Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Obyvatelé obvodu jsou ochotni parkovat dál od domu
  • Radní kontrolují funkčnost modernizovaných jídelen
  • Prázdniny na Jihu nabídnou 36 zajímavých aktivit

Obyvatelé obvodu jsou ochotni parkovat dál od domu

Radnice chce dostat na odstavná parkoviště auta, která lidé nepoužívají denně V anketě se proto ptala lidí, jestli by byli ochotni parkovat mimo své bydliště. Dopadla lépe, než se čekalo.

V Ostravě-Jihu aktuálně chybí až 5 tisíc parkovacích míst. Ploch, na kterých by mohla vzniknout, už v blízkosti obytných domů moc není. A lidé navíc začali upřednostňovat zeleň. Radnice chce proto zřídit odstavná parkoviště u nákupních center. Jestli by je lidé využívali, na to se ptala v anketě.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Máme tady mraky lidí, kteří jedou autem jednou za týden, jednou za 14 dnů a na ně jsme primárně cílili s tím, že myšlenka byla taková, že lidé by si auto odstavili na nějaké odstavné ploše, kde by ho měli hlídané, měli by ho tam zaparkované zdarma a pokud by k němu jednou za čas potřebovali, tak bysme je tam nějakým způsobem dopravili. Podle prvotních reakcí, které na sociálních sítích byli, jsme nebyli úplně přesvědčeni, že o tuto službu bude zájem, ale z té ankety se ukázalo, že zájem by byl větší než jsme mysleli.”

Anketa: obyvatel Ostravy-Jihu: “Kdysi za totáče auta, které byly podnikové, neexistovalo, aby to stálo u baráku. Všechno muselo stát v garážích. Dneska páni podnikatelé, aby nemuseli platit za parkovné někde, normálně řidičům, které zaměstnávají řeknou, vem si to k baráku, Tím vzniká ten nešvar, že tady mají svoje auta a parkují tady ještě firemní.”

Do ankety se zapojilo bezmála 700 lidí a velké procento z nich si tuto službu dovede představit.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Když si vezmete, že bysme takto dokázali umístit třeba během prvního roku 200 aut, tak se nám uvolní 200 parkovacích míst na stávajících kapacitách, což je více než jsme schopni postavit. Takže je to určitě cesta, kterou se budeme chtít určitě vydat a kterou budeme řešit.”

Radnice teď bude jednat s majiteli některých nákupních center o pronájmu části parkovišť, která nevyužívají. Ty by pak oplotila a zavedla strážní službu.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Ten benefit pro ty lidi je jednoduchý. Oni by auto, pokud ho denně nepoužívají, budou mít pod dozorem, budou ho mít hlídané, budou vědět, že jim ho lidi neukradou, nevykradou a když ho budou potřebovat na tu cestu na chatu, na nákup, tak budeme hledat cestu, jak je k autu dostaneme.”

Z ankety také vyplynulo, že velká část lidí by si k autu klidně došla i pěšky. Přesto chce radnice svozovou službu řešit. Variantami jsou příspěvek na veřejnou dopravu, nebo na sdílená kola.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: !Pokud by se to osvědčilo, tak si umím představit, že bychom takové parkoviště následně sami i stavěli. Máme i vlastní pozemky na okrajích prakticky všech sídlišť.”

---

Radní kontrolují funkčnost modernizovaných jídelen

V obvodu Ostrava-Jih postupně procházejí modernizací kuchyně a jídelny tamních základních a mateřských škol. Ulehčuje to nejen práci kuchařkám, ale také zlepšuje komfort stravování. Radnici to stojí desítky milionů korun ročně.

Radní obvodu postupně navštěvují zrekonstruované školní jídelny. Naposledy se přišli podívat do Základní školy Provaznická. Tamní výdejna jídel nedávno prošla modernizací za 3 a půl milionů korun a všichni si ji pochvalují.

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Přišli jsme se podívat, jak provoz probíhá, zda veškeré úpravy, které proběhly, jsou funkční a opravdu zlepšily kvalitu práce kuchařek. Myslím si, že je tomu tak, že si ty věci opravdu pochvalují a že umožňují moderní stravování.

Gabriela Janáčková, zástupkyně vedoucí kuchyně: “Jsme rádi za naši novou výdejnu, která nám o 100 procent usnadnila práci. Za novou myčku, která předtím byla, mechanicky, že děti dávaly tácky a ty tácky vlastně musely ručně kuchařky rozdělovat, přenášet a zvlášť potom třídit příbory, talíře, vidličky, lžičky, takže 100 a jedno než co tady bylo. Naše výdejna, jídelna se zvětšila o ten kousíček, že tu se to vybouralo a protáhlo se to, aby jsme tady měli větší kapacitu těch dětí.”

