Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y. Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu přibývá autovraků
  • Ostrava-Jih má novou publikaci o Jubilejní kolonii
  • Vstupenky na Slavnosti Jihu rychle mizí
  • Kultura Jih zve na plesy i oslavu masopustu

V Ostravě-Jihu přibývá autovraků

V Ostravě-Jihu přibývá autovraků. Zatímco za celý loňský rok odbor dopravy a komunálních služeb řešil bezmála 190 takových případů, letos na začátku roku je to už více než 40.

Zákon mluví jasně. Auta, která nejsou kvůli technickým závadám způsobilá k provozu na pozemních komunikacích a mají více než půl roku propadlou technickou kontrolu, nemají co dělat ani na parkovištích. Jejich majitelé by je měli nechat opravit, nebo ekologicky zlikvidovat. V mnoha případech se tak ale neděje.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Problém s parkováním mají všechna města v republice. Nejenom Ostrava nebo Ostrava-Jih. Jedním ze způsobů jak získat parkovací místa, je, že odstraňujeme vraky nebo dlouhodobě odstavená vozidla, která nás už delší dobu trápí. Aktuálně řešíme 44 takto odstavených vozidel. Musíme postupovat se zákony. Na všechno jsou lhůty, takže nejsme schopni odstranit vozidlo ze dne na dne. Nicméně bychom byli rádi, aby si občané třeba všimli, když nějaké vozidlo stojí delší dobu na místě a má třeba propadlou technickou kontrolu více než 6 měsíců, aby toto vozidlo nahlásili. Abychom mohli vyzvat majitele k odstranění.”

Gábriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Občané mohou informace o odstavených vozidlech, která vykazují znaky vraku, podávat na radnici Ostravy-Jihu a to buď telefonicky nebo emailem na odbor dopravy a komunálních služeb.”

Postup směřující k odstranění vozidel je složitý a zdlouhavý. Radnice musí poslat výzvy jejich provozovatelům, polepit těmito výzvami vozidlo a čekat dva měsíce na případnou odezvu. Definitivní odstranění vozidla z komunikace tak může trvat i několik měsíců od nahlášení. Naštěstí ve většině případů vrak majitelé vozidla odstraní dříve než by k tomu musela přikročit radnice na jejich náklady.

---

Ostrava-Jih má novou publikaci o Jubilejní kolonii

Městský obvod Ostrava-Jih vydal další publikaci o Jubilejní kolonii. Zatímco první vydání vzniklo v roce 2018 u příležitosti 90 let od pojmenování této Závodní kolonie jako Jubilejní, tentokrát připomíná 100 let od dostavby prvních domů.

Jubilejní kolonie Století nejkrásnější kolonie Ostravska. To je název nové knihy, kterou vydala radnice Ostravy-Jihu na konci loňského roku ke 100. výročí dostavby prvních domů.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Oproti první verzi je nová publikace o něco mohutnější. Jednak jsme přistoupili na úplně nový formát, novou podobu grafiky. Myslím si, že je to daleko přehlednější a co čtenáři najdou nového v této publikaci, tak to jsou pauzovací papíry, na které jsme umístili i stavební nákresy a půdorysy některých vybraných budov a nově tam byly zařazeny historické fotografie objevené kolonie.”

Nechybí ani další vzpomínky pamětníků, přibyly i informace o spolkové činnosti v kolonii nejen v dobách minulých. ale i dnešních a v publikaci nechybí ani informace o dokončení rekonstrukčních prací, které tady probíhaly až do loňského roku. Tedy 22 let.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Nechybí ani celková nová koncepce knihy. Kromě mě na ní spolupracovali i Martin Strakoš z Národního památkového ústavu a historik Radomír Seďa, který kdysi pracoval přímo v archivu vítkovických železáren. Nechybí samozřejmě spoluúčast všech pamětníků. Každý přispěl svým dílem buďto vzpomínkami, nějakou inspirací nebo třeba i historickou fotografií.”

Novou knihu si zájemci mohou zakoupit v recepci kulturního domu K-trio, případně v Komorním klubu v Jubilejní kolonii, nebo v Infocentru na náměstí Ostrava-Jih.

---

Vstupenky na Slavnosti Jihu rychle mizí

Slavnosti Jihu se blíží. Uskuteční se 17. a 18. černá na bývalém fotbalovém stadionu na Svazácké ulici v Ostravě-Zábřehu a nabídnou nejen skvělou hudbu, ale i více atrakcí než loni.

Michal David, Sima, Debbi, Desmod nebo Xindl X už v polovině června vystoupí na oblíbených Slavnostech Jihu. Vstupenky rychle mizí a proto byste neměli váhat s jejich nákupem.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “I když je ještě zimní období, tak chci tímto způsobem pozvat naše občany na nejlepší rodinnou akci Slavnosti Jihu, které se uskuteční 17. a 18. června tohoto roku. Existují také internetové stránky slavností Ostrava-Jih, takže si myslím, že kdo bude chtít najít podrobnější informace, tak si je tam najde. Letos se všichni mohou těšit na ještě více herních zón. Myslím si, že symbolické denní 100 korunové vstupné dá prožít krásné dopoledne i odpoledne. Někdo, kdo nechce poslouchat kapely, tak může navštívit ty zóny. Teď budou i novinky. Horolezecké stěny a další věci. Určitě je na co se těšit.”

Vystupující interprety radnice vybírala podle dotazníku, který lidé vyplňovali během loňských slavností.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Pochopitelně sehnat někdy kapelu není jednoduché, takže pracujeme už dokonce na kapelách v roce 2024. To, co se nám nepodařilo sehnat na rok 2023, protože některé kapely mají turné a nechtějí do stejného města přijet dvakrát, někteří se budu účastnit z těch, které jsme oslovili na Coloursech. Těch věcí je opravdu více, to znamená není to jednoduché zajistit přesně takové kapely, které chceme my, naši občané a návštěvníci slavností chtěli. Ale snažíme se o to i v tom delším horizontu. Snad se nám podaří i jedna zahraniční hvězdička v roce 2024.”

Jak to vypadá se vstupenkami? Je velký zájem?

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Podle aktuálních informací je na oba dva dny vyprodána polovina kapacity. To znamená, zbývá už pouze 4 tisíce na každý den. Snažili jsme se taky předběžně uspokojit občany Jihu. Proto první vlna byla informována prostřednictvím Jižních listů, takže měli občané větší Jihu si zakoupit vstupenky sami a dříve bez návštěvníků z jiných obvodů nebo měst a samozřejmě upozorňuju opravdu 50 procent je pryč.”

Vstupenky si můžete koupit buď online nebo fyzicky v informačním centru na náměstí Ostrava-Jih, nebo v kulturním domě K-trio Další novinkou je, že se na slavnostech budou podávat veškeré nápoje do výměnných kelímků, které se budou vracet za zálohu, aby se omezil nepořádek.

---Mohlo by Vás také zajímat