Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubané ozdobili vánoční strom na radnici
  • Senioři se v Ostravě-Porubě nenudí
  • KPS Ostrava má za sebou velmi úspěšný rok

Porubané ozdobili vánoční strom na radnici

Do zdobení vánočního stromu ve vestibulu porubské radnice se vůbec poprvé zapojili i obyvatelé. Každý, kdo chtěl mohl doma vyrobit jakoukoliv vánoční ozdobu a 23. listopadu ji přinést právě na radnici, kde proběhlo společné zdobení.

Na porubské radnici zavládla předvánoční atmosféra. Rodiče s dětmi pomáhali zdobit vánoční strom v atriu vlastnoručně vyrobenými ozdobami. K dobré náladě zahrál i pěvecký sbor Základní školy Josefa Valčíka.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Byla tady taková příjemná atmosféra. Člověk se naladil na ty Vánoce, protože přece jenom pořád jsou ještě dost daleko, takže si to moc nepřipouštíme, ale ta atmosféra, si myslím, že už začala, takže je fajn se na chviličku zklidnit, poslechnout si vánoční melodie a tak se trochu zasnít, protože za chvilku ty Vánoce opravdu budou. My jsme to letos zkoušeli poprvé. Myslím si, že je to pěkná akce, kterou bychom mohli opakovat i následující roky.”

Lucie Cholevová, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Dneska jsme si připravili nealkoholický punč a perníčky a bylo to v rámci zdobení vánočního stromečku na radnici. My jsme chtěli, aby děti vyrobily jakoukoliv vánoční ozdobu a spolu jsme si tady nazdobili ten stromeček.”

Hvězdičky, sněhuláky, vánoční stromečky a další ozdoby z přírodních materiálů vyráběly i děti z Mateřské školy Exilu.

Věra Havelková, učitelka, MŠ Čs. Exilu: “S dětmi jsme vyráběli a hlavně teda s rodiči, protože to byla odpolední akce. Takže rodiče přišli do školky, s dětmi si vyrobili vánoční ozdoby, ty jsme se společně snažili usušit co nejrychleji, dali si nějaké vánoční občerstvení a dali si kávu a společně jsme sešli ze školky dolů na radnici a pověsili všechny ozdoby. Většina toho je o dřevě. Takže to bylo dřevo, bylo to dopracování toho dřeva, byla to přírodní záležitost.”

“Vyrobil jsem sněhuláka a měsíc. Bavilo mě to hodně a dělal jsem to temperami.”

Už se zdobí také vánoční strom na Alšově náměstí. Jedle bělokorá, kterou Městské lesy přivezly z Krásné, se slavnostně rozsvítí už tuto neděli v 17 hodin. Předcházet tomu bude Zvonečkový průvod se světýlky, který vyjde v půl páté od Floridy.

---

Senioři se v Ostravě-Porubě nenudí

V Porubě funguje 5 klubů seniorů. Sociální odbor radnice se snaží, aby byli aktivní a proto pro ně pravidelně pořádá různé akce. Ať už sportovní, společenské nebo vědomostní.

V domě s pečovatelskou službou Průběžná senioři opět soutěžili ve hře Člověče, nezlob se. Akce se zúčastnilo všech 5 klubů, které v obvodu působí. Z každého z nich se nejdříve utkali mezi sebou 4 nominovaní.

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Ten, kdo je v klubu první, tak postupuje do finále. Vzhledem k tomu, že máme 5 klubů, tak budeme mít 5 finalistů a zjistili jsme, že je problém získat deskovou hru o 5 hráčích. Nedařilo se nám nikde sehnat v žádných hračkářstvích, proto jsme ji vyrobili sami. Takže kdyby hráli na desce o 6 hráčích, tak by asi byli, někdo by byl v nevýhodě? Ano, my jsme to řešili s těmi jednotlivými kluby a pokud by hráli na šesti, tak ten, kdo by byl poslední a za ním by nikdo nebyl, byl by v určité výhodě, protože by nebyl tak často vyhazován.”

Anketa: účastníci akce: “S vnoučaty musím hrát člověče nezlob se, je to jejich hra a musím je nechat vyhrát. Tak teď jsem přišla, abych vyhrála já.”

