedy s lidmi ho baví a rád odpovídá na jejich dotazy. Většinou se setkává s příjemnými dotazy. A který ho nejvíc překvapil?

“Když jsem byl jednou na besedě ve Zlíně,  tak se tam přihlásil, na ZŠ, tak se tam přihlásil asi šestiletý chlapeček a ptal se. Pane spisovateli stalo se vám někdy, že jste na besedě upadl? A to fakt byla jako originální   číslo jedna. //// Popravdě jsem odpovídal, že až po besedě, ale na besedě nikdy,” prozradil Michal Viewegh, spisovatel

V současné době Michal Viewegh dokončuje román ¨Příliš zdvořilý Leopold, který vyjde už do měsíce a měl by být výrazně humoristický,.

---Mohlo by Vás také zajímat