Ve školní jídelně uvaří až 400 obědů denně.

V dohledné době projde rekonstrukcí také zázemí pro kuchařky a ostatní personál. V tuto chvíli totiž nevyhovuje hygienickým požadavkům.

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “To znamená místnost, kde je možno provést hygienu, kde si musí uložit své šatstvo, plus to, které používají přímo v jídelně.”

Kompletní rekonstrukcí loni prošla i kuchyně Základní školy Srbská, která byla v původním stavu a dokonce měla problémy i s hygienou.

Robert Kecskés, ředitel ZŠ Srbská: “Kuchařkám to strašně pomohlo co se týká moderních trendů, kde máme certifikát moderní školní kuchyně. Kuchyň prošla celkovou rekonstrukcí, máme dva nové konvektomaty. máme nové plynové kotle a tak dále. Co se týče předešlého stavu, tak ten byl žalostný. Bylo to v původním stavu, stále jsme dělali opravy podlah. Protékala až dolů, takže byly problémy i s hygienou a dá se říct, že byly problémy i s opravami, kde jsme stále dokola řešili jedno a to samé.”

V rekonstrukcích školních kuchyní bude radnice dále pokračovat. Už o prázdninách bude probíhat modernizace školní kuchyně na ZŠ Klegova, na kterou částečně přispěje i ostravský magistrát.

---

Prázdniny na Jihu nabídnou 36 zajímavých aktivit

Městský obvod Ostrava-Jih připravil už 3. ročník letní akce Prázdniny na Jihu. Určena je dětem ve věku od 6 do 14 let, které budou trávit prázdniny doma a nabídne spoustu aktivit zcela zdarma.

Už 11. července v Ostravě-Jihu vypukne oblíbená akce Prázdniny na Jihu. Obvod ji už tradičně pořádá ve spolupráci se zájmovými spolky, které v něm působí. Každý všední den tak přinese něco nového a zajímavého.

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Na každý den až do 29. srpna bude připravena nějaká zajímavá aktivita. Mohou se stát hasiči, mohou se stát záchranáři, mohou se stát různým sportovci, kreativci a tak dál. Je toho opravdu veliká spousta.”

Na jednotlivé aktivity je nutné se registrovat nejpozději den předem. A to online na webu prázdniny na jihu.cz. Výjimkou a také letošní novinkou je 8 pondělních akcí.

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Každý pondělek je přístupný všem dětem z Ostravy i třeba mimo Ostravu bez toho, že by se museli rodiče registrovat a samozřejmě mají možnost zažít zajímavé dopoledne. Věřím, že rozšíření této nabídky bude pro rodiče a zejména pro děti velice zajímavé.”

Každé dítě se může registrovat maximálně na 5 akcí. O Prázdniny na Jihu je každý rok velký zájem. Tady je malé ohlédnutí.

Anketa: účastníci Prázdnin na Jihu: “Dobře zatím a jinak Ostrava-Jih je fakt dobrá. Dělali jsme tady nějaké hry a nějakého tady okolo soutěže a tak dále.”

“Já jsem si užila, jak jsme hráli cukr, káva, limonáda. Mi se to líbí ta hra.”

“Líbilo se mi nejvíc to, jak jsme hráli tu limonádu a pak jak jsme ještě ze začátku přišli a hráli jsme si s balóny.”

“Bylo to dobré ty míče mě bavily a taky jsme tam točili kolo štěstí a odpovídali jsme otázky. Bylo to tu super.”

Prázdniny na Jihu začnou Prázdninovou cestou kolem světa 11. července ve 4 odpoledne u kulturního domu Akord. Bezpečně mohou děti trávit prázdniny také na hřištích a přírodních zahradách u základních a mateřských škol.

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Rodiče s dětmi je mohou navštěvovat podle provozního řádu, který je vyvěšen u každého hřiště. Bezpečný pohyb proto, protože na těchto hřištích působí správci hřišť, kteří dohlížejí právě na to, co se na hřištích děje, eventuálně půjčují sportovní vybavení. Samozřejmě dbají i na to, aby itinerář těchto hřišť nebyl ničen.”

Tři základní školy mají problém s nedostatkem správců. A to Chrjukinova, Březinova a Košaře. Pokud by měl někdo z řad studentů, nebo seniorů zájem, může se ozvat přímo škole, kterou si vybere.

---Mohlo by Vás také zajímat