“Jsme tady podruhé nebo potřetí, jednou jsme byli na kvízu a to jsme vyhráli. To bylo super, to se nám taky líbilo a člověk je rád mezi lidmi, povykládá si co je nového a co se kde děje . Teď budeme mít mikulášskou zase, už jsme perníčky napekli. Úplně super.”

“Je tady nádherně, ale nejde mi to. Trojka, no. Slyšela jste to. 50 procent jenom jedu. Mám trojku. Raz, dva tři. Už se připravujete na Vánoce? Ještě ne, je času dost. My důchodci máme času dost. Co byste si přála? Co bych si přála, abych vám řekla, zdraví. Nic víc. Určitě nějaká maličkost by vás potěšila. maličkost? Co by to mohlo být? Jako auto.”

Aktivity pro seniory zaměřené na trénování paměti teď vystřídají příjemnější akce spojené s vánočním obdobím.

Jana Poláčková, koordinátorka DPS: “V první řadě chystáme vánoční dílny, ve kterých budeme vyrábět tematické dekorace. Z dalšího Mikulášské zpívánky, které budeme mít s milým překvapením. //Budeme mít samozřejmě adventní vystoupení žáků ze ZŠ a jako takový bonbónek máme vystoupení se studenty pěveckého oddělení Janáčkovy konzervatoře. Tak na to se moc moc těšíme.”

Předvánoční akce budou probíhat nejen v Domě s pečovatelskou službou Průběžná, ale také Astra a Harmonie.

---

KPS Ostrava má za sebou velmi úspěšný rok

Klub plaveckých sportů Ostrava letos sbíral medaile na všech prestižních soutěžích. Jen na zimním MČR se mu podařilo získat 57 medailí. Z toho větší polovina byla zlatých.

Klubu plaveckých sportů Ostrava se letos daří. Už na začátku roku si velký úspěch připsaly plavkyně, které vyhrály plaveckou ligu a po několika letech se tak opět vrátily na trůn.

Jan Pala, předseda KPS Ostrava: “Dalším úspěchem byla letní sezóna, kdy po velmi úspěšném MČR se někteří z těch nejlepších kvalifikovali na evropské, potažmo světové soutěže. Na té světové soutěži se Tobiasi Kernovi, našemu nejlepšímu plavci podařilo vybojovat 6. místo, což je historicky nejlepší umístění našeho plavce z našeho klubu. Vrcholem úspěchů bylo mistrovství, které proběhlo na konci listopadu, kdy se našim plavcům podařilo překonat několik českých rekordů.

Tobias Kern, český reprezentant, KPS Ostrava: “Já jsem hrozně spokojený z toho, jak to dopadlo. Máme spoustu medailí, spoustu i juniorských rekordů na štafetě a nejvíce jsem spokojený za svůj juniorský rekord na stovku kraula. To bylo 47, 92 sekund.”

Do seniorského rekordu už mu chybí jen jedna vteřina.

Tobias Kern, český reprezentant, KPS Ostrava: “Nevím, jestli to zvládnu ještě do příštího roku. Doufám, že minimálně ještě vylepším ten juniorský rekord. Co pro to všechno děláš? Trénuju 2x denně v bazénu, do toho máme 3x týdně posilovnu, plus máme regeneraci zajištěnou a prostě všechno, všechno pro to dělám. Každý den trénuju.”

Jan Pala, předseda KPS Ostrava: “Za zmínku určitě stojí, že nejlepší plavci, kteří získávají medaile, pocházejí mnohdy tady právě z Poruby ze ZŠ Dětská a takovou zajímavostí je, že Vandě Švidrnochové, která ještě před rokem ZŠ Dětská navštěvovala, přestože je mladší juniorka, tak dokázala na tomto mistrovství zvítězit i v kategorii dospělých.”

Vanda Švidrnochová, KPS Ostrava: “Na MČR jsem získala 5 zlatých medailí. 3 stříbrné a 4 bronzové se štafetou a za znaky. Jsem strašně spokojená až na 50 znak, ale jinak jsem spokojená. Určitě mám radost. Chtěla bych se dostat na ME juniorů, to je asi můj největší cíl teďka.”

Plavcům za jejich skvělé výkony gratulujeme a přejeme hodně úspěchů i v dalších letech.

---Mohlo by Vás také zajímat