Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Základní a mateřské školy na Jihu opět zaplnily děti
  • Obyvatelům Výškovic dělají radost nová hřiště
  • Unikátní výstava o vývoji kola a ostravské cyklistiky

Základní a mateřské školy na Jihu opět zaplnily děti

Do základních škol se v pondělí po více než dvouměsíční pauze vrátily děti z prvního stupně. Zdaleka ne ale všechny. Řada rodičů měla o ně kvůli pandemii koronaviru strach a tak s nimi raději zůstali doma.

Školy a školky na Jihu po bezmála třech měsících přivítaly děti. Celkem jich nastoupilo 3600. Rozhodnutí bylo na rodičích.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Z tohoto počtu je vlastně 57 procent dětí MŠ a 42 procent dětí 1.stupně ZŠ. Zřizovatel pro školy zabezpečil dle požadavků ředitelů škol dostatečné množství dezinfekce, roušky pro pedagogické pracovníky a bezkontaktní teploměry. Další, co je plus pro veřejnost je to, že dnešním dnem se otevírají hřiště u MŠ i ZŠ.”

Například na ZŠ Dr. Lukášové nastoupilo 38 dětí, které byly rozděleny do tří skupinek

Petra Kalousková, ředitelka ZŠ Dr. Lukášové: “Skupiny máme pouze 3, protože rodiče do poslední chvíle váhali, jestli děti poslat nebo neposlat. Čekali, jestli bude schváleno ošetřovné a protože v pátek došlo ještě k dalšímu výskytu pozitivních případů tady u nás v kraji. tak někteří rodiče si na poslední chvíli to ještě rozmysleli."

Téměř všechny děti se do školy moc těšily. Chyběly jim nejen kamarádi, ale i paní učitelky.

Anketa s žáky ZŠ Dr. Lukášové: “Je to tady lepší, protože na tom počítači to nemáš takové to vysvětlení.” “Komu by se chtělo učit doma. Takže stoprocentně je to lepší učit se ve škole.” “Já se těšil do školy, protože jsem doma neměl žádné kamarády.”

Ve škole fungují protikoronavirová opatření stejně jako ve školní jídelně, kam musí skupinky chodit postupně a v přesně stanovený čas, aby se potkávaly co nejméně.

Petra Kalousková, ředitelka ZŠ Dr. Lukášové: "Na oběd mají ty skupiny 15 minut, kdy opravdu musí přijít na čas a tak, aby se dalo za dost všem hygienickým podmínkám, které tak jsou. Je připravena dezinfekce. Je tam i dozor nad těmi žáky, aby je trošinku organizoval, aby každý věděl, kam si má sednout. Jsou připraveny stoly s rozestupy a kuchařky mají také ochranné pomůcky.”

Ve třídách pak sedí v každé lavici jen jedno dítě, roušky tak musí mít jen v případě, že mají společné aktivity. Učitelky a vychovatelky při výuce používají ochranné štíty.

---

Obyvatelům Výškovic dělají radost nová hřiště

V Jižním městě díky participativnímu rozpočtu vznikla další hřiště. Tentokrát ve Výškovicích, kde si přijdou na své jak milovníci fotbalu, tak i košíkové.

Ve Výškovicích otevřeli zbrusu nová hřiště. Vznikla díky vašim projektům, které jste poslali do participativního rozpočtu v minulém roce.Volný veřejný prostor tak zcela změnil atmosféru, ze které čiší zejména radost ze hry.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V tuto chvíli se nacházíme ve Výškovicích na ulici Břustkova kombinovanou s ulicemi Staňkova a Šeříková. Zde v této oblasti žijí velice aktivní naši občané, kteří přihlásili do participativního rozpočtu už několik návrhů. Posledním, kterým dneska jsme byli předat tady tyto branky na hraní fotbalu. Úplně první byla v pozadí ta věž se skluzavkou a další úplně nový projekt, který budeme teprve předávat tomu navrhovateli, je velké basketbalové hřiště oplocené, které je za námi.”

Další dětské hřiště se nachází hned za blokem. Na poměrně malém prostoru se tak vyřádí nejen malé děti, ale úplně každý, kdo rád sportuje.

Anketa s návštěvníky hřišť: “Hrajeme tak dvakrát, třikrát do týdne vždycky, jenom tak si zahrajeme přátelský fotbálek. Je to taková banda kamarádů, někdy se posmějeme takhle fajn.”

“Mně se to tady líbí dobře. Akorát , že tady je to hřiště moc malé a nemůžeme si tady pomalu sednout ani na deku. Jinak dobře.”

Anketa s návštěvníky basketbalového hřiště: “Jsme strašně rádi, že máme kde hrát basketbal, protože ta hřiště jsou v celkem dezolátním stavu tady kolem tady různě, nebo byly zavřené. Jsme tu co dva dny zhruba, dáváme si do těla a když byly zavřené tělocvičny, tak jsme se snažili tady trénovat.”

“My si to užíváme moc, jak je na nás vidět a s kamarády co dva dny se tady scházíme skoro jako by to byl trénink, ale je to pro zábavu, takže o to je to lepší.”

“My jsme všichni, nebo většina tady jsou bývalí profíci, takže tak už jenom pro radost.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih:  “Myslím si, že to je úplně nádherný příklad toho, jak může ten participativní rozpočet fungovat, jak ti lidé můžou v té své blízkosti, kde žijí, ten prostor zvelebit tak, jak potřebují ke sportu nebo k odpočinku a samozřejmě mě hrozně těší, že i sami se o to starají, udržují to.”

A nejen to, lidé hřiště chrání i před vandaly. Většina z nich je tak stále v takovém stavu, v jakém byla předána.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Vzali prostě tyto projekty za své a myslím si, že to je ta největší odměna pro všechny, kteří se participativním rozpočtem zabývají a kteří ho prosadili a že to prostě funguje a je to přesně tak jak to má být."

Pokud byste chtěli ve svém okolí podobná hřiště, můžete se nechat inspirovat. Momentálně můžete podávat své návrhy do už 5.ročníku participativního rozpočtu.

Veronika Košč, koordinátorka participativního rozpočtu: “Teď je ideální doba na to, aby mohli občané podávat své návrhy na zlepšení svého okolí. určitě ať se podívají na a pokud by si nevěděli rady, mohou mě kontaktovat na veronika.kosc@ovajih.cz"

Čas na podání svých nápadů máte do konce června. Mezi ty nejlepší radnice rozdělí 10 milionů korun, tedy o 3 miliony korun více než v předchozích ročnících.

---

Unikátní výstava o vývoji kola a ostravské cyklistiky

Milovníci cyklistiky si přijdou na své na výstavě Fenomén cyklistika 2. Připravil ji Klub českých velocipedistů Moravan Ostrava-Hrabůvka ve spolupráci s kulturně sportovním spolkem Elegant Ostrava a k vidění je v ostravském muzeu.

Výstava Fenomén cyklistika 2 popisuje nejen vývoj jízdního kola od počátku, tedy od roku 1818, ale popisuje také vývoj ostravské cyklistiky, jejíž počátky se datují okolo roku 1880.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Na téhle výstavě se návštěvníci mohou seznámit asi s padesátkou jízdních kol, seznámí se se stovkami různých součástek dílů a komponentů, které nějakým způsobem souvisí s cyklistikou, najdou tady unikáty. V podstatě nejstarší jízdní kolo je tak zvaná drezína z roku 1830.”

Nechybí tady ani unikáty v podobě vysokých kol. Vůbec nejatraktivnějším modelem je Kohoutovo kolo z Prahy, jehož hodnota se dnes počítá v řádu několika statisíců korun.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Naleznete tady vývoj závodních kol, naleznete tady všechny informace o ostravských prodejcích jízdních kol, o tom, jak vypadala klubová činnost, o tom, jak vůbec vypadala cyklistika ve svých počátcích tady na Ostravsku. Jsou tady stovky archivních snímků a třeba jsou tady i unikátní cyklistické mapy z let 1907, 1917."

Většina vystavených kol je pojízdná a výstava je navíc interaktivní. Můžete si tak vyzkoušet jízdu na vysokém kole a otestovat si své znalosti z dějin jízdního kola díky interaktivnímu kvízu.

Karin Rašková, Spolek Elegant Ostrava: “Ostravany a všechny srdečně zvu na tuhle výstavu a doufám, že se tady dozví toho mnoho nejen o historii cyklistiky, ale vůbec o fenoménu, o zdravém životním stylu a všem, co cyklistika přináší. Myslím si, že jezdí hodně lidí na kole, že je to fajn a byla bych moc ráda, kdyby lidé jezdili na kolech více hlavně ve městě, aby dámy jezdily v pěkných sukénkách a pánové jako gentlemani.”

Výstava vzbudila velký ohlas už loni, přestože se konala jen v komorním stylu a byla spíše popisná.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: “Na té chodbě v přízemí se moc trojrozměrných předmětů nevejde a byl o to takový zájem. Lidi chodili, četli si, ptali se, tak jsme říkali, že teda uděláme to,že Je to historie, je to od počátku vlastně od vzniku kola až po ty nejmodernější dnešní, tak jsem řekli, že to uděláme trošku větší, ve větším formátu.”

Anketa s návštěvníky výstavy: “Jezdím na kole 30 let starém, hrozně mě to baví.” “Ty kola mě oslovily a potom ještě si pamatuji z dětství stará kola, takže ty sedla, takové ty věci.”

Výstava Fenomén cyklistika 2 bude v Ostravském muzeu k vidění až do konce září. Návštěvníci muzea musí mít roušku a dodržovat bezpečné rozestupy.

---Mohlo by Vás také zajímat